Monka
20.07.05,07:45
Nepýtajte sa ma radšej prečo, ale poraďte mi, čo mám spraviť?
Môj zamestnávateľ mal PN od 13.6.2005 a PN mu lekárka ukončila dňa 17.6.2005. Všetky papiere o PN od lekárky sú u nás v kancelárii. Čo mám robiť??
Mám to poslať do soc. poisť.? Nevadí,že tak neskoro? Čo sa stane, keď to nepošlem.
Čo je lepšie. Ďakujem :confused:
janicka
20.07.05,05:49
Zamestnávateľ je SZČO?
Pasyd
20.07.05,05:50
radšej neskoro ako nikdy, ak to bude na sociálnej poisťovni a tvoj zamestnávateľ si platí odvody tak má nárok na PN zo SP a za tie dni sa mu kráti výpočet odvodov do SP a ZP
Pasyd
20.07.05,05:51
samozrejme platí to ak je SZČO ak máte s.r.o. a je v nej aj zamestnancom tak je to iné
Janca
20.07.05,05:52
Kľud Monka, náhradu pri dočasnej pracovnej neschopnosti vyplatíš Ty. Daj si cez voľbu HĽADAŤ slovo PN, alebo dočasná PN a pod. - vyhľadá Ti množstvo odpovedí na Tvoje otázky, bolo to tu už spomínané. Taktiež si pozri svoj program na MZDY a tam Ti určite ponúkne zadať parameter - PN od... do... a náhradu Ti vypočíta.
Samozrejme ako je to SZČO tak urob tak, ako spomínajú ostatní v príspevkoch nadomnou.
Monka
20.07.05,05:54
Je SZČO. A odvody si platí tak, že má trvalý príkaz v banke a každý mesiac mu odchádza rovnaká suma. Nejde ani o vyplatenie PN, iba aby nedostal nejakú pokutu za to, že to včas neoznámil....
janicka
20.07.05,05:55
Keď je zamestnanec PN od 9.6.2005 a zatiaľ neukončil PN, mám nejakú povinnosť ako zamestnávateľ oznamovať zmenu platiteľa poistného? Do zdravotnej by malo ísť oznámenie poistenca, ktoré má poslať zamestnanec ale čo do SP? Príjem za 7/2005 nebude mať od zamestnávateľa žiadny a PN bude asi aj v auguste. /rizikové tehotenstvo/
janicka
20.07.05,05:58
Je SZČO. A odvody si platí tak, že má trvalý príkaz v banke a každý mesiac mu odchádza rovnaká suma. Nejde ani o vyplatenie PN, iba aby nedostal nejakú pokutu za to, že to včas neoznámil....
Čo najskôr to pošli do SP. Stalo sa mi, že som priniesla PN neskôr do SP ale žiadna pokuta nám neprišla. Pani v SP mi len sucho oznámila, že peniaze mu prídu o mesiac neskôr.
Janca
20.07.05,06:01
Monka, u nás na pobočke SP takému SZČO zanesiem PN a hneď mu prepočítajú novú výšku odvodov. Ak si nechce zmeniť trvalý príkaz, tak si potom musí o vrátenie preplatku požiadať sám (nerobia to automaticky). Na našej SP majú pracovníčky predtlačenú žiadosť, ktorú na mieste u nich za sekundu vypíšeš a podpíšeš a presne Ti povedia o akú čiastku ide.
Monka
20.07.05,06:06
Jéééj Janca, ďakujem, a ty pracuješ v SP? Môžeš mi prosím ťa odpovedať ešte na otázku: Zamestnávateľ si bude vybavovať nejaký úver a potrebuje od poisťovní potvrdenie, že nemá žiadne dlhy. Existuje na to v SP nejaké tlačivo? Ako mám postupovať?
Janca
20.07.05,06:15
Na SP nerobím, ale máme celkom korektné vzťahy s našou SP. Takže zistila som (aspoň u nás), že treba si do podatelne dať písomnú žiadosť na vydanie potvrdenia, že ten a ten SZČO nemá žiadne nevysporiadané záväzky voči SP a v žiadosti uvedie adresu, kde chce to potvrdenie doručiť. U nás to pracovníčky SP vybavia do 7 dní. Tak asi tak.
Janca
20.07.05,06:17
Ešte som zabudla, takéto potvrdenie vydávajú aj pre zamestnancov zamestnávateľa.
Monka
20.07.05,06:19
Ďakujem veľmi pekne :)