alicacka
18.05.09,10:12
Rada by som sa spýtala, ako účtujete v JÚ nákup a predaj stravných lístkov.
Bola by som zvedavá na Vaše skúsenosti. Ja účtujem prijatú faktúru tak,
že ju hneď rozdelím na 45 a 55 %. 55 % ide do nákladov rovno a 45 % dám mimo základu dane. Potom predaj zamestnancom účtujem príjem mimo základu dane.
Podeľte sa o Vaše skúsenosti. Ďakujem.
macula
18.05.09,08:21
1.Nákup SL : BU -Priebežné položky
Provízia za SL: BU - PR
2. Príjem do pokladne PPD - PP
3. Výdaj SL - VPD 55% - réžia (mesačne podľa spotreby)
výdaj SL - VPD 45% -VNZD ( mesačne podľa spotreby)
4. Príjem od zamestnancov 45% - PNZD
alicacka
18.05.09,08:31
Ďakujem. Tých 45 % účtuješ aj ty tak. Čo je PPD - PP (to chápem, že príjmový pokladničný doklad, ale čo je PP ?). Ustatnovuje nejaký zákon účtovanie stravných lístkov takto, ako to uvádzaš ty ?
alicacka
18.05.09,08:33
Už som prišla na to čo je PP - priebežná položka. Ešte prosím ťa odpovedz na ďalšiu časť mojej otázky, či to ustanovuje zákon, že sa to má takto účtovať, alebo to si si ty takto zaviedla.
veronikasad
18.05.09,08:33
Rada by som sa spýtala, ako účtujete v JÚ nákup a predaj stravných lístkov.
Bola by som zvedavá na Vaše skúsenosti. Ja účtujem prijatú faktúru tak,
že ju hneď rozdelím na 45 a 55 %. 55 % ide do nákladov rovno a 45 % dám mimo základu dane. Potom predaj zamestnancom účtujem príjem mimo základu dane.
Podeľte sa o Vaše skúsenosti. Ďakujem.
Ak kupuješ stravné lístky na viac mesiacov, nemôžeš faktúru zaúčtovať do VOZD.
Celá fa je VNZD a interným dokladom zúčtuješ 55 % z hodnoty vydaných SL v danom mesiaci ako VOZD
macula
18.05.09,08:35
Ustanovujú to postupy účtovania, podľa ktorých sa stravné lístky považujú za ceniny.
macula
18.05.09,08:36
Ak kupuješ stravné lístky na viac mesiacov, nemôžeš faktúru zaúčtovať do VOZD.
Celá fa je VNZD a interným dokladom zúčtuješ 55 % z hodnoty vydaných SL v danom mesiaci ako VOZD

Interným dokladom nie, ale výdavkovým!!!
veronikasad
18.05.09,08:36
Ustanovujú to postupy účtovania, podľa ktorých sa stravné lístky považujú za ceniny.
s tým súhlasím, ale s takým spôsobom účtovania ako uvádzaš som sa ešte nestretla. Cez priebežné položky účtujem platbu kartou
macula
18.05.09,08:38
Ale aj stravné lístky, pretože z pokladne vyberiem peniaze a účtujem PP, nakúpim SL a vložím ich do pokladne-PP.
Takže v pokladni mám namiesto peňazí stravné lístky.
alicacka
18.05.09,08:40
A nemôžem to zaúčtovanie 55 % hneď po príchode faktúry kompenzovať na konci roka tak, že ak mi zostanú lístky, tak stornujem 55% hodnotu zostatkových stravných lístkov z réžie. Tak by to nebolo dobré ? Čo vy na to?
veronikasad
18.05.09,08:41
Ale aj stravné lístky, pretože z pokladne vyberiem peniaze a účtujem PP, nakúpim SL a vložím ich do pokladne-PP.
Takže v pokladni mám namiesto peňazí stravné lístky.
z pokladne uhrádzaš faktúru za nákup SL, ktorú ak sa jedná o SL na viac mesiacov, nemôžeš zaevidovať celú ako VOZD.

SL eviduješ v knihe cenín.
L-M
18.05.09,08:43
s tým súhlasím, ale s takým spôsobom účtovania ako uvádzaš som sa ešte nestretla. Cez priebežné položky účtujem platbu kartou
Aj ja to účtujem ako macula- len celé lístky dám ako VOZD a potom aj príjem od zamestnanca dávam ako POZD.
Myslím , že cez PP sa to tak účtuje hlavne preto, že keď ti na konci roku zostanú dajaké lístky v ceninách- aby sa to správne zapísalo do výkazov.
alicacka
18.05.09,08:44
V opatrení ohľadom účtovania cenín sa píšem len, že v knihe cenín sa účtujú ceniny a ich nákup sa zaúčtuje ako výdavok peňažných prostriedkov v ďalšom členení prevádzková réžia. Prečo to musí byť na mesiace ? Ktorý zákon to hovorí ?
macula
18.05.09,08:46
z pokladne uhrádzaš faktúru za nákup SL, ktorú ak sa jedná o SL na viac mesiacov, nemôžeš zaevidovať celú ako VOZD.

SL eviduješ v knihe cenín.

Ale ja som nenapísala, že úhrada faktúry ide do VOZD, ale že priebežnými položkami dostanem tie stravné lístky do pokladne.
macula
18.05.09,08:51
V opatrení ohľadom účtovania cenín sa píšem len, že v knihe cenín sa účtujú ceniny a ich nákup sa zaúčtuje ako výdavok peňažných prostriedkov v ďalšom členení prevádzková réžia. Prečo to musí byť na mesiace ? Ktorý zákon to hovorí ?

Musí to byť vtedy, keď vydávaš stravné lístky zamestnancom z pokladne, vtedy je deň uskutočnenia účtovného prípadu.
alicacka
18.05.09,10:22
Ďakujem ti Macula za vysvetlenie. Teraz to už chápem.
aliiica
05.06.09,09:37
Kedze si u SZCO nemozem uplatnit odpocet DPH na postovne, tak mam celu sumu aj s DPH nahrat ako ZD medzi faktury?
Alebo ju nahram normalne s DPH, ale potom pri danovom priznani k DPH si ju rucne odpocitam?
L-M
05.06.09,09:50
Kedze si u SZCO nemozem uplatnit odpocet DPH na postovne, tak mam celu sumu aj s DPH nahrat ako ZD medzi faktury?
Alebo ju nahram normalne s DPH, ale potom pri danovom priznani k DPH si ju rucne odpocitam?
To myslíš asi sprostredk.poplatok, alebo doprava,lebo myslím, že poštové služby sú oslobodené od DPH.
Ale inak ano-v PD celý poplatok za sprostredkovanie vrátane DPH ako základ- a v členení -Prevádzková réžia.
Dúfam,že je to dosť zrozumiteľné:)
aliiica
05.06.09,09:56
Jasne, tak som to myslela.
V PD mi to je jasne, ale neviem ako nahrat fakturu do evidencie faktur. Ci s DPH, ci bez DPH.
L-M
05.06.09,10:25
Jasne, tak som to myslela.
V PD mi to je jasne, ale neviem ako nahrat fakturu do evidencie faktur. Ci s DPH, ci bez DPH.
Ja by som to nahrala bez DPH, ale možno sa vyjadria skúsenejší.;)
Veď, keď si ju nemôžeš uplatnit a zahrnieš ju do základu, tak mi to príde logické nahrať bez DPH.
hanelie
05.06.09,10:46
celá suma /sprostred. poplatok / je VOZD bez členenia na základ a DPH, pretože nie je nárok na odpočet, ale v podstate sa tá čiastka /DPH / zaplatila
Marta Dömötörová
08.06.09,10:19
Časť zamestnancov má stravné lístky v hodnote 3 Eurá:
DPH zo sprostredkovania si uplatňujeme.
1,98 VOZD 55 % z 3,60
1,02 VOND 45 %
1 PNZD platí zamestnanec. Ak sme platcami DPH treba
odviesť DPH?

