hronka
18.05.09,13:55
Dobrý deň,

mám takýto problém. Môj klient (SZČO) - bývalý vojak z povolania, podniká v oblasti prežitia. Je to špecifická činnosť, na ktorú dostal povolenie od ministerstva. V praxi to znamená, že robí výcviky prežitia pre zamestnancov spoločností. Ide o istú formu teambuildingu. Sú to spravidla 2-3 dňové akcie, kde sa ludia učia prežiť a prespať v prírode bez akýchkoľvek technických pomôcok, s jedným batohom na chrbte.

A teraz v čom je problém...
Pre túto svoju činnosť nakúpil väčšie množstvo stanov, overalov, karimatiek, ešusov a podobných vecí, ktoré vlastne zapožičiava zúčastneným na každej akcii. Evidujem to ako ako materiál do 5000,- Sk, ku ktorému podľa vypracovanej internej smernice nevediem operatívnu evidenciu. Je to tak správne?

Ďalej - v poslednej dobe robí aj akcie pre deti. Pre tieto akcie nakupuje rôzne veci ako napr. farbičky, farebné papiere, lepiace pásky, ale aj hračky, švihadlá, knihy a podobne. Mám to účtovať ako materiál alebo ako réžiu???

Niekedy, po skončení akcie, vyhladoveným ľuďom po 2 dňoch strávených v lese, ugriluje kurčatá. Tieto kurčatá si chce samozrejme tiež dať do daň. uznaných výdavkov. Je to vôbec možné? Ak áno, ako to zaúčtovať? réžia, materiál?

Prosím Vás o Vaše názory. Naozaj som v tom niekedy stratená... Ako by ste postupovali? Robím účtovníctvo len tretí rok, takže veľa skúseností ešte nemám-:) ďakujem za všetky rady.