zuzana
20.07.05,08:26
Poraďte.Ak mám na leasing úžit.vozidlo, splátky v kalendári sú vždy 5.-teho v mesiaci, ak spravím úhradu niekedy 2.v mesiaci alebo 3.v mesiaci, kedy to mám zaúčtovať v ID pre DPH.Kedy sa dodanie uskutočnilo, teda vždy 5.v mesiaci alebo v deň úhrady, lebo úhrada nastala skôr.Ako to účtujete vy?
zuzana
20.07.05,07:04
Nikto neúčtujete leasing.splátky a k nim DPH v Internom doklade?
porfin
20.07.05,07:23
NO ja si myslím, že by to malo byť v deň, kedy si to uhradila
KEJKA
20.07.05,07:24
účtujeme, ale aj pracujeme, len občas idem na poradu. Ešte je stále DPH termín a Q.

Dátum 5. podľa splátkového kalendára je dátum dodania služby. Ak sa zaplatí skôr - to nič. Konieckoncov je to v jednom mesiaci. Na ID das 5.
Adula
20.07.05,07:56
Ahoj Zuzka, mám pred sebou časopis Dane a účtovníctvo 01/2005, tam je riešeny lízing, podľa toho sa menil §19od.3 - slová: "dňom, keď má byť podľa zmluvy zaplatené za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu" nahradzuje slovami " najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje". Pochopila som to tak, že keď sú platby prijaté pred tým 5, dávam dátum dodania nie 5, ale vtedy, kedy to bolo uhradené, a platby uhradené po 5, dala by som dátum dodania 5. Adula
dement
20.07.05,10:09
mam tiez otazku k leasingu, vlani som pri "odpisovaní" predmetu leasingu daval do nakladov urok tym sposobom, ze som vypocital podiel celkoveho uroku pripadajuceho na jeden mesiac z celkoveho navysenia, cize som ho daval do nakladov rovnomerne. ako som pochopil teraz dava sa urok pripadajuci skutocne na dane obdobie, bolo mozne riesit to aj takto, alebo mam podat dodatocne priznanie - v podstate som si dal do nakladov menej kedze vyska urokov klesa...

urok je kazdy mesiac iny, zda sa mi vsak dost pracne rozpisovat pri kazdu splatku a jedna suma za rok sa mi tiez nezda najvhodnejsie riesenie, chcel by som vediet ako to uctujete vy

dakujem!
mudroš
01.08.05,09:03
mam tiez otazku k leasingu, vlani som pri "odpisovaní" predmetu leasingu daval do nakladov urok tym sposobom, ze som vypocital podiel celkoveho uroku pripadajuceho na jeden mesiac z celkoveho navysenia, cize som ho daval do nakladov rovnomerne. ako som pochopil teraz dava sa urok pripadajuci skutocne na dane obdobie, bolo mozne riesit to aj takto, alebo mam podat dodatocne priznanie - v podstate som si dal do nakladov menej kedze vyska urokov klesa...

urok je kazdy mesiac iny, zda sa mi vsak dost pracne rozpisovat pri kazdu splatku a jedna suma za rok sa mi tiez nezda najvhodnejsie riesenie, chcel by som vediet ako to uctujete vy

dakujem!
Prepokladám, že ide o lízingovú zmluvu uzatvorenú po 1.1.2004. Potom sa dáva úrok do nákladov v skutoočnej výške, ktorá pripadá na účtovné obdobie. Nie rovnomerne!
Aj daňovo. Zákon o dani z príjmov bol v tomto zmysle zmenený s účinnosťou aj pre rok 2004.
Asi bude treba podať dodatočné daňové priznanie. Ak nebude dodatočné priznanie (nemusí sa lebo nedošlo k zvýšeniu daňovej povinnosti), potom je časť úroku, ktorá bola nesprávne časovo rozlíšená, v ďalších rokoch daňovo neuznaná, lebo daňové výdavky patrili do roku 2004.