cestovatelzh
18.05.09,08:10
Potreboval by som poradiť z jedným problémom.
Jedná sa o bytový dom z dvomi stúpačkami SV a dvoma supačkami TÚV. Ako by mal postupovať správca keď napríklad vodomer na jednej stúpačke spĺňa zákon o metrológii 142/2000 z.z. a vodomer na druhej stupačke podmienky nespĺňa. Nikde som totiž nenašiel žiadny postup ako takúto situáciu riešiť.
Má byť stanovené pri SV osobomeranie a pokutomeranie pri TUV pre obe stupačky pokial nieje stav odstránený? Alebo sa má každá stupačka riešiť individuálne?
jajko50
18.05.09,07:04
Otázka mi pripadá trochu zmätočná. Nie sú náhodou merače na odbočke do bytu? Správca dáva pravideľne merače preskúšavať - mal by.! Prosím a objasni mi pojem pokutomeranie - rád sa dozviem dačo čo som nepočul.
najag
18.05.09,08:46
Nerozumiem, kde je meritum problemu.
Chobot
18.05.09,09:47
Potreboval by som poradiť z jedným problémom.
Jedná sa o bytový dom z dvomi stúpačkami SV a dvoma supačkami TÚV. Ako by mal postupovať správca keď napríklad vodomer na jednej stúpačke spĺňa zákon o metrológii 142/2000 z.z. a vodomer na druhej stupačke podmienky nespĺňa. Nikde som totiž nenašiel žiadny postup ako takúto situáciu riešiť.
Má byť stanovené pri SV osobomeranie a pokutomeranie pri TUV pre obe stupačky pokial nieje stav odstránený? Alebo sa má každá stupačka riešiť individuálne?

Trochu upresni otázku. Nepochopil som, o aký vodomer ide. Je to fakturačný vodomer, na základe ktorého vodárne fakturujú spotrebu vody domu? ALebo je to pomerový merač? Koľko fakturačných vodomerov máte v dome?
sito
18.05.09,17:27
Potreboval by som poradiť z jedným problémom.
Jedná sa o bytový dom z dvomi stúpačkami SV a dvoma supačkami TÚV. Ako by mal postupovať správca keď napríklad vodomer na jednej stúpačke spĺňa zákon o metrológii 142/2000 z.z. a vodomer na druhej stupačke podmienky nespĺňa. Nikde som totiž nenašiel žiadny postup ako takúto situáciu riešiť.
Má byť stanovené pri SV osobomeranie a pokutomeranie pri TUV pre obe stupačky pokial nieje stav odstránený? Alebo sa má každá stupačka riešiť individuálne?


Zvyčajne je to tak, studená voda. Dodávateľ vody na päte domu osadí svoj fakturačný merač spotreby vody. Náklady podľa tohto merača uhrádzajú vlastníci bytov podľa počtu osôb, osobomesiacov. Ak chcú objektívnejšie rozdeliť náklady, dá sa to osadením pomerových meračov v bytoch. Zo zákona to nie je povinnosť. Na stúpačku nemá zmysel dávať pomerový merač.

Druha možnosť : Dodávateľ vody má fakturačný merač v šachte na ktorý je napojených viac domov. Takže domy sa dohodnú na pomerových meračoch domov. Pri pomerom rozdelených nákladov na jednotlivé domy je možný postup ako pri fakturačnom merači v dome.

Teplá voda, od roku 1994 je povinnosť mať v byte pomerový merač teplej vody. Dodávateľ, výrobca teplej vody ma vo výrobní fakturačný merač vody od dodávateľa vody. Náklady za túto vodu uhrádzajú všetky byty napojené na výrobňu podľa spotreby nameranej na pomerových meračoch. Zasa nie je dôvod aby bol na stúpačke pomerový merač, tým dupľom, keď sa jedná o cilkuračku.

Druhá možnosť : Výroba teplej vody je v dome. Voda do výrobne priteká cez fakturačný merač dodávateľa vody. Výrobňa má pomerový merač zo spotreby fakturačného merača. Náklady za túto vodu uhrádzajú všetky byty napojené na výrobňu v dome podľa spotreby nameranej na pomerových meračoch. Zasa nie je dôvod aby bol na stúpačke pomerový merač, tým dupľom, keď sa jedná o cilkuračku.

Za fakturačné merače zodpovedá dodávateľ vody. Za pomerové zodpovedajú SVB, správcovia domov, teda vlastníci bytov.

V čom máš problém?
cestovatelzh
19.05.09,07:25
Jedná sa samozrejme o bytové vodomery. A o problem či ked je v byte jedna stupačka s platným rozpočítavacim meradlom a druhá z neplatným tak či je celý byt braný pri vyučtovaní sa má počítať ako platný alebo ako neplatný.
sito
19.05.09,13:21
No, ono to tak samozrejme nebolo napísané.

V dome sa jedná o dve služby, dodávka vody a dodávka teplej vody ( predtým teplá úžitková voda ). Pomerové merače teplej vody v bytoch sa musia po štyroch rokoch preciachovať, alebo vymeniť, podľa finančných možnosti domu, ceny preciachovania alebo nových meračov.

