aklima
20.07.05,06:06
Účtujem malú s.r.o., ktorá vlastní budovy - prenajíma ich. Nie je plátcom DPH. Minulý mesiac predala jednu budovu (zatiaľ nie je zapísaná v katastri nehnuteľností na nového majiteľa). Podľa §4 ods.9 sa do obratu nezapočítavajú tovary a služby oslobodené od dane podľa §28 až 36. a §40 až 42. Nie je tu vymenovaný §38 dodanie nehnuteľnosti. Môžete mi prosím poradiť, či môžem považovať predaj nehnuteľnosti za príležitostný, alebo musím firmu zaregistrovať za plátcu DPH?


Príjem za predaj nehnuteľnosti tvorí značnú časť príjmov a ešte tento mesiac bude ďalší predaj druhej budovy. Spoločnosť potom bude mať len minimálne obraty. Ďakujem
KEJKA
20.07.05,05:07
naisto neodpoviem, len môj názor. To slovíčko "príležitostný" nie je nikde bližšie špecifikované. Ale ak hlavným predmetom činnosti je prenajímanie, nie nákup a predaj nehnuteľností (ved to by musela byť realitka), tak predaj by som vedela chápať ako príležitostný aj ked to budú dva predaje do roka a sveľkým príjmom. V takomto prípade by som to však šla vykonzultovať na DÚ.
bea
20.07.05,05:40
Ja by som tiež odporúčala prekonzultovať si to na DÚ, lebo pri predaji 1 budovy by som povedala, že je to príležitostný príjem a registrovať sa netreba, ale keďže budete predávať aj druhú, tak veru neviem ...

Uvádzam časť usmernenia DR k registrácii:

1. Povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň z pridanej hodnoty:
1.1. má každá zdaniteľná osoba, t.j. tuzemská alebo zahraničná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň v tuzemsku a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, ak dosiahne za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk. Obrat 1 500 000 Sk pre povinnú registráciu podľa zákona účinného od 1.5.2004 zdaniteľná osoba začne sledovať od 1.5.2004. Žiadosť o registráciu pre daň je zdaniteľná osoba povinná podať do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat 1 500 000 Sk.
Príklad:

Zdaniteľná osoba so sídlom v tuzemsku vznikla 1.4.2004 a dosiahla výnosy (príjmy) bez dane
v mesiaci apríl 2004
- z predaja tovaru v tuzemsku v celkovej hodnote 400 000 Sk
v mesiaci máj 2004
- z dodania tovaru v tuzemsku za protihodnotu v sume 500 000 Sk
- z prenájmu nehnuteľnosti v tuzemsku v celkovej hodnote 250 000 Sk
- z prijatej platby za dodanie tovaru od tuzemského odberateľa (tzv. zálohová
platba prijatá pred skutočným dodaním tovaru) v sume 150 000 Sk
- premiestnila si tovar z tuzemska do iného členského štátu (ČŠ) na účely jej
podnikania v tomto ČŠ (§8 ods.4 zákona o DPH) v sume 500 000 Sk
- z predaja tovaru kúpeného a aj predaného v zahraničí, t.j. na území
Švajčiarska (tretí štát) a na území členského štátu Maďarska a V. Británie
v celkovej sume 700 000 Sk
- z príležitostného predaja nehnuteľnosti, ktorú mala zaradenú v podnikaní 3000 000 Sk
v mesiaci jún 2004
- z dodania tovaru a z prenájmu nehnuteľnosti v celkovej sume 400 000 Sk
Výnos (príjem) za mesiac apríl 2004 sa pre účely zákona o DPH účinného od 1.5.2004 nezahŕňa do obratu.
Výnosy (príjmy) z príležitostného predaja nehnuteľnosti a z predaja tovaru s miestom dodania v zahraničí (3 000 000 + 700 000) v sume 3 700 000 Sk sa pre účely zákona o DPH nezahŕňajú vo výšky obratu.

Celý text je na linku : http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/dph_reg.doc

Ešte uvediem citáciu z iného usmernenie DR:
8/ Príležitostný predaj pozemku a registrácia

Podľa § 3 ods.1 citovaného zákona zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

Predaj stavebných pozemkov je ekonomickou činnosťou, ak občan dosahuje príjmy z tejto činnosti.

Podľa § 4 ods.9 citovaného zákona sa do obratu nezahŕňajú výnosy /príjmy/ z príležitostného predaja hmotného majetku okrem zásob a výnosy /príjmy/ z príležitostného predaja nehmotného majetku. Z uvedeného vyplýva, ak by išlo o príležitostný predaj, občan by nedosiahol obrat pre registráciu.

V prípade predaja staveného pozemku prostredníctvom právnickej osoby /neplatiteľa/ sa postupuje rovnakým spôsobom, pokiaľ by išlo o príležitostný predaj.

Za príležitostný predaj môžeme považovať transakcie, ktoré nemajú charakter základnej resp. hlavnej činnosti, netvoria značnú časť obratu z celkového obratu, nevykonávajú sa opakovane, a pri ktorých nevznikajú opakujúce sa náklady a súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.

Pri posudzovaní príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky uvedené podmienky súčasne. Vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.

Link na celý text:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/04_par04.doc