Kris
18.05.09,09:00
5 - 8 KWh je spotreba ktoru mi namieriava merac. Za dva a pol mesiaca mi nauctovali nedoplatok pretoze sa stav elektromera zmenil z 20 KWh na 920 KWh.

Moje spotrebice v tomto obdobi (nemam este vsetky bezne spotrebice, preto je ich tak malo, len teraz sme sa natahovali):

1 x chladnicka Whirlpool cca 1,2 KWh za den
1 x pc bezi 12 hodin za den
1 x pc bezi 4 hod za den
4 x ziarovka 60 watt bezi cca 1,5 hod za den priemerne
1 x iskra na zapalenie plynoveho kotla (5 x denne zapnem...ok toto len zo srandy davam :) )
1x nabitie mobilu nokia kazdy treti den


Prosim date svoj nazor na to, ci je ta vykazana spotreba normalna?

Mne totiz pride ako z rise divov a neviem co mam robit..reklamovat merac u dodavatela sposobi ze mi ho akurat vymenia..ak je to teda sialene nerealna spotreba..ale kto mi vrati neoopravnene, uz vyrubene vydavky?
Ako zabezpecit dokazy tak aby ma ZSE neosmekli a neznicili dokazy o okradani zlym elektromerom?
Stanislav 1975
18.05.09,07:09
5 - 8 KWh je spotreba ktoru mi namieriava merac. Za dva a pol mesiaca mi nauctovali nedoplatok pretoze sa stav elektromera zmenil z 20 KWh na 920 KWh.

Moje spotrebice v tomto obdobi (nemam este vsetky bezne spotrebice, preto je ich tak malo, len teraz sme sa natahovali):

1 x chladnicka Whirlpool cca 1,2 KWh za den
1 x pc bezi 12 hodin za den
1 x pc bezi 4 hod za den
4 x ziarovka 60 watt bezi cca 1,5 hod za den priemerne
1 x iskra na zapalenie plynoveho kotla (5 x denne zapnem...ok toto len zo srandy davam :) )
1x nabitie mobilu nokia kazdy treti den


Prosim date svoj nazor na to, ci je ta vykazana spotreba normalna?

Mne totiz pride ako z rise divov a neviem co mam robit..reklamovat merac u dodavatela sposobi ze mi ho akurat vymenia..ak je to teda sialene nerealna spotreba..ale kto mi vrati neoopravnene, uz vyrubene vydavky?
Ako zabezpecit dokazy tak aby ma ZSE neosmekli a neznicili dokazy o okradani zlym elektromerom?
Kriss,nesedí mi tvoj výpočet-píšeš, že ti za 2,5 mesiaca pribudlo 900 kwh,ale to predsa nieje 5-8 kwh denne...:confused:
mpca
18.05.09,07:10
mno tazko posudit najlepsie by bolo si zadovazit "merac" odberu energie ktory sa jednoducho pripoji k spotrebicu,,,
Kazde elekt. zariadenie merat aspon 24 hodin a potom zratat...
ak je vyrazny rozdiel medzi nameramou a spotrebovanou energiou tak treba hadat priciny inde..
btw: nabijanie telefonu sa pravdepodobne nebude dat odmerat lebo bude nizky odber prudu cca 600-800mA.
najag
18.05.09,08:43
Mesacna spotreba pocitacov mi vychadza v priemere na asi 600 kWh, chladnicka asi na 38 kWh, je otazka, v akom rezime vykonu pracovali pocitace, kolko potravin bolo v chladnicke, na aku teplotu je nastavena.....ale aj tak je to uz 650 kWh, co uz , kazda sranda nas nieco stoji a nic nie je zadarmo :D no a potom, kto vie, aka velka iskra to je, ci nemoze zapalit aj cely dom :D
Kris
18.05.09,08:49
Kriss,nesedí mi tvoj výpočet-píšeš, že ti za 2,5 mesiaca pribudlo 900 kwh,ale to predsa nieje 5-8 kwh denne...:confused:

No je to presne 900 KWh za 85 dni..cize priemerka je este vacsia cize 10,5...ten udaj 5-8 je za posledne dni co to aktivne sledujem...takze ano upresnujem..vychadza to dokonca na 10 KWh...za to sledovane obdobie..
Radsej nebudem pisat dalej ze co si o tom myslim lebo by som bol vulgarny. :)
Kris
18.05.09,08:52
mno tazko posudit najlepsie by bolo si zadovazit "merac" odberu energie ktory sa jednoducho pripoji k spotrebicu,,,
Kazde elekt. zariadenie merat aspon 24 hodin a potom zratat...
ak je vyrazny rozdiel medzi nameramou a spotrebovanou energiou tak treba hadat priciny inde..
btw: nabijanie telefonu sa pravdepodobne nebude dat odmerat lebo bude nizky odber prudu cca 600-800mA.

