stesynka
18.05.09,10:44
Ahoj. Poradí mi niekto? Momentálne som na rodičovskej dovolenke z dôvodu zlého zdravotného stavu dieťaťa. Je možné po ukončení tejto RD /ak mi ju nepredĺžia/ nastúpiť na neplatenú RD do veku 6 rokov dieťaťa? Aký je postup pri vybavovaní? Aké sú výhody /myslím s platením odvodov/? Ďakujem za odpovede. Pekný deň.
veronikasad
18.05.09,08:46
Ahoj. Poradí mi niekto? Momentálne som na rodičovskej dovolenke z dôvodu zlého zdravotného stavu dieťaťa. Je možné po ukončení tejto RD /ak mi ju nepredĺžia/ nastúpiť na neplatenú RD do veku 6 rokov dieťaťa? Aký je postup pri vybavovaní? Aké sú výhody /myslím s platením odvodov/? Ďakujem za odpovede. Pekný deň.
Do 6 rokov veku dieťaťa si osobou starajúcou sa o dieťa do 6 rokov veku, za ktorú platí zdravotné aj dôchodkové poistenie štát. Treba ísť s rodným listom dieťaťa do zdr.poisťovne a v sociálnej poisťovni vypísať reg.list fyzickej osoby + kopiu rod.listu dieťaťa.
stesynka
18.05.09,08:51
ďakujem pekne. čiže to mi nemusí nikto nikde schvaľovať? len urobím tie úkony, čo si napísal, a je to?
veronikasad
18.05.09,08:59
ďakujem pekne. čiže to mi nemusí nikto nikde schvaľovať? len urobím tie úkony, čo si napísal, a je to?
ak si zamestnancom pozri § 166 Zákonníka práce :


(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

O nepriaznivom zdr. stave dieťaťa budeš musieť zamestnávateľovi predložiť lekárske potvrdenie.
Aj keď po 3 rokoch skončíš pracovný pomer, platí to čo som písala v predch.príspevku. Ak si si neplatila počas rod.dovolenky poistenie v nezamestnanosti, nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti a nemusíš sa evidovať na úrade práce
stesynka
18.05.09,09:05
ďakujem, fakt si mi pomohla. pekný deň.:)
brčko
18.05.09,19:03
súhlasím s veronikou, len doplním, že do SP treba okrem prihlášky na RLFO + kopie rod.listu aj čestné prehlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa (tlačivo je v SP) a ak chceš odvody do II.piliera, tak aj oznámenie o sporitelovi časť B (neviem, či treba vypísať aj A, to sa spýtaj)
stesynka
18.05.09,20:10
ďakujem pekne.
stesynka
21.05.09,21:02
ešte sa chcem spýtať, aby som v tom mala úplne jasno. ja môžem požiadať o neplatenú RD aj po tom, ako mi skončí RD pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa? ešte raz ďakujem.
brčko
21.05.09,21:16
ešte sa chcem spýtať, aby som v tom mala úplne jasno. ja môžem požiadať o neplatenú RD aj po tom, ako mi skončí RD pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa? ešte raz ďakujem.

u zamestnávatela myslíš?
u zamestnávatela možno čerpať tzv. predlženú RD len z dôvodu nepriazn.zdrav.stavu dieťaťa. Inak nemá podla zákonníka práce rodič nárok na RD po dosiahnutí 3-och rokov dieťaťa. Môže však požiadať o neplatené volno, ktoré mu zamestnávatel môže ale aj nemusí poskytnúť, lebo musí za obdobie NV platiť zdrav.poistenie z min.mzdy. To sa síce v roč. zúčtovaní vráti, no aj tak je to komplikácia.

Tiež sa hovorí o predlženej RD napr. ak je mamička nezamestnaná a aj po ukončení poberania rodič.príspevku sa nadalej stará o dieťa (nechodí do škôlky), nie je evidovaná na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. V takom prípade môže byť zdravotne a aj dôchodkovo poistencom štátu, ak má v SP podanú prihlášku a aj na ZP podpíše čestné prehlásenie. Tomuto sa tiež medzi mamičkami hovorí, že sú na predlženej RD, ak ked to nie je podla žiadneho zákona. Ono vlastne ide o riadnu starostlivosť o dieťa do 6rokov aj po ukončení poberania rodič.príspevku, t.j. po dosiahnutí 3-och rokov dieťaťa.
Darma111
21.05.09,21:20
Ked som dobre pochopila, Tvoje dieta ma nejake zdravotne problemy, z toho dôvodu by si mohla požiadať aj o predlženie platenie rodičovskej dovolenky, t. z. že by si bola nadalej doma s dietatom a dostavala prispevok... ja sa poziadala o predlzenie vyplacania rodicovskeho prispevku z titulu ze syn nemoze momentalne chodit do skolky, mama sa o neho stara, ja chodim do prace a schvalili mi to ze jeho 6 roku veku... ale teraz neviem ako je to s tym novym zakonom, lebo mne to schvalovali este minuleho roku, ale tento rok sa menil nejako zakon, ....

