suma
15.05.09,14:53
Dobrý deň, prepáčte, že zakladám novú tému ale nenašla som odpoveď na moju otázku. Môže zamestnávateľ potrestať zamestnanca za to, že si neeviduje čas príchodu a odchodu i keď mu ti zamestnávateľ nariadil a dal mu na to evidenčný list? ďakujem
Chobot
15.05.09,12:59
Dobrý deň, prepáčte, že zakladám novú tému ale nenašla som odpoveď na moju otázku. Môže zamestnávateľ potrestať zamestnanca za to, že si neeviduje čas príchodu a odchodu i keď mu ti zamestnávateľ nariadil a dal mu na to evidenčný list? ďakujem

Treba vydať internú smernicu o evidencii pracovného času a ak si zamestnanec nebude písať príchod a odchod, možno to považovať za hrubé porušenie prac. disciplíny.
suma
15.05.09,13:07
Pokiaľ nemáme vypracované interné smernica takého druhu a bol upozornený viac krát na to, aby si zapisoval odchody a príchody nemám právo mu dať napr. Absenciu za ten deň keď si ho nenapíše, ale bol v práci?
Chobot
15.05.09,13:26
Pokiaľ nemáme vypracované interné smernica takého druhu a bol upozornený viac krát na to, aby si zapisoval odchody a príchody nemám právo mu dať napr. Absenciu za ten deň keď si ho nenapíše, ale bol v práci?

Pokiaľ bol v práci, tak mu nemôžeš dať absenciu. Firma musí vypracovať taký systém evidencie dochádzky, aby ho museli zamestnanci dodržiavať. Za to, že sa nezapíše ho nemôžeš potrestať absenciou, lebo on v práci bol. Treba nájsť inú formu sankcie - krátenie prémií, písomné napomenutie s pohrozením možnosti výpovede a pod.

A bol na povinnosť evidencie dochádzky upozornený písomne? Ak to bolo len ústne, tak je to tvrdenie proti tvrdeniu.
zuzu247
17.09.10,10:19
Ahojte, tiež potrebujem vyriešiť dilemu (teda šéf), ak sa zamestnanci stretávajú na centrále spoločnosti napr. 6:30 ráno, tam nasadnú do firemného auta, ktorým sa prepravia na pracovisko (stavbu) a pracovať začnú cca o 7:00, evidujem a teda rátam odpracované hodiny od 6:30 alebo od 7:00. Ďakujem za rady.
Llívia
17.09.10,10:36
Ahojte, tiež potrebujem vyriešiť dilemu (teda šéf), ak sa zamestnanci stretávajú na centrále spoločnosti napr. 6:30 ráno, tam nasadnú do firemného auta, ktorým sa prepravia na pracovisko (stavbu) a pracovať začnú cca o 7:00, evidujem a teda rátam odpracované hodiny od 6:30 alebo od 7:00. Ďakujem za rady.
Aká je ich pracovná doba? Predpokladám, že stavba nie je ich miestom výkonu práce, ale že sú na pracovnej ceste:
Ak je ich pracovná doba napr. 6:00 - 14:30, tak cesta do miesta výkonu práce sa považuje za odpracovaný čas.
Ak je ich pracovná doba napr. od 7:00, tak cesta do miesta výkonu práce sa nepovažuje za odpracovaný čas.
(Nástup na pracovnú cestu v oboch prípadoch je o 6.30.)
zuzu247
17.09.10,10:52
Pracovná doba je od 7:00. Ak by to bola pracovná cesta tak má nárok na stravné, ale keďže preprava na pracovisko netrvá viac ako 30min. tak za tú cca pol hodku denne mu nevyplatím nič? Ď
Holder Miro
17.09.10,11:12
Dnes maju zamestnanci také kartičky,ktoré keď priložia ku snímaču na vrátnici, tak im to automaticky zaznamená začiatok prac.doby, keď idú domov, vtedy priložia kartičku ku inému snímaču a zaznamená sa im koniec pracovnej doby.

