jofty1
17.05.09,12:57
Dobry den. chcel by som kupit nejaky mini notebook. pacia sa mi tie 8,9 palc, ale nemaju dvd mecheniku, to by som prezil, ale som pocul ze maju aj klavesnicu inak, ze dokumenty niesu moc dobre citatelne,... ako to vlastne je????
buchač
17.05.09,12:30
Dobry den. chcel by som kupit nejaky mini notebook. pacia sa mi tie 8,9 palc, ale nemaju dvd mecheniku, to by som prezil, ale som pocul ze maju aj klavesnicu inak, ze dokumenty niesu moc dobre citatelne,... ako to vlastne je????

Je to rozdiel .

Uvádzaš notebook , ale je to vlastne netbook .
Už len samotný názov , výraz / netbook / svedčí o tom , že je to vlastne mašinka na prácu s internetom ....

ROZDIEL :


Rozmery netboku sú menšie ako je to pri notebookoch, a majú tiež aj nižšiu hmotnosť (1 - 1.5 kg). Vyznačujú sa malým zabudovaným LCD displejom 7" - 10" (štandardom je 8.9" displej), zabudovaným sieťovým priojením (WiFi, RJ-45 LAN, Bluetooth, prípadne IrDA, EDGE), redukovanou veľkosťou kláves (70 - 90% štandardnej veľkosti) a absenciou optickej mechaniky. Veľmi často používajú technológiu SSD diskov v kapacitách 16 - 80 GB (2008). Netbooky obvykle disponujú pamäťou 1 GB (2008) s možnosťou jej rozšírenia. Ako ovládač kurzora sa používa touchpad. Štandardom je tiež zabudovaná čítačka SD pamäťových kariet. Externé konektory sú redukované na USB (2-6 konektorov) a D-Sub VGA konektor pre pripojenie externého monitoru. Chýba tiež rozšírenie Cardbus (PCMCIA). Keďže dôraz je kladený na nízku spotrebu, používajú sa špeciálne "mobilné" nízkoodberové procesory ako Intel Celeron, Intel Atom, VIA C7, VIA Nano, AMD Geode (2008) so zabudovanými energiu šetriacimi režimami. Grafická karta je obvykle integrovaná v čipsete so zdieľanou pamäťou. Ako zdroj energie sa najčastejšie používa 3-9 článkový Li-ion akumulátor, štandardná výdrž na batérie je 3 - 9 hodín (2008).

http://sk.wikipedia.org/wiki/Netbook
buchač
18.05.09,17:46
Prvý android netbook je tu!


Google sa rozhodol svoj operačný systém Android, pôvodne určený pre smartphones, delegovať aj na netbooky, respektíve ich výrobcov. Tí tak majú veľmi kvalitnú a lacnú platformu, okolo ktorej môžu stavať sympatické počítače. Prvou takouto firmou je Guangzhou Skytone, ktorá predstavila mini notebook, respektíve netbook, postavený na Androide.

Podľa serveru Fudzilla je cena naozaj atraktívna, len 99 dolárov. Iné zdroje uvádzajú cenové rozhranie okolo 100 až 200 dolárov, prístroj bude ale pravdepodobne lacnejší. Nečakajte žiadne technologické zázraky. Naopak, jediným cieľom výrobcu najskôr je, aby počítač spoľahlivo bežal a umožnil pripojenie na internet, ako aj pohodlné užívanie kancelárskych aplikácií.

Ste zvedavý na špecifikácie? Tu sú: Procesor ARM11 s 533 MHz, základná operačná pamäť 128 MB DDR2 môže byť zdvojnásobená a 1 GB flash disk je možno až príliš skromný. Maximom sú 4 GB, ale samozrejme za príplatok. Displej je sedempalcový a zvládne rozlíšenie 800x640. Nesmie chýbať ani Wi-Fi, USB či port pre pamäťové karty. Zatiaľ nie je isté, kde všade se Alpha 680 bude predávat, no vieme, že bude k dispozícii v bielej, ćiernej, žltej a ružovej farbe.

http://magazin.atlas.sk/technologie/it-novinky/557948/prvy-android-netbook-je-tu
jofty1
19.05.09,07:52
to znie dobre, ale vela ludi ma plasi tym ze ked mi nacita stranku nebude zobrazena cela, ale si ju budem muset posuvat listou dolu.....
buchač
19.05.09,08:02
to znie dobre, ale vela ludi ma plasi tym ze ked mi nacita stranku nebude zobrazena cela, ale si ju budem muset posuvat listou dolu.....

Za takú cenu budem aj tri krát , aj keby s celou mašinou ...;)

Veď si zober také PDA mobil , to ako musíš posúvať ...?
dolfort
20.05.09,09:12
Ja mam Lenovo IdeaPad S10e, je to ok stroj.
Ty chceš ale na netbooku využívať ergonómiu notebooku alebo veľkého PC. V takom prípade odporúčam pre prípady že budeš pracovať aj v kancelárii, nielen v teréne, dokúpiť k netbooku aj LCD displej + klávesy a máš poriešené.

V teréne sa musíš zmieriť s rozlíšeniami 1024x576 a podobnými, t.j. je to ozaj dosť nízky displej, stránku musíš rolovať, programy si upraviť tak aby panely nástrojov nezaberali príliš veľa miesta atď. atď.
A privyknúť si na menšiu klávesnicu.

Pre niekoho to skrátka je a pre niekoho nie.


Na druhej strane máš aj 5 hodinovú výdrž batérie, váhu 1,5kg a rozmer, ktorý sa zmestí aj do babskej kabelky.
jofty1
20.05.09,17:56
na klavesnicu by som si zvykol, ale to rolovanie nechcem a od akej velkosti sa nemusi rolovat, teda to rozlisenie je pri akych notebookoch?
dolfort
21.05.09,06:00
na klavesnicu by som si zvykol, ale to rolovanie nechcem a od akej velkosti sa nemusi rolovat, teda to rozlisenie je pri akych notebookoch?

nuž, túto stránku nemusíš rolovať na žiadnom počítači:
http://www.google.sk/
ale takúto asi na každom:
http://www.katedralabb.sk/index.php?page=svate-omse

to rolovanie / nerolovanie závisí od rozlíšenia kompu a konkrétnej webstránky ktorú prezeráš.
konkrétne: keď máš na netbooku rozlíšenie 1024x576px a webstránka ktorú si otvoríš, má po výške cca 530px, tak už ti to začne rolovať - lebo nejaké pixely ti "zožerie prehliadač a jeho panely.
jofty1
21.05.09,19:45
rolovanie hore - dolu je v pohode, ale do stran.... to ma nebavy..