monia78
15.05.09,11:52
chcela som sa poradit s niekym mudrejsim odo mna bo som uz zufala ..posielaju mne odo dveri ku dveram....
mam licenciu NBS na sprostriedkovanie poistenie ide mi to vseliako ale ked sa pozriem na odvody ake mam platit tak jasen ze ani na to nevyrobim.... rozmyslam ci to nemozem zrusit radsej a ist na predlzenu rodicovsku dovolenku???a popri to si niekedy dorobit .... a co deti nemozu byt v skolke pravda?
poradte co ma robit
dakujem
Chobot
15.05.09,10:00
chcela som sa poradit s niekym mudrejsim odo mna bo som uz zufala ..posielaju mne odo dveri ku dveram....
mam licenciu NBS na sprostriedkovanie poistenie ide mi to vseliako ale ked sa pozriem na odvody ake mam platit tak jasen ze ani na to nevyrobim.... rozmyslam ci to nemozem zrusit radsej a ist na predlzenu rodicovsku dovolenku???a popri to si niekedy dorobit .... a co deti nemozu byt v skolke pravda?
poradte co ma robit
dakujem

Si niekde zamestnaná v pracovnom pomere? Ak nie, tak nie si na rodičovskej dovolenke, ale máš nejaký iný status (napr. SZČO).

Koľko rokov majú tvoje deti? Ak majú viac ako 3 roky, tak už nemáš nárok na rodičovský príspevok.
monia78
15.05.09,10:25
nesom zamestnana v octobri sa mi skoncila 3rocna materska a teraz neviem co mam robit, nemam zinostensky list iba licenciu z narodnej banky... a dieti mam 3 a 6 rocne
Chobot
15.05.09,13:47
nesom zamestnana v octobri sa mi skoncila 3rocna materska a teraz neviem co mam robit, nemam zinostensky list iba licenciu z narodnej banky... a dieti mam 3 a 6 rocne

Na rodičovský príspevok nebudeš mať nárok. A čo by si očakávala od koho? Ženy zväčša po skončení rodičovskej dovolenky buď nastúpia do práce alebo začnú podnikať ako SZČO.

A akú licenciu z NBS máš? Pokiaľ si podriadený alebo výlučný sprostredkovateľ, tak to nie je licencia, ale ťa registrovala niektorá poisťovňa alebo sprostredkovať a pracuješ pre neho. Treba pracovať tak (uzatvárať poistky), aby si z toho vyžila.

Keby si mala licenciu, tak by si musela byť agent alebo maklér.

A kto ťa posiela od dverí k dverám? Trochu nechápem, čo vlastne od nás požaduješ. Akú radu vlastne hľadáš?
monia78
20.05.09,10:17
hladam si pracu ako hlavny pracovny pomer ale teraz ako sprostriedkovatel poistenia a zaistenia neviem ci mam ist na socialku a od 1,07 platit odvody, alebo jedno riesenie ze nastupit na predlzenu matersku a hladat si robotu....
ale ked syn chodi do skolky nemozem byt na predlzenej materskej a ked by chodl na 4 hodiny bolo by to v poriadku?ako preveruju te dieti kolko hodin su v skolkach....
a z tou licenciou je ako zo zivnostenskym listom albo nie.....?
mne nikto nevie poradit tym smerom ze co teraz z tou licenciu robit mam si platit odvody alebo nemusim... ked biznis mi ide ako ide...
za vsetke porady dakujem
monia78
20.05.09,11:56
Chobot ty si fakt sikovný ....snazim sa aj ja nieco hladat ale z pracy teraz nic ... tak sa snazim aspon usetrit na odvodoch...preto sa pytam ..ale ani na UPSAR ani danovy a na socialku az sa boim ist...tak preto prosim porad.....
diky Monia
Chobot
20.05.09,12:52
hladam si pracu ako hlavny pracovny pomer ale teraz ako sprostriedkovatel poistenia a zaistenia neviem ci mam ist na socialku a od 1,07 platit odvody, alebo jedno riesenie ze nastupit na predlzenu matersku a hladat si robotu....

Čo myslíš tou predĺženou materskou dovolenkou? Pokiaľ má dieťa 3 roky, tak nemôže byť reč o žiadnej materskej dovolenke, leda ak o rodičovskej dovolenke. Ale aj RD trvá len 3 roky, do 6 rokov ju môže mať rodič vtedy, ak má dieťa vážne zdravotné problémy (a ty neuvádzaš, že by tvoje dieťa bolo vážne choré).

