casiopea
15.05.09,22:39
Zdravím všetkých poradákov.

Prosím pomôžte mi so zaradením fotovoltaickej elektrárne. V podstate je to sústava panelov (niečo ako solárne kolektory, len nezohrievajú vodu, ale vyrábavú elektrinu) osadená na konštrukcií (môže byť na streche budovy ale aj na zelenej lúke) pospájaná káblami a cez nemič napätia pripojená do elektrickej siete alebo na akumulátory pre vlastnú spotrebu.

Podľa colného sadzobníka majú panely číslo 85414090.

Podľa projektanta by to mala byť 4. odpisová skupina, ale to sa mi zdá dosť "za vlasy pritiahnuté" ...
marjankaj
16.05.09,05:50
Výrobné zariadenie, ktoré sú samostatnými technologickými zariadeniami aj samostatnými hnuteľnými vecami sa odpisujú samostatne, a to i napriek ich pevnému spojeniu so stavbou (napr. zariadenia čistiarní odpadových vôd, záložné zdroje elektrickej energie, telefónne ústredne, účelové zariadenia, prístroje a mobilný nábytok stavieb občianskeho vybavenia – školstvo, zdravotníctvo, kultúra, šport, turistika, cestovný ruch).



Bližšie pozri link
http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=8&id=52&Itemid=78
137Cs
16.05.09,07:23
V podstate je to sústava panelov (niečo ako solárne kolektory, len nezohrievajú vodu, ale vyrábavú elektrinu) osadená na konštrukcií (môže byť na streche budovy ale aj na zelenej lúke) pospájaná káblami a cez nemič napätia pripojená do elektrickej siete alebo na akumulátory pre vlastnú spotrebu.

Klasifikácia produkcie - kód 32.10.52:
32.10.52 Fotosenzitívne polovodičové zariadenia; diódy vyžiarujúce svetlo (svietivky); zabudované piezoelektrické kryštály; časti a súčasti k nim

Z: Fotónky, fotoodpory elektroluminiscenčné a laserové diódy, fotodiódy, fototranzistory, rôzne opticko - elektronické zariadenia, zabudované piezoelektrické kryštály, filtre a vodiace zariadenia na kryštáľový kremeň (kvarc)
TZ: Solárne panely s fotoelektrickými článkami
Solárny panel je v tomto prípade hlavným funkčným celkom, podľa ktorého treba majetok zaradiť. Kód 32.10. nie je uvedený v prílohe ZoDP o zaradení do odpisových skupín. Podľa § 26 ods. 2 ZoDP hmotný majetok, ktorý nemožno zaradiť do odpisových skupín podľa prílohy a jeho doba použiteľnosti nevyplýva z iných predpisov, sa na účely odpisovania zaraďuje do odpisovej skupiny 2.
casiopea
28.05.09,13:19
Dakujem za všetky odpovede.
mirsch
17.01.11,09:26
Klasifikácia produkcie - kód 32.10.52:
32.10.52 Fotosenzitívne polovodičové zariadenia; diódy vyžiarujúce svetlo (svietivky); zabudované piezoelektrické kryštály; časti a súčasti k nim

Z: Fotónky, fotoodpory elektroluminiscenčné a laserové diódy, fotodiódy, fototranzistory, rôzne opticko - elektronické zariadenia, zabudované piezoelektrické kryštály, filtre a vodiace zariadenia na kryštáľový kremeň (kvarc)
TZ: Solárne panely s fotoelektrickými článkami
Solárny panel je v tomto prípade hlavným funkčným celkom, podľa ktorého treba majetok zaradiť. Kód 32.10. nie je uvedený v prílohe ZoDP o zaradení do odpisových skupín. Podľa § 26 ods. 2 ZoDP hmotný majetok, ktorý nemožno zaradiť do odpisových skupín podľa prílohy a jeho doba použiteľnosti nevyplýva z iných predpisov, sa na účely odpisovania zaraďuje do odpisovej skupiny 2.

Dobrý deň, potrebujem radu ohľadom zaradenie FVE do kódu klasifikácie produkcie (následne do odpisovej skupiny) - postavili sme FVE s inštal. výkonom 984,96 kWp- nosná oceľová konštrukcia osadená kontvením na betónové platne, na nej namontované fotovoltaické panely, pripojené do meničov a následne rozvádzačov energie.

Kód 26.11.22 (starý 32.10.52), ktorý je tu uvedený sa mi veľmi nezdá, skôr by som bola za 27.11.26 - odpisová skupina 3, prípadne by ste zaradili uvedenú FVE ako inžiniersku stavbu - stavby energetických zariadení???

Prosím o vaše názory, postrehy, skúsenosti...

Ďakujem. M.
JAJA11
30.12.11,10:15
[QUOTE=mirsch;1621019]Dobrý deň, potrebujem radu ohľadom zaradenie FVE do kódu klasifikácie produkcie (následne do odpisovej skupiny) - postavili sme FVE s inštal. výkonom 984,96 kWp- nosná oceľová konštrukcia osadená kontvením na betónové platne, na nej namontované fotovoltaické panely, pripojené do meničov a následne rozvádzačov energie.

Kód 26.11.22 (starý 32.10.52), ktorý je tu uvedený sa mi veľmi nezdá, skôr by som bola za 27.11.26 - odpisová skupina 3, prípadne by ste zaradili uvedenú FVE ako inžiniersku stavbu - stavby energetických zariadení???

Ako ste zaradili fotovoltickú elektráreň? Mne to vychádza na tú 3. odpisovú skupinu, ale neviem či je to správne. :o

Ďakujem.