krater
17.05.09,09:49
Dobry den. Od juna 2008 sme sa nastahovali do novostavby samozrejme ze spravcovska spolocnost nam bola zazmluvnena na jeden rok nebudem ju menovat i ked by som ju rada pridala niekde s nazvom pozor na tuto spravcovsku spolocnost.
Cely ten rok co ju mame sa potykame s neprofesionalnym pristupom je nas tu viacero obyvatelov a fakt sme zazili za ten rok snad vsetko!
Teraz nam prislo vyuctovanie a my mame vsetci dojem ze nasa spravcovska spolocnost zase nieco pokoslala skratka absolutne im nedoverujeme. Nikdy sme s manzelom neriesili vyuctovanie a uprimne poviem ze ten papier je pre nas spanielska dedina ale div sa svete aj ostatnym susedom.
Potrebovala by som radu ako sa v tom vyuctovani vysomarit
Tak napriklad este celku rozumieme vyuctovani vody my sme si odpisovali merace ale napriklad studena voda cena za m3 54,49sk nasa spostreba 40 a zrazu je tam uprava spotreby koeficientom 1,15 a nasa spotreba stupne na 46,18 a cena 2516,37.
Pri teplej vode je koeficient 1.
Najhorsie na rozuctovani je samozrejme teplo:(
na schodzi sme si na radu nasich spravcov odsuhlasili pomer zakladna zlozka spotrebna 30/70 vraj tak ako je vo vyhlaske no a div sa svete. My mame celkovu spotrebu odpisanu zmeraca 3416,10 oznacili ako spotrebnu zlozku v kolonke cena za GJ je vynechane a mnozstvo tepla vynechane len huuups vyratana suma neviem z coho 12193,59!
V zakladnej zlozke si dosadili cislo 31,43 opat udaje z coho vychadzali chybaju a suma 2838,70. Takze za kurenie od juna do decembra mame zaplatit spolu 15 032,29SKK. Ked sme si pozreli celkovu spotrebu za nas vchod je to suma 123 869,00SKK a nasa suma tvori 1/8 z celkoveho nakladu a to je v nasom vchode 20bytov!!! :eek:
Plus je tam naratana este polozka ohrev teplej vody
Vobec tomu nerozumieme. Zalohy mame zaplatene zhruba za 10000 za teplo podla nich este mame za kurenie doplatit 5000sk
Budem rada ked sa najde nejaka ochotna dusa a pomoze mi rozlustit tuto zahadu ;)
krater
17.05.09,08:00
oprava malo tam byt vyuctovanie kurenie cca od septembra do decembra v juni sa nekurilo :o
sito
17.05.09,09:31
Studená voda: V dome je niekde fakturačný merač, majetok dodávateľa vody. Čo tento merač namerá, to musia byty uhradiť. V bytoch sú pomerové merače na základe ktorých sa rozdelí nameraná spotreba. Nameraná spotreba na fakturačnom merači je 1 150 m3. Súčet bytových pomerových je 1 000 m3. Vzniká rozdiel 150 m3. Kto zaplatí tých 150 m3? 1 150 : 1 000 = 1,15. Vaších 40 x 1,15 = 46 m3. S tých 150 m3 vy uhradíte podielom 6 m3. Ak cena za j m3 bola 54,49 x 46 = 2 506,54 Sk.

Teplá voda : Studená voda dodaná na výrobu teplej vody sa rozráta ako pri studenej vode. Na jej výrobu bolo treba energiu, Gj. Náklady za Gj. sa rozdelia 10 % podľa počtu bytov rovným dielom. Ostatných 90 % sa rozdelí podľa napočítaného stavu pomerového merača na teplú vodu.

Teplo : Málo informácii. Číslo 31,43 bude asi výmera bytu. 2 838,7 : 31,43 = 90,3181 Sk. na jeden m2. Otázne je, či máte fakturačný merač teple, len vchod alebo je to podiel z celého domu. Máte v byte určené meradlo, alebo pomerový merač na radiátore? Podľa toho by to mali byt jednotky podľa ktorých sa napočíta podiel zo 70 % 12 193,59 : 3 416,1 = 3,5694 Sk. na jednotku rozdelenia. Takže, základná zložka 2 838,7 + spotrebná zložka 12 193,59 = úhrada nákladov za teplo 15 032,29 Sk.

Náklady na jeden m2 15 032,29 : 31,43 = 478,2784 Sk. to je hodne.

Priemer na byt, 123 869 : 20 = 6 194,8. Váš nadpriemer 15 032,29 - 6 194,8 = -8 837,49 Sk. 8837,49 : 6 194,8 = 1,4265. Máte v byte aj termostatické hlavice?

Vychádza to, že ste vykúrili svoj byt a minuli toľko tepla naviac, ktorým by sa dalo vykúriť ešte 1,5 takého bytu v dome aký máte.

10 000 - 15 000 = -5 000 Sk. nedoplatok.
krater
17.05.09,09:46
nie plocha nasho bytu je 78,57
je tam kolonka Pocet jedn. na priestor ÚK vz. SZ 3416,10(to je hodnota odpisana z nasho meraca) mnozsvto GJ vynechane a suma 12193,59 pod tym je ÚK vz. ZZ 31,43 zase vynechane a suma 2838,70 nie je to plocha a pocet jednotie na priestor Zakladna zlozka.
krater
17.05.09,09:49
kazdy vchod ma svoj kotol, na chodbe ma kazdy byt samostatny merac tepla a na radiatoroch hlavice.
Vies mi prosim vypocitat kolko korun vyjde nasa spotreba?
Ake udaje k tomu potrebujes? Chcem to na porovnanie lebo v tom ich vypocte sa fakt diva svina nevyzna z coho ratali ako dosli k tym sumam?
DAKUJEM!!! :---
sito
17.05.09,10:22
1. 123 869 sú nákaday za váš kotol? 2. Súčet m2 všetkých bytov napojených na váš kotol. 3 Súčet jednotiek všetkých meračoch, korigovaných konečný stav na rozdelenie nákladov nakotol. Plocha vášho bytu 78,57. Počet jednotiek vášho merača 3 416,1. Dohodnutých 30 : 70 %. Všetci ste bývali od júna?

Bez tých to údajov sa nedá počítať.

Náklady:

123 869, 30 % 37 160,7 : súčet m2 vchodu x plocha vášho bytu = podiel zo základnej zložky vchodu pre váš byt.
123 869, 70 % 86 708,3 : súčet jednotiek na všetkých meračoch x počet jednotiek na vašom merači = podiel zo spotrebnej zložky vchodu pre váš byt.
Halli
17.05.09,10:33
Sitečko si dobrý, ale mna zaraža, že tí vlastníci asi prvý krát bývaju v byte, vidia prvý krát vyučtovanie a hneď sa v tom nevyzná ani divá sviňa... Nuž som zvedavá ako to dopadne a či dostane potom správca ospravedlnenie...Aj mne jeden pán ING. povedal na zhromaždení, že sa nevie vyznať vo vyučt..., lebo nevidí ako sa mu menil predpis počas roka na jednotlivých položkách.On tochce mať v RV...hoci mesačný prepis bol celý rok ten istý...Len sme presunuli platby z vody na fond, aby sa nemuseli meniť príkazy v banke..A to vždy prevzal nový predpis. A ešte k tomu bol u mna v den zhromaždenia v kancelárii..nepovedal ani slova. To fakt nemá chybu, takého ING. mi je úprimne ľúto, lebo bol maximálne trapný. Keď som spýtala, kto tomu ešte nerozumie, všetci sa len uškrňali...mám asi najlepšie ročné vyučtovanie a najprehľadnejšie široko ďaleko.;) Takže vďaky sa nedočkáš, ani keď sa po.....:eek:

A čo takto dať si to vysvetliť správcovi...:rolleyes:
krater
17.05.09,10:37
suma 123 869SKK je kurenie spolu za nas vchod,
plocha nasho vchodu 411,42m2
pocet jednotiek na odb.miesto:
TepTV fz.SZ 230,47
TepTV fz.Zz 11,69
TepTV vz.Sz 230,47
TepTV vz.Zz 11,69
V nasom vchode su aj neprebrate 4 byty z 20 kde sa dotahuje este developer s majitelmi mame obavy ci to spravca nerozratal tak aby sme to pokryli my co uz byvame kedze developer za neprevzate byty nic neplati!
nie vsetci sme byvali od juna ale vacsina uz bola nastahovana zaciatkom vykurovacej sezony
sito
17.05.09,10:42
Slávka, vieš ako je to. Keď nehorí, načo hasiť. Keď horí, čo to horí, nie je to náhodou naše, áno, čo teraz. Ale niekedy sú tie vyúčtovania dosť preryté. Za tie roky som videl aj dostal všeliaké. No vždy som sa s nich vysomáril. Pekný zbytok nedele.
krater
17.05.09,10:44
slavica ja viem ze si v pozicii spravcu zial nasho sme si nevyberali zazmluvnil nam ho developer vdaka nim sme uz riesili tolko pochybnych veci ze sme ani neboli prekvapeni ze vyuctovanie nema ani hlavu ani patu. Si predstav ze vdaka nim sme boli tyzden bez teplej vody lebo sa ustne dohodli u nejakeh pana na plynarni ze si nejaku platbu rozdelia ziaden papier nic zrazu sme zistili ze nie je tepla voda ked sme prisli vecer z prace plynari nas odpojili ze sme nezaplatili a nikto si nepamatal ze nas spravca sa USTNE dohodol ze budu platit na dva krat peniaze mali!!! Kym to vsetko zase vykryli a spojazdnili my sme to boli s malymi detmi bez teplej vody!
Je to dobry pristup spravcu???
Dalsia vec je spravne ze pri vyuctovani vody je kazda jedna kolkonka vypisana ci uz cena za m3 ci uz fakturacna cena a pri vyuctovani plynu su tie kolonky vynechane? ci uz cena za GJ fakturovana spotreba mnozstvo tepla GJ??? Je tam len spotreba a naklad SKK a platte!
nasich 15tis je za obdobie september, oktober, november, december to jest 4mesiace v septembri sa zacalo kurit ku koncu este stale je tych 15tis adekvatnych???
Ja sa nepotrebujem storcovat a mudrovat a hladat chyby ja tu hladam pomoc a radu lebo sa to nielen mne ale aj ostatnym obyvatelom nepozdava!!!
V priebehu ich spravcovania sme oslovili niekolkych inych spravcov a z mnohych nasich poplatkov boli prekvapeni zial nemohli sme ich cely rok vymenit su zazmluvneny na rok nasim developerom! Ale uz im odzvonilo to mi ver!
Halli
17.05.09,10:57
Tak vidíš, aspoň Vás to k niečomu pohne a správcu vymeníte... Len ja by som asi išla najskôr za tým,kto robil to vyúčtovanie, lebo to nieje ani zďaleka tak jednoduchá vec... A ako Sito naznačil naša legislatíva -to je tá mrcha, čo tlačí správcov do toho -aby tam bolo toľko údajov, že tentokrát ti dam za pravdu- nevyzná sa niekedy v tom ani divá sviňa. Ale vždy sa dá pozrieť podklady a vysvetliť si to, lebo takto cez poradu ti nikto tvoje vyúčtovanie neurobí. Ani Sito, čo je dosť dobrý macher ;).
sito
17.05.09,10:59
suma 123 869SKK je kurenie spolu za nas vchod,
plocha nasho vchodu 411,42m2
pocet jednotiek na odb.miesto:
TepTV fz.SZ 230,47
TepTV fz.Zz 11,69
TepTV vz.Sz 230,47
TepTV vz.Zz 11,69
V nasom vchode su aj neprebrate 4 byty z 20 kde sa dotahuje este developer s majitelmi mame obavy ci to spravca nerozratal tak aby sme to pokryli my co uz byvame kedze developer za neprevzate byty nic neplati!
nie vsetci sme byvali od juna ale vacsina uz bola nastahovana zaciatkom vykurovacej sezony

Tak toto by bolo treba vidieť osobne a pozrieť zo všetkých strán, všetky údaje. To čo som ti poslal sú presné výpočty nepresných údajov.

Aj keď nie ste so správcom moc za dobre, neostáva Vám iné len ho požiadať o vysvetlenie.
krater
17.05.09,11:16
skoda. samozrejme ze za spravcom pojdeme ale tazko sa s niekym o niecom porozpravas ked tomu nerozumies :D
a este nas spravca je totalne neschopny ale v argumentacii preco to tak je alebo preco to tak museli spravit su najlepsi :rolleyes:
sito
17.05.09,11:44
Tých 123 869 ti musia vydokladovať faktúrami.

Dohodli ste sa na 30 : 70 %, pýtaj sa ako a aký podiel ti napočítali z každej zložky na váš byt. Možno by nebolo na škodu dať si do kopy všetky vyúčtovania tých, ktorí tam už bývajú a zaujať spoločné stanovisko. Viac hláv, viac rozumu, no hlavne viac informácii ako postupoval správca. Správca je povinný zo zákona Vám to vysvetliť.

Dovolí Vám developer zmeniť správcu, ak nemá ešte vysporiadané štyri byty? Žiadosť o zrušenie zmluvy o výkone správy ste už niekomu predložili? Ak nie, tak za rok budú problémy znovu. Všetko je o tom , čo máte v zmluvách a vašej ochote, schopnosti sa postarať o svoj majetok. Každý začiatok je ťažký, ono to prejde, ale treba chcieť a všetci.
peton
17.05.09,18:23
Kraterka, nehnevaj sa, ale postupuješ presne takým istým spôsobom ako všetci vlastníci ktorým príde čo i len koruna, euro nedoplatku vo vyúčtovaní. Tá sviňa predseda, tie svine správcovia, debilní účtovníci, chcú nás okradnúť atď. atď. Každý jeden predseda, správca takéto "ctihodné pomenovania" počúva v apríli či máji rok čo rok. Kiežby patrili fakt tým, čo si to skutočne zaslúžia.
Zaráža ma, že popritom sama priznávaš, že nemáte o spôsobe rozúčtovania ani šajnu. Zamyslite sa nad sebou a potom nadávajte. Nakoniec, keď už budete múdrejší zistíte, že to nebolo s tým vyúčtovaním až také zlé a pochopíte čo všetko je potrebné ovládať, poznať a vykonať aby také vyúčtovanie vôbec vzniklo. A nepredpokladám, že pôjdete za správcom s ospravedlnením alebo sa tu verejne ospravedlníte správcovi.
Prosím berte to viacmenej všeobecne. OK?
krater
17.05.09,20:03
Nie nasmu spravcovi sa urcite ospravedlnit nepojdem to si piste a i ked sa to tu vola porada a ja som si na zaciatku davala pozor aby som si pytala radu od kompetentych nevedela som ze sem padnem k vztahovacnym spravcom ktori sa stale citia ukrivdeni a hned to stiahnu na seba. Verte ze nas je tu dokopy cca 500 najomcom a po rocnom spravcovani nasim spravcom nenajdete ani jedneho ktori je spokojni cim to asi je??? Ze sme banda nespokojnych blbcov co nerozumeju veci???? Asi ano!
Olizujte si tu svoje rany a ranky ;)

PS: SITO dakujem za profesionalny nezaujaty pristup a ochotu pomoct velmi si to vazim :---
Halli
17.05.09,20:06
Nie nasmu spravcovi sa urcite ospravedlnit nepojdem to si piste a i ked sa to tu vola porada a ja som si na zaciatku davala pozor aby som si pytala radu od kompetentych nevedela som ze sem padnem k vztahovacnym spravcom ktori sa stale citia ukrivdeni a hned to stiahnu na seba. Verte ze nas je tu dokopy cca 500 najomcom a po rocnom spravcovani nasim spravcom nenajdete ani jedneho ktori je spokojni cim to asi je??? Ze sme banda nespokojnych blbcov co nerozumeju veci???? Asi ano!
Olizujte si tu svoje rany a ranky ;)

PS: SITO dakujem za profesionalny nezaujaty pristup a ochotu pomoct velmi si to vazim :---


:eek: súhlasila som aj s tebou aj s Petonom, neviem čo máš za problém, ale opakujem, tu ti nikto vyúčtovanie neurobí. Reakcie treba prijať aj iné, keď si už založila tému a ešte tým duplom, keď niekto povie, že to treba brať aj všeobecne a hlavne si to nechať vysvetliť tým, čo RV robil...Ale to ty počuť nechceš. škoda...;)

PS : vy ste nájomcovia ?:eek:...bývate v prenájme ?

