Zsuzsu68
17.05.09,20:25
Prosím Vás o pomoc,
slovenská firma-platiteľ DPH na Slovensku poskytujúca ubytovacie služby tu na Slovesnk obdržala faktúru z Rakúska za uverejnenie na jednej rakúskej www stránke (ja to chápem ako reklamu, resp. inzerát). RAkúska firma fa vystavila bez DPH, po odkontrolovaní ich identifikačného čísla som nenašla ich na zozname (zrejme nie sú plátcami DPH). Prosím pomôžte, či to mám samozdaniť alebo nie. Možno otázka je hlúpa, ale som pseudozačiatočníka v oblasti DPH (5 rokov som robila v inštitúcii, kde nebolo treba účtovať o DPH).

za Vaše príspevky vopred ďakujem.
Zsuzsu68
Rozalka
17.05.09,19:36
Bez ohľadu na to, či dodávateľ služby je registrovaný za platiteľa DPH, samozdaňuješ:

§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(1) Platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu v tuzemsku, je povinný platiť daň.

(2) Zdaniteľná osoba,ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službe a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o službu alebo tovar s miestom dodania v tuzemsku; zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.

(4) Platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7 je povinná platiť daň pri službách podľa § 16 dodaných zahraničnou osobou z iného členského štátu, ak službu objednala pod identifikačným číslom pre daň prideleným tejto osobe v tuzemsku.

Miesto dodania služby
§ 15
(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.
Zsuzsu68
18.05.09,05:45
ďakujem veľmi pekne
camoghe
16.06.09,15:45
A keby to bolo naopak? Keby mi zahraničná firma - platca DPH nafakturovala niektorú zo služieb v §15 bez dph, ja ako neplatca musím niečo zdaniť?
Rozalka
16.06.09,18:36
Ak je zahraničná faktúra od plátcu DPH bez DPH, tak je prenesená daňová povinnosť na odberateľa, tzn. že vykonáš samozdanenie teda DPH uplatníš na vstupe aj na výstupe


A keby to bolo naopak? Keby mi zahraničná firma - platca DPH nafakturovala niektorú zo služieb v §15 bez dph, ja ako neplatca musím niečo zdaniť?
Odvedieš DPH, ale nemáš nárok na uplatnenie.
babi2
17.06.09,06:10
Samozrejme, ja som akosi prehliadla toho neplátcu, ospravedlňujem sa a mažem svoj príspevok aby som nemiatla niekoho
ALIBABKA
20.07.09,11:04
Rada by som Vás aj ja požiadala o pomoc.
Mám fa z anglickej firmy od neplatela dph, ktorej majitelom je slovák , na arch.služby, pre nášu firmu plátcu dph.Fa je bez dph.
Musíme to samozdaniť?
Vopred ďakujem.
books
27.01.10,08:55
Prosím Vás o radu.
SZČO(z česka) neplatca DPH nám vyfaktúroval práce,ktoré vykonal na stavbe na Slovensku.Naša firma je platiteľom DPH na SK.
SZČO neplatca(CZ) nám vystavil faktúru bez DPH.
My máme túto faktúru samozdaniť podľa §69 ods.2 až 4?
books
27.01.10,09:38
Prosím Vás o radu.
SZČO(z česka) neplatca DPH nám vyfaktúroval práce,ktoré vykonal na stavbe na Slovensku.Naša firma je platiteľom DPH na SK.
SZČO neplatca(CZ) nám vystavil faktúru bez DPH.
My máme túto faktúru samozdaniť podľa §69 ods.2 až 4?

Posúvam.
books
27.01.10,11:43
Prosím Vás o radu.
SZČO(z česka) neplatca DPH nám vyfaktúroval práce,ktoré vykonal na stavbe na Slovensku.Naša firma je platiteľom DPH na SK.
SZČO neplatca(CZ) nám vystavil faktúru bez DPH.
My máme túto faktúru samozdaniť podľa §69 ods.2 až 4?

Posúvam.
books
28.01.10,06:25
[QUOTE=books;1272536]Prosím Vás o radu.
SZČO(z česka) neplatca DPH nám vyfaktúroval práce,ktoré vykonal na stavbe na Slovensku.Naša firma je platiteľom DPH na SK.
SZČO neplatca(CZ) nám vystavil faktúru bez DPH.
My máme túto faktúru samozdaniť podľa §69 ods.2 až 4?
Služba od neplatcu DPH (CZ) vstupuje do tlačiva DPH?


Prosím Vás o vyjadrenie.
Ďakujem.
zuzanar
28.01.10,07:16
[QUOTE=books;1272536]Prosím Vás o radu.
SZČO(z česka) neplatca DPH nám vyfaktúroval práce,ktoré vykonal na stavbe na Slovensku.Naša firma je platiteľom DPH na SK.
SZČO neplatca(CZ) nám vystavil faktúru bez DPH.
My máme túto faktúru samozdaniť podľa §69 ods.2 až 4?
Služba od neplatcu DPH (CZ) vstupuje do tlačiva DPH?


Prosím Vás o vyjadrenie.
Ďakujem.

Podľa §16 je miestom dodania SK, a podľa §69 ods.2 ste osobou povinnou platiť daň. Túto faktúru máte samozdaniť. Do tlačiva to vstupuje.
books
28.01.10,07:32
[QUOTE=books;1273883]

Podľa §16 je miestom dodania SK, a podľa §69 ods.2 ste osobou povinnou platiť daň. Túto faktúru máte samozdaniť. Do tlačiva to vstupuje.

