psps
16.05.09,15:28
Poraďte prosím. Som zamestnaná na dohodu o vykonaní práce a moje kolegyne na pracovnú zmluvu. Boli sme na pracovnej ceste v čechách. Išli sme mojím súkromným autom, ktoré je napísané na mňa. Na čo všetko mám nárok/náhrady,stravné/? A na čo majú nárok moje spolucestujúce kolegyne? Môžem si napísať cesťak? A ako je to v tomto prípade z daňou z motorových vozidiel? Bude ju musieť niekto platiť a kto a koľko?
A čo moja ďalšia kolegyňa, ktorá išla na manželovom aute?
Prosím poraďte nám "polopate", díky!
Chobot
17.05.09,17:54
Poraďte prosím. Som zamestnaná na dohodu o vykonaní práce a moje kolegyne na pracovnú zmluvu. Boli sme na pracovnej ceste v čechách. Išli sme mojím súkromným autom, ktoré je napísané na mňa. Na čo všetko mám nárok/náhrady,stravné/? A na čo majú nárok moje spolucestujúce kolegyne? Môžem si napísať cesťak? A ako je to v tomto prípade z daňou z motorových vozidiel? Bude ju musieť niekto platiť a kto a koľko?
A čo moja ďalšia kolegyňa, ktorá išla na manželovom aute?
Prosím poraďte nám "polopate", díky!

Táto téma už je na porade asi 150 krát, treba si vyhľadať staršie príspevky.

Len v skratke:

Ty bude mať nárok na: stravné a vreckové zo zákona. Pokiaľ ste sa so zamestnávateľom vopred dohodli, že použiješ svoje auto, tak aj na paušálnu náhradu + spotrebované PHM. Ak ste sa nedohodli, tak za cestu nedostaneš nič.

Kolegyne: stravné a vreckové zo zákona.

Ďalšia kolegyňa:stravné a vreckové zo zákona. Pokiaľ sa so zamestnávateľom vopred dohodla, že použije svoje auto, tak aj na paušálnu náhradu + spotrebované PHM. Ak sa nedohodli, tak za cestu nedostane nič.

Daň z MV by zamestnávateľ musel zaplatiť len za tvoje auto, ak ti schválil vyplatenie paušálnych náhrad a PHM. Ďalšej kolegyni nie.

Všetky si musíte (nie môžete) napísať vyúčtovanie cest. náhrad.
psps
19.05.09,10:27
Ďakujem chobot,veľmi mi to pomohlo. Samozrejme, že som si prečítala aj staršie príspevky, ale už som bola z toho taká domotaná, že som si nebola istá. A ešte jedna otázka pre istotu. Keby som do cesťáku napísala bratove auto s tou istou spotrebou, nemusel by zamestnávateľ platiť daň z MV? Myslím, že je to tak, ale nevidím v tom žiadnu logiku.
A ešte k tomu vreckovému: Viem, že dostaneme stravné vo výške 25% z zákl.sadzby to by malo byť 150,-Kč, ale aké vreckové? To je vlastne čo? Záloha zo stravného alebo niečo navyše? A môžu nám to vyplatiť v eurách?
Ďakujem
Chobot
19.05.09,11:13
Ďakujem chobot,veľmi mi to pomohlo. Samozrejme, že som si prečítala aj staršie príspevky, ale už som bola z toho taká domotaná, že som si nebola istá. A ešte jedna otázka pre istotu. Keby som do cesťáku napísala bratove auto s tou istou spotrebou, nemusel by zamestnávateľ platiť daň z MV?

Nie nemusel.


Myslím, že je to tak, ale nevidím v tom žiadnu logiku.

Nehľadaj v tom logiku, je to paradox našej legislatívy. V zmysle zákona o miestnych daniach sa platí daň z MV len v prípade vlastného auta zamestnanca, tak je to v ustanovení zákona - § 85:


(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,


A ešte k tomu vreckovému: Viem, že dostaneme stravné vo výške 25% z zákl.sadzby to by malo byť 150,-Kč, ale aké vreckové?