A ešte niečo, ja by som si netrufla na výpočty, čo ti skúsil Sito, je to vyslovene tápanie v tme...ale dávam mu bod za statočnosť:D
A odpovedz mi prosím : rozumela si tomu, čo ti Sito napísal? ďakujem.;)
peton
18.05.09,03:18
Nie nasmu spravcovi sa urcite ospravedlnit nepojdem to si piste

Ani vtedy, ak vysvitne, že vyúčtovania boli vypracované správne a v zmysle zákonov?


nevedela som ze sem padnem k vztahovacnym spravcom ktori sa stale citia ukrivdeni a hned to stiahnu na seba.

Vidíš, ani ma nepoznáš, a už som vzťahovačný a ukrivdený správca. A toto je Tvoj problém, že si nabrúsená ani sama nevieš na čo a prečo. Apropo pre Tvoju informáciu nie som ani predseda, ani správca. :D Som vlastník bytu, ktorý sa o dianie v dome zaujíma a bez zbytočného osočovania predsedu, pretože to robia len neznalí pomerov.


Verte ze nas je tu dokopy cca 500 najomcom a po rocnom spravcovani nasim spravcom nenajdete ani jedneho ktori je spokojni cim to asi je??? .

Verím, a je len poľutovaniahodné, že sa nenájde nikto, kto by za správcom skočil po vysvetlenie.


Ze sme banda nespokojnych blbcov co nerozumeju veci???? Asi ano!.

Nič také som si nemyslel ani som nepovedal. Napísal som to všeobecne, aby si aj ostatní čitatelia a hundrajúci vlastníci uvedomili fakty a nepodceňovali už aj tak nevďačnú prácu predsedov či správcov.
Ale ako sa hovorí "trafená ..." :D Pa.
sito
18.05.09,14:00
:eek: súhlasila som aj s tebou aj s Petonom, neviem čo máš za problém, ale opakujem, tu ti nikto vyúčtovanie neurobí. Reakcie treba prijať aj iné, keď si už založila tému a ešte tým duplom, keď niekto povie, že to treba brať aj všeobecne a hlavne si to nechať vysvetliť tým, čo RV robil...Ale to ty počuť nechceš. škoda...;)

PS : vy ste nájomcovia ?:eek:...bývate v prenájme ?

A ešte niečo, ja by som si netrufla na výpočty, čo ti skúsil Sito, je to vyslovene tápanie v tme...ale dávam mu bod za statočnosť:D
A odpovedz mi prosím : rozumela si tomu, čo ti Sito napísal? ďakujem.;)

Slávka, ja som netápal v tme, tie čísla sú napísané jasne, nejasne je čo tie čísla vyjadrujú. Keď napísala 30 : 70, 2 800, 12 200, 31, 3 416. Logicky, tie menšie čísla som pridelil k základnej zložka a vyššie k spotrebnej zložke. Prepočítal som a tým som povedal svoj názor, vlastne som sa jej opýtal, či to tak je . Odpoveď bola nie. Keď upresnila, že byt má 78 m2 a stav prebratých bytov 16 , štyri neprebraté. Tak som napísal, že by som to potreboval osobne vidieť, takže cez poradu to nepôjde. Doporučil som jej na čo sa má pýtať.

Je vyhláška 630/2005, legislatíva je mrcha, ale platí.

Dohodli sa, odsek 1, 30 : 70 %.

Odsek 2, výpočet podielu pre konečného spotrebiteľa, vzorec : KS = Zz : pm2D x pm2B. Odsek 10, umožňuje tento vzorec nahradiť iným vzorcom. Príklad : KS = Zz : pjedD x pjedB, teda podľa výsledku jednotiek pomerového merania, korigovaných podľa dohody v dome.

Odsek 1, vyžaduje, že súčet podielov základnej zložky všetkých bytov musí byť v tomto prípade 30 % nákladov domu. A to bude aj pri prvom a aj pri druhom vzorci. Len si vybrať, prípadne spraviť kombináciu vzorcov, ale ta tiež musí mať výsledok 30 % nákladov domu. Vyhláška je perfektná v tejto veci. Odobraté teplo je majetok vlastníkov a vlastníci rozhodujú. Radiť môže každý, platiť musia len oni.

Spotrebná zložka pre konečného spotrebiteľa, vzorec : KS = Sz : pjedD x pjedB. Súčet všetkých podielov bytov zo spotrebnej zložky musí byť 70 % nákladov domu, plus základna zložka 30 % je 100 % nákladov domu.

Predpokladám, že aj Ty to tak robíš. Možno nespomínaš možnosť zmeniť vzorec v odseku 2. Inak to asi nejde, jedine podľa fazuľiek, ak vlastníci tak rozhodnú.
Halli
18.05.09,16:57
Oukéééj ;), prepáč netápal si v tme . Si fakt dobrý. ;)
sito
18.05.09,18:15
krater :--- ;) :mee: :) .
sito
19.05.09,13:35
Oukéééj ;), prepáč netápal si v tme . Si fakt dobrý. ;)

Aký som, taký som.

Podstata je v niečom inom, nie v tme, osvetlení. Čí pri rozdeľovaní nákladov za teplo pre vlastníkov, ktorým robíš rozdelenie nákladov postupuješ podľa vyhlášky 630/2005 a či si ich upozornila, že vzorec uvedený v odseku 2 môžu nahradiť iným vzorcom, pre dom výhodnejším.

Neviem čí to, čo som napísal pochopila krater, Ty isto?
Halli
19.05.09,16:33
Aký som, taký som.

Podstata je v niečom inom, nie v tme, osvetlení. Čí pri rozdeľovaní nákladov za teplo pre vlastníkov, ktorým robíš rozdelenie nákladov postupuješ podľa vyhlášky 630/2005 a či si ich upozornila, že vzorec uvedený v odseku 2 môžu nahradiť iným vzorcom, pre dom výhodnejším.

Neviem čí to, čo som napísal pochopila krater, Ty isto?

ano podľa §7 bod 10 vyhlášky 630 umožňuje použiť postupy, ktoré nemusia splňať body 2-9 §7 vyhl. 630 po dohode s vlastníkmi a tak používame korekcie na prestupy tepla medzi bytmi s rôznou teplotou ;)...ale to ja už neriešim, vypočíta to za mňa niekto kto má na to program :D Na mne je nahodiť to do RV a urobiť záverečný rozpočet ...;)
sito
20.05.09,15:07
ano podľa §7 bod 10 vyhlášky 630 umožňuje použiť postupy, ktoré nemusia splňať body 2-9 §7 vyhl. 630 po dohode s vlastníkmi a tak používame korekcie na prestupy tepla medzi bytmi s rôznou teplotou ;)...ale to ja už neriešim, vypočíta to za mňa niekto kto má na to program :D Na mne je nahodiť to do RV a urobiť záverečný rozpočet ...;)


Slávka, na 99 % sme sa zhodli, že vlastníci bytov môžu vo vyhláške č. 630/2005 zmeniť odsek 2 až 9.

Mňa by zaujímalo, ako sa tvoji klienti, ktorým robíš štatutára, ak majú v dome pomerové meranie spotreby tepla, ako celok slúžia prístroje všetkým vlastníkom v dome, vysporiadali s tou skutočnosťou, že niektoré byty majú malý počet zaznamenaných jednotiek na prístrojoch, nekúria a niektoré nenormálne vysoký počet jednotiek, plytvajú s teplom?

Extrém, malý počet je pre dom výhodný, byt znižuje priemer domu. Všetkým bytom sa počíta spotreba a náklady z nižšieho priemeru. No špatný dopad to má na byty, ktoré sú s ním susedné, tie majú vyššiu spotrebu tepla, ak kúria? A teda zníženie nákladov je pre dom otázne. Extrém, nenormálne vysoký počet, zvyšuje priemer domu a všetkým bytom sa počíta spotreba a náklady z vyššieho priemeru.

Z vyhlášky vyplýva možnosť vlastníkom vypracovať si svoj návrh rozdelenia nákladov, ktorý zamedzí extrémom a počet zaznamenaných jednotiek sa bude pohybovať v rozmedzí nad 40 % priemeru a 100 % priemeru. Ak niektorý byt nebude mať jednotky nad 40 % a prekročí priemer 100 % bude mať náklady vyššie ako keď bude mať jednotky v uvedenom rozmedzí.

Druhá možnosť, požiadať dodávateľa pomerového merania do domu, aby vypracoval návrh zamedzenia extrémov. Nemal by to byť pre neho problém, keď dokáže zohľadniť výkon radiátorov, môže do programu zahrnúť spôsob zamedzenia extrémov.

Vlastníci si môžu vybrať.

URSO sa nepostavilo do pozície policajta. Nepovedalo, Váš vzťah k teplu a názor na jeho rozdelenie ma nezaujíma, budete to robiť takto! Ale do vyhlášky dalo odsek 10.

Ak to nie je štátne tajomstvo, poraď ako sa vysporiadali s extrémami. Isto sú aj v obytných domoch o ktoré sa staráš.
sito
21.05.09,12:49
Dodavateľská faktúra sa predsa takýmto nič nezmení.

Čo máš proti extrémom -najme vysokým - veď vlastníci si možu vybrať.

To máš 100 % pravdu nič viac a nič nenej dom nezaplatí.

Ide o to, ak si v byte niekto nastaví termostatické hlavice tak, že jeho stav zaznamenaných jednotiek je vysoký, tak sa podieľal nadmerne na spotrebe tepla v dome, plytval s teplom. Dôsledok jeho postoja k TH je, alebo by mala byť, vysoká úhrada z nákladov domu na jeho byt.

Neviem, máš taký názor, že ak má moc uhrádzať podľa zaznamenaných jednotiek , tak to nie je možné a zaznamenané jednotky sú podvod?

Alebo treba niečo spraviť aby menej uhrádzal, no teplo môže odoberať neobmedzene, niekto to zaplatí, len ten kto sním býva v dome.

50 : 50 ?
habib
23.05.09,12:54
Blíži sa koniec mesiaca,to znamená že bude nové vyučtovanie za rok 08,tak som si zobral vyučtovanie za rok 07,trochu si osviežit myšlienky a kedže tam bol preplatok tak som ho ani moc neštudoval a tak ma teraz pár vecí zaskočilo.
Konkrétne neviem ako došli na jeden údaj,v Rekapitulácii platieb a nákladov za byt to je pod položkou ,,preplatok zalohovych platieb za 1-11/2007,,.Prešiel som cele vyučtovanie a myslím že tomu celkom rozumiem,ako napr. množstvá spotrebovanej vody,ohrev,náklady na vykurovanie,zálohy a skutočne náklady na byt(koeficienty,alebo cenu za jednotku beriem ako fakt,kedže ju naovpyvním).....proste počty sedia,len vážne nechápem kde vzali túto sumu,prepočítavam to možne-nemožne ale nedopátral som sa k tomu...uvediem bližšie info...konkrétne v tej časti sa píše:

REKAPITULÁCIA PLATIEB A NÁKLADOV ZA BYT c.21

Sučet zalohovych platieb podla EL za 1-11/2007 30163,-(to je číslo ktoré dostanem aj ked si sám prepočítam všetky zálohy(fond oprav,správa,TUV....) za 1-11/2007,neviem prečo pri kolonke 12-12 sú pri každej položke 0,-..ale počty sedia na 11 mesiacov samozrejme

Sučet skutočnych nakladov za rok 2007 25902,-(tu už sa spomína rok celý???)

Preplatok zalohovych platieb za 1-11/2007 :mad: 5038,-(to je to číslo čo ma zaujíma):mad:

Nedoplatok z vyučtovania za rok 2006 -3858,-

Suma použitá na uhrady za rok 2007 31342.-(tu už je to jasné ked od 31342 odrátame skutoč. naklady 25902 tak dostaneme preplatok 5440,-)

.....vysvetlenie bude asi ,,dufam,, jednoduché ale fakt neviem sa pohnút asi mi niečo uniká.
Blankake
23.05.09,13:31
Blíži sa koniec mesiaca,to znamená že bude nové vyučtovanie za rok 08,tak som si zobral vyučtovanie za rok 07,trochu si osviežit myšlienky a kedže tam bol preplatok tak som ho ani moc neštudoval a tak ma teraz pár vecí zaskočilo.
Konkrétne neviem ako došli na jeden údaj,v Rekapitulácii platieb a nákladov za byt to je pod položkou ,,preplatok zalohovych platieb za 1-11/2007,,.Prešiel som cele vyučtovanie a myslím že tomu celkom rozumiem,ako napr. množstvá spotrebovanej vody,ohrev,náklady na vykurovanie,zálohy a skutočne náklady na byt(koeficienty,alebo cenu za jednotku beriem ako fakt,kedže ju naovpyvním).....proste počty sedia,len vážne nechápem kde vzali túto sumu,prepočítavam to možne-nemožne ale nedopátral som sa k tomu...uvediem bližšie info...konkrétne v tej časti sa píše:

REKAPITULÁCIA PLATIEB A NÁKLADOV ZA BYT c.21

Sučet zalohovych platieb podla EL za 1-11/2007 30163,-(to je číslo ktoré dostanem aj ked si sám prepočítam všetky zálohy(fond oprav,správa,TUV....) za 1-11/2007,neviem prečo pri kolonke 12-12 sú pri každej položke 0,-..ale počty sedia na 11 mesiacov samozrejme

Sučet skutočnych nakladov za rok 2007 25902,-(tu už sa spomína rok celý???)

Preplatok zalohovych platieb za 1-11/2007 :mad: 5038,-(to je to číslo čo ma zaujíma):mad:

Nedoplatok z vyučtovania za rok 2006 -3858,-

Suma použitá na uhrady za rok 2007 31342.-(tu už je to jasné ked od 31342 odrátame skutoč. naklady 25902 tak dostaneme preplatok 5440,-)

.....vysvetlenie bude asi ,,dufam,, jednoduché ale fakt neviem sa pohnút asi mi niečo uniká.

Bol byt vo vlastníctve toho istého majiteľa celých 12 mesiacov, teda aj v decembri?
habib
23.05.09,13:44
....jasne,žiadna zmena
sito
23.05.09,14:11
Blíži sa koniec mesiaca,to znamená že bude nové vyučtovanie za rok 08,tak som si zobral vyučtovanie za rok 07,trochu si osviežit myšlienky a kedže tam bol preplatok tak som ho ani moc neštudoval a tak ma teraz pár vecí zaskočilo.
Konkrétne neviem ako došli na jeden údaj,v Rekapitulácii platieb a nákladov za byt to je pod položkou ,,preplatok zalohovych platieb za 1-11/2007,,.Prešiel som cele vyučtovanie a myslím že tomu celkom rozumiem,ako napr. množstvá spotrebovanej vody,ohrev,náklady na vykurovanie,zálohy a skutočne náklady na byt(koeficienty,alebo cenu za jednotku beriem ako fakt,kedže ju naovpyvním).....proste počty sedia,len vážne nechápem kde vzali túto sumu,prepočítavam to možne-nemožne ale nedopátral som sa k tomu...uvediem bližšie info...konkrétne v tej časti sa píše:

REKAPITULÁCIA PLATIEB A NÁKLADOV ZA BYT c.21

Sučet zalohovych platieb podla EL za 1-11/2007 30163,-(to je číslo ktoré dostanem aj ked si sám prepočítam všetky zálohy(fond oprav,správa,TUV....) za 1-11/2007,neviem prečo pri kolonke 12-12 sú pri každej položke 0,-..ale počty sedia na 11 mesiacov samozrejme

Sučet skutočnych nakladov za rok 2007 25902,-(tu už sa spomína rok celý???)

