anturia
19.07.05,20:22
Prepáčte už to tu asi bolo preberané, len si to chcem odobriť, či som to dobre pochopila.
Pri dodaní tovaru z iného členského štátu musím vypočítať DPH. Keď bola fa vystavená aj tovar dodaný 30.6., tak podľa § 20, ods.a) použijem kurz na samozdanenie s dátumom 15.7., je tak?
Ďakujem
durisovad
19.07.05,18:32
Ja by som pouzila kurz 30.6.
Zuzka
19.07.05,18:44
Kurzom platným v deň vystavenia faktúry, čiže 30.6.
Tatiana
19.07.05,18:46
Prepáčte už to tu asi bolo preberané, len si to chcem odobriť, či som to dobre pochopila.
Pri dodaní tovaru z iného členského štátu musím vypočítať DPH. Keď bola fa vystavená aj tovar dodaný 30.6., tak podľa § 20, ods.a) použijem kurz na samozdanenie s dátumom 15.7., je tak?
ĎakujemPokiaľ Ti prišla Fa aj tovar 30.06.2005 prečo by si mala použiť dátum 15.07.?????????,
Prikláňam sa k odpovedi durisovad a Zuzky.
anturia
19.07.05,18:52
samozdanenie sa počíta kurzom dňa dodania tovaru ?
Zuzka
19.07.05,18:54
samozdanenie sa počíta kurzom dňa dodania tovaru ?Vo všetkých príspevkoch máš napísané, že dňom vystavenia faktúry, teda 30.6..
Uviedla si, že faktúra bola vystavená 30.6.
O dodaní sa v príspevkoch nepíše.
ondrejvla
19.07.05,18:55
Prepáčte už to tu asi bolo preberané, len si to chcem odobriť, či som to dobre pochopila.
Pri dodaní tovaru z iného členského štátu musím vypočítať DPH. Keď bola fa vystavená aj tovar dodaný 30.6., tak podľa § 20, ods.a) použijem kurz na samozdanenie s dátumom 15.7., je tak?
Ďakujem
Anturia, kde si zobrala dátum 15.7.2005, je uvedený na faktúre? Nezabudni, že DPH musíš mať aj na MD, aj na D, teda vstup aj výstup.
Tatiana
19.07.05,18:55
Daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry - toto je kurz na prepočet DPH do daňového prizania pre odvod DPH, a odpočítanie DPH
anturia
19.07.05,18:56
no hej, ale to som písala, že tovar bol dodaný toho istého dňa ako bola vystavená fa. Ale chcem to vedieť aj do budúcna, keď bude tovar dodaný inokedy ako je vystavená faktúra. Prepáčte, ale ja len začínam.
Zuzka
19.07.05,18:58
no hej, ale to som písala, že tovar bol dodaný toho istého dňa ako bola vystavená fa. Ale chcem to vedieť aj do budúcna, keď bude tovar dodaný inokedy ako je vystavená faktúra. Prepáčte, ale ja len začínam.
Pri samozdanení je to dátumom vystavenia faktúry v tomto Tvojom prípade 30.6.
anturia
19.07.05,18:59
takúto jasnú odpoveď som chcela - ďakujem
ondrejvla
19.07.05,19:01
no hej, ale to som písala, že tovar bol dodaný toho istého dňa ako bola vystavená fa. Ale chcem to vedieť aj do budúcna, keď bude tovar dodaný inokedy ako je vystavená faktúra. Prepáčte, ale ja len začínam.
Samozrejme, keď začínaš, tak sa pýtaj, a radšej 2 x, ako by si mala urobiť chybu! A vieš, že aj my sme voľakedy začínali, tak sa neboj. Možno o 20-30 rokov budeš ty radiť našim vnukom...
Tatiana
19.07.05,19:02
no hej, ale to som písala, že tovar bol dodaný toho istého dňa ako bola vystavená fa. Ale chcem to vedieť aj do budúcna, keď bude tovar dodaný inokedy ako je vystavená faktúra. Prepáčte, ale ja len začínam.
DPH pouziva sa kurz z datumu vystavenia faktury. Faktúra - prepocet zavazku sa použije deň dodania tovaru.