2. časti zamestancov dávame obedy z reštaurácie. Obedy sú účtované s DPH- čiže DPH si uplatňujeme.
Aj tu platí zamestnanec 1 Euro za obed - v tomto prípade mu to účtujem s DPH, ktoré aj odvediem.

Je to správne??
tevi
11.06.09,05:20
[QUOTE=Marta Dömötörová;1066155]Časť zamestnancov má stravné lístky v hodnote 3 Eurá:
DPH zo sprostredkovania si uplatňujeme.
1,98 VOZD 55 % z 3,60
1,02 VOND 45 %
1 PNZD platí zamestnanec. Ak sme platcami DPH treba
odviesť DPH?

2. časti zamestancov dávame obedy z reštaurácie. Obedy sú účtované s DPH- čiže DPH si uplatňujeme.
Aj tu platí zamestnanec 1 Euro za obed - v tomto prípade mu to účtujem s DPH, ktoré aj odvediem.

na aké účty účtuješ 55% a 45%?
Ďakujem
L-M
19.08.09,07:54
Môžte mi prosím skontrolovať môj spôsob účtovania str. lístkov zamestnancov, predtým sme neprispievali na str. l.zo SF a teraz sa mi zdá, či som to nepomotala.

Účtujem v ALFE.

Fa za str. lístky - časť sumy za str.lístky napr.500 € - výdavok z pokladne na prieb. položku.
Príjem do pokladne- 500€ príjem z prieb. položky
Výdavok z pokladne -sprostr. poplatok 19,28 - DPH si uplatním.
Ked z cenín vydám zamestnancom str. lístky- tak účtujem
Výdaj z pokladne - ako PR -55,44 €-( pri počte 28 ks á 2,7 € - zamestnávateľ hradí max. teda 1,98 € z 1 str.lístka)
výdavok z pokladne čerpanie SF - 1,40 € -VNZD (prispievame 0,05 € na jeden lístok)
Výdavok z pokladne- VNZD - 18,76 €
Príjem do pokladne - PNZD -18,76 € príjem od zamestnancov
Je to tak o.k. prosím Vás :confused:
L-M
04.09.09,09:09
posúvam
Daggmar
04.09.09,10:47
nepoznam program ALFA, ale zda sa mi to zbytocne zlozite ... ja mam program MRP, kupujem SL na fakturu kvartalne pre 10 zamestnancov+2SZCO. Vydavok dam 55% za zamestnancov ako VOZD+100% za SZCO, 45% ako VNZD. Sme platcami dph takže mám nárok na odpocet zo sprostr.služby. Predaj SL je v hotovosti - mám nezdan.príjem do pokladne. Ak su SL dotovane zo SF urobim presun potrebnej sumy medzi uctami (mame samostatny poducet na SF) ako VNZD na SF (cerpanie) a PNZD na hl.ucte.
V knihe cenin ( robi ju program) dam prijem SL podla FA a výdaj podla poctu predanych. Na konci roka tie co mi ostanu odpocitam v zavierke z nákladov. Mali sme aj danovu kontrolu a vsetko bolo OK.
Gong
21.03.11,17:49
nepoznam program ALFA, ale zda sa mi to zbytocne zlozite ... ja mam program MRP, kupujem SL na fakturu kvartalne pre 10 zamestnancov+2SZCO. Vydavok dam 55% za zamestnancov ako VOZD+100% za SZCO, 45% ako VNZD. Sme platcami dph takže mám nárok na odpocet zo sprostr.služby. Predaj SL je v hotovosti - mám nezdan.príjem do pokladne. Ak su SL dotovane zo SF urobim presun potrebnej sumy medzi uctami (mame samostatny poducet na SF) ako VNZD na SF (cerpanie) a PNZD na hl.ucte.
V knihe cenin ( robi ju program) dam prijem SL podla FA a výdaj podla poctu predanych. Na konci roka tie co mi ostanu odpocitam v zavierke z nákladov. Mali sme aj danovu kontrolu a vsetko bolo OK.

Daggmar ak som to správne pochopila, my tiež kupujeme lístky kvartálne, výdavok 55% za zam.dám ako VOZD a 45% ako VNZD, províziu dávam do prev.réžie a dph si uplatnujem. Len potom mi to nie je zrozumiteľné, aký predaj SL dám do pokladne, to dám len PPD za 1 mesiac predaj SL za daný mesiac a ide to z PP, všetko zaevidujem v knihe cenín, a príjem od zam. ? som z toho jeleŇ, prosím vie mi niekto po lopate napísať ako sa účtujú SL v JU len :mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee::mee:
Gong
26.03.11,19:25
Dobrý večer, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť, keby ste ma opravili ohľadne účtovania SL v JU, účtujem poprvýkrát a nasledovne:
1. nákup SL - VPD - výdaj z pokladne na nákup SL - VNZD, provízia na VOZD do réžie
2. príjem SL do pokladne - PPD a prieb.položky (ale ked to dám takto, tak mi v PP vyskakuje suma :confused:), zaevidujem do knihy cenín
3. výdaj SL do spotreby - VPD 55% - VOZD do réžie (podľa spotreby), VPD 45% VNZD (podľa spotreby), zaevidujem spotrebu do knihy cenín
4. príjem od zam. 45% PNZD - ja to mesačne sťahujem z výplaty, ale ako to zaúčtujem :confused::confused::confused:
Ďakujem vopred za vaše rady
mizu24
26.03.11,19:39
Dobrý večer, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť, keby ste ma opravili ohľadne účtovania SL v JU, účtujem poprvýkrát a nasledovne:
1. nákup SL - VPD - výdaj z pokladne na nákup SL - VNZD, provízia na VOZD do réžie
2. príjem SL do pokladne - PPD a prieb.položky (ale ked to dám takto, tak mi v PP vyskakuje suma :confused:), zaevidujem do knihy cenín
3. výdaj SL do spotreby - VPD 55% - VOZD do réžie (podľa spotreby), VPD 45% VNZD (podľa spotreby), zaevidujem spotrebu do knihy cenín
4. príjem od zam. 45% PNZD - ja to mesačne sťahujem z výplaty, ale ako to zaúčtujem :confused::confused::confused:
Ďakujem vopred za vaše rady