Preplatok zalohovych platieb za 1-11/2007 :mad: 5038,-(to je to číslo čo ma zaujíma):mad:

Nedoplatok z vyučtovania za rok 2006 -3858,-

Suma použitá na uhrady za rok 2007 31342.-(tu už je to jasné ked od 31342 odrátame skutoč. naklady 25902 tak dostaneme preplatok 5440,-)

.....vysvetlenie bude asi ,,dufam,, jednoduché ale fakt neviem sa pohnút asi mi niečo uniká.

Býval si 12 mesiacov, uhradil si 12 platieb, spolu nie je uvedené?

Preplatok za rok 2007 5 440
Náklady za rok 2007 25 902
Nedoplatok za rok 2006 -3 858
Platby za rok 2007 35 200 ???

Spočítaj skutočné úhrady za 12 mesiacov. Mali by byť 35 200 Sk.
Odpočítaš nedoplatok za rok 2006, výsledok 31 342 Sk.
Odpočítaš náklady za rok 2007, výsledok 5 440 Sk.


Platby za 1 - 11 2007, 30 163
Platby za 1 - 12 2008, 35 200
Rozdiel 1 -11 a 1 - 12, 5 037
habib
23.05.09,14:32
nie.......ako som písal,sú rozpísané ,,zálohové platby za byt č. 21 podla EL,, ale len pre 11mesiacov....ten 12 je vždy 0,- a aj výsledok 30162,- vychádza za mesiacov 11.,pri mesačnej čiastke 2742,-........je to tam aj uvedené ako ,,celkovy sucet zalohovych platieb podla EL za 1-11/2007,,

..takže aj keby som pripočítam k tej sume 30162 jeden nájom za december(2742)...tak to hodí 32904,- ale nie 35200,-
Blankake
23.05.09,15:00
nie.......ako som písal,sú rozpísané ,,zálohové platby za byt č. 21 podla EL,, ale len pre 11mesiacov....ten 12 je vždy 0,- a aj výsledok 30162,- vychádza za mesiacov 11.,pri mesačnej čiastke 2742,-........je to tam aj uvedené ako ,,celkovy sucet zalohovych platieb podla EL za 1-11/2007,,

..takže aj keby som pripočítam k tej sume 30162 jeden nájom za december(2742)...tak to hodí 32904,- ale nie 35200,-
A koľkokrát boli vlastne zálohy uhradené - za 11 alebo za 12 mesiacov?
Nie je niekde dole ešte nejaká položka (iné nedoplatky/preplatky z minulých rokov, poplatok za vypracovanie vyúčtovania...)?
sito
23.05.09,15:24
Preplatok zalohovych platieb za 1-11/2007 :mad: 5038,-(to je to číslo čo ma zaujíma):mad:

Nedoplatok z vyučtovania za rok 2006 -3858,-

Suma použitá na uhrady za rok 2007 31342.-(tu už je to jasné ked od 31342 odrátame skutoč. naklady 25902 tak dostaneme preplatok 5440,-)

.....vysvetlenie bude asi ,,dufam,, jednoduché ale fakt neviem sa pohnút asi mi niečo uniká.[/QUOTE]



Predpis platieb 1 - 11 je 2742 x 11 = 30 162 + 5 038 to je uvedená preplatená suma za 11 mesiacov.

SVB, alebo správca tvrdí, že si im za 11 mesiacov nezaplatil 30 162, ale 35 200 Sk. teda o 5 038 Sk. si dal naviac. Podľa nich máš preplatok za 11 mesiacov 5 038 Sk.

To by Ti mali vysvetliť, keď nevieš ako sa tých 5 038 Sk. nabralo na tvojom účte. Lenže je to rok staré. Možno vo vyúčtovaní za rok 2008 zistíš, že ti rok 2007 preplatili a v roku 2008 si to odpočítajú.

Logicky: Spočítajú všetky plusy na účte, odpočítajú mínusy ( nedoplatok, náklady ) rozdiel je preplatok, nedoplatok. V tvojom prípade preplatok 5 440 Sk. Náklady -3 858 a 25 902, spolu 29 760 Sk. plus 5 440 Sk = 35 200 Sk. Takže, než začali odčitovať na účte muselo byť 35 200 Sk. Inak to asi nevyrátame.

Viac Ti s tejto strany skla nepoviem, neporadím. Pozri pozorne vyúčtovanie za rok 2008. Potom sa opýtaj SVB, správcu a môžeš aj na PORADE.
Halli
23.05.09,20:27
Ja sa Vám fakt čudujem, že to tu riešite...niekto to predsa vypracoval a vie sa adekvátne k tomu vyjadriť...Viem dobre, čo všetko obnáša vyučtovanie a koľko tam môže byť jednoducho vysvetliteľných vecí a pritom stači jedno...spýtať sa tam kde treba...tu je to všetko len v rovine fiktívnych výpočtov, tak už preboha prestanťe nad tým meditovať.:rolleyes: a vnášať do toho ešte väčší zmätok...
Zitulda
24.05.09,02:32
Podľa právcu boli ceny tepla za rok 2008 URSOm stanovené v troch obdobiach. Ako mohli stanoviť ceny za jednotlivé doby, ak odpočet bol robený len za celý rok od 14-16.2008. Prosím poradte mi, kde by mohla zistiť jednak ceny za jednotlivé zložky: Variabilnú t.j.spotrebnú zložku, Fixnú t.j. základnú zložku,obdobie od kedy do kedy platili jednotlivé ceny a nakoniec ako je možné sumy vypočítať ak sa odpočet pri zmenách cien nerobil, ale sa robil iba ten koncoročný? Platia pre výpočet nejaké koeficienty a pravidlá?
sito
24.05.09,04:05
Podľa právcu boli ceny tepla za rok 2008 URSOm stanovené v troch obdobiach. Ako mohli stanoviť ceny za jednotlivé doby, ak odpočet bol robený len za celý rok od 14-16.2008. Prosím poradte mi, kde by mohla zistiť jednak ceny za jednotlivé zložky: Variabilnú t.j.spotrebnú zložku, Fixnú t.j. základnú zložku,obdobie od kedy do kedy platili jednotlivé ceny a nakoniec ako je možné sumy vypočítať ak sa odpočet pri zmenách cien nerobil, ale sa robil iba ten koncoročný? Platia pre výpočet nejaké koeficienty a pravidlá?

Vyhláška č. 630/2005, §7, odsek 9, 10.

(9) Ak sa v priebehu kalendárneho roka zmení cena
tepla, na rozpočítanie spotrebnej zložky ku dňu účinnosti
novej ceny tepla sa použijú pomerné množstvá
z celoročných indikovaných údajov pomerových rozdeľovačov
tepla alebo určených meradiel tepla podľa prílohy
č. 1 alebo sa zabezpečí archivácia alebo odčítanie
pomerových rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel
tepla.

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu6) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov
2 až 9 sa neuplatňuje.

Asi sa Vám to stalo prvý krát? My to budeme mať už druhý krát. Prvý krát to boli dve, teraz to bude tiež, ale tri obdobia ako u Vás. Vyúčtovanie ešte nemáme, správca nám ho dáva vždy až 30. - 31. 5., mesiac reklamačná doba, až potom vracia preplatky. Potom ho zavesím.

Keďže nemáte odpísané medzi stavy tak sa Vám spraví rozdelenie nákladov podľa priemernej ceny vo všetkých obdobiach. Do budúcna treba trvať aby správca zabezpečil medzi odpisy. potom sa budú dať konkretizovať jednotlivé obdobia.

Nebudem sa rozpisovať. Pozri tému: Spôsob rozdelenia tepla pri zmene ceny. Je tam aj to rozdelenie pri dvoch cenách za rok 2005 v prílohe.

PS. Zitka, ako dopadla schôdza?
Zitulda
24.05.09,18:26
Srdečná vďaka Ti sito. Že ako dopadla schôdza?...odpoviem, ale prepáčte mi bude to mimotemy...môžem sa pochváliť, nad moje očakávania veľmi dobre. Budeme mať hluk z vonku...zateplenie a z vnútra výťahy,všetko naraz ak pôjde všetko dobre, do konca roka je modernizácia výťahov hotová .Myslím si však, že budú všetci spokojní keď to bude všetko ukončené a v poriadku dokonca aj tie "hlavy pomazané".Teraz máme starosti s vyprataním troch spoločných priestorov, kde mnohí si skladovali nepotrebné časti nábytku, aby ich odstránili mňa už ohovorili, že som im vyhodila so synom nejaké skrine..ale čo už...aj takí sú medzi nami a mnohí čakajú že to sa vyprace samo a hlavne "zadarno". Kontajner aj brigádnici niečo stoja. Niektorí majú po chodbách veľké plechové skrine, staré dvere po výmene a naťahujú sa, že nikomu to nezavadzia iba mne. Ich súsedia na chodbe im nepovedia priamo, ale mne....no a ja som hromozvod.
sito
25.05.09,03:54
Taká správa poteší viac ako body. V jednote je sila, ale dá sa v nej kúpiť aj rum. Možno keby niektorí vedeli, že budú musieť niečo upratať po sebe, tiež by boli proti. Ver tomu, že keď to bude hotové, aj tak budeš hromozvod i napriek tomu, že to bude v prospech všetkých.

ČAUKO.
veronikasad
29.05.09,05:29
Ahojte poraďáci,

mám klienta, ktorý má prevádzku - predajňu novín o rozlohe 10m2 v bytovom dome, odkúpenú do osobného vlastníctva. V miestnosti nie je zavedené vykurovanie ani prívod vody.
Dostal vyúčtovanie tepla, TUV a SV za rok 2008, kde mu urobili vyúčtovanie ako ostatným vlastníkom bytového domu a vyčíslili nedoplatok /preddavky neplatil/. Teplo by som možno chápala, popísalo sa o tom na PORADe dosť, ale prečo má platiť pomernú časť rozdielu SV medzi bytovými vodomermi a domovým, keď v prevádzke nie je prívod žiadnej vody - je mimo mojej logiky...

Pomôže mi niekto s vysvetlením ?
Ďakujem
veronikasad
29.05.09,06:50
posúvam
Elena Navrátilová
29.05.09,06:59
Ahojte poraďáci,

mám klienta, ktorý má prevádzku - predajňu novín o rozlohe 10m2 v bytovom dome, odkúpenú do osobného vlastníctva. V miestnosti nie je zavedené vykurovanie ani prívod vody.
Dostal vyúčtovanie tepla, TUV a SV za rok 2008, kde mu urobili vyúčtovanie ako ostatným vlastníkom bytového domu a vyčíslili nedoplatok /preddavky neplatil/. Teplo by som možno chápala, popísalo sa o tom na PORADe dosť, ale prečo má platiť pomernú časť rozdielu SV medzi bytovými vodomermi a domovým, keď v prevádzke nie je prívod žiadnej vody - je mimo mojej logiky...

Pomôže mi niekto s vysvetlením ?
Ďakujem

Čo má v zmluve uvedené? Nakoľko tam nie je UK ani SV tak sa nemá dôvodo podieľať na nákladoch za dom za predmetné služby. Ešte treba pozrieť tú zmlvu pri odkupovaní priestoru.
veronikasad
29.05.09,07:05
Čo má v zmluve uvedené? Nakoľko tam nie je UK ani SV tak sa nemá dôvodo podieľať na nákladoch za dom za predmetné služby. Ešte treba pozrieť tú zmlvu pri odkupovaní priestoru.
Elenka, tú prevádzku užíva a má v OV asi 10 rokov,v bytovom dome nebýva. Vyúčtovanie mu urobili prvý raz. Zmluvu nemám, musím si ju vypýtať.
Teda, ak to nie je uvedené v zmluve, nemali by mu účtovať ani pomernú časť nákladov na kúrenie ?
To vodné - stočné robí 18 m3 /na rozlohu 10m2???/, čítam v iných témach, že sú tiež s tým problémy
Elena Navrátilová
29.05.09,08:15
Elenka, tú prevádzku užíva a má v OV asi 10 rokov,v bytovom dome nebýva. Vyúčtovanie mu urobili prvý raz. Zmluvu nemám, musím si ju vypýtať.
Teda, ak to nie je uvedené v zmluve, nemali by mu účtovať ani pomernú časť nákladov na kúrenie ?
To vodné - stočné robí 18 m3 /na rozlohu 10m2???/, čítam v iných témach, že sú tiež s tým problémy

Však keď nemá prípojku za vodu tak nemá prečo platiť vodu a to koeficient. To je riadny úlet správcu. Nech to reklamuje a odmieta aj náklady na UK a aj vodu a podľa toho čo píšeš tak to mu účtovali zrejme aj náklady na TUV. :D Dobrá "pakovina". Nemajú zmenu správcu? Inak si to neviem vysvetliť. V zmluve má mať uvedené čo a ako práve s týmito záležitosťami. Keďže nie je odberateľom UK a SV a TUV nie sú takéto náklady opodstatnené.
Orim
29.05.09,22:01
Asi som mimo, alebo tomu nerozumiem. Ako takéto niečo môže niekoho vôbec napadnúť?
Emwa
31.05.09,12:59
Prajem pekny den,
citam tu fundovane odpovede. Prosim vas, poradte mi,
vo vyuctovani za rok 2007 bola fakturovana Teplo na ohrev TU 8 m3
v tom istom byte za rok 2008 25 m3

Co to znamena a ako mam tomu rozumiet ?
poradite mi ?
http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Emwa
31.05.09,13:02
Musim este doplnit, o obidvoch pripadoch sa jedna o odber vody z vodomeru.
Elena Navrátilová
31.05.09,13:41
Prajem pekny den,
citam tu fundovane odpovede. Prosim vas, poradte mi,
vo vyuctovani za rok 2007 bola fakturovana Teplo na ohrev TU 8 m3
v tom istom byte za rok 2008 25 m3

Co to znamena a ako mam tomu rozumiet ?
poradite mi ?
http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif

No tak podľa mňa... sa jedná o teplo na ohrev teplej úžitkovej vody. Za rok 2007 bolo 8 m3 a za rok 2008 to bolo za 25 m3.
Emwa
31.05.09,13:50
Ok, tomu rozumiem, len nechapem, preco trojnasobny narast
sito
31.05.09,13:51
Prajem pekny den,
citam tu fundovane odpovede. Prosim vas, poradte mi,
vo vyuctovani za rok 2007 bola fakturovana Teplo na ohrev TU 8 m3
v tom istom byte za rok 2008 25 m3

Co to znamena a ako mam tomu rozumiet ?
poradite mi ?
http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif

V roku 2007 ste sa snažili minúť menej teplej vody, teda 8 m3. a v roku 2008 ste spotrebovali o 17 m3 viac, viac ste míňali teplú vodu. To je šanca ako v športke, že každý rok budete mať rovnakú spotrebu vody. Keby bol vodomer pokazený, bola by spotreba len menšia.
Emwa
31.05.09,14:19
Pri jednej osobe v roku 2007 aj 2008, byvanie za takych istych podmienok, ziadne zmeny , len sprchovanie a taky velky narast. Napr. som zistila, ze z vodomeru TUV r.2008 je konecny stav k 31.12.2008 44
a teraz, k 31.5.2009 je skutocnost 34. Ako je to mozne ?
Elena Navrátilová
31.05.09,14:24
Pri jednej osobe v roku 2007 aj 2008, byvanie za takych istych podmienok, ziadne zmeny , len sprchovanie a taky velky narast. Napr. som zistila, ze z vodomeru TUV r.2008 je konecny stav k 31.12.2008 44
a teraz, k 31.5.2009 je skutocnost 34. Ako je to mozne ?

