iMiki
18.05.09,09:09
Dokončujem rodinný dom a uvažujem o zateplení. Poprosil by som o radu, murivo mám Ytong lamda 375, viem, že výrobca uvádza, že sa nemusí zatepľovať, ale aj tak uvažujem o zateplení. Čo je vhodné použiť a koľko cm, aby som nemal rosný bod v murive?
rajchler
18.05.09,16:02
ine murivo
iMiki
19.05.09,04:24
To si mi moc neporadil...
Ferdosondo
19.05.09,05:02
Lambda má jednu nevýhodu. Sama o sebe má vysoký tepelný odpor. Z toho logicky vychádza, že by stačilo iba pár centimetrov EPS. Je tu však ešte jeden činiteľ, ktorý sa volá rosný bod. Ten potrebuješ dostať z muriva do EPS a menšou hrúbkou ako 15 cm sa Ti to nepodarí. Takže, ak to chceš mať dobre, tak máš dve možnosti: nezatepľovať, alebo zatepľovať ale viac ako 15cm. V chladnejších oblastiach je z pohľadu rosného bodu aj tých 15cm málo.
iMiki
19.05.09,06:33
Lambda má jednu nevýhodu. Sama o sebe má vysoký tepelný odpor. Z toho logicky vychádza, že by stačilo iba pár centimetrov EPS. Je tu však ešte jeden činiteľ, ktorý sa volá rosný bod. Ten potrebuješ dostať z muriva do EPS a menšou hrúbkou ako 15 cm sa Ti to nepodarí. Takže, ak to chceš mať dobre, tak máš dve možnosti: nezatepľovať, alebo zatepľovať ale viac ako 15cm. V chladnejších oblastiach je z pohľadu rosného bodu aj tých 15cm málo.
Ďakujem za radu, rozhodol som sa nezatepľovať.
radenko
19.05.09,06:57
Dobrá voľba. Zateplovať YTONG EPS je ako dať ho do igelitového sáčku. Stratíš výraznú výhodu YTONGu a to je "dýchanie" domu.
Ferdosondo
19.05.09,15:16
Dobrá voľba. Zateplovať YTONG EPS je ako dať ho do igelitového sáčku. Stratíš výraznú výhodu YTONGu a to je "dýchanie" domu.
Ako dýcha dom?
jojkoz
19.05.09,16:43
Dobrá voľba. Zateplovať YTONG EPS je ako dať ho do igelitového sáčku. Stratíš výraznú výhodu YTONGu a to je "dýchanie" domu.

YTONG dycha ? A nieje potom moc velky hluk od toho ? :D

Naco je dobre dychanie domu ?
pivko
29.07.09,03:33
Kto poradí kde najlacnejšie v dnešnej dobe kúpiť Ytong Lambda 375 ? alebo kto kde kupoval a za akú cenu?
220870
29.07.09,03:39
Ono tá lambda má jeden nedostatok ktorý výrobca zamlčuje.Je to zvislá špára medzi jednotlivými kvádrami.Ak k tomu prirátame trochu podceňované zateplenie vencov a stropov tak to zateplenie určite má význam..
Milan.Žiška
29.07.09,05:00
Riešil by som skôr efektivitu bývania. Ak sa rozhoduješ len na základe toho, či máš alebo nemáš zateplovať ( lebo všetci zateplujú). :)
Ak by zrazu niekto s kompetentných objavil a navrhol normu na zateolenie s trebárs 40 cm TI, veľká časť ludí riadiacich sa striktne predpismi by zateplovala...40cm.:)
Ty predsa rieš čo tebe vyhovuje a čo má pre teba efekt. Ak budeš sedieť v novom baráku a bude na teba tahať zo všetkých strán budeš sa sťažovať na normy.
mimotemy Určite ti to pomôže a ešte si môžeš búchať hlavu o tú nezateplenú stenu.:D:D:D