Keď mi príde faktúra za SL zapíšem ju zo záväzkov a následne urobím úhradu cez pokladňu, keďže bola uhradená v hotovosti a to VNZD celú sumu - ostatné, a províziu dám na VOZD - PR. Zaevidujem SL aj do knihy cenín a pri každom pohybe to tam zachytím ako úbytok alebo prírastok. Každý mesiac priložím k výplatám ID výdaj 55 % PR. Preto to robím cez ID, aby som to nemala duplicitne vo výkazoch. Následne dám ku súpisu SL, ktoré bolia stiahnuté z výplat PPD - PNZD, to je tých 45 %. Hádam správne...:D
Gong
26.03.11,20:55
Keď mi príde faktúra za SL zapíšem ju zo záväzkov a následne urobím úhradu cez pokladňu, keďže bola uhradená v hotovosti a to VNZD celú sumu - ostatné, a províziu dám na VOZD - PR. Zaevidujem SL aj do knihy cenín a pri každom pohybe to tam zachytím ako úbytok alebo prírastok. Každý mesiac priložím k výplatám ID výdaj 55 % PR. Preto to robím cez ID, aby som to nemala duplicitne vo výkazoch. Následne dám ku súpisu SL, ktoré bolia stiahnuté z výplat PPD - PNZD, to je tých 45 %. Hádam správne...:D

Dakujem a na tie priebežné položky vôbec SL nemám dávať :confused:
A spotrebu SL mám teda zaúčtovať ID ?
Ja výplaty dávam z účtu na účet zam, z čistej mzdy sa strhne suma za SL, takže suma za SL zostane na účte zamestnávateľa, a toto neviem zaúčtovať :mee:
mizu24
27.03.11,06:23
Dakujem a na tie priebežné položky vôbec SL nemám dávať :confused:
A spotrebu SL mám teda zaúčtovať ID ?
Ja výplaty dávam z účtu na účet zam, z čistej mzdy sa strhne suma za SL, takže suma za SL zostane na účte zamestnávateľa, a toto neviem zaúčtovať :mee:

Výplaty zapisujem do ost. záväzkov v sume očistenej od SL, čiže u mňa sa to volá "K VÝPLATE" a potom párujem buď cez banku alebo pokladňu VPD. SL platené zamestnancom, čiže tých 45 % dávam cez PPD ako PNZD. Tým pádom mi vypadne celá suma.
Gong
27.03.11,11:06
Výplaty zapisujem do ost. záväzkov v sume očistenej od SL, čiže u mňa sa to volá "K VÝPLATE" a potom párujem buď cez banku alebo pokladňu VPD. SL platené zamestnancom, čiže tých 45 % dávam cez PPD ako PNZD. Tým pádom mi vypadne celá suma.

dakujem, všetko mi je zrozumiteľné, len nechápem prečo to mám dať cez PPD, ked od zam. som do pokladne fyzicky nič nedostala, potom mi tam tá suma v pokladni bude visieť, ked som to stiahla priamo zo mzdy, :confused:
nemám to dať radšej ID do PNZD, nepeňažnou formou? už mi to nemyslí, určite to je super jednoduché :mee::mee:
mizu24
27.03.11,13:23
dakujem, všetko mi je zrozumiteľné, len nechápem prečo to mám dať cez PPD, ked od zam. som do pokladne fyzicky nič nedostala, potom mi tam tá suma v pokladni bude visieť, ked som to stiahla priamo zo mzdy, :confused:
nemám to dať radšej ID do PNZD, nepeňažnou formou? už mi to nemyslí, určite to je super jednoduché :mee::mee:

Výplaty sú platené buď v hotovosti alebo cez účet, čiže cez BU to prehnať nemôžem, lebo by nesedeli KS, tak to dávam cez pokladňu, neviem to už inak vysvetliť. Len kvôli tomu.
Ejo
27.03.11,15:57
Ja účtujem SL nasledovne: Príde mi zálohová faktúra - uhradím cez účet, tak z BU - výdaj - priebežné položky /hodnota SL/ a poplatok ako VOZD-réžia. Potom dňom dodania lístkov - mi odovzdajú faktúru s odpočtom zálohy, a slúži aj ako dodací list. Tak na základe toho zaúčtujem príjem do poklade - priebežné položky /ale len hodnota SL/. Takto som prijala ceniny do pokladne. Týmto dńom odovzdám aj zamestnancovi lístky, vystavím VPD - odovzdanie lístkov - a zaúčtujem 45% nedańové výdavky, 55%-dańové výdavky. Nakoľko zamestnancovi zrážam hodnotu SL /45%/ z výplaty, tak túto hodnotu ku koncu roku cez uzávierkové operácie zaúčtujem do VOZD - mzdy, aby mi sedela hrubá mzda.
A samozrejme vediem knihu cenín.
mizu24
27.03.11,18:51
Ja účtujem SL nasledovne: Príde mi zálohová faktúra - uhradím cez účet, tak z BU - výdaj - priebežné položky /hodnota SL/ a poplatok ako VOZD-réžia. Potom dňom dodania lístkov - mi odovzdajú faktúru s odpočtom zálohy, a slúži aj ako dodací list. Tak na základe toho zaúčtujem príjem do poklade - priebežné položky /ale len hodnota SL/. Takto som prijala ceniny do pokladne. Týmto dńom odovzdám aj zamestnancovi lístky, vystavím VPD - odovzdanie lístkov - a zaúčtujem 45% nedańové výdavky, 55%-dańové výdavky. Nakoľko zamestnancovi zrážam hodnotu SL /45%/ z výplaty, tak túto hodnotu ku koncu roku cez uzávierkové operácie zaúčtujem do VOZD - mzdy, aby mi sedela hrubá mzda.
A samozrejme vediem knihu cenín.

A nemáš to potom duplicitné v PD? Lebo mne do výkazu berie aj stav cenín aj pokladňu a keby som to dala ako príjem do pokladne cez prieb.položky a zároveň zaevidovala pohyb do knihy cenín, mala by som to vo výkazu duplicitné.:confused:
Ejo
27.03.11,21:29
A nemáš to potom duplicitné v PD? Lebo mne do výkazu berie aj stav cenín aj pokladňu a keby som to dala ako príjem do pokladne cez prieb.položky a zároveň zaevidovala pohyb do knihy cenín, mala by som to vo výkazu duplicitné.:confused:
Ja si ceniny vediem zvlášť v excell. Takže s výkazom nie je problém.
Monika09
13.04.11,08:19
Dobrý deň, čítala som o účtovaní stravných lístkov skoro všetko, no ani mne nie je stále jasné ako účtovať, ak sa zamestnancovi zrazí hodnota lístkov zo mzdy a mzda je vyplatená cez účet.
V Alfe to zaevidujem do knihy záväzkov priamo zo mzdového programu a úhradu záväzku cez ID - výdaj - mzdy. Ale prosím poraďte ako zaúčtujem príjem od zamestnanca za tie lístky? Môže byť cez ID - PNZD?
Prosím, ozvite sa kto máte s tým už overené skúsenosti a poraďte .
Ďakujem
mizu24
13.04.11,15:36
Prečo úhradu cez ID, keď to máš cez účet? Príjem od zamestnanca za SL dávam cez PP-PNZD.
Monika09
15.04.11,08:15
Prečo úhradu cez ID, keď to máš cez účet? Príjem od zamestnanca za SL dávam cez PP-PNZD.