Aj zlý odpis sa mohol "zadariť". Ale to zas o rok akoby si našla. Ale skús správcovi oznámiť aby si nebola v podozrení že si manipulovala s vodomerom.
sito
31.05.09,14:47
Pri jednej osobe v roku 2007 aj 2008, byvanie za takych istych podmienok, ziadne zmeny , len sprchovanie a taky velky narast. Napr. som zistila, ze z vodomeru TUV r.2008 je konecny stav k 31.12.2008 44
a teraz, k 31.5.2009 je skutocnost 34. Ako je to mozne ?

Tušil som podľa tých 8 m3. Omluvam sa. Treba si pozrieť vo vyučtovaniach údaje o stavoch vodomerov, tam môže byť zrada. Tiež pri odpisoch sa mohlo stať, že sa zapísali špatné stavy. Treba sa obrátiť na správcu ako doporučuje Pani Navrátilová. S toho čo uvádzate je to neuveriťelné, ale Vy ste za päť mesiacov vrárili do vodovodu svoju ročnú spotrebu. Nemožné.
Emwa
31.05.09,14:48
optimistka
31.05.09,15:08
máte riadne vymenené vodomery?
mne sa raz zadarilo zabudnúť, lebo v deň keď ich vymieňali sme neboli doma, a vody mi narátali do vyúčtovala nejakým paušálom
to množsvo vody sa ani nedalo spotrebovať a keď som si pozrela stav na starom vodomeri, tak tam bolo natočené oveľa menej
vyreklamovala som vyúčtovanie, o niečo nám spotrebu ponížili, ale ostatné sme museli vyrovnať
Emwa
31.05.09,16:52
Ano, menili len na studenu vodu...
mareko
01.06.09,14:38
Ako by ste postupovali v prípade závažného podozrenia, že nájomníci manipulovali s vodomerom (akým spôsobom to robili netušíme). Suma za spotrebu vody pri 4 členoch rodiny je cca 1,5 násobok spotreby pri 1 člennej domácnosti. Rádovo v SK je to 4 000 Sk (1 členná domácnosť) a 6 000 Sk (4 členná domácnosť - podotýkam, že v nej žijú manželia a 2 dospievajúce dcéry). Táto rodina má extrémne nízku spotrebu aj v porovnaní s ostatnými 4 člennými rodinami. Ďakujem za radu.
sito
01.06.09,18:53
Spätne je ťažko niečo dokazovať, skôr do budúcna, skontrolovať či nie je byt načierno napojený na stúpačke pred vodomerom. Pri najbližšej výmene požiadať správcu o antimagnetické vodomery, ak ste menili prednedávnom, doproučil by som vymeniť len v podozrivom byte, dohodnúť si štvrťročné kontroly vodomerov, prípadne nepravidelne, kontrolovať plomby, povrch vodomeru v oblasti ručičky, číselníka čí nie je porušený a nedajú sa zastaviť vrtuľka, číselník, napríklad ihlou.

Ak stúpne spotreba, podvádzali, ale ako a koľko?
Iwett
01.06.09,18:58
Dobrý večer, chcem sa spýtať, ako sa dá vyrátať cca nejaká suma, v percentách, alebo nejako z vyúčtovania, koľko sa platí keď sa v byte nebýva? Vyúčtovaniu sa mi nedarí rozumieť.

Ďakujem.
mareko
01.06.09,19:15
Spätne je ťažko niečo dokazovať, skôr do budúcna, skontrolovať či nie je byt načierno napojený na stúpačke pred vodomerom. Pri najbližšej výmene požiadať správcu o antimagnetické vodomery, ak ste menili prednedávnom, doproučil by som vymeniť len v podozrivom byte, dohodnúť si štvrťročné kontroly vodomerov, prípadne nepravidelne, kontrolovať plomby, povrch vodomeru v oblasti ručičky, číselníka čí nie je porušený a nedajú sa zastaviť vrtuľka, číselník, napríklad ihlou.

Ak stúpne spotreba, podvádzali, ale ako a koľko?
Žiaľ, vodomery na TV sa menili cca pre 2 týždňami. Chceme ešte vyskúšať, či sa nedá zistiť na tom starom či nebol porušený. Najhoršie je, že s predsedom nikto z rady nechce chodiť kontrolovať vodomery. Tie antimagnetické vodomery sa neodsúhlasili, väčšina bola proti. Uvidíme či sa s tým bude dať dačo urobiť. Ďakujem za odpoveď. :confused:
sito
01.06.09,19:17
Dobrý večer, chcem sa spýtať, ako sa dá vyrátať cca nejaká suma, v percentách, alebo nejako z vyúčtovania, koľko sa platí keď sa v byte nebýva? Vyúčtovaniu sa mi nedarí rozumieť.

Ďakujem.

Vyhláška 630/2005, §7, odsek 4, 5.

V prípade úmyslu.

(4) Konečnému spotrebiteľovi, ktorý nemá zapojené
pomerové rozdeľovače tepla alebo určenémeradlo tepla
alebo odmietol umožniť vykonať ich odčítanie, alebo
neoprávnene do nich zasahoval, čím spôsobil ich nesprávnu
funkciu, alebo ich poškodil, určí sa spotrebná
zložka ako súčin 1,5-násobok priemeru spotrebnej
zložky na m2 vypočítaného z podlahovej plochy všetkých
bytov, nebytových a spoločných priestorov a príslušnej
podlahovej plochy bytu, nebytového priestoru
a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch
konečného spotrebiteľa podľa vzorca
SZnks= SZ : S x Sks x 1,5

kde
SZnks – spotrebná zložka pre konečného
spotrebiteľa určená náhradným
výpočtom [Sk],
SZ – spotrebná zložka [Sk],
S – celková podlahová plocha bytov,
nebytových a spoločných priestorov [m2],
Sks – podlahová plocha bytu, nebytového
priestoru alebo spoluvlastníckeho
podielu na spoločných priestoroch
konečného spotrebiteľa [m2].

V prípade poruchy.

(5) V prípade poruchy pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určenéhomeradla tepla alebo ak konečný spotrebiteľ
neúmyselne neumožnil ich odčítanie, spotrebná
zložka sa konečnému spotrebiteľovi určí ako súčin
priemeru spotrebnej zložky na m2a príslušnej podlahovej
plochy bytu a nebytového priestoru konečného
spotrebiteľa podľa vzorca
SZnks= SZ : S x Sks

kde
SZnks – spotrebná zložka pre konečného
spotrebiteľa určená náhradným
výpočtom [Sk],
SZ – spotrebná zložka [Sk],
S – celková podlahová plocha bytov,
nebytových a spoločných priestorov [m2],
Sks – podlahová plocha bytu, nebytového
priestoru alebo spoluvlastníckeho
podielu na spoločných priestoroch
konečného spotrebiteľa [m2].
Iwett
02.06.09,05:34
Ďakujem, to mi veľmi nepomohlo. Chcela som sa dostať k nejakému číslu, ako rozdeliť časť roka, kedy sa v byte nebývalo, a časť kedy sa v byte bývalo.
Vysvetlím. Jeden z bratov si kúpil byt, v ktorom nebýval. Potom tam 4 mesiace býval jeho druhý brat. Mesačne sa platilo za byt 3000,-. 9 mesiacov si ich platil majiteľ, 4 mesiace jeho brat. Nájomná zmluva sa nespisovala, lebo to malo byť len na mesiac, nie natrvalo.
Teraz prišlo vyúčtovanie, preplatok za celý rok. A ja z neho neviem vyrátať, koľko komu z neho patrí, ako sa majú oni medzi sebou vyúčtovať, nech je to spravodlivé. Neviem si s tým rady. A preto bola moja otázka. Že kolko sa z platby vráti, keď sa celkom nič v byte neminie, ani teplo, ani voda...len nejaké spoločné.... Neviem, či som dobre vysvetlila, čo potrebujem, a či sa to vôbec dá vyrátať, nejako aspoň cca. Pomôže mi niekto? Ďakujem.
gabikamo
02.06.09,06:13
Ahoj,
vsimla som si, ze sa pravdepodobne vyznas vo vyuctovaniach za spravu.
Minuly rok som vraj minula na kurenie 48000 sk (3-izb.byt o vymere cca 73m2) a tento rok som dostala vyuctovanie tiez na 46251 sk.
Byvam na 11. poschodi, mam nove radiatory, skratka - neviem si pomoct.
Tiez nie sme spokojni so spravcom, a podaktori (vacsina) by chcela ukoncit konecne toto nase okradanie, lebo tak to vnimane.
Prosim o radu, kam by som sa mohla obratit s vysvetlenim vyuctovaní, nakolko ked som sa minulý rok obratila priamo na správcu, tak citujem:
Ja: Prosím Vás, ved tolko by som neminula ani v RD za kurenie, preco je tak vysoke?
Správca: Ak sa vam vidí vysoké, postavte si dom.

Dakujem
GMolnárová
Lotarka
02.06.09,06:15
Ak za tých 9 mesiacov sa neminula vôbec voda a všetka sa minula len za tie 4 mesiace?? - tak vodu máš skoro vyriešenú.
Čo sa týka tepla na vykurovanie - tak to je zložitejšie, lebo ak by sa v byte nekúrilo, tak by to vplývalo na celkové náklady domu za teplo a to by vyúčtovanie bolo úplne iné.
Iwett
02.06.09,06:45
Ak za tých 9 mesiacov sa neminula vôbec voda a všetka sa minula len za tie 4 mesiace?? - tak vodu máš skoro vyriešenú.
Čo sa týka tepla na vykurovanie - tak to je zložitejšie, lebo ak by sa v byte nekúrilo, tak by to vplývalo na celkové náklady domu za teplo a to by vyúčtovanie bolo úplne iné.
V byte sa nebývalo, ani nekúrilo. A voda nieje veľká položka. Nevie mi nikto poradiť, ako by sa cca malo vyúčovanie rozdeliť na 9 mesiacov, keď sa tam nebývalo a 4, v ktorých sa bývalo?
Elena Navrátilová
02.06.09,06:50
Ak chceš vyúčtovanie "deliť" mal byť fyzicky vykonaný odpis. A ten mal byť vykonaný na základe nahlásenia predchádzajúceho a nastávajúceho majiteľa, bývajúceho. Takto to môžeš robiť len odhadom a dohadom a to nie je legislatívne stanovené. Takže odhaduj a dohaduj. To je vyúčtovanie, ktoré je veľmi dobre napadnuteľné pred súdom. Inak, robíš sama to vyúčtovanie? Máte PRVN?
Blankake
02.06.09,06:54
V byte sa nebývalo, ani nekúrilo. A voda nieje veľká položka. Nevie mi nikto poradiť, ako by sa cca malo vyúčovanie rozdeliť na 9 mesiacov, keď sa tam nebývalo a 4, v ktorých sa bývalo?
Všetky mesačné zálohy okrem za vodu a teplo (ohrev TUV) môžeš rozdeliť na 9 a 4 mesiace - tie sa platia stále rovnako (až na elektrinu, výťah... - tie sa platia podľa počtu osôb). Ak sa neurobili medziodpočty vody a tepla, tak toto len odhadom - percentom alebo dohodou.
Elena Navrátilová
02.06.09,06:55
Všetky mesačné zálohy okrem za vodu a teplo (ohrev TUV) môžeš rozdeliť na 9 a 4 mesiace - tie sa platia stále rovnako (až na elektrinu, výťah... - tie sa platia podľa počtu osôb). Ak sa neurobili medziodpočty vody a tepla, tak toto len odhadom - percentom alebo dohodou.

Prečo 9 + 4? Nemá rok stále 12 mesiacov? :rolleyes:
Blankake
02.06.09,07:02
Prečo 9 + 4? Nemá rok stále 12 mesiacov? :rolleyes:
Sorry, prevzala som to z predchádzajúceho príspevku :D
Iwett
02.06.09,07:10
Prečo 9 + 4? Nemá rok stále 12 mesiacov? :rolleyes:
Pardon, samozrejme 8+4 :)
Iwett
02.06.09,07:15
Ak chceš vyúčtovanie "deliť" mal byť fyzicky vykonaný odpis. A ten mal byť vykonaný na základe nahlásenia predchádzajúceho a nastávajúceho majiteľa, bývajúceho. Takto to môžeš robiť len odhadom a dohadom a to nie je legislatívne stanovené. Takže odhaduj a dohaduj. To je vyúčtovanie, ktoré je veľmi dobre napadnuteľné pred súdom. Inak, robíš sama to vyúčtovanie? Máte PRVN?
Čo je PRVN? To sú len také teoretické otázky, sú to bratia, nejde o nič, niejú to hádky, a nebodaj súdy:eek: Len si to nepoodpisovali, tak chceme vychádzať z toho, že sa tam 8 mesiacov nebývalo a platil to jeden, 4 mesiace bývalo a platil to druhý. Nevedia si spravodlivo podeliť ten preplatok. Tak sa chcem trošku približne dopátrať, kolko by sa vrátilo za byt keby sa v ňom vôbec nebývalo....nemám sa čoho chytiť.:mee:
Iwett
02.06.09,07:17
Všetky mesačné zálohy okrem za vodu a teplo (ohrev TUV) môžeš rozdeliť na 9 a 4 mesiace - tie sa platia stále rovnako (až na elektrinu, výťah... - tie sa platia podľa počtu osôb). Ak sa neurobili medziodpočty vody a tepla, tak toto len odhadom - percentom alebo dohodou.
No trafila si! Presne takýto odhad, %, alebo dohodu, len nemám absolútne šajn, ako by to bolo najspravodlivejšie.:)
A ja bývam v rodinnom dome, tak nemám predstavu ako to mám podeliť:mee: Kolko z toho sa platí aj keď sa nebýva...
Blankake
02.06.09,07:29
No trafila si! Presne takýto odhad, %, alebo dohodu, len nemám absolútne šajn, ako by to bolo najspravodlivejšie.:)
A ja bývam v rodinnom dome, tak nemám predstavu ako to mám podeliť:mee: Kolko z toho sa platí aj keď sa nebýva...
Z vyúčtovania by mali byť jasné preplatky/nedoplatky jednotlivých položiek (teplo, voda, fond opráv, správna réžia, výťah...). A tiež by ste mali mať rozpis mesačných záloh, kde je presne uvedené, koľko sa platí mesačne do ktorých fondov. (Napr. do správnej réžie 100 Sk, fond opráv 400 Sk, upratovanie 60 Sk...). Či v byte niekto býva alebo nie, do tých fondov sa musí prispievať. Čiže spočítaj mesačný predpis povinných fondov (to sú vlastne paušálne mesačné platby) a tie rozdeľ v pomere 8 : 4. No a vodu a teplo už len odhadom, prípadne len tomu bratovi, ktorý v byte býval...
Elena Navrátilová
02.06.09,07:39
Čo je PRVN? To sú len také teoretické otázky, sú to bratia, nejde o nič, niejú to hádky, a nebodaj súdy:eek: Len si to nepoodpisovali, tak chceme vychádzať z toho, že sa tam 8 mesiacov nebývalo a platil to jeden, 4 mesiace bývalo a platil to druhý. Nevedia si spravodlivo podeliť ten preplatok. Tak sa chcem trošku približne dopátrať, kolko by sa vrátilo za byt keby sa v ňom vôbec nebývalo....nemám sa čoho chytiť.:mee:


