Mickya
20.07.05,07:55
1.) Prosím, poraďte mi ohľadom zákona o DPH platnom do 30.4.2004: ak podnikateľ kúpil auto, nemal nárok na odpočet. ZD sa mal uviesť v daňovom priznaní a daň - bez možnosti odpočítania dane alebo ako to malo byť?
----------------------------------------
2.) kreditné úroky z banky sa uvádzajú alebo uvádzali v zákone platnom do 30.4.2004? Podľa mňa nie, ale jedna účtovníčka ma o tom stále presviedča, že áno, tak sa chcem uistiť.
-------------------------
Pre niekoho asi banálna otázka, ale prosím, poraďte mi.
ďakujem
blcha
20.07.05,06:11
1. Keďže správne píšeš, že nemal nárok na odpočet DPH, tak daň bola súčasťou ceny a odpisovala sa spolu s autom. Tak sa dostala do nákladov ovplyvňujúcich daň z príjmu.

2. Úroky boli ( a tuším aj sú) oslobodené od DPH podľa § 26 a uvádzali sa na riadku 2 DP - DPH, bez vplyvu na koeficient. Je pravda, že tí, ktorí ich neuvádzali nijako nezmenili výsledok priznania a ani som ešte nepočula, že by to pri kontrole vytkli, ale ak už niečo robíme, robme to poriadne. Áno, kreditné úroky patrili do priznania DPH.
KEJKA
20.07.05,06:19
[QUOTE=Mickya]1.) Prosím, poraďte mi ohľadom zákona o DPH platnom do 30.4.2004: ak podniateľ kúpil auto, nemal nárok na odpočet. ZD sa mal uviesť v daňovom priznaní a daň - bez možnosti odpočítania dane alebo ako to malo byť?
----------------------------------------
2.) kreditné úroky z banky sa uvádzajú alebo uvádzali v zákone platnom do 30.4.2004? Podľa mňa nie, ale jedna účtovníčka ma o tom stále presviedča, že áno, tak sa chcem uistiť.
-------------------------
nesúhlasím s blchou, takže uvádzam svoj názor
1. auto a ZD - máš podľa mňa na mysli ZD pre DP_DPH. Áno uvádzalo sa, zväčša to nemalo iný efekt ako ten, že nesúhlasil prepočet ZDxsadzba=DPH, ale ak mal niekto koeficient, tak mu to mohlo ovplyvniť výsledok daňovej povinnosti.
2. kreditné úroky z banky sa neuvádzali v DP. Len úroky od iných ako bank. subjektov, prípadne (to by som musela pozrieť) sa tam dávali úroky z termín. vkladov. Ale určite nie z bežných účtov.
Mickya
20.07.05,07:06
Čiže keď sme platcami DPH (v čase kúpy auta sme boli tiež) - auto bolo kúpené v marci minulého roka, nikde v DP som túto DPH neuviedla, rátala som z nej akurát odpisy (tvorila mi súčať OC), čiže bolo to zle? Nie je to pokutované, ak som tento ZD neuviedla v DP? Neposkytujeme oslobodené dodania. (Máme iba prenosy daňovej povinnosti).
--------
Čiže, ak som to dobre pochopila, úroky z podnikateľského účtu sa ani predtým ani teraz neuvádzajú v DP, že?
blcha
20.07.05,15:40
§26 Oslobodenie od dane a následne §29, odst. 1 Finančné služby, písmeno e) "dosiahnutie úroku z peňažných prostriedkov na účte v banke".
KEJKA
20.07.05,15:59
§26 Oslobodenie od dane a následne §29, odst. 1 Finančné služby, písmeno e) "dosiahnutie úroku z peňažných prostriedkov na účte v banke".
pozri aj §21, ods.2, pís. a) ......... zákon 289/1995
KEJKA
20.07.05,16:04
Čiže keď sme platcami DPH (v čase kúpy auta sme boli tiež) - auto bolo kúpené v marci minulého roka, nikde v DP som túto DPH neuviedla, rátala som z nej akurát odpisy (tvorila mi súčať OC), čiže bolo to zle? Nie je to pokutované, ak som tento ZD neuviedla v DP? Neposkytujeme oslobodené dodania. (Máme iba prenosy daňovej povinnosti).
--------
Čiže, ak som to dobre pochopila, úroky z podnikateľského účtu sa ani predtým ani teraz neuvádzajú v DP, že?
nebolo to zle. Pri obstaraní sa DPH nikde neuvádzala, asi som sa zle vyjadrila. Len ked si auto predala, DPH na faktúre nebola, ale cena auta šla do riadku ZD uskutočnených zdaniteľných plnení a ovplyvňovala tak koeficient u toho, kto rátal s koeficientom.
úroky z banky sa neuvádzali pri výpočte koeficientu, takže v DP mohli byť len ak bol na ne vyčlenený osobitný riadok, to neviem. Ale vplyv to nemalo na nič, takže sa "nekrenkuj".
... to je dobreee, to musi byt ORANGE.....
sada
21.07.05,17:09
Pri predaji auta sa DPH na faktúre neuvádza , celá suma vstupuje do zdaniteľného plnenia na výstupe a táto suma koeficient neovplvyvňuje
KEJKA
21.07.05,19:42
Pri predaji auta sa DPH na faktúre neuvádza , celá suma vstupuje do zdaniteľného plnenia na výstupe a táto suma koeficient neovplvyvňujesuma zdanitelných plnení včítane toho za auto vstupuje do výpočtu koeficientu, takže ho ovplyvňuje.
Mickya
22.07.05,05:46
My sme auto nepredávali, len mi išlo o to, či sa daň na vstupe + ZD nemali uviesť v DP, pretože ja som ich tam neuvádzala.
KEJKA
22.07.05,12:35
My sme auto nepredávali, len mi išlo o to, či sa daň na vstupe + ZD nemali uviesť v DP, pretože ja som ich tam neuvádzala.áno, to bolo dobre. Vstup sa v DP nerieši, to sme sa len rozkecali.... -):