Pozri si túto tabuľku:

http://www.porada.sk/t109877-stravne-a-vreckove-pre-tuzemske-a-zahranicne-pracovne-cesty-kratenie-stravneho.html#post1020949


To je vlastne čo? Záloha zo stravného alebo niečo navyše?

Nie, nie je to záloha zo stravného. Je to v zmysle zákona o cest. náhradách § 14 - Vreckové:

Zamestnancovi patrí pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v eurách alebo v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5. Po dobu prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodu návštevy rodiny (§ 12) alebo po dobu dohodnutého prerušenia zahraničnej pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca (§ 3 ods. 2) vreckové v eurách alebo v cudzej mene zamestnancovi nepatrí.
ZAmestnávateľ by mal určiť, koľko bude vreckové, musí to byť z intervalu 5-40% zo stravného. AK nie je určené, patrí zamestnancom minimálne 5%.


A môžu nám to vyplatiť v eurách?
Ďakujem

Áno, môžu - § 36 ods. 10:

(10) Sumu, o ktorú bol poskytnutý preddavok v eurách pri pracovnej ceste alebo pri inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady podľa tohto zákona nižší, ako je celkový nárok zamestnanca (ďalej len "nedoplatok v eurách"), poskytuje zamestnávateľ zamestnancovi v eurách; po dohode so zamestnancom môže zamestnávateľ pri zahraničnej pracovnej ceste alebo pri vyslaní do štátu Európskej únie nedoplatok v eurách alebo jeho časť poskytnúť v cudzej mene.
psps
21.05.09,10:19
Díky moc!;)
psps
10.06.09,10:39
Môžem zamestnancovi pri pracovnej ceste vyplatiť stravné 3,60 Eur, keď na celý mesiac, teda aj na deň pracovnej cesty prevzal stravné lístky?
Chobot
10.06.09,11:30
Môžem zamestnancovi pri pracovnej ceste vyplatiť stravné 3,60 Eur, keď na celý mesiac, teda aj na deň pracovnej cesty prevzal stravné lístky?

Môžeš, ale keďže za ten deň by nemal mať nárok na lístok, tak v ďalšom mesiace mu dáš o tento jeden lístok menej. Teda skrátiš jeho nárok o toľko dní, koľko bol na pracovnej ceste.
Vianocka
17.06.09,18:23
Zamestnancovi boli na zahraničnej pracovnej ceste (Veľká Británia) poskytnuté v rámci ubytovania aj raňajky. Stravné (37 GBP) mu bolo teda krátené o 25% (t.j. na 27,75 GBP).
Otázka - vreckové sa bude počítať:
1) zo 100%-nej výšky stravného (t.j. z 37 GBP) alebo
2) z toho kráteného z titulu raňajok (t.j. z 27,75 GBP)?
Ak som správne pochopila formuláciu v zák. o cest. náhradách - §13 ods. 4 a 5, potom myslím, že správne je 1). Môžete mi to, prosím, potvrdiť? Ďakujem.
Chobot
17.06.09,20:06
Zamestnancovi boli na zahraničnej pracovnej ceste (Veľká Británia) poskytnuté v rámci ubytovania aj raňajky. Stravné (37 GBP) mu bolo teda krátené o 25% (t.j. na 27,75 GBP).
Otázka - vreckové sa bude počítať:
1) zo 100%-nej výšky stravného (t.j. z 37 GBP) alebo
2) z toho kráteného z titulu raňajok (t.j. z 27,75 GBP)?
Ak som správne pochopila formuláciu v zák. o cest. náhradách - §13 ods. 4 a 5, potom myslím, že správne je 1). Môžete mi to, prosím, potvrdiť? Ďakujem.


... a správna odpoveď je...

...

