b_branik
18.05.09,05:49
Dobrý deň.
Môj poskytovateľ internetu mi neposlal tento mesiac faktúru. ja som samozrejme nemal čo zaplatiť a tak ma odpojil od internetu. po mojej výzve na zaslanie faktúry mi oznámil že ma preradil na nejaký automatický portál kde po zaplatení poplatku za pripojenie mi tento portál automaticky vygeneruje faktúru, ktorú si potom môžem z tohto portálu vytlačiť. Moja otázka znie či je tento postup správny. Ja si myslím že najprv má byť faktúra a ja ju mám zaplatiť a nie naopak. podotýkam že v zmluve o pripojení je to jeden z bodov že podklad pre zaplatenie je faktúra ktorú mi dodávateľ pripojenia vystaví. On ma odkázal na zmenu všeobecných podmienok že tam je uvedené že pokiaľ ma preloží na portál tak mi bude generovať faktúry portál po ich zaplatení. Tieto podmienky zmenil po uzavretí zmluvy.

za odpovede ďakujem
Branislav Janík
nika17
08.06.09,09:36
Ak zmenil zmluvne podmienky jednostranne bez Vašho suhlasu je to neplatne, ibaze by ste Vy pri uzavierani zmluvy bud v samotnej zmluve alebo v obchodnych podmienkach sami vyslovne suhlasili s kazdou dalsou zmenou obchodných podmienok. Teda ze ste dali akysi "pro futuro" suhlas na kazdu zmenu OP.
Lianka
09.06.09,12:00
S najvacsou pravdepodobnostou to bude tak, ako pise Nika - ze ste na zaciatku dali podpis pod text (najskor malymi pismenami), ze suhlasite so zmenou Vseobecnych obchodnych podmienok.

V poslednom case som sa stretla s cimsi podobnym - vyplynulo mi z toho, ze cielom dodavatelov je vyhnut sa odvodu DPH na vystupe za neuhradene faktury. Storno vydanej faktury za sluzby logicky tazko zdovodnia (poskytnutu sluzbu tazko vziat spät - bud bola alebo nebola poskytnuta), sposob, ktory prezentujete, je z hladiska DPH lahsie obhajitelny. Predpokladam, ze o toto im slo.
b_branik
13.06.09,16:46
Áno jeden z bodov obchodných podmienok je že súhlasím z ich zmenou, ale v zmluve som nič také nepodpísal. ďalej sa tam píše že zmluvu možno meniť len so súhlasom oboch strán a to písomnou formou. Ale môžu zmenou obchodných podmienok upraviť jeden z bodov zmluvy, dokonca tak dôležitý ako je spôsob fakturácie? Je z hľadiska účtovníctva prijateľné že faktúra ma dátum vystavenia deň pripísania na ich účet a je teda vystavená neskôr ako som ja poslal platbu z môjho účtu? Ja ako živnostík si ani len neviem predstaviť ako nútim zákazníka že nech najprv zaplatí a až potom mu vystavím faktúru, to by som asi dlho neživnostníčil keby som sa takto zachoval.
Lianka
13.06.09,18:49
V poslednej dobe sa akosi rozmohli nekale praktiky firiem.

Zakon o DPH hovori o tom, ze datumom plnenia je skutocnost, ktora nastane skor, a to bud dodanie tovaru alebo sluzby, alebo uhrada. Do 15 dni od dodania musia vystavit fakturu, s datumom dodania podla prvej vety.

Pokial je to tak, ze najprv musis zaplatit, az potom ti bude vyuzivanie sluzby umoznene, maju pravo pozadovat platbu a nasledne povinnost vystavit fakturu ako danovy doklad.
b_branik
14.06.09,04:31
áno je to presne tak že najprv musím zaplatiť a následne mi umožnia ísť na web, zaujímavé je že email, ICQ, Skype mi funguje aj naďalej. Proste sa nedostanem len na web. Ale stále ma zaujíma či je s kostolným poriadkom to že mi proste prestali chodiť faktúry aj keď to v zmluve je jasne dohodnuté že podklad pre platbu je faktúra. A ešte neviem či je v poriadku to že dátum vystavenia na faktúre je neskorší ako odišla platba z mojho účtu. Ja som stavbár, nie som účtovník ale účtovníctvo si robím doma sám. Doteraz to vždy pekne hralo dátumovo a teraz neviem či to môžem takto zaúčtovať.
evina
14.06.09,05:31
áno je to presne tak že najprv musím zaplatiť a následne mi umožnia ísť na web, zaujímavé je že email, ICQ, Skype mi funguje aj naďalej. Proste sa nedostanem len na web. Ale stále ma zaujíma či je s kostolným poriadkom to že mi proste prestali chodiť faktúry aj keď to v zmluve je jasne dohodnuté že podklad pre platbu je faktúra. A ešte neviem či je v poriadku to že dátum vystavenia na faktúre je neskorší ako odišla platba z mojho účtu. Ja som stavbár, nie som účtovník ale účtovníctvo si robím doma sám. Doteraz to vždy pekne hralo dátumovo a teraz neviem či to môžem takto zaúčtovať.