Paula
19.07.05,19:09
Prepočet fa do záväzkov - kurz v deň prijatia (doručenia ) faktúry :)
KEJKA
19.07.05,19:15
podľa internej smernice


Prepočet fa do záväzkov - kurz v deň prijatia (doručenia ) faktúry :)
anturia
19.07.05,19:21
ešte raz prosím kedy je prepočet fa do záväzkov? deň vystavenia alebo deň obdržania fa - nerozumela som dvom predposledným príspevkom (už dám potom pokoj)
Paula
19.07.05,19:35
Do záväzkov - kurz v deň prijatia (doručenia) faktúry
DPH - kurz vystavenia fa, resp. 15.deň kalendárneho mesiaca po mesiaci, keď sa tovar nadobudol
KEJKA
19.07.05,19:41
Do záväzkov - kurz v deň prijatia (doručenia) faktúry
DPH - kurz vystavenia fa, resp. 15.deň kalendárneho mesiaca po mesiaci, keď sa tovar nadobudolsúhlasím - prípad DPH
súhlasím aj do účtovníctva, ale tam je možné si určiť aj iný termín internou smernicou - dátum skutočného dodania tovaru, jeho prijatia na sklad, doručenie faktúry - zákon o účtovníctve to presne nevymedzuje.
anturia
19.07.05,19:41
ďakujem Paula - pre dnešok už končím, aj tak mám z toho hlavu ako melón, pretože ešte som na Porade hľadala a našla som príspevok, že je novela zákona o účtovníctve, ktorá hovorí, že sa to má prepočítavať jedným kurzom - dňom vystavenia fa - aj DPH aj do záväzkov...
Paula
19.07.05,19:47
Všetci sme mali z toho hlavu ako melón :D ..... Dík Lida za doplnenie.
Jana Acsová
29.08.05,09:24
Mám za to, že v jednoduchom aj podvojnom účtovníctve je vznik účtovného prípadu rovnaký:
§ 2 Postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva: dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky...
§ 3 Postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva - dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky ...

Vyššie citované ustanovenia by mali byť východiskom pri určení dátumu uskutočnenia účtovného prípadu. Odchylná úprava, čo aj v internej smernici, by mala odôvodniť iný postup účtovnej jednotky. Čiže bezdôvodná zmena účtovného prípadu, ktorý je taxatívne určený vykonávacími predpismi k Zákonu o účtovníctve, by mohla byť problémom v prípade, že by bola vytknutá pri kontrole. Mám za to, že účtovná jednotka by bola v dôkaznej núdzi bez patričného zdôvodnenia.
ESTER
29.08.05,15:16
Čo sa presne považuje za deň uskutočnenia účtovného prípadu postupy účtovania nedefinujú. Preto by sa malo vychádzať z obchodného zákonníka a podľa toho si deň uskutočnenia účtovného prípadu definovať v internej smernici.
Denda
29.08.05,15:24
Čo sa presne považuje za deň uskutočnenia účtovného prípadu postupy účtovania nedefinujú. Preto by sa malo vychádzať z obchodného zákonníka a podľa toho si deň uskutočnenia účtovného prípadu definovať v internej smernici.Myslím, že v príspevku 21 boli definované paragrafy postupov účtovania.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
kačer
16.09.05,11:07
Milí poraďáci, vie mi niekto poradiť ako postupovať pri samozdanení ak mi prišla fa vystavená na 35% ceny stroja? Je na nej síce aj celková cena (malými písmenami), ale konečná cena je len 35% z celkovej uvedená ako TOTAL AMOUNT . Zdaním najprv iba tých 35%, potom druhykrát zvyšok alebo všetko až keď mi príde fa na zvyšok?
Tweety
16.09.05,11:11
Milí poraďáci, vie mi niekto poradiť ako postupovať pri samozdanení ak mi prišla fa vystavená na 35% ceny stroja? Je na nej síce aj celková cena (malými písmenami), ale konečná cena je len 35% z celkovej uvedená ako TOTAL AMOUNT . Zdaním najprv iba tých 35%, potom druhykrát zvyšok alebo všetko až keď mi príde fa na zvyšok?Treba sa pozrieť na zmluvu, ak je 35% konečná suma, t.j. konečná fakturácia, tak samozdaniť. V prípade, že by išlo o zálohovku, nepodlieha zdaneniu
MM
kačer
16.09.05,11:23
Podľa textu to vyzerá na zálohovú fa, ale v hlavičke je napísané SZÁMLA/INVOICE, čo v preklade podľa mňa znamená FAKTÚRA. Možno nemajú iný názov pre zálohoku. Idem to zistiť. Ďakujem za rýchlu odpoveď.