Hmm... PRVN je bežný a správny výraz pre pomerové rozdeľovanie vykurovacích nákladov. To nie sú teoretické otázky keďže ide o vyúčtovanie. Odpis má robiť kompetentná osoba určená správcom tak ako to je zvykom v dome. Určite by som vodu doúčtovala tomu ktorý v predmetnom byte býval. Čo sa týka tepla... tak záleží od toho či je dom s odsúhlasenými prestupovými koeficientami. Aj keď je byt neobývaný nie je premrznutý. A to je práve prestupmi tepla. Nemáš sa čoho chytiť. Legislatíva (opakujem) takéto prípady nerieši. Je to len na dohadoch a odhadoch. Tak ako som uviedla vyššie.
Iwett
02.06.09,07:50
Z vyúčtovania by mali byť jasné preplatky/nedoplatky jednotlivých položiek (teplo, voda, fond opráv, správna réžia, výťah...). A tiež by ste mali mať rozpis mesačných záloh, kde je presne uvedené, koľko sa platí mesačne do ktorých fondov. (Napr. do správnej réžie 100 Sk, fond opráv 400 Sk, upratovanie 60 Sk...). Či v byte niekto býva alebo nie, do tých fondov sa musí prispievať. Čiže spočítaj mesačný predpis povinných fondov (to sú vlastne paušálne mesačné platby) a tie rozdeľ v pomere 8 : 4. No a vodu a teplo už len odhadom, prípadne len tomu bratovi, ktorý v byte býval...
Ďakujem, skúsim to pozrieť v tom vyúčtovaní, či budem trochu múdrejšia, lebo absolútne som mu nerozumela.:o
Iwett
02.06.09,07:53
Hmm... PRVN je bežný a správny výraz pre pomerové rozdeľovanie vykurovacích nákladov. To nie sú teoretické otázky keďže ide o vyúčtovanie. Odpis má robiť kompetentná osoba určená správcom tak ako to je zvykom v dome. Určite by som vodu doúčtovala tomu ktorý v predmetnom byte býval. Čo sa týka tepla... tak záleží od toho či je dom s odsúhlasenými prestupovými koeficientami. Aj keď je byt neobývaný nie je premrznutý. A to je práve prestupmi tepla. Nemáš sa čoho chytiť. Legislatíva (opakujem) takéto prípady nerieši. Je to len na dohadoch a odhadoch. Tak ako som uviedla vyššie.
Súhlasím, a viem ako to malo byť. Ani nič nechcem riešiť, lebo sa to nedá, len taký odhad som potrebovala...cca plus mínus autobus, nech nieje nikto z nich veľmi ukrivdený :)
Blankake
02.06.09,08:01
Ďakujem, skúsim to pozrieť v tom vyúčtovaní, či budem trochu múdrejšia, lebo absolútne som mu nerozumela.:o
Prípadne môžeš sem prilepiť oskenované vyúčtovanie (samozrejme, že osobné údaje nás nezaujímajú ;)) a je tu plno odborníkov na Porade, ktorí Ti potom budú vedieť konkrétnejšie poradiť. :)
Iwett
02.06.09,08:03
Prípadne môžeš sem prilepiť oskenované vyúčtovanie (samozrejme, že osobné údaje nás nezaujímajú ;)) a je tu plno odborníkov na Porade, ktorí Ti potom budú vedieť konkrétnejšie poradiť. :)
No tak to by bolo uplne super, vyskúsam ked sa dostanem k sceneru. Ďakujem ešte raz
vierabbb
02.06.09,12:42
Iwett, prečo to neriešiš priamo so spracovateľom rozúčtovania??? a správcom??? Mali by ti dať vysvetlenie do puntíku. Neviem ako to tu na porade chodí, ale ak sa dá poslať v "utajenom" mailíku oscanované vyúčtovanie za teplo a ak chceš, tak mi ho pošli, skúsim sa ti na to pozrieť,V.
Elena Navrátilová
02.06.09,13:17
Iwett, prečo to neriešiš priamo so spracovateľom rozúčtovania??? a správcom??? Mali by ti dať vysvetlenie do puntíku. Neviem ako to tu na porade chodí, ale ak sa dá poslať v "utajenom" mailíku oscanované vyúčtovanie za teplo a ak chceš, tak mi ho pošli, skúsim sa ti na to pozrieť,V.

Neviem prečo jej. To vyúčtovanie je dvoch bratov. Ja som sa pýtala či Iwett robila to vyúčtovanie ale nedopovedala na tú otázku. Ak bratia nenahlásili zmeny prihlásenie ani odhlásenie... neboli stavy na meračoch (vody a PRVN) odpísané k dátumu zmeny.
sito
02.06.09,13:36
Žiaľ, vodomery na TV sa menili cca pre 2 týždňami. Chceme ešte vyskúšať, či sa nedá zistiť na tom starom či nebol porušený. Najhoršie je, že s predsedom nikto z rady nechce chodiť kontrolovať vodomery. Tie antimagnetické vodomery sa neodsúhlasili, väčšina bola proti. Uvidíme či sa s tým bude dať dačo urobiť. Ďakujem za odpoveď. :confused:

Je škoda, že nie sú antimagnetické. Ak ho pri výmene nechali vlastníkovi v byte, ťažko niečo zistíš. Ak má predseda záujem riešiť problém a nikto mu nechce pomôcť, to mení situáciu.

Pokiaľ bolo vlastníkom vysvetlené, na čo sú antimagnetické vodomery a oni sú proti, znamená to, že všetci chcú kradnúť vodu pomocou magnetu, ktorý priložia na zadnú časť vodomeru. Ak sa vám bude dariť a niekedy dosiahnete koeficient 1,5, možno sa rozhodnete všetci pre antimagnetické vodomery. Ty sám s tým nič nespravíš. Ostatní, až keď to pocíti väčšina ako mínus v peňaženke, prv nie.

Ak ste viac domov napojených na výrobňu teplej vody a budeš poctivo merať , budeš doplácať nie len na susedov ale aj na vlastníkov vo vedľajších domov. Pri teplej vode. Ak máte v dome fakturačný merač na studenú vodu, tak len na svojich spoluvlastníkov domu.
Blankake
02.06.09,13:40
Neviem prečo jej. To vyúčtovanie je dvoch bratov. Ja som sa pýtala či Iwett robila to vyúčtovanie ale nedopovedala na tú otázku. Ak bratia nenahlásili zmeny prihlásenie ani odhlásenie... neboli stavy na meračoch (vody a PRVN) odpísané k dátumu zmeny.
Iwett písala, že ona býva v rodinnom dome (preto vôbec nerozumie vyúčtovaniu) a chce nejaké vyúčtovanie dvoch bratov (možno sú to jej bratia), ktorí bývali v jednom byte pomôcť "spravodlivo" rozdeliť... aspoň tak nejako to chápem ja.;)
Iwett
02.06.09,13:46
Neviem prečo jej. To vyúčtovanie je dvoch bratov. Ja som sa pýtala či Iwett robila to vyúčtovanie ale nedopovedala na tú otázku. Ak bratia nenahlásili zmeny prihlásenie ani odhlásenie... neboli stavy na meračoch (vody a PRVN) odpísané k dátumu zmeny.
Ja som vyúčtovanie nerobila dievčatá. Je to čisto rodinná záležitosť, neodpisovali sa merače ani nič, len byt požičal brat bratovi, lebo bol neobývaný. A nedomyslelo sa čo na konci roka s preplatkom. Nič iné za tým nieje, ani nebudem volať správcovi, lebo nemám dôvod. Chcú sa len spravodlivo podeliť o preplatok. Teda ani nie oni ale ja. Tí bratia sú moji synovia. A ja ako účtovník:) by som chcela im predložiť nejaký výsledok:D... a nemám potuchy čo všetko sa v takom vyúčtovaní nachádza. Musím sa priznať, nerozumiem mu aj keď som sa snažila tuho.
Iwett
02.06.09,13:49
Iwett písala, že ona býva v rodinnom dome (preto vôbec nerozumie vyúčtovaniu) a chce nejaké vyúčtovanie dvoch bratov (možno sú to jej bratia), ktorí bývali v jednom byte pomôcť "spravodlivo" rozdeliť... aspoň tak nejako to chápem ja.;)
Veľmi dobre si to pochopila.:) Úplne presne si sa trafila. Práve som to dovysvetľovala.
Elena Navrátilová
02.06.09,13:53
Prilož. :D
Iwett
02.06.09,13:54
Prilož. :D
Ďakujem, Skúsim, len neviem, či sa mi to podarí, idem na to.:D
Iwett
02.06.09,14:29
Skusim priložiť
Iwett
02.06.09,14:41
Dá sa to prečítať? To sa asi nejako ináč posiela:confused::confused:
sito
02.06.09,14:44
Vidím to tak, sestra chce pomôcť bratom, no nemusí to byť sestra. Prvý brať vlastnil byt, ale v ňom 8 mesiacov nebýval. Druhý brat bez zmluvy po dohode býval v byte 4 mesiace. Prvý brat zaplatil 24 000 Sk a druhý 12 000 Sk. spolu zaplatili 36 000 Sk. V máji 2009 dostali preplatok xyz? Koľko patrí z neho prvému a koľko druhému?

Tak ako spomínala Blankake. Sú platby, základné úhrady s ktorých sa nevracajú preplatky.

A poplatky za služby s ktorých vzniká preplatok. V podstate Vám može byť poradený postup. Preplatok 12 000 Sk. deleno 12 mesiacov, krát 8 mesiacov = časť preplatku pre prvého brata, krát 4 mesiace = preplatok druhého brata.

Ak by ste chceli rozdeliť preplatok medzi bratov objektívnejšie, treba zložitejší postup. Príklad: Voda, 8 mesiacov nebolo nič minuté, za štyri mesiace 30 m3. mesačná záloha 500 sk. krát 8 = 4 000 Sk. prvý brat, 2 000 Sk druhý brat. Náklady na jeden m3 v dome sú 65 Sk. Za 30 m3 sú náklady bytu 1 950 Sk. Preplatok 4 050 Sk. Aká časť preplatku prislúcha prvému a aká druhému bratovi? Prvý 4 000 a druhý 50 Sk. plus náklady = 6 000 Sk.

V prípade spotreby 40 m3 sú náklady 2 600 Sk, preplatok 3 400 Sk. preplatok pre prvého brata 4 000 Sk. Pretože nič neminul nič neplatí. Druhý brat, záloha 2 000 Sk. Náklady 2 600 Sk. nedoplatok 600 Sk.

No dá sa to riešiť aj podľa mesiacov bývania, nebývania. Preplatok 3 400 Sk. deleno 12, krát 8 mesiacov nebývania = 2 266 Sk . teda zo svojich 4 000 Sk. za ktoré neminul žiadnu vodu, podaruje druhému bratovi 1 734 Sk. Druhý brat má vodu za 2 600 Sk a ešte aj od brata 1 734 Sk.

Na základe uvedených údajov treba postupovať pri všetkých službách, predpoklad je, že druhý brat bude môžno aj doplácať ako pri vode.

Takýmto spôsobom sa rieši rozdelenie nákladov za teplo v obytných domoch, akurát, že 40 m3 je nahradených 40 % nákladov domu na teplo rozdelených podľa m2. a niektorí sú obdarovaní, samozrejme dobrovoľne, keď väčšina súhlasí ako prvý brat pri vode?
Blankake
02.06.09,14:51
Dá sa to prečítať? To sa asi nejako ináč posiela:confused::confused:
Je to dosť drobné :(
Takže ešte raz: Jeden brat tam býval od januára do augusta a druhý od septembra do decembra?
Iwett
02.06.09,14:58
Je to dosť drobné :(
Takže ešte raz: Jeden brat tam býval od januára do augusta a druhý od septembra do decembra?
Nikto tam nebýval od začiatku roka, platil zálohy majiteľ - prvý brat , ale nebýval tam a od septembra tam býval jeho brat, ktorý si platil zálohy 9,10,11,12/08. Neviem to ináč poslať.
sito
02.06.09,15:52
Nikto tam nebýval od začiatku roka, platil zálohy majiteľ - prvý brat , ale nebýval tam a od septembra tam býval jeho brat, ktorý si platil zálohy 9,10,11,12/08. Neviem to ináč poslať.


Predpis úhrad 32 340 Sk., skutočnosť 32 315 Sk., náklady 21 497,6 Sk, preplatok 10 840,8 Sk.

Príklad: Teplo, záloha 22 178 Sk. náklady 11 029,47 Sk. s toho 1. až 5 mesiac 6 086,53 Sk. 6. až 12. mesiac 4 942,94 Sk. preplatok 11 148,53 Sk.

K rozdeleniu preplatku za teplo je treba zistiť podľa predpisu zálohových platieb, ktorý brat koľko zaplatil, bez tých údajov sa nedá objektívne rozdeliť preplatok.

Teda nielen za teplo ale celý preplatok je treba rozdeliť kto koľko zaplatil a kto koľko uhrádza. a kto má aký podiel na preplatku.
Iwett
02.06.09,16:01
Predpis úhrad 32 340 Sk., skutočnosť 32 315 Sk., náklady 21 497,6 Sk, preplatok 10 840,8 Sk.

Príklad: Teplo, záloha 22 178 Sk. náklady 11 029,47 Sk. s toho 1. až 5 mesiac 6 086,53 Sk. 6. až 12. mesiac 4 942,94 Sk. preplatok 11 148,53 Sk.

K rozdeleniu preplatku za teplo je treba zistiť podľa predpisu zálohových platieb, ktorý brat koľko zaplatil, bez tých údajov sa nedá objektívne rozdeliť preplatok.

Teda nielen za teplo ale celý preplatok je treba rozdeliť kto koľko zaplatil a kto koľko uhrádza. a kto má aký podiel na preplatku.
No a to práve neviem urobiť z toho vyúčtovania a to by som potrebovala. Aspoň približne. Je tam tolko čísel, a neviem, ktoré z nich sa platia aj keď sa nebýva... Majiteľ, ktorý tam nebýval zaplatil 8x2696,-, a jeho brat, ktorý tam býval od septembra zaplatil 4x2696,-.
sito
02.06.09,16:14
K tomu je treba vedieť predpis úhrad, kde je uvedené za ktoré služby je aký mesačná úhrada, potom je to už malina. Ak napíšete mesačné zálohy na jednotlivé služby môže byť.
Iwett
02.06.09,16:17
Ďakujem veľmi pekne. Ja ale iné nemám, len to čo som poslala v prísp. 87. A také kde mám vziať?
Elena Navrátilová
02.06.09,16:19
Evidenčný resp. zálohový list za služby spojené s bývaním.
sito
02.06.09,16:21
Mal by ho mať prvý brat, prípadne si ho vyžiadať, kópiu od správcu domu, ak je dom SVB, tak u predsedu, prípadne účtovníčky SVB.
Iwett
02.06.09,16:22
Tak to musím počkať na synátora...ďakujem za ochotu všetkým.:)
Blankake
02.06.09,16:22
Ďakujem veľmi pekne. Ja ale iné nemám, len to čo som poslala v prísp. 87. A také kde mám vziať?
Mal by ho mať jeden z bratov (majiteľ bytu), na začiatku roka by mal dostať predpis záloh na daný rok s rozpisom, koľko sa platí do jednotlivých fondov.
Iwett
02.06.09,16:28
Ďakujem, skúsim zohnať, tak preto tomu vyúčtovaniu vôbec nerozumiem, chýba mi niečo k tomu! A ja myslela, že som tupec keď s tým neviem ani pohnúť:D
Elena Navrátilová
02.06.09,16:37
Mal by ho mať prvý brat, prípadne si ho vyžiadať, kópiu od správcu domu, ak je dom SVB, tak u predsedu, prípadne účtovníčky SVB.