Píšeš, že v obchodných podmienkach si súhlasil s ich zmenou-pravdepodobne aj tým so zmenou Zmluvy...

Firma je povinná po prijatí platby /teda ide o platbu predom/ vystaviť faktúru, kde dátum daňovej povinnosti = dátumu prijatia Tvojej platby na ich účet a od tohto dátumu sú povinní vystaviť do 15 dní faktúru /doklad/ od prijatia platby, t.j. dátum vystavenia bude určite neskorší ako dátum, kedy platba odišla z Tvojho účtu.
b_branik
14.06.09,06:51
nie vo všeobecných podmienkach sa píše že zmluvu možno meniť len písomnou formou a to so súhlasom oboch strán, čiže som nesúhlasil so zmenou zmluvy.
evina
14.06.09,06:53
nie vo všeobecných podmienkach sa píše že zmluvu možno meniť len písomnou formou a to so súhlasom oboch strán, čiže som nesúhlasil so zmenou zmluvy.

Píše sa vo Zmluve o nadväznosti na Všeobecné podmienky? Myslím tým napríklad /ťažko sa píše ak nevidíme všetko/, že zmenou Všeobecných podmienok sa napr. tá časť automaticky dotýka i niektorých častí v zmluve...

P.s. Z hľadiska DPH však ich postup je správny a Ty si môžeš na základe tejto faktúry odpočítať DPH /platba pred prijatím služby/...
b_branik
14.06.09,06:53
Píšeš, že v obchodných podmienkach si súhlasil s ich zmenou-pravdepodobne aj tým so zmenou Zmluvy...

Firma je povinná po prijatí platby /teda ide o platbu predom/ vystaviť faktúru, kde dátum daňovej povinnosti = dátumu prijatia Tvojej platby na ich účet a od tohto dátumu sú povinní vystaviť do 15 dní faktúru /doklad/ od prijatia platby, t.j. dátum vystavenia bude určite neskorší ako dátum, kedy platba odišla z Tvojho účtu.

A ako ja mám zaúčtovať takúto platbu? je to možné v účtovníctve? ja som pred tým pracoval vo veľkej firme kde všetko muselo mať svoju dátumovú postupnosť objednávka - faktúra - platba. Inak vraj boli z toho problémy pri daňovej kontrole.
b_branik
14.06.09,06:55
Píše sa vo Zmluve o nadväznosti na Všeobecné podmienky? Myslím tým napríklad /ťažko sa píše ak nevidíme všetko/, že zmenou Všeobecných podmienok sa napr. tá časť automaticky dotýka i niektorých častí v zmluve...

Áno píše sa tam že tvoria neoddeliteľnú súčasť zmluvy.
evina
14.06.09,06:57
Áno píše sa tam že tvoria neoddeliteľnú súčasť zmluvy.

To znamená, že mohli zmeniť tento spôsob fakturácie Všeobecnými podmoenkami - ich podpisom si súhlasil so zmenou zmluvy. V predchádzajúcom príspevku som Ti už dopísala, že z hľadiska DPH je ich postup ok a Ty si môžeš odpočítať DPH.
b_branik
14.06.09,06:57
Píše sa vo Zmluve o nadväznosti na Všeobecné podmienky? Myslím tým napríklad /ťažko sa píše ak nevidíme všetko/, že zmenou Všeobecných podmienok sa napr. tá časť automaticky dotýka i niektorých častí v zmluve...

P.s. Z hľadiska DPH však ich postup je správny a Ty si môžeš na základe tejto faktúry odpočítať DPH /platba pred prijatím služby/...

môžem poslať tú zmluvu na mail a všeobecné podmienky su na nete môžem poslať link
b_branik
14.06.09,06:59
To znamená, že mohli zmeniť tento spôsob fakturácie - ich podpisom si súhlasil so zmenou zmluvy. V predchádzajúcom príspevku som Ti už dopísala, že z hľadiska DPH je ich postup ok a Ty si môžeš odpočítať DPH.