To isté sa týka aj studenej vody, ale termín je po šiestich rokoch.

Ak niekto v byte neumožnil preciachovanie, alebo výmenu merača jedná sa o konkrétnu službu na ktorej má byt neplatný vodomer, tá druha služba je v poriadku. Nedá sa povedať, že keď má merač na studenú vodu prešlú lehotu, tak aj na teplú vodu je merač neplatný.

Tým, že má merač, vodomer prešlú lehotu neznamená, že špatne merá spotrebovanú vodu. Ide o úmyseľ, alebo sa to stalo nedopatrením, prípadne bol dlhodobo mimo bytu?
Julian
19.05.09,19:02
Mate v tom neporiadok.
Ty chceš urobiť poriadok, alebo spochybniť rozúčtovanie ?
cestovatelzh
20.05.09,04:49
No, ono to tak samozrejme nebolo napísané.

V dome sa jedná o dve služby, dodávka vody a dodávka teplej vody ( predtým teplá úžitková voda ). Pomerové merače teplej vody v bytoch sa musia po štyroch rokoch preciachovať, alebo vymeniť, podľa finančných možnosti domu, ceny preciachovania alebo nových meračov.

To isté sa týka aj studenej vody, ale termín je po šiestich rokoch.

Ak niekto v byte neumožnil preciachovanie, alebo výmenu merača jedná sa o konkrétnu službu na ktorej má byt neplatný vodomer, tá druha služba je v poriadku. Nedá sa povedať, že keď má merač na studenú vodu prešlú lehotu, tak aj na teplú vodu je merač neplatný.

Tým, že má merač, vodomer prešlú lehotu neznamená, že špatne merá spotrebovanú vodu. Ide o úmyseľ, alebo sa to stalo nedopatrením, prípadne bol dlhodobo mimo bytu?

Tieto skutočnosti su mi známe. Ale trocha sme sa tu nepochopili.
Ide mi o to čo v prípade keď v byte su dve stúpačky TUV (jedna pre WC a kúpeľňu a druhá pre kuchyňu) na oboch namontované vodomery. A keď jeden z nich je po dobe overenia počíta sa byt ako z neoverenými meračmi alebo sa každá zo stúpačiek berie samostatne.
K oznamovacej povinnosti len toľko že správca si oznamovaciu povinnosť splnil a všetkým vlastníkom bolo šesť týždňov pred uplynutím doby overenia oznámenie doručené.

TO. Julian:
Ide mi práve o to aby v tom bol poriadok.
sito
20.05.09,13:15
Presne taký byt mám aj ja. Neviem, ako u Vás mohlo prísť k tomu, že jeden má overený a druhý nie. Správca nemal dostatok meračov, alebo ho odmietol overiť? Zaujímavá situácia. Ak sa jedná o teplú vodu Vyhláška 630/2005, §8, odsek 6,7.

(6) Náhradný indikovaný údaj pre konečného spotrebiteľa
sa môže určiť aj odborným odhadom, ak odpočet
určeného meradla na meranie množstva teplej úžitkovej
vody sa vykoná dodatočne najneskôr do 31. januára
nasledujúceho roka alebo na základe predchádzajúcich
pravidelných odpočtov určeného meradla na meranie
množstva teplej úžitkovej vody u konečného spotrebiteľa
aspoň dvakrát za rok. Takýto postup sa
použije aj v prípade poruchy určeného meradla na meranie
množstva teplej úžitkovej vody.

(7) Ak sa preukáže, že konečný spotrebiteľ ovplyvnil
určené meradlo na meranie množstva teplej úžitkovej
vody alebo určené meradlo na meranie množstva teplej
úžitkovej vody nespĺňa podmienky určeného meradla,
alebo odmietol umožniť vykonať jeho odčítanie, určí sa
tomuto konečnému spotrebiteľovi náhradný indikovaný
údaj vo výške trojnásobku priemernej hodnoty indikovaných
údajov určených meradiel na meranie teplej
úžitkovej vody na byt a nebytový priestor v objekte rozpočítavania.
Spotrebná zložka sa určí podľa odseku 3.

Ťažko v tejto veci radiť, keď nie je známe pozadie vzniku uvedenej situácie.

Doporučil by som, ak ide o úmysel, ten overený brať do úvahy. Ten druhý, isto je v dome viac bytov s dvoma stúpačkami, Ak ide o kúpeľňu, spočítať spotrebu všetkých bytov s dvoma stúpačkami v kúpeľňach, vypočítať priemer x 3 + spotreba overeného merača. Jedná sa o spotrebu vody. Ak o kuchyne, tak kuchyne.

V prípade, že sú v dome aj byty len s jednou stúpačkou, ako u nás a aj tieto kúpeľne by boli braté do priemeru, boli by do priemeru započítané aj kuchyňe v bytoch s jednou stúpačkou, to by skreslovalo priemer.

Náklady za ohrev sa napočítajú podľa vypočítaného spotrebovaného množstva vody.

Ale ten dôvod, prečo len jeden?