Ale aj tak mi to nie je jasné, veď ja do pokladne neprijmem nič od zamestnanca, tým by sa iba navýšila pokladňa a to nie je pravda. Tie peň. prostriedky ostali naúčte, o toľko sa menej vyplatila mzda. Je vôbec v takomto prípade potrebné urobiť tento účtovný zápis - PP-PNZD ?
Ejo
15.04.11,08:36
Ale aj tak mi to nie je jasné, veď ja do pokladne neprijmem nič od zamestnanca, tým by sa iba navýšila pokladňa a to nie je pravda. Tie peň. prostriedky ostali naúčte, o toľko sa menej vyplatila mzda. Je vôbec v takomto prípade potrebné urobiť tento účtovný zápis - PP-PNZD ?
Ale keď neprijímaš od neho nič, tak žiadny príjem nie je. Ja to účtujem ako je uvedené v prispevku č. 34. Zrážam za stravné lístky, a túto sumu /čo má zrazené z výplaty a o to menej vyplatené/ zaúčtujem cez uzávierkové ID do VOZD-mzdy, aby sedela hrubá mzda.
mizu24
15.04.11,18:49
Ale keď neprijímaš od neho nič, tak žiadny príjem nie je. Ja to účtujem ako je uvedené v prispevku č. 34. Zrážam za stravné lístky, a túto sumu /čo má zrazené z výplaty a o to menej vyplatené/ zaúčtujem cez uzávierkové ID do VOZD-mzdy, aby sedela hrubá mzda.

A môžem sa spýtať ako ti bude sedieť HM? Ty si ju zapisuješ do záväzkov,lebo ja len sumu k výplate a tú potom párujem. A prečo to dávaš na VOZD - mzdy? A zapisuješ do záväzkov aj nárok zamestnanca na SL? Už som z toho trochu mimo.:confused:
mondes
01.07.12,09:02
Dobrý deň poraďáci, čítam tu rôzne príspevky o účtovaní stravných lístkov pre zamestnancov, ale neviem, ktorý spôsob je správny. Niekedy vo februári nám došla faktúra za SL + sprostr. poplatok. Lístky boli kupované na február a marec. Fa som zaúčtovala do VNZD a poplatok do VOZD. Zamestnancovi sa lístky vydali ešte vo februári. Potrebujem zaúčtovať ich spotrebu. Ako mám postupovať? Na základe čoho mám účtovať ich spotrebu? A s akým dátumom? Ďakujem Vám veľmi pekne za radu.
veronikasad
01.07.12,09:05
Dobrý deň poraďáci, čítam tu rôzne príspevky o účtovaní stravných lístkov pre zamestnancov, ale neviem, ktorý spôsob je správny. Niekedy vo februári nám došla faktúra za SL + sprostr. poplatok. Lístky boli kupované na február a marec. Fa som zaúčtovala do VNZD a poplatok do VOZD. Zamestnancovi sa lístky vydali ešte vo februári. Potrebujem zaúčtovať ich spotrebu. Ako mám postupovať? Na základe čoho mám účtovať ich spotrebu? A s akým dátumom? Ďakujem Vám veľmi pekne za radu.
http://www.kros.sk/36408
mondes
01.07.12,09:16
Ďakujem veľmi pekne. Mám však v tom nejaké nejasnosti.

1. Prečo sú tam 2 spôsoby stravné lístky neobsahujúce DPH a SL obsahujúce DPH? Veď pri nákupe SL nie je možnosť odpočtu DPH. Či?
2. Stravné lístky sa vydávajú zamestnancom na konci mesiaca. Ale keďže sme kúpili SL na 2 mesiace, tak za február dám do spotreby hneď pri nákupe. Však? A musí zamestnanec niečo podpísať pri ich prevzatí?
3. Sociálny fond som ešte netvorila. Je povinnosť ho vytvoriť? Vďaka.
veronikasad
01.07.12,09:19
Ďakujem veľmi pekne. Mám však v tom nejaké nejasnosti.

1. Prečo sú tam 2 spôsoby stravné lístky neobsahujúce DPH a SL obsahujúce DPH? Veď pri nákupe SL nie je možnosť odpočtu DPH. Či?
2. Stravné lístky sa vydávajú zamestnancom na konci mesiaca. Ale keďže sme kúpili SL na 2 mesiace, tak za február dám do spotreby hneď pri nákupe. Však? A musí zamestnanec niečo podpísať pri ich prevzatí?
3. Sociálny fond som ešte netvorila. Je povinnosť ho vytvoriť? Vďaka.
Lebo je rozdiel medzi gastrolístkami, a stravnými lístkami priamo zo stravovacieho zariadenia.
Spotrebu SL účtuješ dňom, kedy ste ich vydali zamestnancovi.

Účtuješ v ALFE, tak podrobnejší návod som ti ani nemohla priložiť (dúfam, že za to nedostanem po frňáku, lebo materiál bol určený účastníkom DOD v Krose - škoda, že ti tieto bezplatné konzultácie nevyužila).
mondes
01.07.12,09:26
A môžeš mi povedať, aký je rozdiel? Ja teraz neviem, či mám použiť postup SL obsahujúce DPH, alebo SL neobsahujúce DPH. Sme platcami DPH.

Ináč, tie dokumenty mám tiež v alfe, čítala som ich, ale práve kvôli tým nejasnostiam, som si to chcela ešte ujasniť. Ešte k výdaju tých SL do spotreby. Netreba nejaký protokol? Na základe čoho ich vlastne vydám? Nemal by zamestnanec niečo podpísať? Vďaka.
veronikasad
01.07.12,09:26
A môžeš mi povedať, aký je rozdiel? Ja teraz neviem, či mám použiť postup SL obsahujúce DPH, alebo SL neobsahujúce DPH. Sme platcami DPH.

Ináč, tie dokumenty mám tiež v alfe, čítala som ich, ale práve kvôli tým nejasnostiam, som si to chcela ešte ujasniť. Ešte k výdaju tých SL do spotreby. Netreba nejaký protokol? Na základe čoho ich vlastne vydám? Nemal by zamestnanec niečo podpísať? Vďaka.
aké stravné lístky máš ? gastráče ?
mondes
01.07.12,09:29
Nemám tušenia. Tie lístky sú už dávno spotrebované. Mám len fa. z Vašej stravovacej, či ako sa volá. Lístky som nevidela.
veronikasad
01.07.12,09:31
Nemám tušenia. Tie lístky sú už dávno spotrebované. Mám len fa. z Vašej stravovacej, či ako sa volá. Lístky som nevidela.
Vaša stravovacia distribuuje gastrolístky, tam žiadna DPH-čka pri SL nie je. Ak sú určené zamestnancom, je nárok na odpočet DPH z provízie.

