MajaV
20.07.05,08:16
Sociálna poisťovňa zverejnila pokyn ako vyplniť ELDP pri rodičovskej dovolenke

http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=106&aid=196&arch=&lang=sk
janka37
20.07.05,06:41
To znamená, že sa nebude uvádzať vôbec?
Tak to sa už teším, ako to budem vypĺňať pre zamestnankyňu, ktorá bola od minulého roku na materskej, potom na rodičovskej a teraz (samozrejme ešte pred 1.júlom) nastúpila na ďalšiu materskú. http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
endrju
20.07.05,07:06
Zo sociálnej poisťovne som včera dostal takúto odpoveď na moju otázku ohľadom vyplňovania ELDP od 1.7.2005 v prípade rodičovskej dovolenky:

"Podľa § 26 ods. 1 písm. e) zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení zákona č. 244/2005 Z. z. sa zamestnancovi prerušuje povinné dôchodkové poistenie v období, po 30. júni 2005, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu (§ 166, § 168 ods. 5 a § 169 Zákonníka práce).
Z vyššie uvedeného dôvodu zápis údajov v príslušných rubrikách evidenčného listu dôchodkového poistenia za zamestnanca, ktorý po 30. júni 2005 čerpá rodičovskú dovolenku, bude nasledovný:
Obdobie rodičovskej dovolenky v rubrike „Obdobie dôchodkového poistenia” je možné v roku 2005 zapisovať s priradeným znakom poistenia „RD“ len do 30. júna. Od 1. júla sa obdobie rodičovskej dovolenky v tejto rubrike neuvádza, nakoľko ide o obdobie prerušenia povinného dôchodkového poistenia, ktoré nie je obdobím dôchodkového poistenia.
V rubrike „Kal. dni vylúč. dôb” sa počtom kalendárnych dní uvádzajú doby, ktoré sa vylučujú na zistenie priemerného mesačného zárobku. Ide o doby uvedené v § 3 ods. 7 vyhlášky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 290/1994 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o sociálnom zabezpečení, teda podľa právnych predpisov platných pred 1. januárom 2004. Medzi tieto doby patrí aj obdobie, po ktoré sa rodič stará (staral) o dieťa do šiestich rokov veku. Pretože rodičovská dovolenka spadá do obdobia vyššie uvedenej starostlivosti o dieťa, je potrebné aj obdobie rodičovskej dovolenky vykázať v rubrike „Kal. dni vylúč. dôb” (pozri tiež návod na zadnej strane evidenčného listu), a to bez ohľadu na to, či bola čerpaná do 30. júna 2005 alebo po tomto dátume. V tejto rubrike, je potrebné vykázať celé obdobie rodičovskej dovolenky v roku 2005.
Príklad: Rodičovská dovolenka v roku 2005 trvala v období od 1. mája 2005 do 30. septembra 2005. Zápis údajov v jednotlivých rubrikách bude nasledovný:

Kalendárny rok Znak poistenia od do VZ VZ počas vylúč. dôb Kal. dni vylúč. dôb
2005 A 01 01 30 04
Kalendárny rok Znak poistenia od do VZ VZ počas vylúč. dôb Kal. dni vylúč. dôb
2005 RD 01 05 30 06 153
Kalendárny rok Znak poistenia od do VZ VZ počas vylúč. dôb Kal. dni vylúč. dôb
2005 A 01 10 31 12

Z vyššie uvedeného vyplýva, že v rubrike „Kal. dni vylúč. dôb” je potrebné zapísať všetky vylúčiteľné doby, ktoré sa vyskytnú počas trvania zamestnania, teda v období zapísanom v rubrikách „Dátum vzniku” a „Dátum zániku” pracovného pomeru (iného pracovného vzťahu). Skutočnosť, či dni vylúčiteľnej doby sú zároveň aj dňami dôchodkového poistenia alebo nie, nemá na ich uvádzanie v rubrike „Kal. dni vylúč. dôb” žiadny vplyv."