1)!!! :D


Postupuješ do ďalšieho kola! ;)
Lámerová
19.06.09,09:00
môžem vyplatiť cestovné členom štatutárnych orgánov neziskovej organizácie za dni, počas ktorých boli na zasadnutiach správnej rady? súkromným autom
melanyl
19.06.09,10:31
Radšej nie, vieš ,vo verejnej správe platia trošku iné pravidlá,
záleží na tom aké má šefstvo interné predpisy o cestovných náhradách a predpisy o používaní osobného automobilu.Viem že v niektorých organizáciách platí že súkromné auto musí mať havarijnú poistku aj s úrazovým poistením, v prípade nehody. Dokonca platí že je zakázané používať súkromné auto na služobné cesty.
Pri podnikateľoch nevidím tento problém.
melanyl
19.06.09,11:02
Ano ty si vypíš cestovný príkaz ako doklad dolož aj nákup PHM a poverenie k služobnej ceste kto ťa poveril aby si absolvovala služobnú cestu.
Vzhľadom na to že si išla súkromným autom mala by si mať nárok aj na preplatenie PHM. Na amortizáciu auta nie. Kolegyňa ktorá išla s manželom to isté doklad o nákupe PHM cesťák. Zamestnávateľ ak nedal súhlas s použitím súkromného automobilu môže dôvodiť že cestovné vlakom je lacnejšie, ale neviem či je lacnejšie keď ste sa odviezli viaceri. Cestnú daň pre podnikateľov ak si nenárokuješ preplatenie amortizácie netreba platiť ani sa ti to neoplatí.
psps
08.02.10,10:03
Aké stravné má mať zamestnankyna, ktorá odišla na pracovnú cestu do mesta vzdialeného 4hod.cesty bola tam tri dni ubytovaná a potom išla naspäť. Pracovala denne v inom meste 8hod. Mám rátať 4 hodiny cesty + 4 naspäť alebo má nárok na stravné na každý deň, alebo na stravné nad 18hod.?
Xanti
08.02.10,10:06
Aké stravné má mať zamestnankyna, ktorá odišla na pracovnú cestu do mesta vzdialeného 4hod.cesty bola tam tri dni ubytovaná a potom išla naspäť. Pracovala denne v inom meste 8hod. Mám rátať 4 hodiny cesty + 4 naspäť alebo má nárok na stravné na každý deň, alebo na stravné nad 18hod.?
Samozrejme nad 18 hodín, za každý deň čo tam strávila. A prvý a posledný deň podľa počtu hodín, teda za prvý deň počet hodín od odchodu na pracovnú cestu do 24,00 a posledný deň od 00,00 až do príchodu späť.
psps
08.02.10,10:13
Takže, ak to správne chápem, tak
1.deň od 5:30 do 24:00 = 18,5 hod. t.j. 8,30 Eur.
2.deň celých 24 hodín t.j. 8,30 Eur
3.deň od 0:00 do 15:30= 15,5 hod. t.j. 5,40 Eur.
Dokopy to bude 22 Eur?
Tak to sa jej viac oplatí. A čo ak som jej dala len 3 stravné lístky?
Xanti
08.02.10,10:16
Takže, ak to správne chápem, tak
1.deň od 5:30 do 24:00 = 18,5 hod. t.j. 8,30 Eur.
2.deň celých 24 hodín t.j. 8,30 Eur
3.deň od 0:00 do 15:30= 15,5 hod. t.j. 5,40 Eur.
Dokopy to bude 22 Eur?
Tak to sa jej viac oplatí. A čo ak som jej dala len 3 stravné lístky?
Nemôžeš jej dať len stravné lístky má nárok na stravné na služobnej ceste.
Xanti
08.02.10,10:19
Ak nechceš preplácať cestovné príkazy ako je to dané zo zákona tak nevysielaj pracovníkov na služobné cesty.
psps
08.02.10,10:30