ano ..merac mam ,..uz to meriam.. za par dni uvidim ..kde je pes zakopany. :o
wagner
18.05.09,11:15
Tak ja 900 KWh miniem za pol roka . A to mám podľa potreby zapnutý el.bojler, PC, mrazničku, chladničku, podľa potreby čerpadlo na polievanie záhrady, osvetlenie, rádio, TV, nabíjanie mobilov, varenie kávy, el.sporák a iné drobnosti. Písomne požiadaj o preskúšanie elektromeru - ten možno nie je v poriadku. Alebo ďalšia možnosť - stala sa mojej kamarátke, niekto sa jej napojil na elektromer a ona prišla na to asi po pol roku. Tiež cvakala ako u blbých. Keď to povedala po susedoch, zrazu sa spotreba rovnala normálu. Pripusti aj túto možnosť a zisti si to, či sa niekto na elektromer nenapojil.
anonym222
18.05.09,15:56
ano ..merac mam ,..uz to meriam.. za par dni uvidim ..kde je pes zakopany. :o
Aby si nebol prekvapený. Tie merače väčšinou stoja za ho... A hlavne ak meriaš spotrebu takých spotrebičov ako je počítač.
Môžeš reklamovať elektromer, ten pôjde na preskúšanie. Ak sa ukáže že meral chybne, mali by ti vrátiť zaplatenú neopravnenú časť. Ak bude merať dobre, zaplatíš preskúšanie (môže to stáť aj 100Eur.). Nemusíš sa báť, že ťa budú chcieť oklamať. Nie je to v záujme distribútora. Takéto elektromery sa nejaký čas uskladňujú, ak by vznikli prípadné spory.
Pred samotnou reklamáciou, je si treba naozaj dobre overiť svoju spotrebu a prípadne zistiť, či sa niekto nenapojil. Bývaš v bloku?
wagner
18.05.09,16:02
Tej mojej kamarátke sa to stalo v rodinnom dome. Niekto sa jej napojil na hodiny a doteraz nevie kto. To isté sa stalo v našom okrese, kde sa motorest napojil na hodiny súkromníka. Pátral po tom, sťažoval sa, až to podľa výšky odberov zistili na energetických závodoch.
demko1
19.05.09,06:07
Mne sa to zdá strašne veľa 900kwh za 2,5 mesiaca a z tých uvedených spotrebičov mi to nijako nevychádza. Spotrebiče s najväčším el. príkonom v domácnosti môžu byť el. šporák, el. ohrievače, práčka. Treba dávať pozor na tzv. skryté požierače elektriny, ktoré sa zdajú ako zanedbateľné ale v dlhodobom horizonte napr. rok to môže urobiť v účte za elektrinu aj niekoľko tisíc Sk.
Tento problém by som tipoval buď ako chyba elektromera alebo neoprávnené napojenie. Elektrárne bezplatne požičiavajú merače el. energie. Prekontroloval by som neporušenosť blomby v elektromerovej rozvodnici. V prípade porušenej plomby neodkladne informovať elektrárne.
petmar
20.05.09,11:34
Niečo nie je v poriadku, vychádza to predsa 12 kWh na deň (nie 5-8) a to je spotreba dvojdomu, 2 rodiny keď sa vôbec nesnažia šetriť. Rýchlo zavolaj dákeho známeho elektrikára alebo RT skôr ako to nahlásiš elektrárňam, aby si vedel, na čom si
danushka
20.05.09,11:51
Určite je Tvoja spotreba pri spomínaných spotrebičoch nereálna.

My doma spotrebujeme cca 10 kWh denne ale porátaj si na čo všetko sme napichnutí.
Chladnička s mraziakom, jeden zvlášť mraziak, TV, dve veže, dva PC, svetlo večer ako v kostole, mikrovlnka, rýchlovarná kanvica, každý druhý deň zapnutá práčka, každý deň zapnutá pekárnička na chlieb, každý boží deň vysávam, každú nedeľu žehlím kopizňu prádla.
Máme síce konskú spotrebu elektriny, ale zas nešetríme ani sa nijako neobmedzujeme.
Syn elektrotrechnik ma sprdol, že namiesto toho večného zhasínania po každom členovi domácnosti, mám to svetlo nechať tak zapálené, lebo to večné zhasínanie a zažínanie ide viac do spotreby,akoby svetlo v jednom kuse bolo zapálené.

TAkže ak potrebuješ vzorku 10 kWh dennej spotreby, kľudne sa porovnaj s mojou domácnosťou a ber flintu do ruky,lebo - alebo je niekto na Teba napojený, alebo ten elektromer nefunguje s kostolným poriadkom.
iv@n
15.11.09,21:42
Syn elektrotrechnik ma sprdol, že namiesto toho večného zhasínania po každom členovi domácnosti, mám to svetlo nechať tak zapálené, lebo to večné zhasínanie a zažínanie ide viac do spotreby,akoby svetlo v jednom kuse bolo zapálené.
tomuto nerozumiem, tie vaše žiarovky žerú pri štarte viac alebo je to myslené že odídu rýchlejšie ak sa často zap/vypínajú? ja mám doma ledky, úsporky a zapínajú/vypínajú sa hodne často, zatiaľ držia.
janoskarvay
18.11.09,06:30
tomuto nerozumiem, tie vaše žiarovky žerú pri štarte viac alebo je to myslené že odídu rýchlejšie ak sa často zap/vypínajú? ja mám doma ledky, úsporky a zapínajú/vypínajú sa hodne často, zatiaľ držia.

Nepíš zatiaľ, napíš počet hodín alebo cyklov.A hlavne keď si odsvietia "proklamovanú":D životnosť.
janoskarvay
20.11.09,14:23
Nepíš zatiaľ, napíš počet hodín alebo cyklov.A hlavne keď si odsvietia "proklamovanú":D životnosť.

Neskúšal sisi to spočítať ?
svojar
20.11.09,16:14
Spotreba 5-8 kWh v našom byte je celkom bežná a to nemáme mrazák. Ale dosť sa perie a pečie v el rúre. Taktiež TV, PC, DVD sú v permanencii.
58vlasta
20.11.09,17:57
Veru 5 - 8 kw za deň je v pohode, len žehlička za hodinu zožerie jeden kw, keď sa žehlí po väčšom praní. El. rúra je veľký žrút...