No to mi chceš povedať že si môže len tak hocikto prísť pre kópiu ev. listu? Ten patrí vlastníkovi. Jedine. Dokonca ak ho má správca resp. účtovníčka alebo predseda (kópiu) slúži pre jeho účely, kontrolu, prípadné nezrovnalosti v konte alebo platbách atď.
Iwett
02.06.09,16:39
Hurá, našli sme! Je to ono?
sito
02.06.09,16:40
To nie, pohne sa s tým. Len treba ten predpis mesačných úhrad, potom sa treba informovať. Rodinný dom je niečo iné ako bytový dom.
Blankake
02.06.09,16:42
Hurá, našli sme! Je to ono?
Ale to je predpis asi na rok 2009, nie?
Potrebujeme predpis na r. 2008
Iwett
02.06.09,16:44
Ale to je predpis asi na rok 2009, nie?
Potrebujeme predpis na r. 2008
Suma sedí, je rovnaká, vadí to? Aspoň tak podobne. Ten 2008 asi už nenájdeme:mee:
sito
02.06.09,16:44
Je to mesačný predpis ale na rok 2009 a my potrebujeme na rok 2008, ešte v korunách. ten treba.
Blankake
02.06.09,16:45
Suma sedí, je rovnaká, vadí to? Aspoň tak podobne. Ten 2008 asi už nenájdeme:mee:
Tak ak sú to tie isté sumy, len prepočítané v eurách, tak sa to môže použiť. :)
matafe
02.06.09,16:50
Zdravím,
položím otázočku z iného súdka. V akej mene (Sk/EUR) malo byť vyhotovené vyúčtovanie za rok 2008 - myslím tým jednotlivé položky vyúčtovania?
Môj názor je, že v Sk, lebo sa to týka roku 2008. Mne však prišlo vyúčtovanie celé v eurách - čo sa mi zdá divné, akurát výsledok je zobrazený duálne - to je OK.
Prípadne ak niekto vie, mohol by ma nasmerovať na zákon, či vyhlášku ktorá to rieši. Vďaka.
sito
02.06.09,16:51
Spraviť?
Iwett
02.06.09,16:52
Je to mesačný predpis ale na rok 2009 a my potrebujeme na rok 2008, ešte v korunách. ten treba.
Môžem prerátať tento na koruny?
Blankake
02.06.09,16:56
Zdravím,
položím otázočku z iného súdka. V akej mene (Sk/EUR) malo byť vyhotovené vyúčtovanie za rok 2008 - myslím tým jednotlivé položky vyúčtovania?
Môj názor je, že v Sk, lebo sa to týka roku 2008. Mne však prišlo vyúčtovanie celé v eurách - čo sa mi zdá divné, akurát výsledok je zobrazený duálne - to je OK.
Prípadne ak niekto vie, mohol by ma nasmerovať na zákon, či vyhlášku ktorá to rieši. Vďaka.
Malo byť v Sk a len výsledná suma mala byť duálne.
Iwett
02.06.09,17:05
Spraviť?
To bola otázka pre mňa?
mareko
02.06.09,17:28
Je škoda, že nie sú antimagnetické. Ak ho pri výmene nechali vlastníkovi v byte, ťažko niečo zistíš. Ak má predseda záujem riešiť problém a nikto mu nechce pomôcť, to mení situáciu.

Pokiaľ bolo vlastníkom vysvetlené, na čo sú antimagnetické vodomery a oni sú proti, znamená to, že všetci chcú kradnúť vodu pomocou magnetu, ktorý priložia na zadnú časť vodomeru. Ak sa vám bude dariť a niekedy dosiahnete koeficient 1,5, možno sa rozhodnete všetci pre antimagnetické vodomery. Ty sám s tým nič nespravíš. Ostatní, až keď to pocíti väčšina ako mínus v peňaženke, prv nie.

Ak ste viac domov napojených na výrobňu teplej vody a budeš poctivo merať , budeš doplácať nie len na susedov ale aj na vlastníkov vo vedľajších domov. Pri teplej vode. Ak máte v dome fakturačný merač na studenú vodu, tak len na svojich spoluvlastníkov domu.


Ten merač je u firmy, ktorá ich menila. Je to naozaj smutné, že sa niekto obohacuje na úkor iných. Niektorí vlastníci akoby nechápali, že to čo tí druhí nakradnú tí ostatní musia doplatiť, a samozrejme za celý panelák, či blok. Chceli ušetriť možno 15 - 20 €, ale celková škoda je oveľa väčšia. Keďže sa merače menili 12. 5., tak to bude zasa záležitosť na dva roky :-(.
Ďakujem ;)
matafe
02.06.09,18:03
Malo byť v Sk a len výsledná suma mala byť duálne.

Vďaka, a nevedela by si ma nasmerovať na nejaké paragrafy, ktoré o tom hovoria ?
sito
02.06.09,18:55
Suma sedí, je rovnaká, vadí to? Aspoň tak podobne. Ten 2008 asi už nenájdeme:mee:

Prvý 10 547, druhý 286 Sk. Podľa mesiacov, prvý 7 222, druhý 3 611 Sk. Rozdiel, prvý - 3 325, druhý 3325 Sk.
sito
02.06.09,18:58
Ten merač je u firmy, ktorá ich menila. Je to naozaj smutné, že sa niekto obohacuje na úkor iných. Niektorí vlastníci akoby nechápali, že to čo tí druhí nakradnú tí ostatní musia doplatiť, a samozrejme za celý panelák, či blok. Chceli ušetriť možno 15 - 20 €, ale celková škoda je oveľa väčšia. Keďže sa merače menili 12. 5., tak to bude zasa záležitosť na dva roky :-(.
Ďakujem ;)

Keďže sa jedná o teplú vodu, tak štyri, pri studenej šesť, mínus doba osadenia.
Iwett
03.06.09,05:17
Prvý 10 547, druhý 286 Sk. Podľa mesiacov, prvý 7 222, druhý 3 611 Sk. Rozdiel, prvý - 3 325, druhý 3325 Sk.
Dobrý deň, prosím, nerozumiem tomu, mohli by ste mi to vysvetliť?
Blankake
03.06.09,05:20
Neviem, či sa niekto pozeral na to vyúčtovanie od Iwett. Ja som sa zbežne pozrela, nerozumiem teda, prečo je nedoplatok za osvetlenie spoloč. priestorov a výťah (či mal každý v dome nedoplatok). Ak by to teda boli nedoplatky, ktoré by vznikli aj tak, tieto by som rozúčtovala bratom v pomere 8:4 (podľa mesiacov). Vodu by som vyúčtovala druhému bratovi, ktorý tam býval 4 mesiace (a teda je užíval). Horšie je to s teplom - to závisí od dohody medzi bratmi. Nevieme, či boli riadiátory počas prvých 8 mesiacov vypnuté, či druhý brat s tepom šetril alebo nie...
Blankake
03.06.09,05:24
Iwett, nevieš, ako to mali s kúrením? Boli radiátory vypnuté, keď sa tam nebývalo? A potom boli zapnuté naplno, alebo ich mal druhý brat priškrtené?
Iwett
03.06.09,05:29
Prvých 8 mesiacov boli určite vypnuté, a od 9 asi podľa potreby tak že nezamrzol, ale ani holatý nebehal:D
A nevieš mi vysvetliť tie čísla od sita?
Blankake
03.06.09,06:01
Iwett, ja by som to orientačne rozdelila asi takto (ale s tým teplom to nie je veľmi spravodlivé - delila som ho podľa počtu mesiacov, počas ktorých sa kúrilo - 9, v pomere 5:4).

Prikladám aj vo Worde, lebo obrázok je asi nečitateľný
Iwett
03.06.09,06:12
Iwett, ja by som to orientačne rozdelila asi takto (ale s tým teplom to nie je veľmi spravodlivé - delila som ho podľa počtu mesiacov, počas ktorých sa kúrilo - 9, v pomere 5:4).

Prikladám aj vo Worde, lebo obrázok je asi nečitateľný
Ďakujem pekne za pomoc a ochotu. Vyzerá to uplne super, len sa mi nevidí rozdelenie toho tepla, jeden 8 mesiacov platil a nekúril a dostane vrátene len o tisícku viac ako ten čo platil 4 mesiace a kúril? Prečo?
Blankake
03.06.09,06:19
Ďakujem pekne za pomoc a ochotu. Vyzerá to uplne super, len sa mi nevidí rozdelenie toho tepla, jeden 8 mesiacov platil a nekúril a dostane vrátene len o tisícku viac ako ten čo platil 4 mesiace a kúril? Prečo?
No ináč z celého vyúčtovania je najvyššia položka to teplo (vyše 11 000 Sk), ostatné položky sú viac-menej zanedbateľné. Vo vyúčtovaní je rozpísané teplo na 1-5/2008 a 6-12/2008 a podľa toho napr. boli náklady v tom prvom období vyššie (6088) ako v tom druhom (4943)... (vychádza to na 55% ku 45%), takže sa muselo v tom prvom období kúriť alebo bola iná cena.
Ale možno sa mýlim, bolo by dobré, keby sa ešte niekto vyjadril k rozdeleniu toho tepla.
Elena Navrátilová
03.06.09,06:27
Ja súhlasím s tým rozdelením tepla. Ja som sa teda pýtala včera v príspevku aké tam sú korekcie odsúhlasené ale to asi zadávateľka nevie. Ale vždy sa platí aj na rozlohu bytu (ak sa teda nedohodli na schôdzi len na vyúčtovaní z nameraných hodnôt). Takže ja Blanka súhlasím. Z rozlohy sa platí vždy, či už je byt obývaný alebo nie. Lebo byt nemrzol aj keď boli termohlavice vypnuté. To je výhoda panelákového bývania. V dome keď nekúri, steny vymrznú a trvá pár dní než naabsorbujú to teplo z vykurovacieho telesa. ;)
Blankake
03.06.09,06:28
Iwett, pozerám do toho Tvojho vyúčtovania, oni asi nemajú žiadne merače a kúrenie im rozdeľujú paušálne podľa plochy bytu, nie?
Blankake
03.06.09,06:41
Ja súhlasím s tým rozdelením tepla. Ja som sa teda pýtala včera v príspevku aké tam sú korekcie odsúhlasené ale to asi zadávateľka nevie. Ale vždy sa platí aj na rozlohu bytu (ak sa teda nedohodli na schôdzi len na vyúčtovaní z nameraných hodnôt). Takže ja Blanka súhlasím. Z rozlohy sa platí vždy, či už je byt obývaný alebo nie. Lebo byt nemrzol aj keď boli termohlavice vypnuté. To je výhoda panelákového bývania. V dome keď nekúri, steny vymrznú a trvá pár dní než naabsorbujú to teplo z vykurovacieho telesa. ;)
Elenka, ale potom som to teplo zle rozdelila, lebo ja som uvažovala len s 9 mesiacmi kúrenia. Nemá to byť potom takto?:
1. brat: zálohy 14784 Sk
náklady 8207 Sk
preplatok 6577 Sk

2. brat: zálohy 7932 Sk
náklady 2825 Sk
preplatok 4567 Sk

Ceny sú samozrejme zaokrúhlené, ani neviem, či som ich dobre prečítala z toho vyúčtovania... ale tak orientačne
Elena Navrátilová
03.06.09,06:42
Iwett, pozerám do toho Tvojho vyúčtovania, oni asi nemajú žiadne merače a kúrenie im rozdeľujú paušálne podľa plochy bytu, nie?

Ak by to bolo tak, tak jednoducho náklady 8:4. A je to najspravodlivejšie a jediné.
Elena Navrátilová
03.06.09,06:45
Elenka, ale potom som to teplo zle rozdelila, lebo ja som uvažovala len s 9 mesiacmi kúrenia. Nemá to byť potom takto?:
1. brat: zálohy 14784 Sk
náklady 8207 Sk
preplatok 6577 Sk

2. brat: zálohy 7932 Sk
náklady 2825 Sk
preplatok 4567 Sk

Ceny sú samozrejme zaokrúhlené, ani neviem, či som ich dobre prečítala z toho vyúčtovania... ale tak orientačne

Ja by som to Blanka delila pomerom 8:4. Čiže preplatok tiež vrátiť v pomere 8:4. Priznávam nepozerala som vyúčtovanie ani zálohový list ale toto je spravodlivé.
Blankake
03.06.09,06:46
Ak by to bolo tak, tak jednoducho náklady 8:4. A je to najspravodlivejšie a jediné.
Len oni tam majú vo vyúčtovaní rozdelené na obdobie 1-5 a 6-12 (neviem kvôli cene?). A za 1-5 sú vyššie náklady ako za 6-12...
Elena Navrátilová
03.06.09,06:53
Len oni tam majú vo vyúčtovaní rozdelené na obdobie 1-5 a 6-12 (neviem kvôli cene?). A za 1-5 sú vyššie náklady ako za 6-12...

Blanka áno, kvôli cene za GJ. Takže ten preplatok je toho čotam nebýval a ten druhý treba rozdeliť. :7x4= a to je preplatok platiaceho a bývajúceho 4 mesiace. :D
Blankake
03.06.09,06:59
Takže Iwett, prikladám ešte raz súbor s vyúčtovaním podľa rozpisu z vyúčtovania (na 1-5 a 6-12/2008).
Orientačne som priložila aj tabuľku s vyúčtovaním tepla v pomere 8:4 (to by platilo, keby sa cena tepla počas roka nemenila).
Iwett
03.06.09,07:52
Ďakujem Vám všetkým moc ste mi pomohli. Veľmi si vážim vašu pomoc a čas, ktorý ste tomu venovali. Ja by som sa z toho nevysomárila ani do vianoc :D. Táto porada je úplne super vec. Pekný dník prajem všetkým.:)
Elena Navrátilová
03.06.09,07:55
Ďakujem Vám všetkým moc ste mi pomohli. Veľmi si vážim vašu pomoc a čas, ktorý ste tomu venovali. Ja by som sa z toho nevysomárila ani do vianoc :D. Táto porada je úplne super vec. Pekný dník prajem všetkým.:)

Tú poradu si tvoríme sami. ;) A samozrejme... pre informáciu hlavne tým čo si myslia že to tu je o peniazoch. Nie, je to tu zadarmo a na báze dobrovoľnosti. Divne mi príde keď si niekto nástojí až uzurpuje odpoveď na jeho problém. Každý kto má chuť odpovie. Je to tu dobrovoľné. ;):cool:
sito
03.06.09,16:03
Vidím to tak, sestra chce pomôcť bratom, no nemusí to byť sestra. Prvý brať vlastnil byt, ale v ňom 8 mesiacov nebýval. Druhý brat bez zmluvy po dohode býval v byte 4 mesiace. Prvý brat zaplatil 24 000 Sk a druhý 12 000 Sk. spolu zaplatili 36 000 Sk. V máji 2009 dostali preplatok xyz? Koľko patrí z neho prvému a koľko druhému?

Tak ako spomínala Blankake. Sú platby, základné úhrady s ktorých sa nevracajú preplatky.

A poplatky za služby s ktorých vzniká preplatok. V podstate Vám može byť poradený postup. Preplatok 12 000 Sk. deleno 12 mesiacov, krát 8 mesiacov = časť preplatku pre prvého brata, krát 4 mesiace = preplatok druhého brata.

Ak by ste chceli rozdeliť preplatok medzi bratov objektívnejšie, treba zložitejší postup. Príklad: Voda, 8 mesiacov nebolo nič minuté, za štyri mesiace 30 m3. mesačná záloha 500 sk. krát 8 = 4 000 Sk. prvý brat, 2 000 Sk druhý brat. Náklady na jeden m3 v dome sú 65 Sk. Za 30 m3 sú náklady bytu 1 950 Sk. Preplatok 4 050 Sk. Aká časť preplatku prislúcha prvému a aká druhému bratovi? Prvý 4 000 a druhý 50 Sk. plus náklady = 6 000 Sk.

V prípade spotreby 40 m3 sú náklady 2 600 Sk, preplatok 3 400 Sk. preplatok pre prvého brata 4 000 Sk. Pretože nič neminul nič neplatí. Druhý brat, záloha 2 000 Sk. Náklady 2 600 Sk. nedoplatok 600 Sk.