Aj keď ten dotyčný je neplatca DPH,tak to tiež musí vstupovať do DPH?
Lebo aj keď dostanem faktúru od neplatiteľa DPH (SK),tak to nezdaňujem a pri českom neplatiteľovi DPH by to malo byť tiež tak.

Ďakujem.
zuzanar
28.01.10,08:16
Neposudzujete či je platiteľ v CR alebo nie. §69 hovorí, že:
Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v §16 ods.1 az 4, 10 a 11, a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku, zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.
books
28.01.10,08:28
Neposudzujete či je platiteľ v CR alebo nie. §69 hovorí, že:
Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku, je povinná platiť daň pri službách uvedených v §16 ods.1 az 4, 10 a 11, a pri tovare dodanom s inštaláciou alebo montážou, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo zahraničná osoba z tretieho štátu, ak miesto dodania služby alebo tovaru je v tuzemsku, zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

Ďakujem.
ivkň
18.07.12,05:49
Dobrý deň,

chcem sa spýtať na obdobnú vec- službu, ktorú nám dodala ČR firma- neplátca DPH- školenie zamestnancov. My sme SVK firma platiteľ DPH. Služba bola dodaná v ČR. Ako to v OMEGE NAHODIŤ? Išla som cez vzor 73 (už som si našla že by sa toto školenie malo týkať § 16 odst. 3- teda tam kde sa služba koná). BOlo to vČR, poskytovateľ neplátca DPH ČR firma. ZD som dala cez typ sumy B a daň cez 21B- tento typ sa odvoláva na § 69 odst. 2- len v tomto paragrafe je to spojené, že dodanie má byť v tuzemsku... Ja už neviem či som taká bl.... si to neviem pospájať.. Prosím o radu.. Ďakujem.
lynn
23.07.12,14:32
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na nasledujúci problém.
sme slovenská sro, plátca dph a vyslali sme zamestnanca na jazykové školenie do Anglicka. Anglická firma-neplátca DPH vystavila faktúru za vzdelávacie a ubytovacie služby bez DPH - na faktúre je uvedené naše slovenské IČDPH. Nevieme, ako to máme správne riešiť v daň. priznaní DPH:
1. či sa jedná o samozdanenie-predpokladáme, že nie.
2. neuvádzame v daň. priznaní, neodvádzame žiadnu daň.
3. daň z uvedenej sumy odvedieme, ale nemáme možnosť si ju odčítať /lebo anglická firma nie je plátca dph/.
Ďakujem
lynn
28.08.12,08:07
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na nasledujúci problém.
sme slovenská sro, plátca dph a vyslali sme zamestnanca na jazykové školenie do Anglicka. Anglická firma-neplátca DPH vystavila faktúru za vzdelávacie a ubytovacie služby bez DPH - na faktúre je uvedené naše slovenské IČDPH. Nevieme, ako to máme správne riešiť v daň. priznaní DPH:
1. či sa jedná o samozdanenie-predpokladáme, že nie.
2. neuvádzame v daň. priznaní, neodvádzame žiadnu daň.
3. daň z uvedenej sumy odvedieme, ale nemáme možnosť si ju odčítať /lebo anglická firma nie je plátca dph/.
Ďakujem

Opäť sa vraciam k uvedenej problematike, v ktorej stále mám veľa nejasností. Zadala som aj dopyt na DR, v ktorom ma usmernili všeobecne, že je rozhodujúce, pre určenie miesta dodania služby, či použijem par. 15 alebo 16/3 zákona o DPH ale neriešili otázku, či som službu prijala od plátcu alebo neplátcu DPH v Anglicku.


V prípade, ak uvedená služba by spadala pod par. 15, miestom dodania tejto služby je sídlo príjemcu služby, čiže povinnosť zaplatiť daň mám v SR. Ak prijmem takúto službu od neplátcu DPH v Anglicku, musím odviesť DPH z tejto služby na Slovensku a keďže ide o neplátcu dph v Anglicku, nemám nárok na odpočet DPH a cena služby sa mi zvýši o odvedenú DPH na Slovensku? Alebo si to nesprávne vysvetľujem? Keby anglická firma bola plátca DPH-urobila by som samozdanenie a dopad na DPH by bol nulový.
V prípade, ak by táto služba spadala pod par. 16, miesto dodania služby je miesto, kde sa služba fyzicky vykonáva t.j. v Anglicku. A teda v tomto prípade by som do DP DPH neuviedla nič.

Prosím poraďte mi, neviem sa v tejto problematike pohnúť. Ďakujem
Ing. Pavol Zúber
25.09.12,10:18
Dobrý deň, firma ČR neplatca DPH vystavila faktúru za elektromontážne práce sro SK platcovi DPH, bez DPH. Sro SK má túto faktúru samozdaniť bez nároku na odpočet a DPH z tejto fa zaplatiť? Ďakujem
Ing. Pavol Zúber
25.09.12,10:34
Ešte doplním že služba bola vykonaná v DE ale firma ČR nie je registrovaná v DE na DPH preto nám vystavila fa takúto. Čo máme s tým robiť?
Ing. Pavol Zúber
25.09.12,11:12
Prosím nevie nikto poradiť?