Čiže chceš povedať že je to všetko v súlade so zákonmi? nemyslím tým len zákon o DPH. Veď predsa takto by mohli zmeniť celý obsah zmluvy a to sa mi nezdá.
evina
14.06.09,07:06
Čiže chceš povedať že je to všetko v súlade so zákonmi? nemyslím tým len zákon o DPH. Veď predsa takto by mohli zmeniť celý obsah zmluvy a to sa mi nezdá.

Problém je v tom, že musíš presne vedieť čo Všeobecnými podmienkami podpisuješ najmň ak sú neoddeliteľnou časťou Zmluvy...:) ako napr. všeobecné podmienky banky, rôzne vsuvky malými písmenami a pod. Môže sa vo Zmluve meniť len to, s čím si súhlasil vo všeobecných podmienkach a vo zmluve.
Tým, že Ti "nepustia" službu prístupu na web však nemajú čo z hľadiska DPH fakturovať. Tvoju platbu berú ako platbu predom a je to z hľadiska DPH o.k.

P.s. Zrejme mali veľa neuhradených faktúr, z ktorých museli odvádzať DPH tak zmenili fakturáciu ako píše Lianka vyššie.
b_branik
14.06.09,07:13
Problém je v tom, že musíš presne vedieť čo Všeobecnými podmienkami podpisuješ najmň ak sú neoddeliteľnou časťou Zmluvy...:) ako napr. všeobecné podmienky banky, rôzne vsuvky malými písmenami a pod. Môže sa vo Zmluve meniť len to, s čím si súhlasil vo všeobecných podmienkach a vo zmluve.
Tým, že Ti "nepustia" službu prístupu na web však nemajú čo z hľadiska DPH fakturovať. Tvoju platbu berú ako platbu predom a je to z hľadiska DPH o.k.

P.s. Zrejme mali veľa neuhradených faktúr, z ktorých museli odvádzať DPH tak zmenili fakturáciu ako píše Lianka vyššie.

Veď hej ale to je ako by ťa mobilný operátor prehodil z paušálu na primu len preto že má veľa neuhradených platieb. škoda že som neštudoval právo.
evina
14.06.09,07:16
Veď hej ale to je ako by ťa mobilný operátor prehodil z paušálu na primu len preto že má veľa neuhradených platieb. škoda že som neštudoval právo.
Nie som tiež právnik, ale myslím, že nemáš pravdu. Prehodenie z paušálu na primu je zmena služby, a to sa nerieši určite Všeobecnými podmienkami. Službu Ti nezmenili, ale zmenili len spôsob fakturácie, ktorý Ťa z môjho pohľadu ani nijako neohrozuje.
marjankaj
14.06.09,07:22
Čiže chceš povedať že je to všetko v súlade so zákonmi? nemyslím tým len zákon o DPH. Veď predsa takto by mohli zmeniť celý obsah zmluvy a to sa mi nezdá.

Neviem, čo chceš riešiť. Z hľadiska účtovníctva by to malo byť v poriadku. Ak si nespokojný s poskytovateľom, tak ho zruš a vyber si iného, ak sa ti zdá, že si robí, čo chce. Zálohovú faktúru mať nemusíš, zaplatiť môžeš aj na základe zmluvy. Dôležitá je vyúčtovacia faktúra s rozpisom DPH. Tá by ti mala stačiť.
b_branik
14.06.09,07:23
[QUOTE=evina;1071840]Nie som tiež právnik, ale myslím, že nemáš pravdu. Prehodenie z paušálu na primu je zmena služby, a to sa nerieši určite Všeobecnými podmienkami. Službu Ti nezmenili, ale zmenili len spôsob fakturácie, ktorý Ťa z môjho pohľadu ani nijako neohrozuje.[/QUOTE