Odo mňa to nezáleží. Moji nadriadený vyšlú na trojdňové školenie a potom frflú prečo toľko za to dostane. A pritom sa mohla školiť aj doma. No čo, však z mojich peňazí to nejde.
Díky za radu
psps
08.02.10,10:47
Ešte jedna otázočka. Odkiaľ je dobré zisťovať ceny priemerných cien nafty, ak nemám bloček?
Xanti
08.02.10,10:52
Ešte jedna otázočka. Odkiaľ je dobré zisťovať ceny priemerných cien nafty, ak nemám bloček?
K cestovnému príkazu treba bloček z nafty.
psps
08.02.10,10:59
Lenže zamestnanci ich pravidelne strácajú, tak čo s tým?
Xanti
08.02.10,11:00
Lenže zamestnanci ich pravidelne strácajú, tak čo s tým?
No bohužial,
nepreplatiť. A nechať to k náhrade zamestnancov.
psps
08.02.10,11:05
A čo ak to má zamestnanec zahrnuté priamo v pracovnej zmluve, že sa mu bude preplácať cesťák jednotnou sadzbou za celý rok? Tam to má prerátané nejakou priemernou cenou.
Xanti
08.02.10,11:17
A čo ak to má zamestnanec zahrnuté priamo v pracovnej zmluve, že sa mu bude preplácať cesťák jednotnou sadzbou za celý rok? Tam to má prerátané nejakou priemernou cenou.
Tomu sa nevyznám,
ale myslím si, že toto pri kontrole z DU neprejde. Ale to si len myslím.
slabikar
11.02.10,16:58
kde tu najdem vzor cestovneho prikazu vo formate doc? vdaka za priamy link
psps
12.02.10,14:13
No bohužial,
nepreplatiť. A nechať to k náhrade zamestnancov.
Tie názory sú veľmi odlišné. Tu na porade som si napríklad prečítala, že stačí na stránkach ŠÚSR, alebo natankuj.sk alebo slovnaft.sk. Lenže tam sa ceny rôznia. Tak ako je to správne alebo akceptovateľné? Nemáte nejaký link na daňový úrad, žeby som to tam zistila?
To sa ľahko povie, že nepreplatiť. Však by ma zakopali pod čiernu zem a šef mi dá výpoveď, že sa neviem dohodnúť a keď sa dohodnem v ich prospech, tak z toho bude pokuta z daňového.
Xanti
12.02.10,15:49
Tie názory sú veľmi odlišné. Tu na porade som si napríklad prečítala, že stačí na stránkach ŠÚSR, alebo natankuj.sk alebo slovnaft.sk. Lenže tam sa ceny rôznia. Tak ako je to správne alebo akceptovateľné? Nemáte nejaký link na daňový úrad, žeby som to tam zistila?
To sa ľahko povie, že nepreplatiť. Však by ma zakopali pod čiernu zem a šef mi dá výpoveď, že sa neviem dohodnúť a keď sa dohodnem v ich prospech, tak z toho bude pokuta z daňového.
A všímaš si aj dátumy pri príspevkoch kedy boli písané? Lebo je tu kopa príspevkov ale staršieho data. Kedy sa to tak naozaj dalo :D
psps
13.02.10,11:16
A čo ak to má zamestnanec zahrnuté priamo v pracovnej zmluve, že sa mu bude preplácať cesťák jednotnou sadzbou za celý rok? Tam to má prerátané nejakou priemernou cenou.
Našla som to tu na porade, že sa to dá podľa §34 o cestovných náhradách a ak to dobre chápem je to práve tento prípad. Len neviem z akej priemernej ceny sa má vychádzať?
psps
13.02.10,11:18
A všímaš si aj dátumy pri príspevkoch kedy boli písané? Lebo je tu kopa príspevkov ale staršieho data. Kedy sa to tak naozaj dalo :D
ten ŠÚSR bol spomenutý v príspevku 1031 v téme cestovné náhrady z januára tohto roku.