Ali1979
17.05.09,23:11
Dobrý večer! Potrebuje poradiť ohľadne zániku daň. povinnosti. Máme kamiónovú súpravu, teda ťahač + náves. Od februára tohto roku sa ťahačom nejazdí na Slovensku, a náves stojí vo dvore..., takže dňom 28. 2. 2009 som súpravu odhlásila na prísluš. DÚ, s tým, že daňový preddavok samozrejme nebudeme platiť, a k 31. 3. 2009 uhradíme len alikvótnu časť dane za jan. - feb. Problém nastal, keď som od DÚ dostala oznámenie, že napriek tomu preddavky na daň každý štvrťrok treba uhradiť. Je to absolútne nelogické, a prečo by mal štát používať moje peniaze??? Ide o cca. 500 €/Q. Rozhodla som sa, že to nebudem uhrádzať, no nič som nedosiahla, nakoľko mi nedoplatok DÚ môže kompenzovať s nadmerným odpočtom na DPH...
Potrebujem vedieť, či v takomto prípade naozaj treba tie preddavky platiť. A čo v takom prípade, ak leasingovka zhabe auto??? Kým sa nazaplatia splátky, príp. porušenie zmluvy všetká evidencia zostáva na majiteľovi. Načo by platil daň z mot. vozidiel? Ten náš prípad je taký istý...
KEJKA
18.05.09,04:42
Novelou sa od 1.1.2008 neplatí DMV dopredu ale spätne za predchádzajúci rok. DMV sa podávalo do 31.1.2009 za rok 2008 a bude sa podávať do 31.1.2010 za rok 2009.
Systém je porovnateľný s DP na daň z príjmu.
Na základe priznanej, vypočítanej povinnosti za predchádzajúci rok sa platia (neplatia) preddavky na nasledujúci rok. Prírastky a úbytky áut sa nezohľadňujú.
Takže keby si teraz kúpil 4 nové autá, nahlásil ich na DMV, tiež by si neplatiľ vyššiu DMV - vyššiu daň. Určite by si sa nesťažovala. Tiež "je to nelogické".......... :-)
Opačný prípad - nakoľko si ich neodhlásila do 31.12.2008, máš smolu, platíš preddavky podľa DMV 2008.
Skús si podať žiadosť o platenie preddavkov inak, pri dani z príjmov to ide, DMV som v tomto smere neštudovala.
Bez súhlasu správcu dane však máš povinnosť platiť.
Vladimír Ozimý
19.05.09,05:42
ja len doplník k tým preddavkom. Rieši to § 91 ods. 9 zákona 582/2004 Z.z. kde je zadefinované, že ak sa zmení skutočnosť, na základe ktorej bola predpokladaná daň vypočítaná, môže správca dane určiť platenie preddavkov na daň inak ako je ustanovené v ods. 1 a 2 . Zmenu môže uskutočniť aj na základe žiadosti daňovníka...takže ak sa zmenili skutočnosti a vy o nich viete stačí požiadať...spráca dane ak má info môže aj sám rozhodnúť...ale to sa nestane :) pokiaľ by vo váš prospech...
Ali1979
07.06.09,21:42
Ďakujem...