Tu nejde o to či ma nejako ohrozuje alebo nie, tu ide o to či majú právo takto zmeniť spôsob fakturácie. Minulý mesiac som bol tri dni bez netu len preto že som to nezaplatil, nezaplatil som to preto lebo mi neprišla faktúra a tak mi ani na um nezišlo že mám niečo platiť. Pred tým sa mi ani raz nestalo že by som faktúru nezaplatil. Príde faktúra, dám ju do šúplíčka na zaplatenie a zaplatím. Takže si myslím že ich jednanie nie je v poriadku minimálne s dobrými mravmi. Oni mi síce poslali list v ktorom ma upozornili že menia číslo účtu a že platbu je možné realizovať len elektronicky ale nikde sa nezmienili o tom že mi nebude chodiť domov faktúra. Takže som maximálne nahnevaný na jednanie danej firmy. Myslím že sa asi poobhliadnem po inom poskytovateľovi internetu.
b_branik
14.06.09,07:28
Neviem, čo chceš riešiť. Z hľadiska účtovníctva by to malo byť v poriadku. Ak si nespokojný s poskytovateľom, tak ho zruš a vyber si iného, ak sa ti zdá, že si robí, čo chce. Zálohovú faktúru mať nemusíš, zaplatiť môžeš aj na základe zmluvy. Dôležitá je vyúčtovacia faktúra s rozpisom DPH. Tá by ti mala stačiť.

Keď mám platiť na základe zmluvy tak v nej je uvedené že podklad pre platbu je faktúra vystavená poskytovateľom najneskôr do 15. dňa so splatnosťou 14 dní a ktorú zašle na adresu účastníka.

A chcem riešiť s nimi to že ma neoprávnene vypli z internetu.
evina
14.06.09,07:28
[QUOTE=evina;1071840]Nie som tiež právnik, ale myslím, že nemáš pravdu. Prehodenie z paušálu na primu je zmena služby, a to sa nerieši určite Všeobecnými podmienkami. Službu Ti nezmenili, ale zmenili len spôsob fakturácie, ktorý Ťa z môjho pohľadu ani nijako neohrozuje.[/QUOTE


Tu nejde o to či ma nejako ohrozuje alebo nie, tu ide o to či majú právo takto zmeniť spôsob fakturácie. Minulý mesiac som bol tri dni bez netu len preto že som to nezaplatil, nezaplatil som to preto lebo mi neprišla faktúra a tak mi ani na um nezišlo že mám niečo platiť. Pred tým sa mi ani raz nestalo že by som faktúru nezaplatil. Príde faktúra, dám ju do šúplíčka na zaplatenie a zaplatím. Takže si myslím že ich jednanie nie je v poriadku minimálne s dobrými mravmi. Oni mi síce poslali list v ktorom ma upozornili že menia číslo účtu a že platbu je možné realizovať len elektronicky ale nikde sa nezmienili o tom že mi nebude chodiť domov faktúra. Takže som maximálne nahnevaný na jednanie danej firmy. Myslím že sa asi poobhliadnem po inom poskytovateľovi internetu.

Áno, z tohto hľadiska máš pravdu. Oni zmenili všeobecné podmienky a mali Ti ich zaslať, ale bohužiaľ to nikto nerobí. Zrejme to majú uvedené na nete, čo asi nikto z nás nerobí, aby to stále pri svojej práci študoval. Pozri sa , či pri oznámení o zmene účtu nie je veta, že "v súvislosti so zmenou všeobecných podmienok".... ak áno, tak ťa informovali :)
marjankaj
14.06.09,07:34
Keď mám platiť na základe zmluvy tak v nej je uvedené že podklad pre platbu je faktúra vystavená poskytovateľom najneskôr do 15. dňa so splatnosťou 14 dní a ktorú zašle na adresu účastníka.

A chcem riešiť s nimi to že ma neoprávnene vypli z internetu.

A čo ich chceš žalovať? Spôsobili ti tým nejakú škodu? V akom rozsahu? Ani nenapíšeš o akú firmu ide? Je to obchodné tajomstvo? Ja by som ich zrušil a našiel si iného poskytovateľa.
b_branik
14.06.09,07:34
[QUOTE=b_branik;1071844]

Áno, z tohto hľadiska máš pravdu. Oni zmenili všeobecné podmienky a mali Ti ich zaslať, ale bohužiaľ to nikto nerobí. Zrejme to majú uvedené na nete, čo asi nikto z nás nerobí, aby to stále pri svojej práci študoval. Pozri sa , či pri oznámení o zmene účtu nie je veta, že "v súvislosti so zmenou všeobecných podmienok".... ak áno, tak ťa informovali :)

Nie táto veta tam nie je. Ďalej mi teraz vzniká problém s prípadnou reklamáciou faktúry. Veď ja vlastne ani nemám čo reklamovať. Keďže som bol minulý mesiac podľa mňa z ich viny dva dni bez netu chcem ponížiť alikvótnou čiastkou ďalšiu faktúru, ale ja ju vlastne nemám.
b_branik
14.06.09,07:36
A čo ich chceš žalovať? Spôsobili ti tým nejakú škodu? V akom rozsahu? Ani nenapíšeš o akú firmu ide? Je to obchodné tajomstvo? Ja by som ich zrušil a našiel si iného poskytovateľa.