Ak je pre teba výhodné postaviť si dom štandardne je to Ok. Sú však podmienky kolaudácie a ostatné náležitosti ako projekt ( sám ho môžeš ovplyvniť ...) normy a hlavne značná časť domov je postavená a "stavajú" sa dalšie s nízkym dôrazom na hygienické krytériá. Násladne to všetko v bytoch plesnivie, vlhne .... a vyrábame si z detí a nás samích astmatikov a alergikov, ale to už je iná téma.
alltracboy
29.07.09,07:55
ale nazatepleny ytong lamda musi mat tiez rosny bod v mure :D co je teda najlepsia kombinacia? beton a zateplit? Pasivne domy som videl z toho EPS debnenia co sa vylieva betonom. Ciel by som si dal co najnizsie uniky tepla ale zasa aby neboly vlhke mury. Aka kombinacia by bola hodna? mozno klasicky ytong alebo tehla+ zateplenie?
Nutricia
29.07.09,08:13
My máme postavený bungalov z tej lamdy a dali sme ho aj zateplit s minerálnou vlnou 6cm hrúbka.Nastahovali sme sa don vo februári ked ešte nebol zateplený a bola v nom zima, nakolko ked s tým ytongom robia roboši čo to nevedia tak ti je aj tá lamda na dve veci.
ciners
29.07.09,08:16
Ako projektant ti poviem tolko. Ked mas pravny problem, ides pravnikovi, ked mas problem, ako zateplit, chod za inzinierom pozemnych stavieb. Murivo aj polystyren Ti posudi a mas pokoj. Ludia su ochotni dat za vymenu oleja v aute aj 200eur, ale za seriozny posudok nic, radsej spravia ako sused a potom placu,ze to nefunguje. Cely posudok s tym rosnym bodom su mozno dve A4ky, das za to par eur a mozes kludne spat. :confused:
alltracboy
29.07.09,09:32
to by davalo zmysel pri nejakom starom dome postavenom z bohvie coho.. ale ked sa tu rozoberaju zname materialy tak snad tam nebudu tak velke odchylky. Tiez si myslim ze murivo ma hlavne sluzit ako nosna cast a zateplenie sa postara o zbytok. inak tazko davat nieco posudzovat ked dom nieje ani na papiery. Skor by ma zaujimalo ake kombinacie su osvedcene v praxi
Ferdosondo
30.07.09,05:41
Ako projektant ti poviem tolko. Ked mas pravny problem, ides pravnikovi, ked mas problem, ako zateplit, chod za inzinierom pozemnych stavieb. Murivo aj polystyren Ti posudi a mas pokoj. Ludia su ochotni dat za vymenu oleja v aute aj 200eur, ale za seriozny posudok nic, radsej spravia ako sused a potom placu,ze to nefunguje. Cely posudok s tym rosnym bodom su mozno dve A4ky, das za to par eur a mozes kludne spat. :confused:
Zujímavé, že vieš povedať koľko sa platí za výmenu oleja, ale za posudok s rosným bodom napíšeš pár eur. Možno pre Teba je to pár eur, ale pre človeka končiaceho stavbu to už tak nie je. Na toto fórum chodia ľudia, ktorí potrebujú pomôcť. Práve mnohí majú hlboko do vrecka a hľadajú radu. Ja viem napíšeš, že korektnú radu dostaneš od projektanta. No tak s týmto som si nie celkom istý. Videl som niekoľko tepelnotechnických výpočtov za 300-400 Eur, ktorých užitková hodnota bola, len v cene toaletného papiera.
ciners
01.08.09,14:04
Zujímavé, že vieš povedať koľko sa platí za výmenu oleja, ale za posudok s rosným bodom napíšeš pár eur. Možno pre Teba je to pár eur, ale pre človeka končiaceho stavbu to už tak nie je. Na toto fórum chodia ľudia, ktorí potrebujú pomôcť. Práve mnohí majú hlboko do vrecka a hľadajú radu. Ja viem napíšeš, že korektnú radu dostaneš od projektanta. No tak s týmto som si nie celkom istý. Videl som niekoľko tepelnotechnických výpočtov za 300-400 Eur, ktorých užitková hodnota bola, len v cene toaletného papiera.
Niektore veci sa laicky robit nedaju, ja som to nemyslel v zlom. Ale my sme v krajine,kde nase byvanie je zivotna investicia, tu sa nehra o par korun za vymenu vyfuku, radsej si dat spravit posudok, ako odstranovat plesne. Neda sa poradit bez posudku kolko treba izolacie, reci typu Fero sused dal 8cm tu neobstoja, tym nechcem nikoho urazat ani sa hadat.
220870
01.08.09,14:59
My máme postavený bungalov z tej lamdy a dali sme ho aj zateplit s minerálnou vlnou 6cm hrúbka.Nastahovali sme sa don vo februári ked ešte nebol zateplený a bola v nom zima, nakolko ked s tým ytongom robia roboši čo to nevedia tak ti je aj tá lamda na dve veci.

ked s tým ytongom robia roboši čo to nevedia tak ti je aj tá lamda na dve veci:confused::confused::confused:
tým akože chcete povedať ,že vám je teplejšie ,keď už máte zateplené?Dovolím si tvrdiť ,že to nieje pravda.Pravda je niekde úplne inde.
Neviem kto a ako vám staval dom.Nepoznám vás.Ale určite viem ,že by ste mali skôr ako niečo takéto napíšete porozmýšľať prečo tomu tak je.
Pravda je asi takáto.
1.)Nasťahovali ste sa do surovej stavby plnej vody.Vlhký vzduch vám pridával na pocite zimy.
2.)Presťahovali ste sa z činžiaku ,kde je suchý vzduch cca 30%to je menej ako na Sahare.V RD takýto stav nikdy nedosiahnete.Činžiaky sú z 90% permanentne prekurované o 3-5°.
3.)Na činžiaku ide teplo odspodu od podlahy . V RD vzduch cirkuluje od radiátorov po strop a na druhej strane od radiátorov padá dolu!
4.)Tepelný prestup u Ytong-u tak ako u všetkých ostaných stavebných materiálov udávajú pri suchom stave.Každých 5%vody v materiáloch vám zoberie 50% z tepelného účinku.Vo vašom čerstvo postavenom dome mohla byť vlhkosť niekde na úrovni 15-30%!!!
5.)Nič nepíšete o tom ,ako máte zateplené stropy.
6.)Ako snáď každá žena máte pocit zimy pri teplote nižšej ako 23°.Na činžiakoch v tomto zmysle nie sú až také veľké teplotné rozdiely medzi podlahou a stropom.V RD pri klasickom radiátorovom kúrení to može byť kľudne 10°.Vykurovať v RD podlahu na takúto teplotu niečo stojí.