No dá sa to riešiť aj podľa mesiacov bývania, nebývania. Preplatok 3 400 Sk. deleno 12, krát 8 mesiacov nebývania = 2 266 Sk . teda zo svojich 4 000 Sk. za ktoré neminul žiadnu vodu, podaruje druhému bratovi 1 734 Sk. Druhý brat má vodu za 2 600 Sk a ešte aj od brata 1 734 Sk.

Na základe uvedených údajov treba postupovať pri všetkých službách, predpoklad je, že druhý brat bude môžno aj doplácať ako pri vode.

Takýmto spôsobom sa rieši rozdelenie nákladov za teplo v obytných domoch, akurát, že 40 m3 je nahradených 40 % nákladov domu na teplo rozdelených podľa m2. a niektorí sú obdarovaní, samozrejme dobrovoľne, keď väčšina súhlasí ako prvý brat pri vode?

Pani Iwett, s Vás by si mali vziať príklad všetci správcovia bytových domov a štatutári SVB. A je jedno, či spravujú jeden dom, päť, päťsto a viac. Dobre, že ste nedali na jednoduchosť, preplatok, deleno 12, krát 8 mesiacov a krát 4 mesiace a opýtali ste sa viac.

V tom vyúčtovani je všetko napísané a je tam aj viac len to treba vidieť.

Prvý brat predsa v byte občas býval za tých osem mesiacov. Od 1.6.2008 sa menila cena tepla. Do 1.6. 2008 bolo minutých 5 m3 teplej vody. Je otázne koľko teplej vody minul ešte do 31.8.2008. Keď sa miňala teplá voda, tak aj studená voda sa míňala. Vzhľadom tomu, že cena studenej vody sa nemenila, bol vykonaný len odpis na konci roku. Tak nie je jasné ktorý koľko minul. Je tam poštovné 20 Sk. Kto dostal poštu? Podľa predpisu v € je rozdiel v Sk. je 34 Sk. a nedoplatok za rok 2007, 25 Sk.

Treba zvolať rodinnú radu a na veciach vyše uvedených sa dohodnúť za predpokladu, že bratia uhradili zálohové platby, prvý 8 mesiacov a druhý 4 mesiace. Ale naj prv si preštudujte prílohu.

Ak nebudete niečomu rozumieť, opýtajte sa. Omlúvam sa, ale bol som mimo, tak som neodpovedal.

evula0, kde si? Bolo treba odbornú radu.

K problému sa môže vyjadriť odborne, lajk. Ale aj odborník, laicky.
Iwett
03.06.09,16:19
Pani Iwett, s Vás by si mali vziať príklad všetci správcovia bytových domov a štatutári SVB. A je jedno, či spravujú jeden dom, päť, päťsto a viac. Dobre, že ste nedali na jednoduchosť, preplatok, deleno 12, krát 8 mesiacov a krát 4 mesiace a opýtali ste sa viac.

V tom vyúčtovani je všetko napísané a je tam aj viac len to treba vidieť.

Prvý brat predsa v byte občas býval za tých osem mesiacov. Od 1.6.2008 sa menila cena tepla. Do 1.6. 2008 bolo minutých 5 m3 teplej vody. Je otázne koľko teplej vody minul ešte do 31.8.2008. Keď sa miňala teplá voda, tak aj studená voda sa míňala. Vzhľadom tomu, že cena studenej vody sa nemenila, bol vykonaný len odpis na konci roku. Tak nie je jasné ktorý koľko minul. Je tam poštovné 20 Sk. Kto dostal poštu? Podľa predpisu v € je rozdiel v Sk. je 34 Sk. a nedoplatok za rok 2007, 25 Sk.

Treba zvolať rodinnú radu a na veciach vyše uvedených sa dohodnúť za predpokladu, že bratia uhradili zálohové platby, prvý 8 mesiacov a druhý 4 mesiace. Ale naj prv si preštudujte prílohu.

Ak nebudete niečomu rozumieť, opýtajte sa. Omlúvam sa, ale bol som mimo, tak som neodpovedal.

evula0, kde si? Bolo treba odbornú radu.

K problému sa môže vyjadriť odborne, lajk. Ale aj odborník, laicky.
Tak toto je úplne super, takéto rozúčtovanie som teda vôbec nečakala, klobúk dole. Musím si ho vytlačiť, poštudovať. Priznám sa ale, že neviem prísť na to, čo znamená posledný riadok.
Ďakujem veľmi pekne. Nemôžem uveriť, že existujú ľudia, čo dokážu toľko času venovať úplne cudziemu človeku.:)
Iwett
03.06.09,16:22
A máte pravdu, môže byť že sa míňala voda , boli tam obkladači, ktorí ho robili obytným. Bol to holobyt.
sito
03.06.09,16:36
Tak toto je úplne super, takéto rozúčtovanie som teda vôbec nečakala, klobúk dole. Musím si ho vytlačiť, poštudovať. Priznám sa ale, že neviem prísť na to, čo znamená posledný riadok.
Ďakujem veľmi pekne. Nemôžem uveriť, že existujú ľudia, čo dokážu toľko času venovať úplne cudziemu človeku.:)

Ten posledný riadok je to, že prvý syn by dal druhému synovi zo svojho preplatku 3 310 Sk. ak by súhlasil rozdeliť preplatok podľa mesiacov. Je tam rozdiel 9 Sk. dá sa zistiť prečo, ale myslím si, že to je múškááá zlatá.

Horšie je to, že ľudia sa nechajú balachať rozdelením tepla podľa m2 s výsledkom pomerového merania v dome v pomere 30 až 50 % teda s rozdelenim, ľudovo podľa meračov tepla. Odborne podľa PRVN. Je to presne to isté čo vo vašom prípade mesiace.

Sú svojprávni, môžu si schváliť hlúposť.

Ďakujem za ďakujem, to poteší viac ako body.
Iwett
03.06.09,16:44
Ten posledný riadok je to, že prvý syn by dal druhému synovi zo svojho preplatku 3 310 Sk. ak by súhlasil rozdeliť preplatok podľa mesiacov. Je tam rozdiel 9 Sk. dá sa zistiť prečo, ale myslím si, že to je múškááá zlatá.

Horšie je to, že ľudia sa nechajú balachať rozdelením tepla podľa m2 s výsledkom pomerového merania v dome v pomere 30 až 50 % teda s rozdelenim, ľudovo podľa meračov tepla. Odborne podľa PRVN. Je to presne to isté čo vo vašom prípade mesiace.

Sú svojprávni, môžu si schváliť hlúposť.

Ďakujem za ďakujem, to poteší viac ako body.
Vôbec tomu nerozumiem, čo je pomerové meranie, čo je výhodné, čo nevýhodné, čo je rozdelenie tepla. My si bývame v rodinnom dome, a nemám šajnu o čom to je.
Ale takúto pomoc a ochotu som naozaj nečakala.
Takže posielam veľké ĎAKUJEM ešte raz.
Blankake
03.06.09,16:56
Vôbec tomu nerozumiem, čo je pomerové meranie, čo je výhodné, čo nevýhodné, čo je rozdelenie tepla. My si bývame v rodinnom dome, a nemám šajnu o čom to je.
Ale takúto pomoc a ochotu som naozaj nečakala.
Takže posielam veľké ĎAKUJEM ešte raz.
Iwett, sito tým pomerovým meraním myslí meranie podľa meračov, ktoré sú namontované na radiátoroch. Tie ukazujú dieliky a podľa nich sa potom "pomerom" vypočítajú spotreby pre jednotlivé byty. Vtedy sa dá spravodlivejšie rozdeliť náklady na teplo, lebo vidno, kto mal zapnuté radiátory na "plné pecky" a kto šetril. V byt Tvojho syna pravdepodobne nie sú merače, preto sa teplo rozpočítalo podľa plochy bytu.
krater
14.06.09,10:40
Ahojte.
Vratim sa k "mojej" teme aby som vam povedala co zaujimave sme spolu so susedmi zistili ked sme si tie vyuctovania pozreli.
Napriklad ked sme sa nastahovali tak kazdy merac mal mat nieco na meracoch tepla natocene kedze asi dva mesiace ako sa spustili kurenie tak stavba temperovala byty. Ked sme si byt preberali nas pociatocny stav bol 1600 a zapisali sme si ho do preberacieho protokolu s tym ze to bude pri nasej spotrebe odratane aby nam v skutocnosti vyuctovali len nasu spotrebu. Ked sa zacala vykurovacia sezona asi v novembri susedka zistila ze je na ich meraci stale 0!!! Obratila sa na spravcu ten zabezpecil opravu meracov a povedala ze pri vyuctovani bude vyratana priemerne spotreba. Bytov z pokazenymi meracmi bolo spolu 8. Teraz ked spravca spravil vyuctovanie sme zistili ze brigadnik odpisal merace a oni to vobec nerozratali na priemernu spotrebu ale vyuctovali im len to co natocili po oprave meracov bez temperovania a vykurovania do novembra. Priklad byt oproti nam prizemny taka ista metraz s 4 clenov rodinou tiez mali pokazeny merac. Na konci im bola vyuctovana spotreba 2000. My sme mali spolu aj s pociatocnym stavom 5000. Ako moze mat po celej vykurovacej sezone aj s temperovanim stavbou po niekolkych mesiacoch stav 2000 ked my sme mali 1600 pri preberani bytu ked sme este nebyvali? Takze nas spravca takto neurobil priemerku pri 8 bytoch a samozrejme ze ti ktori mali merac ok tak im to pekne vyskocilo ako napriklad nam.
Podali sme reklamaciu zatial ziadna odpoved.
Elena Navrátilová
14.06.09,10:51
Pani Iwett, s Vás by si mali vziať príklad všetci správcovia bytových domov a štatutári SVB. A je jedno, či spravujú jeden dom, päť, päťsto a viac. Dobre, že ste nedali na jednoduchosť, preplatok, deleno 12, krát 8 mesiacov a krát 4 mesiace a opýtali ste sa viac.

V tom vyúčtovani je všetko napísané a je tam aj viac len to treba vidieť.

Prvý brat predsa v byte občas býval za tých osem mesiacov. Od 1.6.2008 sa menila cena tepla. Do 1.6. 2008 bolo minutých 5 m3 teplej vody. Je otázne koľko teplej vody minul ešte do 31.8.2008. Keď sa miňala teplá voda, tak aj studená voda sa míňala. Vzhľadom tomu, že cena studenej vody sa nemenila, bol vykonaný len odpis na konci roku. Tak nie je jasné ktorý koľko minul. Je tam poštovné 20 Sk. Kto dostal poštu? Podľa predpisu v € je rozdiel v Sk. je 34 Sk. a nedoplatok za rok 2007, 25 Sk.

Treba zvolať rodinnú radu a na veciach vyše uvedených sa dohodnúť za predpokladu, že bratia uhradili zálohové platby, prvý 8 mesiacov a druhý 4 mesiace. Ale naj prv si preštudujte prílohu.

Ak nebudete niečomu rozumieť, opýtajte sa. Omlúvam sa, ale bol som mimo, tak som neodpovedal.

evula0, kde si? Bolo treba odbornú radu.

K problému sa môže vyjadriť odborne, lajk. Ale aj odborník, laicky.

Vieš, keď už sú informácie ktoré boli poskytnuté až následne... tak je každý múdry. Veď čítaj od začiatku aké boli požiadavky a ako sa následne tie informácie zverejňovali. Samozrejme bol si mimo a keď už si bol tu tak boli informácie. ;)
Halli
14.06.09,11:20
Ahojte.
Vratim sa k "mojej" teme aby som vam povedala co zaujimave sme spolu so susedmi zistili ked sme si tie vyuctovania pozreli.
Napriklad ked sme sa nastahovali tak kazdy merac mal mat nieco na meracoch tepla natocene kedze asi dva mesiace ako sa spustili kurenie tak stavba temperovala byty. Ked sme si byt preberali nas pociatocny stav bol 1600 a zapisali sme si ho do preberacieho protokolu s tym ze to bude pri nasej spotrebe odratane aby nam v skutocnosti vyuctovali len nasu spotrebu. Ked sa zacala vykurovacia sezona asi v novembri susedka zistila ze je na ich meraci stale 0!!! Obratila sa na spravcu ten zabezpecil opravu meracov a povedala ze pri vyuctovani bude vyratana priemerne spotreba. Bytov z pokazenymi meracmi bolo spolu 8. Teraz ked spravca spravil vyuctovanie sme zistili ze brigadnik odpisal merace a oni to vobec nerozratali na priemernu spotrebu ale vyuctovali im len to co natocili po oprave meracov bez temperovania a vykurovania do novembra. Priklad byt oproti nam prizemny taka ista metraz s 4 clenov rodinou tiez mali pokazeny merac. Na konci im bola vyuctovana spotreba 2000. My sme mali spolu aj s pociatocnym stavom 5000. Ako moze mat po celej vykurovacej sezone aj s temperovanim stavbou po niekolkych mesiacoch stav 2000 ked my sme mali 1600 pri preberani bytu ked sme este nebyvali? Takze nas spravca takto neurobil priemerku pri 8 bytoch a samozrejme ze ti ktori mali merac ok tak im to pekne vyskocilo ako napriklad nam.
Podali sme reklamaciu zatial ziadna odpoved.

Počkajte si na odpoveď, správca to musí dať do poriadku...nejaké divné 8 zlých meračov...:rolleyes: Aj ja som prišla na to keď som jeden panelák preberala po inom správcovi, že tí, čo nemali merače SV dostali naspäť celú zálohu, bez žiadnej spotreby vody čiže náklad "0"...ktovie koľko rokov im to takto na OSBD "fachčilo" ??:o
Kušnierik
16.06.09,19:32
Ďakujem, to mi veľmi nepomohlo. Chcela som sa dostať k nejakému číslu, ako rozdeliť časť roka, kedy sa v byte nebývalo, a časť kedy sa v byte bývalo.
Vysvetlím. Jeden z bratov si kúpil byt, v ktorom nebýval. Potom tam 4 mesiace býval jeho druhý brat. Mesačne sa platilo za byt 3000,-. 9 mesiacov si ich platil majiteľ, 4 mesiace jeho brat. Nájomná zmluva sa nespisovala, lebo to malo byť len na mesiac, nie natrvalo.
Teraz prišlo vyúčtovanie, preplatok za celý rok. A ja z neho neviem vyrátať, koľko komu z neho patrí, ako sa majú oni medzi sebou vyúčtovať, nech je to spravodlivé. Neviem si s tým rady. A preto bola moja otázka. Že kolko sa z platby vráti, keď sa celkom nič v byte neminie, ani teplo, ani voda...len nejaké spoločné.... Neviem, či som dobre vysvetlila, čo potrebujem, a či sa to vôbec dá vyrátať, nejako aspoň cca. Pomôže mi niekto? Ďakujem.