Nechcem ich žalovať ale nechcem si tiež nechať skákať po hlave. Ono v lokalite kde bývam to nie je až také ružové s výberom alternatívnych poskytovateľov za primeranú cenu. Meno firmy nie je obchodné tajomstvo je to firma Imafex L.Mikuláš
evina
14.06.09,07:43
[QUOTE=evina;1071850]

Nie táto veta tam nie je. Ďalej mi teraz vzniká problém s prípadnou reklamáciou faktúry. Veď ja vlastne ani nemám čo reklamovať. Keďže som bol minulý mesiac podľa mňa z ich viny dva dni bez netu chcem ponížiť alikvótnou čiastkou ďalšiu faktúru, ale ja ju vlastne nemám.

Je riešený systém fakturácie vo Zmluve a aj vo Všeobecných podmienkach? Ak nie je vo Vš. podmienkach, resp. vo Zmluve uvedené, že ich môžu týmto meniť, tak zas tak veľmi v práve nie sú...skrátka treba brať zmluvu a všeob.podmienky v súvislosti...
b_branik
14.06.09,07:46
aká je reklamačná doba? zo zákona 30 dní? v posledných všeobecných podmienkach pri zmluve májú uvedenú 30 dní a teraz som kukal na ich stránku je to 60 dní? to čo je za bordel? však tie podmienky menia ako spodné prádlo.
marjankaj
14.06.09,07:48
Nechcem ich žalovať ale nechcem si tiež nechať skákať po hlave. Ono v lokalite kde bývam to nie je až také ružové s výberom alternatívnych poskytovateľov za primeranú cenu. Meno firmy nie je obchodné tajomstvo je to firma Imafex L.Mikuláš

Ak nemáš veľmi na výber, potom je najlepšie pokúsiť sa s nimi dohodnúť. Musíš zvážiť, či sa ti oplatí naťahovať sa s nimi pre dva dni.
Pozri si prílohu. Myslím, že je to podobné aj v tomto prípade.
b_branik
14.06.09,07:52
Ak nemáš veľmi na výber, potom je najlepšie pokúsiť sa s nimi dohodnúť. Musíš zvážiť, či sa ti oplatí naťahovať sa s nimi pre dva dni.
Pozri si prílohu. Myslím, že je to podobné aj v tomto prípade.


Tak zase až tak zle na tom táto lokalita nie je, len by som platil mesačne o 200 sk viacej ako doteraz.
b_branik
14.06.09,07:55
[QUOTE=b_branik;1071854]

Je riešený systém fakturácie vo Zmluve a aj vo Všeobecných podmienkach? Ak nie je vo Vš. podmienkach, resp. vo Zmluve uvedené, že ich môžu týmto meniť, tak zas tak veľmi v práve nie sú...skrátka treba brať zmluvu a všeob.podmienky v súvislosti...

Presne to isté si myslím aj ja, v zmluve je jasne uvedené že podkladom k platbe je faktúra. Vieš ja som veľmi zásadový človek a mne tu už v podstate ide viac o princíp ako o 50 centov ktoré vyreklamujem. Ak by si mala záujem tak ti rád pošlem tu zmluvu mailom.
Ja som totižto stavbár a viem postaviť dom ale v právnych kľučkách vôbec nie som doma.
marjankaj
14.06.09,08:29
Tak zase až tak zle na tom táto lokalita nie je, len by som platil mesačne o 200 sk viacej ako doteraz.

Nejdem tu robiť reklamu. Ja mám od t-comu internet aj s telefónom.Program turbo 2 zľavnený ma stojí 10,87€ bez DPH mesačne. Majú program aj bez telefńu 11,95€ mesačne za prvých 12 mesiacov.
Čo tak vymeniť poskytovateľa aspoň na dobu viazanosti a potom si násť iného tiež výhodného na ďaľšiu dobu viazanosti a takto postupovať ďalej. Takéto "firmy" zvyknú poskytovať zľavy pri odstúpení zmluvy. Vyber si z dostupných firiem tú najvýhodnejšiu a čerpaj "výhody". Keď pominú, vyber ďalšiu.