poradila by som Ti ist urcite na MPSVaR na oddelenie rodicovskych prispevkov a popytat sa, ako mozes poziadat o predlzenie rodicovskej dovolenky a predlzenie vyplacania rodicovskeho prispevku, urcite budes potrebovat vyplnit tlacivo odbornym lekarom, treba tam vyslovne uviest: " ze dieta nesmie navstevovat škôlku a uviesť jasne dôvody."
stesynka
22.06.09,07:21
Ja som už momentálne na RD z dôvodu zdravotných ťažkostí dieťaťa, ale dali mi to na 1 rok. Preto sa pýtam, ako to je. Keď mi to skončí a nepredĺžia mi to, tak by som chcela nastúpiť na neplatenú RP do 6 rokov dieťaťa. Že či je to možné.
stesynka
30.06.09,12:24
pýtam sa preto, že RD pre nepriaznivý stav dieťaťa mi uznali do 112009. ale zrejme mi ju už nepredĺžia, pretože syn už nebol tak často chorý. po ukončení tejto RD by som sa mala prihlásiť na ÚPSVAR. Ale ja by som chcela pokračovať v starostlivosti o dieťa do 6 rokov, bez nároku na príspevok od štátu. Môže v takomto prípade navštevovať dieťa škôlku na 4 hodiny /ako je to pri nepriaznivom stave/? Vďaka.
brčko
30.06.09,12:38
Ked som dobre pochopila, Tvoje dieta ma nejake zdravotne problemy, z toho dôvodu by si mohla požiadať aj o predlženie platenie rodičovskej dovolenky, t. z. že by si bola nadalej doma s dietatom a dostavala prispevok... ja sa poziadala o predlzenie vyplacania rodicovskeho prispevku z titulu ze syn nemoze momentalne chodit do skolky, mama sa o neho stara, ja chodim do prace a schvalili mi to ze jeho 6 roku veku... ale teraz neviem ako je to s tym novym zakonom, lebo mne to schvalovali este minuleho roku, ale tento rok sa menil nejako zakon, ....

poradila by som Ti ist urcite na MPSVaR na oddelenie rodicovskych prispevkov a popytat sa, ako mozes poziadat o predlzenie rodicovskej dovolenky a predlzenie vyplacania rodicovskeho prispevku, urcite budes potrebovat vyplnit tlacivo odbornym lekarom, treba tam vyslovne uviest: " ze dieta nesmie navstevovat škôlku a uviesť jasne dôvody."

darma, tak toto sa dosť čudujem.
Lebo ak ide o dieťa s dlhodobo nepr. stavom a berieš z tohto titulu RP aj po dosiahnutí jeho 3-och rokov, tak aby si mohla poberať RP nemôžeš popri tom pracovať. Tam myslím nebola výnimka ani v starom ani v novom znení zákona. Iba dieťa mohlo chodiť do škôlky na max. 4hod. denne.
ak si pracovala, tak si nárok na RP nemala.
stesynka
27.07.09,15:11
Ešte sa chcem spýtať, či môže chodiť dieťa do škôlky, počas neplatenej RD? Myslím na 4 hodiny. Ďakujem.
brčko
27.07.09,15:19
Ešte sa chcem spýtať, či môže chodiť dieťa do škôlky, počas neplatenej RD? Myslím na 4 hodiny. Ďakujem.

Ak budeš bez poberania RP s dieťaťom do 6rokov doma, tak v prípade, že bude chodiť do škôlky max. 4hod., tak:
- môžeš byť zdrav.poistená štátom, ale
- nemôžeš byť dôchodkovo poistená štátom.

Sú tam dve rôzne definície riadnej starostlivosti o dieťa a splnaš len tú zo zákona o zdr.poistení.