natam
18.05.09,08:15
ahojte poradaci,
mozno som tuto temu nezaradila spravne, ale chcela by som vas poprosit o radu, ak by ste chceli prenajat byt, ako FO nepodnikatel a dajme tomu ze to nechcete robit nacierno, aky typ zmluvy by ste zvolili? 1.
najomnu zmluvu alebo 2. zmluvu o vypozicke bytu?
V com vidite vyhody a nevyhody tychto typov zmluv?
dakujem,
Natalia
Chobot
18.05.09,06:50
ahojte poradaci,
mozno som tuto temu nezaradila spravne, ale chcela by som vas poprosit o radu, ak by ste chceli prenajat byt, ako FO nepodnikatel a dajme tomu ze to nechcete robit nacierno, aky typ zmluvy by ste zvolili? 1.
najomnu zmluvu alebo 2. zmluvu o vypozicke bytu?
V com vidite vyhody a nevyhody tychto typov zmluv?
dakujem,
Natalia

Jednoznačne nájomnú zmluvu. Nevidel som ešte zmluvu o výpožičke na byt.
Mária27
18.05.09,07:37
Pri výpožičke by ti nemusel platiť, nedomohol by si sa peňazí. Pozri občiansky zákonník:


ZMLUVA O VÝPOŽIČKE

§ 659

Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať.
mlisa
18.05.09,08:37
rozdiel medzi zmluvami je prave v tom, ze kym najomna zmluva je vzdy odplatna, zmluva o vypozicke je vzdy bezodplatna. Ak chcete za poskytnutie bytu najom, treba spisat najomnu zmluvu. Ak to ma byt bezodplatne uzivanie, spise sa zmluva o vypozicke bytu (ja viem ze to znie divne, ale ak ma byt najomne 0,-Eur, nemoze to byt najomna zmluva pretoze jednym z pojmovych znakov najomnej zmluvy je odplatnost).
Mária27
18.05.09,12:50
PORADA.sk > PORADY > Účtovníctvo, dane, právo, BOZP > Daň z príjmu
najomna zmluva alebo zmluva o vypozicke bytu ak byt prenajima FO nepodnikatel?

http://www.porada.sk/t111719-najomna-zmluva-alebo-zmluva-o-vypozicke-bytu-ak-byt-prenajima-fo-nepodnikatel.html