Ak ste neodpísali merače, ak sú namontované, keď tam začal brat bývať jeden alebo druhy, môžem poradiť iba jednu vec. A to spočítaj celkové obdobie koľko tam obidvaja bratia za uvedený rok(12) bývali, výsledkom vydeľ preplatok (? ), výsledok potom vynásob počtom mesiacov koľko tam ktorí býval ( 9 a 4) a máš preplatok pre každého. ahoj
krater
25.06.09,13:48
Počkajte si na odpoveď, správca to musí dať do poriadku...nejaké divné 8 zlých meračov...:rolleyes: Aj ja som prišla na to keď som jeden panelák preberala po inom správcovi, že tí, čo nemali merače SV dostali naspäť celú zálohu, bez žiadnej spotreby vody čiže náklad "0"...ktovie koľko rokov im to takto na OSBD "fachčilo" ??:o
Takze dnes nam prislo konecne vyjadrenie od nasho spravcu ohladom pokazenych meracov. Stihli to akurat do 30dni "puntickari"
Presne ako sme predpokladali prisla odpoved ze im nie je zname ze boli merace pokazene ani ze ich opravovali. Aby ste boli v obraze susedia im to nahlasovali a samotny spravca poslal pana ktory ich opravoval viem to lebo som sa s tym opravarom stretla na chodbe. Ale asi maju kratku pamat lebo si na to nepamataju. Nepamataju si na nieco co dali sami opravit. Ked nas domovy dovernik este vtedy po oprave pytal od nich zaznam o oprave povedali ze ziaden nemaju ze su opravene a hotovo tak teraz po pol roku uz mi to zapada preco nie je zaznam.
Je tu niekde diskusia kde sa da spravca menovat a vystrihat ludi pred jeho sluzbami? Rada by som vas na nasich chybach poucila!
krater
26.06.09,05:25
neviem ci mi tu este niekto odpovie. ale kedze nas nas spravca takto odrbkal. Potrebujem radu ako mu dokazat ze tie merace boli pokazene. Suseda co to nahlasovala mi moze dat vyhlasenie ze to nahlasovala zial vraj ziaden mail z tej komunikacii nema. Neviem ci naozaj alebo radsej kedze oni maju malu spotrebu a viacmenej to ze im nesiel merac a ze im vyuctovali len to co bolo po oprave meracov im vyhovuje aj to ze spravca sa tvari ze sa to nikdy nestalo nic nebolo pokazene a nic opravovane :confused:
Oni mali urobit zaznam o oprave ale ako som pisala uz vtedy ziaden nemali a teraz uz vobec o ziadnom nevedia.
Posledna sanca je kedze sme novostavba zistit ci vtedy tuto raklamaciu posielali aj na stavbu ktora nam vtedy riesila nedorobky a reklamacie. Volala som na stavbu a ze si to pamataju ze boli v nasom vchode pokazene merace ze mi pozru maily.
Co by este bolo dobre zistit a predlozit?
DAKUJEM za kazdu radu ;)
vierka541
09.07.09,06:22
Prosím o radu, ktorá sa tiež týka vyúčtovania za rok 2008. Kde sa mám obrátiť, aby som doriešila môj problém, týkajúci sa vyplatenia platby vopred za byt, ktorý som predala. Podotýkam, že platbu vopred som musela zaplatiť aj za byt, ktorý som kúpila a dokonca musel zaplatiť aj nový nájomca môjho predaného bytu. Čiže vznikol stav, že za jeden byt správcovská spoločnosť disponuje s dvomi platbami vopred. Podotýkam, nie je to bežná platba.Myslím, že to nie je v poriadku, aby s mojími peniazmi disponovali celý rok až do ďalšieho vyúčtovania, i keď za 33 rokov som nikdy nemala nedoplatok vo vyúčtovaní.Ďakujem.
sito
09.07.09,09:25
Podstatný je dátum predaja v zmluve o predaji - kúpe. Ak to bolo v priebehu roka 2008, mal by byt dostať výúčtovanie predpísaných záloh voči skutočným platbám. Keďže, v priebehu roka boli v dome dvaja vlastníci a správcovi nahlásili všetky stavy meracích zariadení v byte, počet osôb, osobomesiacov. Správca má povinnosť na základe nameraných údajov a dohody medzi predávajúcim a kupujúcim vypočítať ich podiel na vyúčtovaní v roku 2008.

Správcovia sú šikovní, aj OSDB, SBD, majú skúsenosti. V stanovách si nechajú odsúhlasiť, že ako člen družstva ste pri zmenách vlastníctva bytu pri súčasnom členstve v družstve zaplatiť družstvu, správcovi dohodnuté poplatky, Ktoré nepodliehajú ročnému vyúčtovaniu. Takže, ste niekedy podpísali, alebo ste poverili, alebo nepoverili, ale väčšina vlastníkov áno, že delegát na družstevnej schôdzi súhlasil s poplatkami. To sa týka aj Vás. Ak to tak bolo schválene zhromaždením delegátov správcu, vlastníkov bytov.

Vo Vašom prípade sa jedná o poplatky, ktoré sú mimo ročného vyúčtovania.

V takýchto pripadoch správca nepočíta ani kristové roky, 33 rokov vašho počtivého platenia mesačných úhrad a ročných vyúčtovaní. Potrebuje. ČO?

Cenzúra.
wier
09.07.09,11:51
dobry den, pred 6+ dnami som dostala vyuctovanie
byvam na poslednom 6 podlazi, plocha bytu je 101,14 q a mam rovnaku spotrebu tepla na 1 mq ako ostatne byty aj, mensie pdo mnou. Kedy sa moze pouzit koeficient zohladnujuci nyvjňhodnu polohu bytu.
Nemame vyregulovanu sustavu, ani merace na rad.
sito
09.07.09,12:23
V nezákonnej lehote, ale predsa? Podstatný by mal byť výsledok a vaša spokojnosť.

Nie ste spokojná s rozdelením tepla? A prečo? Iniciovali ste, aby sa vyreguloval vykurovací systém, aby boli termostatické hlavice? Nechcete v dome pomerové meranie tepla v dome? Vaše stanovisko môže byť vyjaderne ale má len jeden hlas v dome.

Všetko je v poriadku. Správny spôsob rozdelenia, podľa m2. Výsledok na jeden m2 je vždy a všade rovnaký, že by mali byty iné plošné miery? Akry? Zakrý?

Zákon to rieši. Vy v dome nie?
Halli
09.07.09,14:42
dobry den, pred 6+ dnami som dostala vyuctovanie
byvam na poslednom 6 podlazi, plocha bytu je 101,14 q a mam rovnaku spotrebu tepla na 1 mq ako ostatne byty aj, mensie pdo mnou. Kedy sa moze pouzit koeficient zohladnujuci nyvjňhodnu polohu bytu.
Nemame vyregulovanu sustavu, ani merace na rad.

Ach to je hrozné mať plochu bytu v metrických centoch... a tá spotreba ?:eek: No ja by som také vyúčtovanie nechcela :D Nechce sa mi to vážiť...
sito
09.07.09,15:18
? :D . To nie :mee: , nie.
vierka541
09.07.09,15:20
Nie nič sme také nepodpisovali, za bežný mesiac sa tiež platí dopredu, ale to je O.K.Túto platbu vopred sme všetci zaplatili pred niekoľkými rokmi s odôvodnením, že pri ich vyučtovaní za teplo na konci roka nemajú toľko financií na zaplatenie. Zaujímavé je, že suma platby vopred sa vždy objaví ako informácia na budúci rok. Čiže za 1. až 4 mesiac v tomto roku sú na účte vždy štyri platby + táto platba vopred. Pri osobnom rozhovore s pracovníčkou mi to sľúbila, že to bude zahrnuté v terajšom vyučtovaní za r.2008, ale nestralo sa tak a keď som telefonovala s tou pracovníčkou tak mi jednoducho povedala, že to môžem dostať voi vyučtovaní za tento rok. Byt som predala t.r. k 30. aprílu.Pýtam sa ako môžu mať na jeden a ten istý byt dve platby vopred?Ďakujem za pomoc.
sito
09.07.09,16:11
Máte doklad o zaplatení požadovanej platby naviac, vlastne zo zákona vopred uhradenej. Ale stále je to vaša úhrada, ktorú je treba vyrovnať pri predaji bytu. Nový vlastník bytu - kupca, kedy zaplatil vopred?

Ako boli dohodnuté pri predaji bytu so správcom podmienky rozdelenia nákladov za dom na jednotlivé byty, keď správca ešte nemal výsledky za celý rok?

Jednoducho, každý z Vás mal zaplatené zálohy, každý podiel na plneniach, službách, spotrebách. Na základe týchto informácii Vám musia spraviť rozdelenie ročného vyúčtovaniu bytu za rok 2008.

Platbu naviac by Vám mali vrátiť. Platbu naviac podľa zákona by mali zaúčtovať novému vlastníkovi.


Prípadné iné poplatky nepodliehajú ročnému vyúčtovaniu.
vierka541
11.07.09,07:10
Ďakujem za odpoveď a radu, ale vrátim sa k otázke, ktorú ste mi položili. Nový vlastník bytu musel zaplatiť hneď ako sa nasťahoval dve platby, jednu, ktorá sa tiež platí vopred bežne a tú druhú, ako platbu vopred, ktorú moju platbu si ja žiadam vrátiť. Predsa nemôžu mať na jeden byt dve platby vopred. Ešte sa chcem opýtať či pri predaji bytu musím čakať na vyúčtovanie až na budúci rok do mája i keď majú všetky podklady k vyúčtovaniu ako je SV ,TUV, merače ústr.kúrenia.Ďakujem za ochotu všetkým ktorí pomáhajú svojími vedomosťami. Je pravda, že viac ľudí viac vie.
sito
11.07.09,10:02
Peniaze sa niekedy stratia a nikdy sa nenájdu. Treba si dávať pozor, aj v obchode, tiež Vám dávajú pokladničný bloček.

Čo sa týka ročného vyúčtovania? Sú to podklady na rozdelenie nákladov za konkrétny rok, náklady za konkrétny rok a zálohy za konkrétny rok.

Pokiaľ ste byt predali. Je v záujme predávajúceho a kupujúceho, aby bol zaznamenaný skutkoví stav pri preberaní bytu, stavy pomerových meradiel, osobomesiacov pred predajom, po predaji, teda hranica s ktorou súhlasia obidve strany. Na základe tých to údajov spraví správca ročné vyúčtovanie ročných nákladov za služby.

Na základe vašich zaznamenaných údajov a údajov, ktoré do konca roku dosiahol, nahlásil nový vlastník, musí, mal by správca rozdeliť ročné vyúčtovanie na byt pre jednotlivých vlastníkov pred predajom - kúpe bytu.

V priebehu roka nemôže správca spraviť ročné vyúčtovanie. Môže, čiastočné, ale s tým, že si nechá istú časť preplatku, ak nejaký vychádza, aby mohol pri ročnom vyúčtovaní zohľadniť, vyrovnať medzi predávajúcim a kupujúcim skutočné ročné vyúčtovanie.
vierka541
11.07.09,16:51
Ďakujem, ďakujem, oceňujem kvalitu porady,je to veľká pomoc pre všetkých, ktorí si nevedia poradiť. Ale vrátim sa k odpovedi, viem, že správcovská spoločnosť by mohla spraviť vyúčtovanie aj za tieto 4 mesiace tohto roku, ale to by musela aj chcieť, čo je v mojom prípade a určite viem, že nielen v mojom na hony vzdialené, myslím tá snaha.Ale to mi ani tak nevadí, ako neprávom zadržiavaná platba vopred.
matrafatra
26.10.09,15:47
slavica ja viem ze si v pozicii spravcu zial nasho sme si nevyberali zazmluvnil nam ho developer vdaka nim sme uz riesili tolko pochybnych veci ze sme ani neboli prekvapeni ze vyuctovanie nema ani hlavu ani patu. Si predstav ze vdaka nim sme boli tyzden bez teplej vody lebo sa ustne dohodli u nejakeh pana na plynarni ze si nejaku platbu rozdelia ziaden papier nic zrazu sme zistili ze nie je tepla voda ked sme prisli vecer z prace plynari nas odpojili ze sme nezaplatili a nikto si nepamatal ze nas spravca sa USTNE dohodol ze budu platit na dva krat peniaze mali!!! Kym to vsetko zase vykryli a spojazdnili my sme to boli s malymi detmi bez teplej vody!
Je to dobry pristup spravcu???
Dalsia vec je spravne ze pri vyuctovani vody je kazda jedna kolkonka vypisana ci uz cena za m3 ci uz fakturacna cena a pri vyuctovani plynu su tie kolonky vynechane? ci uz cena za GJ fakturovana spotreba mnozstvo tepla GJ??? Je tam len spotreba a naklad SKK a platte!
nasich 15tis je za obdobie september, oktober, november, december to jest 4mesiace v septembri sa zacalo kurit ku koncu este stale je tych 15tis adekvatnych???
Ja sa nepotrebujem storcovat a mudrovat a hladat chyby ja tu hladam pomoc a radu lebo sa to nielen mne ale aj ostatnym obyvatelom nepozdava!!!
V priebehu ich spravcovania sme oslovili niekolkych inych spravcov a z mnohych nasich poplatkov boli prekvapeni zial nemohli sme ich cely rok vymenit su zazmluvneny na rok nasim developerom! Ale uz im odzvonilo to mi ver!
Krater, pises, ze spravcu mate zazmluvneneho na rok developerom. Nie je to tak, ze spravcu ti (pri novostavbe) urcia na pol roka a da sa mu dat vypoved? Samozrejme pisomne. Neviem,ci sa tu vypoved je mozne dat az po pol roku, alebo ci az po ubehnuti pol roka. Viete to niekto nahodou presne?
sito
26.10.09,21:57
Krater, pises, ze spravcu mate zazmluvneneho na rok developerom. Nie je to tak, ze spravcu ti (pri novostavbe) urcia na pol roka a da sa mu dat vypoved? Samozrejme pisomne. Neviem,ci sa tu vypoved je mozne dat az po pol roku, alebo ci az po ubehnuti pol roka. Viete to niekto nahodou presne?

Zákon 182/1993, §8a, odsek 5

(5) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace , ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.


Zvyčajne to býva tak, že v novom dome sa vlastníci musia rozhľadieť, spoznať a spoznať aj spôsob ktorým je dom spravovaný. Ak sa im nepáči, zákon im umožňuje zmenu spôsobu, prípadne len správcu, ak je dom v správe?

Osobne si myslím, že developer, ak núti vlastníkov bytov podpísať zmluvu na určitú dobu, porušuje zákon. Akonáhle prídu 2/3 vlastníkov na to, že správca im nevyhovuje, môžu založiť v dome SVB. Ak to nie sú 2/3, ale len nadpolovičná väčšina, môžu rozhodnúť o zmene správcu. Výpovedná doba je tri mesiace. Pokiaľ developer navrhne a napíše do zmluvy o výkone správy jeden rok a vlastníci to podpíšu, tak výpovedná lehota je jeden rok.
krater
27.10.09,18:58
vratim sa k teme. my sme museli mat spravcu 1rok potom sme sa stretli na schodzi a dohodli ze ho zmenime. vypoved zo zmluvy sme spisali pisomne a dolozili nasimi podpismi samozrejme sme museli mat aj hlasovanie kde sa musel zist urcity pocet ludi z domu myslim nadpolovicna vacsina. Nastastie sa nam to podarilo.
Rozlucka s nasim spravcom bola otrasna mali trojmesacnu vypovednu a boli to tazke tri mesiace neboli ochotny uz nic pre nas urobit nechceli nam dat nazriet do papierov katastrofa vobec s nami uz nic nechceli riesit aj keby nam barak na hlavu padol ich to uz nezaujimalo. Povedali nam ze budu radi ze maju od nas pokoj! Podotykam ze sme hned vyrukovali ze nemusia sa drzat trojmesacnej ked su z nas taky znechuteni ale o tom ani pocut. Takze sme ich este tri mesiace trpeli a poviem vam na rozlucku sa stala taka vec ze i ked este neodovzdali spravu novemu spravcovi vo vypovednej lehote nas odhlasili od mesta za vyvoz smeti. Zrazu nam len prisli z mestskeho uradu papiere ze mame kazdy osobitne zaplatit za odvoz lebo nas spravca odhlasil ale my sme smeti stale platili v mesacnych zalohach!!! Co na to poviete? Nastastie uz zasiahol novy spravca ktory nas opatovne nahlasil.
sito
27.10.09,21:15
Takže, čo? Len zagratulovať! Keď sa chce, tak sa dá, ale musia viacerí, väčšina, najlepšie všetci.
matrafatra
19.11.09,08:07
Ahoj.Surne ta prosim napis mi vo veci,co si pisala- na mail:zdrawie@azet.sk . VOPRED DAKUJEM.