K evidencii ti stačí jednoduchá tabuľka v exceli, s menom zamestnanca, počtom odpracovaných dní, počtom vydaných SL, číslom SL a dátumom a podpisom zamestnanca, ktorý SL prevzal.

Prečo nevyužívaš tie bezplatné školenia v KROSe ?
mondes
01.07.12,09:35
Ďakujem veľmi pekne. Ste super, že ešte aj v čase nedeľňajšieho obeda máte chuť odpovedať na otázky.
mondes
01.07.12,21:18
Vaša stravovacia distribuuje gastrolístky, tam žiadna DPH-čka pri SL nie je. Ak sú určené zamestnancom, je nárok na odpočet DPH z provízie.

K evidencii ti stačí jednoduchá tabuľka v exceli, s menom zamestnanca, počtom odpracovaných dní, počtom vydaných SL, číslom SL a dátumom a podpisom zamestnanca, ktorý SL prevzal.

Prečo nevyužívaš tie bezplatné školenia v KROSe ?

K poslednej otázke: Ak by robili školenia aj v Prešove, tak určite by som šla. Ale pre mňa najbližšie školenie je v Košiciach a to je dosť ďaleko a autom sa sama neodvážim cestovať do Košíc.
Paula
01.07.12,21:27
Kros-Nekros...o účtovaní SL je na Porade stovky príspevkov -:)
mondes
09.07.12,17:03
Dobrý deň poraďáci, čítam tu rôzne príspevky o účtovaní stravných lístkov pre zamestnancov, ale neviem, ktorý spôsob je správny. Niekedy vo februári nám došla faktúra za SL + sprostr. poplatok. Lístky boli kupované na február a marec. Fa som zaúčtovala do VNZD a poplatok do VOZD. Zamestnancovi sa lístky vydali ešte vo februári. Potrebujem zaúčtovať ich spotrebu. Ako mám postupovať? Na základe čoho mám účtovať ich spotrebu? A s akým dátumom? Ďakujem Vám veľmi pekne za radu.

Zdravím Vás. Prepáčte mi, ale opäť sa musím vrátiť k tomuto. Mám faktúru z 8.2.2012 od VAŠA Slovensko za nákup stravných lístkov v hodnote 118,35 Eur. (111,15 je hodnota SL a 7,20 je poplatok). Počet SL na faktúre je 39 ks. Zaúčtovala som to ako VNZD. Zaevidovala do knihy cenín. Myslela som si, že tie lístky boli kupované na február a marec, ale dnes som sa rozprávala so SZČO, ktorá tie lístky kupovala pre zamestnanca a vravela, že lístky boli kupované na december 2011 a január 2012. Je to ok, že lístky sa kúpili spätne? Tu som kdesi čítala, že SL sa spätne nemôžu dávať do N. Rozprávala som sa s predch. účtovníčkou a tá tvrdila, že ak sa jedná o lístky pre zamestnancov, tak je to ok. Vraj SZČO ich kúpila 8.2.2012, a v ten istý deň ich aj vydala zamestnancovi na základe toho, že zc má nárok na tie lístky. To sa mi vôbec nezdá. Ako to mám správne vyriešiť? Jediné čo mám, je faktúra za SL, ktorú som zaúčtovala do VNZD. A ďalej sa neviem pohnúť, nakoľko počet SL mi nesedí s pracovnými dňami za december a január. Ako by ste to riešili vy? Srdečná vďaka Vám.
mondes
09.07.12,17:36
Zdravím Vás. Prepáčte mi, ale opäť sa musím vrátiť k tomuto. Mám faktúru z 8.2.2012 od VAŠA Slovensko za nákup stravných lístkov v hodnote 118,35 Eur. (111,15 je hodnota SL a 7,20 je poplatok). Počet SL na faktúre je 39 ks. Zaúčtovala som to ako VNZD. Zaevidovala do knihy cenín. Myslela som si, že tie lístky boli kupované na február a marec, ale dnes som sa rozprávala so SZČO, ktorá tie lístky kupovala pre zamestnanca a vravela, že lístky boli kupované na december 2011 a január 2012. Je to ok, že lístky sa kúpili spätne? Tu som kdesi čítala, že SL sa spätne nemôžu dávať do N. Rozprávala som sa s predch. účtovníčkou a tá tvrdila, že ak sa jedná o lístky pre zamestnancov, tak je to ok. Vraj SZČO ich kúpila 8.2.2012, a v ten istý deň ich aj vydala zamestnancovi na základe toho, že zc má nárok na tie lístky. To sa mi vôbec nezdá. Ako to mám správne vyriešiť? Jediné čo mám, je faktúra za SL, ktorú som zaúčtovala do VNZD. A ďalej sa neviem pohnúť, nakoľko počet SL mi nesedí s pracovnými dňami za december a január. Ako by ste to riešili vy? Srdečná vďaka Vám.

Prosím Vás pekne o radu. Je možné kúpiť spätne SL, ak sa jedná o zamestnanca? Ďakujem.
avalik
09.07.12,17:44
Prosím Vás pekne o radu. Je možné kúpiť spätne SL, ak sa jedná o zamestnanca? Ďakujem.

http://www.porada.sk/t166343-uctovanie-stravnych-listkov-ju.html
mondes
09.07.12,18:09
http://www.porada.sk/t166343-uctovanie-stravnych-listkov-ju.html

Ďakujem. Takže možné to je. No poprosím Vás o pomoc pri vyriešení môjho prípadu. Ako som už písala, faktúra za SL došla 8.2.2012 v hodnote 118,35 Eur. Počet SL na fa. je 39 ks á 2,85. Zaúčtovala som to ako VNZD. To sú lístky za december 2011 a január 2012. Podľa počtu odprac. dní preúčtujem počet SL z VNZD do VOZD? Ešte je tu fakt, že SZČO zamestnancovi nezráža zo mzdy čiastku za SL a netvorí SF. Ďalej viem, že zamestnávateľ môže uhradiť min. 55% z ceny SL, t.j. 1,57 Eur ale najviac 55% z 3,80 Eur, t.j. 2,09 Eur. Takže ak zamestnávateľ preplatí zamestnancovi najviac 2,09 zo SL v sume 2,85, tak čo s tým rozdielom 0,76 Eur? Dúfam, že som to jasne napísala. Fakt si neviem pomôcť. Ďakujem pekne.
veronikasad
09.07.12,19:04
Ďakujem. Takže možné to je. No poprosím Vás o pomoc pri vyriešení môjho prípadu. Ako som už písala, faktúra za SL došla 8.2.2012 v hodnote 118,35 Eur. Počet SL na fa. je 39 ks á 2,85. Zaúčtovala som to ako VNZD. To sú lístky za december 2011 a január 2012. Podľa počtu odprac. dní preúčtujem počet SL z VNZD do VOZD? Ešte je tu fakt, že SZČO zamestnancovi nezráža zo mzdy čiastku za SL a netvorí SF. Ďalej viem, že zamestnávateľ môže uhradiť min. 55% z ceny SL, t.j. 1,57 Eur ale najviac 55% z 3,80 Eur, t.j. 2,09 Eur. Takže ak zamestnávateľ preplatí zamestnancovi najviac 2,09 zo SL v sume 2,85, tak čo s tým rozdielom 0,76 Eur? Dúfam, že som to jasne napísala. Fakt si neviem pomôcť. Ďakujem pekne.
Rozdiel zaúčtuješ ako VNZD. Nie je predmetom dane zo závislej činnosti u zamestnanca.
mondes
09.07.12,19:43
Rozdiel zaúčtuješ ako VNZD. Nie je predmetom dane zo závislej činnosti u zamestnanca.

