slimak
17.05.09,20:39
Mame zaujimavu skusenost v poslednom roku, ze sme oblubeny na DU. Robia nam kontroly. Sme uctovna firma a robime uctovnictvo desiatkam drobnym zivnostnikom a malych PO. A asi 90% nasich firiem malo kontrolu(DPH ci DP). Viem ze je to nenormalne, nerobime to prvy rok a vieme ako to bolo predchadzajucich rokoch ci desatroci. Zoznam firiem musel uniknut bud zo socialky ci DU. Mate podobnu skusenost? Spozorovali ste v poslednom roku zvysenu aktivitu? Ako funguje vyber subjektov pre kontrolu. Vieme ze maju nejaky plan, ale ako sa generuje? Boli sme pri kontrole aj my a pred nami mala kontrolorka sanony nasho zakaznika, kontrolovala nas a uz mala aj sanony dalsej "nasej" firmy. Aj sa mi "ospravedlnovala - vykrucala". Neviem ci je mozne podat anonymny(ci neanonymny) podnet na kotrolu, ale napadlo ma ak je to mozne ci by ste mi nepomohli a ak by to bolo potrebne najblizsi mesiac pride dalsia, ci by sme DU nezahltili podaniami na hocijaku firmu v nasom okrese.
mekelek
17.05.09,19:40
Áno, môže sa podať podnet na kontrolu.
A pred uskutočnením kontroly DÚ o subjekte nič nezisťuje, lebo sa nám stalo toto:
Švagriná 1.6. istého roku o 7.00 hod. otvorila obchod s rozličným tovarom. Cca o 9.00 hod. prišiel do obchodu neznámy chlap, kúpil si 1 čokoládu. Po zaplatení a obdržaní bločku z ERP, vytiahol preukaz, predstavil sa, zavolal aj kolegu, ktorý čakal vonku, a povedali, že prišli robiť kontrolu z DÚ. Pýtali ŽL, rôzne povolenia, knihu pokladnice a neviem ešte čo. Začali sa rozčuľovať, že prečo je KP prázdna, prečo nie sú zapísané denné uzávierky a kde sú uzávierkové pásky?! Keď im bolo vysvetlené, že obchod bol iba v ten deň otvorený, reagovali asi takto: "Na kýho p..u nás sem potom poslali!?"
Potom oni sami povedali, že asi týždeň pred tým dostali podnet od majiteľky druhého obchodu. Dobre, že neprišli hneď, lebo švagrinej obchod ešte ani neexistoval.
optimistka
18.05.09,06:00
plan riadnych kontrol je daný takmer na celý rok, priebežne sa aktualizuje podľa aktuálnych požiadaviek, nedá sa tu nájsť nejaké všeobecné pravidlo, pretože kontroly sa vykonávajú aj na podnet nadr. orgánov. policie, sudov
viem o tom, že keď kontrolovali súkromných lekárov, krčmárov ... tak ich išlo vtedy na kontrolu veľa rad za radom, je to aj z dôvodu, že si vedia porovnať tržby, rabaty,dodávateľov, ceny atd
nadmerné odpočty dph sa kontrolujú podľa podaných dp, výšky no, subjektu ...atd
ja mám v poslednom case pocit nie zvýšenej aktivity ale opačne, na ten počet koľko ich tam je a počet daňových subjektov je pravdepodobnosť dk nízka
zaleží od du, koľko má subjektov, účtujem klientov 10 rokov a nemali dk a niektorí /hlavne na malých du/ majú kontrolu každý rok alebo každý druhý
veronikasad
18.05.09,06:39
Mame zaujimavu skusenost v poslednom roku, ze sme oblubeny na DU. Robia nam kontroly. Sme uctovna firma a robime uctovnictvo desiatkam drobnym zivnostnikom a malych PO. A asi 90% nasich firiem malo kontrolu(DPH ci DP). Viem ze je to nenormalne, nerobime to prvy rok a vieme ako to bolo predchadzajucich rokoch ci desatroci. Zoznam firiem musel uniknut bud zo socialky ci DU. Mate podobnu skusenost? Spozorovali ste v poslednom roku zvysenu aktivitu? Ako funguje vyber subjektov pre kontrolu. Vieme ze maju nejaky plan, ale ako sa generuje? Boli sme pri kontrole aj my a pred nami mala kontrolorka sanony nasho zakaznika, kontrolovala nas a uz mala aj sanony dalsej "nasej" firmy. Aj sa mi "ospravedlnovala - vykrucala". Neviem ci je mozne podat anonymny(ci neanonymny) podnet na kotrolu, ale napadlo ma ak je to mozne ci by ste mi nepomohli a ak by to bolo potrebne najblizsi mesiac pride dalsia, ci by sme DU nezahltili podaniami na hocijaku firmu v nasom okrese.
Takýto druh kontrol DU robí ak zistí prefakturácie medzi živnostníkmi alebo nejaký druh chyby - napr. pri odpočte DPH, ktorý urobila účtovná firma a opakuje sa vo viacerých firmách. Pri prefakturácii zisťujú či daňový výdavok u jedného živnostníka je príjmom u iného.
Tiež to môžu byť kontroly na udanie - od konkurenčnej účtovnej firmy
abel
18.05.09,06:47
Na stránke foaf.sk si môžete nájsť, ako sú ktoré firmy navzájom prepojené.
slimak
18.05.09,11:35
plan riadnych kontrol je daný takmer na celý rok
Viem, ze je to dopredu naplanovane, ale generuje to pocitac(ak nie kto to vybera)? V nasom pripade urcite nie.
Kontroly prebehli viac menej OK, este asi tri dobehnu, jedna len zacne bude to OK ale uz su otravni. Ked v minulosti bola jedna za stvrtrok, tak si clovek doklady mal cas aj skontrolovat, podotlacat nevytlacene zostavy, ale ak mas kontrolu dvakrat za mesiac clovek straca uz chut.
Ak by chceli poznat "nase firmy" ci ceny, stacilo by spravit nam kontrolu.
Tak prve kolo skoncilo , ale ak zacne aj druhe, zacnem vypisovat udania podla registra. Nemate tlacivo?:)
Vdaka za info.

Raz v minulosti kontrolovali castejsie jednu firmu, po neviem ktorej kontrole kontrolorka uviedla, ze musi vyberat firmy aj podla jednotlivych cinnosti a ten mal smolu, ze ta cinnost bola menej zastupena v okrese a vraj on ma dobre robene uctovnictvo.