Dúfam, že to pomôže pri orientácii.
janka37
20.07.05,07:14
Andrej, ďakujem za podrobný výklad, veľmi to pomôže. Len jedna vec mi tam ešte nie je jasná.

"Pretože rodičovská dovolenka spadá do obdobia vyššie uvedenej starostlivosti o dieťa, je potrebné aj obdobie rodičovskej dovolenky vykázať v rubrike „Kal. dni vylúč. dôb” (pozri tiež návod na zadnej strane evidenčného listu), a to bez ohľadu na to, či bola čerpaná do 30. júna 2005 alebo po tomto dátume. V tejto rubrike, je potrebné vykázať celé obdobie rodičovskej dovolenky v roku 2005."

V príklade, ktorý tam uvádzajú, ale chýba obdobie 1.7.-30.9.2005. Ak je potrebné vykázať celé obdobie, tak ako alebo kde?
Možno to tam niekde je, ale nie je mi to úplne jasné a zhodou okolností to asi bude práve náš prípad, takže by mi veľmi pomohlo zorientovať sa v tom.
Vopred ďakujem všetkým, ktorí môžu a chcú poradiť.
endrju
20.07.05,07:18
Janka,

toto nedomysleli v Sociálnej poisťovni. V uvedenom príklade je to asi v riadku 1.5. - 30.6. Ale ako to má byť ak rodičovská dovolenka začne po 1.7.?
Neviem, v ktorom riadku by mali byť tie vylúčiteľné doby za rodičovskú dovolenku v takomto prípade. Idem ich "bombardovať" ďalej. Predpokladám, že do 2 týždňov dokážu odpovedať.:)
janka37
20.07.05,07:30
To je pre nich typické. Najprv niečo nariadiť a potom domýšľať detaily. http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif

Ale som celkom zvedavá, ako to vyriešia. Našťastie, naša zamestnankyňa si ešte nejaký ten mesiac pobudne na materskej a potom na rodičovskej, takže dovtedy to hádam budem vedieť aj papierovo vyriešiť. ;)
endrju
20.07.05,07:48
V tomto okamžiku je najdôležitejšie, aby si mala odoslaný RLFO s ohlásením prerušenia z dôvodu rodičovskej dovolenky. ELDP ešte môže chvíľu čakať.
Bol som na školení 29.6. a položil som otázku o ELDP jednej milej pani zo sociálnej poisťovne. Dostal som odpoveď, že niekedy v októbri jej mám zavolať. Vtedy by už mala poznať presnú odpoveď na moju otázku.:p:p:p
Len mám obavu, že do októbra bude ďalšia novela zákona o sociálnom poistení. To opäť nebudú niečo "vedieť". Poradia nám potom, aby sme volali na Štedrý deň po 16:00???:D:D:D
Kimáková
20.07.05,08:08
Janka,