Ako sa v tomto dá podvádzať ?
Llívia
17.09.10,11:15
Že ti kartičku zosníma niekto iný? :rolleyes:
Llívia
17.09.10,11:16
Pracovná doba je od 7:00. Ak by to bola pracovná cesta tak má nárok na stravné, ale keďže preprava na pracovisko netrvá viac ako 30min. tak za tú cca pol hodku denne mu nevyplatím nič? Ď
Ak sú na pracovnej ceste a cesta do a z miesta výkonu práce je vykonávaná mimo ich bežného pracovného času, tak im nevyplácaš nič - nie je to výkon práce, ani výkon práce nadčas.
zuzu247
17.09.10,11:41
Ak sú na pracovnej ceste a cesta do a z miesta výkonu práce je vykonávaná mimo ich bežného pracovného času, tak im nevyplácaš nič - nie je to výkon práce, ani výkon práce nadčas.

Ďakujem, veľmi si mi pomohla. ;)
SILVIA54
04.11.10,06:59
Ahojte, chcela by som sa poradiť : vo firme máme elektronickú dochádzku (kartičky ktoré snímajú príchody a odchody).Máme dvoch spoločníkov vo firme,ktorý sú zároveň jej zamestnancami s riadnou pracovnou zmluvou.Jeden z nich si viac nechce evidovať dochádzku kartičkou a ani nijako inak.Vôbec si nechce evidovať svoju dochádzku.Ja si myslím, že to nieje reálne.Ako mu potom budem robiť mzdu keď ani neviem kedy bol v práci a kedy nebol? Poradíte mi?
SILVIA54
04.11.10,08:10
Nikto ste nemali takúto situáciu vo firme?
Tweety
04.11.10,08:13
Ahojte, chcela by som sa poradiť : vo firme máme elektronickú dochádzku (kartičky ktoré snímajú príchody a odchody).Máme dvoch spoločníkov vo firme,ktorý sú zároveň jej zamestnancami s riadnou pracovnou zmluvou.Jeden z nich si viac nechce evidovať dochádzku kartičkou a ani nijako inak.Vôbec si nechce evidovať svoju dochádzku.Ja si myslím, že to nieje reálne.Ako mu potom budem robiť mzdu keď ani neviem kedy bol v práci a kedy nebol? Poradíte mi?
Teoreticky- ak nebude mať evidovanú dochádzku-nebude dôvod na vyplatenie mzdy. Týmto mu evidenciu zdôvodnite.
SILVIA54
04.11.10,08:30
Ďakujem :),len neviem keď mu toto poviem ako zareaguje :).Povedal,že prečo ako jeden z majiteľov firmy si musí pípať príchody a odchody.:eek:Niekedy naozaj neviem čo na toto povedať.
Tweety
04.11.10,08:41
Ďakujem :),len neviem keď mu toto poviem ako zareaguje :).Povedal,že prečo ako jeden z majiteľov firmy si musí pípať príchody a odchody.:eek:Niekedy naozaj neviem čo na toto povedať.
Je aj zamestnancom, takže platí pre neho ZP tak, ako pre ostatných .
SILVIA54
04.11.10,08:44
Presne tak,máš pravdu a ešte raz ďakujem :-)
Chobot
04.11.10,08:57
Ahojte, chcela by som sa poradiť : vo firme máme elektronickú dochádzku (kartičky ktoré snímajú príchody a odchody).Máme dvoch spoločníkov vo firme,ktorý sú zároveň jej zamestnancami s riadnou pracovnou zmluvou.Jeden z nich si viac nechce evidovať dochádzku kartičkou a ani nijako inak.Vôbec si nechce evidovať svoju dochádzku.Ja si myslím, že to nieje reálne.Ako mu potom budem robiť mzdu keď ani neviem kedy bol v práci a kedy nebol? Poradíte mi?

Nuž, čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi....

A prečo to trápi teba, že si nebude evidovať dochádzku? Budeš mu písať stále prítomnosť a hotovo. On je spoločník (predpokladám, že aj zodpovedný štatutár), tak on zodpovedá za prípadné nedostatky zistené kontrolou (napr. z IP). A bude to jeho problém, ak nebude mať evidovanú dovolenku.
SILVIA54
04.11.10,09:18
Ďakujem za názor,je tu aj tá možnosť si to nechať podpísať od neho že s tým súhlasí a v prípade potreby to ukázať pri kontrole IP.