Jééj ďakujem, už som nedúfala. Ale ešte si to musím zhrnúť. Mám došlú fa za nákup SL pre zamestnanca s dátumom 8.2.2012. Jedná sa o SL za mesiac december 2011 a január 2012. Fa som zaúčtovala ako VNZD. Ceniny vediem v evidencii cenín. Spočítam pracovné dni december a január, za ktoré má zamestnanec nárok na SL a preúčtujem z VNZD do VOZD. Avšak zamestnávateľ nezráža zamestnancovi zo mzdy čiastku 45% z ceny SL ani neprepláca zo SF. Takže preúčtovať do VOZD nemôžem celú sumu stravného lístka(2,85), len čiastku do výšky 55% zo sumy stravného v pásme od 5 do 12 hodín, t.j. z 3,80, čiže do VOZD môžem preúčtovať najviac 2,09 z ceny SL.(samozrejme x počet SL). Správne? Vychádzala som z toho:

5. Zamestnávateľ platí viac ako polovicu.
Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi prispieť na stravu sumou vo výške najmenej 55 percent z ceny jedla. Najviac však do výšky 55 percent zo sumy stravného poskytovaného pri pracovných cestách, ktoré trvajú 5 až 12 hodín, čo je od januára 3,80 eura. Zamestnávateľ teda môže prispievať zamestnancom na stravu najviac do výšky 2,09 eura (55 percent zo sumy stravného 3,80 eura). Na stravu zamestnanca možno prispieť aj zo sociálneho fondu, zvyšok z ceny stravy platí zamestnanec.

Ďakujem.
veronikasad
09.07.12,19:49
Ak cena SL je 2,85€ a zamestnávatel nepožaduje od zamestnanca žiadny doplatok :

1. 2,09€ je pre zamestnávatela VOZD
2. 0,76€ je pre zamestnávatela VNZD
3. žiadna suma nie je predmetom dane zo závislej činnosti u zamestnanca
4. spotrebu SL účtuješ cez interný doklad - účtuješ v ALFE, presný postup máš v priloženom príspevku.


mimotemyZ akého dôvodu firma netvorí sociálny fond ?
mondes
09.07.12,19:58
Ak cena SL je 2,85€ a zamestnávatel nepožaduje od zamestnanca žiadny doplatok :

1. 2,09€ je pre zamestnávatela VOZD
2. 0,76€ je pre zamestnávatela VNZD
3. žiadna suma nie je predmetom dane zo závislej činnosti u zamestnanca
4. spotrebu SL účtuješ cez interný doklad - účtuješ v ALFE, presný postup máš v priloženom príspevku.


mimotemyZ akého dôvodu firma netvorí sociálny fond ?

Ďakujem veľmi pekne. Dôvod, prečo netvorí firma SF neviem, ja som sa na to pýtala predošlej účtovníčky, tak mi povedala, len to, že netvorí. A mala by? Resp. je povinnosť tvoriť SF?
mondes
09.07.12,20:01
Jaj, ešte ma napadla taká podotázka. Ak faktúra za SL bola vystavená 8.2.2012, ale SL boli za december 2011 a január 2012, tak spotrebu SL mám zaúčtovať k 31.1.2012, alebo k 8.2.2012. Vďaka.
avalik
09.07.12,20:18
Ďakujem veľmi pekne. Dôvod, prečo netvorí firma SF neviem, ja som sa na to pýtala predošlej účtovníčky, tak mi povedala, len to, že netvorí. A mala by? Resp. je povinnosť tvoriť SF?

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1994-152
avalik
09.07.12,20:19
Jaj, ešte ma napadla taká podotázka. Ak faktúra za SL bola vystavená 8.2.2012, ale SL boli za december 2011 a január 2012, tak spotrebu SL mám zaúčtovať k 31.1.2012, alebo k 8.2.2012. Vďaka.

odpoved mas v tomto prispevku http://www.porada.sk/t111857-p2-stravne-listky-v-ju.html#post2096474
mondes
09.07.12,20:32
odpoved mas v tomto prispevku http://www.porada.sk/t111857-p2-stravne-listky-v-ju.html#post2096474

Neviem presne, kedy boli vydané zamestnancovi, ale skôr mi príde 8.2.2012, kedy boli SL zakúpené. Ale ak boli zakúpené a vydané zamestnancovi 8.2.2012, tak ich zamestnanec bude využívať v nasledujúce dni a nie v predošlé dni. Veď načo by mu boli SL za december a január, keď ich už mal mať dávno minuté? Nejak mi to príde proti logike. Ak dostal lístky 8.2.2012 za december a január a o týždeň dostane lístky za február a marec, tak čo bude s tými lístkami ten zamestnanec robiť?
avalik
09.07.12,20:50
Neviem presne, kedy boli vydané zamestnancovi, ale skôr mi príde 8.2.2012, kedy boli SL zakúpené. Ale ak boli zakúpené a vydané zamestnancovi 8.2.2012, tak ich zamestnanec bude využívať v nasledujúce dni a nie v predošlé dni. Veď načo by mu boli SL za december a január, keď ich už mal mať dávno minuté? Nejak mi to príde proti logike. Ak dostal lístky 8.2.2012 za december a január a o týždeň dostane lístky za február a marec, tak čo bude s tými lístkami ten zamestnanec robiť?