toto nedomysleli v Sociálnej poisťovni. V uvedenom príklade je to asi v riadku 1.5. - 30.6. Ale ako to má byť ak rodičovská dovolenka začne po 1.7.?
Neviem, v ktorom riadku by mali byť tie vylúčiteľné doby za rodičovskú dovolenku v takomto prípade. Idem ich "bombardovať" ďalej. Predpokladám, že do 2 týždňov dokážu odpovedať.:)
toto sme už vyzistili, že ak začne RD po 1.7.2005, tak toto obdobie sa neuvedie, teda dátumy tam figurovať nebudú, ale políčo kal. dni vylučiteľných dôb uvediete tieto dni RD do riadku predchádzajúceho riadku, v ktorom bude pokračovanie po RD.
endrju
20.07.05,08:13
toto sme už vyzistili, že ak začne RD po 1.7.2005, tak toto obdobie sa neuvedie, teda dátumy tam figurovať nebudú, ale políčo kal. dni vylučiteľných dôb uvediete tieto dni RD do riadku predchádzajúceho riadku, v ktorom bude pokračovanie po RD. Ďakujem.
Asi by nezaškodilo vytvoriť silnejší tlak na sociálku, aby odpovede na zvedavé otázky zverejňovala trochu rýchlejšie a v prehľadnejšej podobe.
Ja som včerajšiu odpoveď dostal po dvoch týždňoch čakania.
A to som im v pôvodnej správe napísal, že informáciu som márne hľadal na ich internetovej stránke a bol by som rád, keby mi "hodili" aspoň link na informáciu. Poslali dokument s vypracovanou odpoveďou.
janka37
20.07.05,08:15
Nooo, pokiaľ by šlo len o to, bola by som ochotná volať aj na Štedrý deň, hoci aj tesne pred polnocou, ale ak tam aj niekto bude (:D ), čo ak sa pritom dozviem riešenie súčasného stavu s tým, že od 1.1. ďalšieho roku vstupuje do platnosti ďalšia úprava? :D :D :D
Kimáková
20.07.05,08:34
Ďakujem.
Asi by nezaškodilo vytvoriť silnejší tlak na sociálku, aby odpovede na zvedavé otázky zverejňovala trochu rýchlejšie a v prehľadnejšej podobe.
Ja som včerajšiu odpoveď dostal po dvoch týždňoch čakania.
A to som im v pôvodnej správe napísal, že informáciu som márne hľadal na ich internetovej stránke a bol by som rád, keby mi "hodili" aspoň link na informáciu. Poslali dokument s vypracovanou odpoveďou.
a najlepsie ze tuto informaciu zverejnia ked uz pomaly vsetky SW firmy maju hotove upgrady
endrju
20.07.05,09:30
a najlepsie ze tuto informaciu zverejnia ked uz pomaly vsetky SW firmy maju hotove upgrady Veď tak to má byť. :p;)
Čo s takým programátorom, ktorý by v lete dovolenkoval? Odstreliť?

Aby sme sa nenudili:
- práve vyšiel v zbierke zákonov zákon 314/2005, ktorým sa novelizuje zákon o dani z príjmov (595/2003). Okrem iného je tu zmena sadzby daňového bonusu od 1.9.2005.
- chvíľu som sa "hrabal" na stránke sociálnej poisťovne. Je tam prakticky doslovne zverejený text odpovede z príspevku č. 3 v tejto téme.

Ale (kto stojí, nech sa posadí pred čítaním ďalšieho textu)...

... je tam iný príklad dátumov začiatku a ukončenia rodičovskej dovolenky.
Prečítajte si odpoveď na otázku č.8 na tejto adrese:

http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=476&lang=sk

V tomto príklade nie sú vylúčiteľné doby vyplňované len v poslednom riadku pred začiatkom rodičovskej dovolenky.
Napadlo ma pri tejto príležitosti, že riešenie príkladu s rodičovskou dovolenkou v termíne 1.12.2005 - 31.1.2007 bude asi trochu komplikovanejšie.
Tento príklad asi pošlem do sociálnej poisťovne ako doplňujúcu otázku.:p:D:)
Tatranka
20.07.05,09:41
Pekny den,
v súvislosti s problematikou, ktorú preberáte mi nie je vôbec jasné toto:
Manžel je SZČO. Od 1.12.2004 do 30.6.2005 mal pozastavenú živnosť z dôvodu poberania rodič. príspevku /nevykazoval žiadnu činnosť/.
Od 1.7.2005 má obnovenú živnosť /naďalej poberá rodičovský príspevok/.
Je povinný od 1.7.2005 začať platiť odvody do SP????? Pýtala som sa na to pracovníčky Soc. poisťovne, povedala, že nevie, aby som prišla o dva týždne!!!!!!!
Kto to má vedieť - ak nie oni?????????????????
Prosím, prosím pomôžte.
volej
21.07.05,06:05
Pekny den,
v súvislosti s problematikou, ktorú preberáte mi nie je vôbec jasné toto:
Manžel je SZČO. Od 1.12.2004 do 30.6.2005 mal pozastavenú živnosť z dôvodu poberania rodič. príspevku /nevykazoval žiadnu činnosť/.
Od 1.7.2005 má obnovenú živnosť /naďalej poberá rodičovský príspevok/.
Je povinný od 1.7.2005 začať platiť odvody do SP????? Pýtala som sa na to pracovníčky Soc. poisťovne, povedala, že nevie, aby som prišla o dva týždne!!!!!!!
Kto to má vedieť - ak nie oni?????????????????
Prosím, prosím pomôžte.
to som položila takú ťažkú otázku, že mi nikto nevie odpovedať???
kaška
21.07.05,07:20
Povinný platiť odvody zrejme nie je, keďže došlo k prerušeniu a tým aj k zániku poistenia, ale môže si doplatiť dôchodkové poistenie za obdobie prerušenia poistenia (§ 142 zákona 461/2003)
Jana Motyčková
21.07.05,13:05
Pekny den,
v súvislosti s problematikou, ktorú preberáte mi nie je vôbec jasné toto:
Manžel je SZČO. Od 1.12.2004 do 30.6.2005 mal pozastavenú živnosť z dôvodu poberania rodič. príspevku /nevykazoval žiadnu činnosť/.
Od 1.7.2005 má obnovenú živnosť /naďalej poberá rodičovský príspevok/.
Je povinný od 1.7.2005 začať platiť odvody do SP????? Pýtala som sa na to pracovníčky Soc. poisťovne, povedala, že nevie, aby som prišla o dva týždne!!!!!!!
Kto to má vedieť - ak nie oni?????????????????
Prosím, prosím pomôžte.SZČO nie je povinná platiť poistenie do SP v období, počas ktorého sa mu poskytuje rodičovský príspevok ak nevykonáva zárobkovú činnosť (pozri §140 ods.1b) zákona o SP) (Oprava - toto platilo do 30.6). T.j. kým mal prerušenú živnosť, neplatil odvody. Od 1.7. už má zárobkovú činnosť, t.j. odvody do SP by platiť mal. Tu je ale treba brať do úvahy aj §14 a 15 - SZČO je povinne nemocensky (aj dôchodkovo) poistená, ak jej príjem z podnikania bol vyšší ako 12-násobok minimálneho VZ, t.j. ak jeho príjem z podnikania v roku 2004 bol vyšší ako 12x6500 Sk. Ak nemal v r.2004 príjem v takejto výške, nemusí platiť poistné, ale môže sa dobrovolne poistiť.
kaška
22.07.05,05:55
Myslím, že §140 ods.1b) bol zrušený novelou platnou od 1.7.2005
Jana Motyčková
22.07.05,06:53
Máš pravdu, už som príspevok upravila. V uvedenom prípade, na súčasný stav to nemá vplyv.
brm
22.07.05,12:25
dnes na bratislave vidiek tvrdili jednej mojej zamestnankyni na rodičáku , že som jej nemala nahlasovať prerušenie. vraj sa to týka len tých žien na rodičáku čo nie sú zamestnané...???! a rozhorčene sa dožadovala okamžitej nápravy...otázka je, čo jej povedali, čo z toho pochopila a čo z toho chcela počuť...ale aj tak mám divné dojmy s postupu sociálky....
mimuška
29.07.05,10:10
súhlasím,ani ja som nenahlasovala prerušenie ,keď popri RD aj pracuje.
Tuší tu niekto ako sa ale takejto žene vypíše ELDP ? Program mi aj keď pracuje od 1.5.2005 tam surovo ukončí obdobie dôchod.poistenia 30.6.2005.
kaška
09.08.05,12:53
Povinný platiť odvody zrejme nie je, keďže došlo k prerušeniu a tým aj k zániku poistenia, ale môže si doplatiť dôchodkové poistenie za obdobie prerušenia poistenia (§ 142 zákona 461/2003)
Po opakovanom zvážení pojmov a dojmov som si uvedomila nasledovné.Poberanie rodičovského príspevku je niečo iné ako čerpanie rodičovskej dovolenky. Ak zamestnanec alebo SZČO čerpá rodičovskú dovolenku, prerušuje sa mu soc. poistenie ale ak poberá "len" rodičovský príspevok a súčasne pracuje alebo podniká, neprerušuje sa soc.poistenie.