A tiež pozor na pojmy a definície - pozri si tento môj príspevok, aby si vedela, či máš na mysli rodičovskú dovolenku alebo rodičovský príspevok.

http://www.porada.sk/824073-post2.html


ale ked syn chodi do skolky nemozem byt na predlzenej materskej a ked by chodl na 4 hodiny bolo by to v poriadku?ako preveruju te dieti kolko hodin su v skolkach....

Ujasníme si pojmy a potom budeme o tom hovoriť. Ty máš asi na myslí rodičovský príspevok, pretože o rodičovskej dovolenke by sme mohli hovoriť len vtedy, keby si bola zamestnaná na trvalý pracovný pomer a mala by si v práci voľno - rodičovskú dovolenku.

Rodičovský príspevok sa vypláca v zmysle zákona o rodičovskom príspevku, ktorý sa od 1.1.2009 novelizoval. Poberáš ešte rodičovský príspevok? Alebo si ho doteraz poberala?


a z tou licenciou je ako zo zivnostenskym listom albo nie.....?
mne nikto nevie poradit tym smerom ze co teraz z tou licenciu robit mam si platit odvody alebo nemusim... ked biznis mi ide ako ide...
za vsetke porady dakujem

Stále si mi neupresnila, čo za licenciu to je. Napíš presný názov toho dokumentu, čo si dostala od NBS. Predpokladám, že to bude licencia na sprostredkovateľa starobného dôchodkového sporenia. Ak to spresníš, potom ti budem môcť povedať, či tú licenciu môžeš vrátiť do NBS.
monia78
03.06.09,11:40
mam licenciu PSP to znamená podriadený sprostredkovateľ poistenia a zaistenia...ponukám investične životne poistenie tak je starobne ale není to doplnkove ani dôchodkove poistene .. takze co s tym....
veronikasad
03.06.09,11:45
hladam si pracu ako hlavny pracovny pomer ale teraz ako sprostriedkovatel poistenia a zaistenia neviem ci mam ist na socialku a od 1,07 platit odvody, alebo jedno riesenie ze nastupit na predlzenu matersku a hladat si robotu....
ale ked syn chodi do skolky nemozem byt na predlzenej materskej a ked by chodl na 4 hodiny bolo by to v poriadku?ako preveruju te dieti kolko hodin su v skolkach....
a z tou licenciou je ako zo zivnostenskym listom albo nie.....?
mne nikto nevie poradit tym smerom ze co teraz z tou licenciu robit mam si platit odvody alebo nemusim... ked biznis mi ide ako ide...
za vsetke porady dakujem
aký si mala príjem z licencie ? Vychádza ti platiť odvody od 1.7. do sociálnej poisťovne ?

Ak by si licenciu zrušila - do 6 rokov veku dieťaťa je za teba platitelom zdravotného poistenia a dôchodkového poistenia štát.
do škôlky by však dieťa mohlo chodiť na 4 hodiny iba v prípade, ak sa jedná o dieťa so zdrav.poistihnutím.
Pozri § 11 Zákona o zdravotnom poistení :

12) Za osobnú celodennú a riadnu starostlivosť sa na účely tohto zákona považuje starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme jeho fyzického vývinu a duševného vývinu, ktorou sa zabezpečuje najmä jeho výchova, primeraná výživa, hygiena a dodržiavanie liečebno-preventívnych opatrení. Podmienka osobnej celodennej a riadnej starostlivosti o dieťa je splnená aj vtedy, ak dieťa

a) navštevuje jasle, materskú školu, zariadenie, v ktorom je umiestnené na základe rozhodnutia súdu, alebo iné obdobné zariadenie v rozsahu najviac štyri hodiny denne,
b) pravidelne ambulantne navštevuje liečebno-rehabilitačné zariadenie,
c) je zo zdravotných dôvodov v ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia najviac tri po sebe nasledujúce kalendárne mesiace.
monia78
03.06.09,11:50
davala som danove priznanie a mala som tam yaklad dane 62628 sk po odpocitaniu danovej a nezdanitelnej polozky
veronikasad
03.06.09,11:51
davala som danove priznanie a mala som tam yaklad dane 62628 sk po odpocitaniu danovej a nezdanitelnej polozky
Uveď prosím príjmy, nie základ dane
monia78
03.06.09,11:51
a co kontrola z danoveho zo socialki ked bz prisli...
veronikasad
03.06.09,11:52
a co kontrola z danoveho zo socialki ked bz prisli...
a čo by mali kontrolovať ?