ano mal by ich dostat vopred ... ale niektore firmy ich davaju v priebehu mesiaca alebo po ... a co s nimi urobi? no nakupi potraviny do domacnosti, lebo v case, ked mal mat poskytnute listky, pouzil svoje vlastne zdroje na zabezpecenie stravovania

a kedy boli vydane zamestnancovi, by ti mal dat vediet ten kto mu ich vydal ... vydaj SL sa realizuje oproti podpisu, a na vydajnej listine byva datum prevzatia ... ako inak zdokladujes vydanie SL?
mondes
09.07.12,20:55
Ďakujem pekne.
mondes
09.07.12,21:00
Ešte k tvorbe SF. Viem, že je povinnosť ho tvoriť. Ale čo v prípade, ak zamestnávateľ ho netvorí? Je to veľmi zlé? Totižto SZČO má len 1 zamestnanca, na ktorého má vytvorenú chránenú dielňu. Takže všetky finančné prostriedky na zamestnanca dostáva z UP. Nie je to dobrý dôvod na to, že zamestnávateľ netvorí SF? Ďakujem.
avalik
09.07.12,22:34
tvorba SF je mimo tejto temy
Zita5
10.07.12,04:12
Neviem presne, kedy boli vydané zamestnancovi, ale skôr mi príde 8.2.2012, kedy boli SL zakúpené. Ale ak boli zakúpené a vydané zamestnancovi 8.2.2012, tak ich zamestnanec bude využívať v nasledujúce dni a nie v predošlé dni. Veď načo by mu boli SL za december a január, keď ich už mal mať dávno minuté? Nejak mi to príde proti logike. Ak dostal lístky 8.2.2012 za december a január a o týždeň dostane lístky za február a marec, tak čo bude s tými lístkami ten zamestnanec robiť?

Táto otázka by nemala zaujímať ani zamestnávateľa , ani účtovníka :) Je to zo strany zamestnávateľa len plnenie si svojich povinností a ostatné je už súkromná vec zamestnanca, ako s lístkami naloží .

K SF - zamestnávateľ je povinný tvoriť SF aj keď má čo i len jedného zamestnanca.Takže ak bývalá účtovníčka netvorila SF , tak začnite Vy.
Zita5
10.07.12,04:22
Ešte k tvorbe SF. Viem, že je povinnosť ho tvoriť. Ale čo v prípade, ak zamestnávateľ ho netvorí? Je to veľmi zlé? Totižto SZČO má len 1 zamestnanca, na ktorého má vytvorenú chránenú dielňu. Takže všetky finančné prostriedky na zamestnanca dostáva z UP. Nie je to dobrý dôvod na to, že zamestnávateľ netvorí SF? Ďakujem.

Zákon nedáva žiadnu výnimku, len povinnosť . Takže to čo uvádzate nie je dôvod k netvoriť SF.
mondes
10.07.12,13:22
Táto otázka by nemala zaujímať ani zamestnávateľa , ani účtovníka :) Je to zo strany zamestnávateľa len plnenie si svojich povinností a ostatné je už súkromná vec zamestnanca, ako s lístkami naloží .

K SF - zamestnávateľ je povinný tvoriť SF aj keď má čo i len jedného zamestnanca.Takže ak bývalá účtovníčka netvorila SF , tak začnite Vy.


...ale ja nemám ani potuchy ako začať tvoriť SF. Môžem aj teraz, v polovici roka? Čítala som príspevky o tvorbe SF, ale zdá sa mi to veľmi zložité.

Ešte k tým stravným lístkom. Ak zamestnávateľ kúpil SL na december 2011 vo februári 2012, je to OK? Nemá sa nejako upravovať ZD? Som načisto domotaná z tých SL. Všade čítam postup nákupu SL takýto, že faktúra za SL ide do VNZD a až spotreba SL ide do VOZD ale len 55%. Ale 55% z ceny SL(2,85 Eur), alebo 55% z 3,80 Eur? Na druhej strane, ak boli lístky kupované vo februári na december 2011 a január 2012, tak k 8.2.2012 už mali byť dávno spotrebované. Nakoľko SL bolo 39 ks a pracovné dni za december a január boli spolu 42 dni. Takže ak mám faktúru za SL zaúčtovanú ako VNZD, tak musím preúčtovať sumu 81,51 (39x2,09) z VNZD do VOZD. A by to malo byť ok. Však? Ďakujem pekne.
mondes
10.07.12,13:42
Ak cena SL je 2,85€ a zamestnávatel nepožaduje od zamestnanca žiadny doplatok :

1. 2,09€ je pre zamestnávatela VOZD
2. 0,76€ je pre zamestnávatela VNZD
3. žiadna suma nie je predmetom dane zo závislej činnosti u zamestnanca
4. spotrebu SL účtuješ cez interný doklad - účtuješ v ALFE, presný postup máš v priloženom príspevku.


mimotemyZ akého dôvodu firma netvorí sociálny fond ?

Takže ak mám celú faktúru za SL vo VNZD, tak cez ID preúčtujem sumu 81,51 (39*2,09)do VOZD a so sumou 29,64 (39*0,76) nerobím už nič, keďže už je vo VNZD. Však? Už som taká domotaná, že až. Čím viac o tom čítam, tým sa viac zamotávam. Ďakujem veľmi pekne.
mondes
10.07.12,16:37
[QUOTE=veronikasad;2101391]Ak cena SL je 2,85€ a zamestnávatel nepožaduje od zamestnanca žiadny doplatok :

1. 2,09€ je pre zamestnávatela VOZD
2. 0,76€ je pre zamestnávatela VNZD
3. žiadna suma nie je predmetom dane zo závislej činnosti u zamestnanca
4. spotrebu SL účtuješ cez interný doklad - účtuješ v ALFE, presný postup máš v priloženom príspevku.


mimotemyZ akého dôvodu firma netvorí sociálny fond ?[/QUOTE

Pekne Vás prosím o ujasnenie. Zamestnávateľ kúpil 8.2.2012 SL pre zamestnanca na december a január v počte 39 ks á 2,85. Faktúru som zaúčtovala ako VNZD. Keďže to boli SL kupované pozadu, hneď 8.2. boli vydané zamestnancovi. Zamestnanec mal za december a január odpracované 40 dní. Takže ja vlastne z VNZD do VOZD preúčtujem sumu vo výške 39x2,09 t.j. 81,51 Eur. A zvyšok nechám ako VNZD. Je to správne? Veľmi pekne Vám ďakujem.
Zita5
10.07.12,16:45
Mondes ak účtujete v ALFE, je tam presný postup účtovania stravných lístkov - viď Pomoc .Ak nie tak prikladám dokument o účtovaní stravných lístkov ...
http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000063542/%A9kolenie%20ALFA%20%E8.%201%20-%20%DA%E8tovanie%20stravn%FDch%20l%EDstkov.pdf
mondes
10.07.12,17:10
Mondes ak účtujete v ALFE, je tam presný postup účtovania stravných lístkov - viď Pomoc .Ak nie tak prikladám dokument o účtovaní stravných lístkov ...
http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000063542/%A9kolenie%20ALFA%20%E8.%201%20-%20%DA%E8tovanie%20stravn%FDch%20l%EDstkov.pdf

Áno, účtujem v Alfe, ale tam je postup účtovania stravných lístkov taký, že zamestnávateľ platí 55% z ceny SL a zamestnancovi zráža zo mzdy 45%. Poprípade mu ešte niečo preplatí zo SF. Ale SZČO netvorí SF a zamestnancovi nezráža zo mzdy nič čo sa týka SL. Takže potrebujem vedieť, že ak mám faktúru zaúčtovanú vo VNZD, tak časť sumy len preúčtujem do VOZD a koniec. Či?

Fa za nákup SL 111,15 Eur
poplatok 6,00 Eur
DPH% 1,20 Eur
Celková fa: 118,35 Eur

Počet SL na faktúre je 39 ks á 2,85.
Keďže faktúra bola vystavená 8.2.2012, ale lístky sa kupovali za december a január pozadu, tak si vypočítam maximálnu sumu zo SL, ktorú si môže dať zamestnávateľ do N, t.j. 39x2,09 Eur(55% z 3,80 = 2,09) a preúčtujem to do VOZD. Je to ok? Tu sa mi natíska ďalšia otázka, že či to mám preúčtovať cez ID alebo z pokladne (v návode od Krosu je to z pokladne). Ďakujem pekne.
mondes
10.07.12,17:26
Ešte ma napadla taká vec. Faktúra došla 8.2.2012 za nákup SL v celkovej sume 118,35 Eur, počet lístkov 39 á 2,85 Eur. Keďže sú to lístky pozadu, tak nemusím čakať, koľko sa spotrebuje, ale už mali byť spotrebované, tak ja si tú sumu hneď rozdelím na 2 časti a to : Do VOZD dám sumu 39x2,09, t.j. 81,51 Eur a do VNZD dám sumu 29,64 Eur (39x0,76). Môže byť?
Zita5
10.07.12,17:53
http://www.porada.sk/t111857-p7-stravne-listky-v-ju.html#post2101819 tu Vám to Veronika všetko rozpísala .Postup je jasný .Čiže áno 81,51 eur do VOZD a 29,64 do VOZD. Či Interným alebo pokladničným dokladom ? V príklade od Krosu účtujú niektoré SL cez ceniny(nákup SL do zásoby ) a preto používajú pokladničné doklady .SL je cenina, ktorá sa účtuje do cenín, okrem prípadov, kedy sa SL nakúpia a idú hneď do spotreby .Čiže 39 ks kúpim a hneď aj 39 ks vydám.....v tomto prípade môžem účtovať výdaj SL cez Interný doklad ako nepeňažnú operáciu a prílohu ID by mohla tvoriť príloha - potvrdenie o prevzatí SL zamestnancom .

Postupy JU

§ 6 Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov

(11) V knihe cenín sa účtujú ceniny. Ak sú ceniny určené na priamu spotrebu bezodkladne po ich obstaraní, v knihe cenín sa neúčtujú.
mondes
10.07.12,20:18
Ďakujem krásne.
m.aj.a
14.01.13,07:54
Zdravím Vás všetkých, prečítala som si celú túto diskusiu, pretože aj mne teraz pribudlo účtovanie SL pre zamestnanca. Ostala tu však nezodpovedaná otázka o tom, z akej ceny sa účtuje tých 55%, a to či z ceny lístka, t.j. z 2,85 alebo zo sadzby určenej na PC do 12 h., t.j. z 3,80. Podľa mňa by to malo byť zo skutočnej ceny SL, t.j. 55% z 2,85= 1,57. Citácia o tom, že max. do výšky 55% z 3,80 je, myslím si, vtedy, ak by bol SL vyššej hodnoty napr. 4,- alebo viac.
Pretože by aj ten, čo nakúpi lístky nižšej hodnoty, mal v VOZD rovnakú výšku ako ten, čo nakupuje lístky trebárs v hodnote 3,80. Čo vy na to, uvažujem správne?
Tweety
14.01.13,07:58
Zdravím Vás všetkých, prečítala som si celú túto diskusiu, pretože aj mne teraz pribudlo účtovanie SL pre zamestnanca. Ostala tu však nezodpovedaná otázka o tom, z akej ceny sa účtuje tých 55%, a to či z ceny lístka, t.j. z 2,85 alebo zo sadzby určenej na PC do 12 h., t.j. z 3,80. Podľa mňa by to malo byť zo skutočnej ceny SL, t.j. 55% z 2,85= 1,57. Citácia o tom, že max. do výšky 55% z 3,80 je, myslím si, vtedy, ak by bol SL vyššej hodnoty napr. 4,- alebo viac.
Pretože by aj ten, čo nakúpi lístky nižšej hodnoty, mal v VOZD rovnakú výšku ako ten, čo nakupuje lístky trebárs v hodnote 3,80. Čo vy na to, uvažujem správne? Nerozmlýšľaš správne. 55% z hodnoty SL je minimum, ale zákon povoľuje ísť do max. výdavku, nákladu a to až do výšky 55% zo sadzby stravného pri PC v prvom pásme, teda aktuálne 55% z hodnoty 4€
m.aj.a
14.01.13,08:22
Nuž, ak je to tak, nechám si poradiť. Takže ak SZČO nakúpila SL pre zamestnanca v hodnote 3,-€, tak do VOZD si pri poskytnutí môže dať 55% nie iba 1,65 (z 3,-), ale až do výšky 2,20 (zo 4,-).
SL som účtovala už veľmi dávno, preto si nepamätám, len kdesi v mysli mi ostalo, že sme to vtedy s kolegyňou riešili v tom zmysle ako som uviedla predtým.
Ešte sme tiež stále dookola preberali (naozaj si neviem spomenúť:confused: ), či pri poskytnutí, čiže predaji SL zamestnancovi účtovať DPH alebo nie, ak sme platcami DPH, alebo kedy sa to vlastne robí, kolegyňa bola skúsená účtovníčka, ale z toho sme nevedeli výjsť, pretože sme vtedy v Poradcovi kdesi vyčítali, že pri predaji SL zamestnancovi je potrebné pripočítať DPH, čo nám akosi nesedelo, no teraz už ani neviem, ako to dopadlo.
Tweety
14.01.13,10:48
Nuž, ak je to tak, nechám si poradiť. Takže ak SZČO nakúpila SL pre zamestnanca v hodnote 3,-€, tak do VOZD si pri poskytnutí môže dať 55% nie iba 1,65 (z 3,-), ale až do výšky 2,20 (zo 4,-).
SL som účtovala už veľmi dávno, preto si nepamätám, len kdesi v mysli mi ostalo, že sme to vtedy s kolegyňou riešili v tom zmysle ako som uviedla predtým.
Ešte sme tiež stále dookola preberali (naozaj si neviem spomenúť:confused: ), či pri poskytnutí, čiže predaji SL zamestnancovi účtovať DPH alebo nie, ak sme platcami DPH, alebo kedy sa to vlastne robí, kolegyňa bola skúsená účtovníčka, ale z toho sme nevedeli výjsť, pretože sme vtedy v Poradcovi kdesi vyčítali, že pri predaji SL zamestnancovi je potrebné pripočítať DPH, čo nám akosi nesedelo, no teraz už ani neviem, ako to dopadlo.
Veď ste mohli uplatniť len 55% z hodnoty SL, aj teraz je to možné. Nie je povinnosťou uplatniť si maximum. A k tomu problému s dph len toľko, SL nie sú predmetom dph, preto pri ich predaji zamestnancom ani žiadnu neodvádzate.