svecova
18.05.09,14:44
Chcela by som sa spytat na Vas nazor, ci sa oplati za sucasnych podmienok robit si doktorat v dennej alebo v externej forme?
wagner
18.05.09,12:56
Neviem prečo by sa neoplatil. Však vzdelanie malo, má a bude mať vždy cenu. A či v dennej alebo externej, to záleží od možností daného človeka. Denné štúdium má výhodu, že má viac času na učenie, externé - môže spojiť prax so štúdiom.
svecova
18.05.09,13:11
ide mi o to, ze pri dennej forme by clovek musel platit odvody a pri externej su poplatky vyse 1000e za rok..tak co je lepsie..
veronikasad
18.05.09,13:12
ide mi o to, ze pri dennej forme by clovek musel platit odvody a pri externej su poplatky vyse 1000e za rok..tak co je lepsie..
aké odvody ?
drobeceva
18.05.09,13:15
aké odvody ?
Ak by bol interný dostával by tzv. štipendium a z toho nejdú ani odvody ani daň.
svecova
18.05.09,13:16
odvody su dobrovolne..lenze ak clovek uvazuje nad materskou a aby sa mu tie roky ratali, tak si bude platit min. nemocenske a dochodkove..
veronikasad
18.05.09,13:25
odvody su dobrovolne..lenze ak clovek uvazuje nad materskou a aby sa mu tie roky ratali, tak si bude platit min. nemocenske a dochodkove..
zamestnaj sa niekde na minimálny úväzok, do dôchodku sa ti odpracované roky budú rátať. A na nemocenské sa môžeš prihlásiť ako DPO - urrčite ušetríš.
Lianka
19.05.09,16:46
Je to aj otazka casu. Pokial viem, denne trva 3 roky a externe 5 rokov.

Co sa tyka odvodov:
Si doktorand a nevieš kto je za teba platiteľom poistného?
Za študenta doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia, ak celková dĺžka jeho doktorandského štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia pre doktorandský študijný program v dennej forme a nezískal už vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo nedovŕšil vek 30 rokov, je platiteľom poistného na verejné zdravotné poistenie štát.
Od 1. januára 2008 študenti doktorandského študijného programu už nie sú považovaní za zamestnancov, ale je im určený nový platiteľ poistného a to štát v prípade, že súčasne spĺňajú nasledovné podmienky:
a) denná forma doktorandského štúdia,
b) dodržanie štandardnej dĺžky štúdia,
c) nezískal vzdelanie tretieho stupňa,
d) a ak nedovŕšil vek 30 rokov.
Ak študent doktorandského štúdia jednu z uvedených podmienok nespĺňa, pre účely zdravotného poistenia, sa nepovažuje za osobu, za ktorú platí poistné štát a v takom prípade je povinný si platiť poistné sám ako samoplatiteľ, ak nie je zamestnancom, samostatne zárobkovo činnou osobou alebo osobou, za ktorú hradí poistné štát z iného dôvodu.
Zdroj: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=464

§ 11, ods. 8 u), ods. 9, http://www.porada.sk/t16146-zakon-o-zdravotnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#11
Lianka
19.05.09,16:51
Pozri aj tu, moze ti to pomoct pri rozhodovani: http://www.ads.sk/?studium
ichromekova
26.06.09,06:20
Ahojte poraďáci,
takže keď je doktorandovi v dennej forme štúdia priznané štipendium v zmysle par. 54 ods. 18 písm. b) zák. 131/2002, môže byť zamestnaný ako zamestnanec na plný úväzok?
Composite
23.07.09,10:40
ano
vladka.be
08.09.09,09:47
Chcela som sa popytat na odvody, ktore je potrebne odviest.. Mam v tom totany chaos, a nie je mi jasne co a preco. Poprosila by som vas, aby ste mi co najstrucnejsie napisali, co je potrebne..

Som interny doktorand, zdravotne poistenie je v poriadku, kedze mam do 30rokov, poistencom za mna je stat.

Ale co sa tyka socialneho, tak v tom je mela. Na urade mi moc neporadila, vraj mam ja vediet co chcem.. ako, no comment.. ale dala som si DNP - dochodkove s najnizsim vymeriavacim zakladom okolo 295eur. Myslite, ze to je ok? Je to potrebne? Poistene proti nezamestnanosti a nemocenske, a tieto? Ja som aj inak poistena, ze ked budem na PN dostanem tiez peniazky od Alianzu..tak si myslim, ze to netreba.. mne ide hlavne o to, aby sa mi zapocitali roky do dochodku, a mam viac ako 26rokov.. proste aby som nic nezanedbala.. nech to mam vsetko poporiadku..

Inu pracu nemam, nastupujem az neskor - kedze sa to miesto pre mna vybavuje v skole, bude to chranene pracovne miesto, lebo som ZP osoba, tak ta tiez vela papierov treba, tazka byrokracia.. tak zrejme nastupujem az neskor do prace, tak potom tie odvody bude odvadzat zamestnavatel.. potom to DNP zrusim.. a na matersku neplanujem, dieta uz mam.. dalsie tak skoro nebude :)

budem velmi vdacna za odpovede..
Composite
08.09.09,12:30
ahoj, ja som si nakoniec dal nemocenské a podporu z najnižšieho základu. dôchodkové som vynechal.

tie 3 roky z min. moc v konečnom dôsledku nezavážia, čo zaváži je asi invalidné, ktoré sa ale nedá platiť samostatne.

ak som neodpovedal na všetko, tak prosím polož otázku stručnejšie.
vladka.be
08.09.09,14:12
Teraz napisem, co som zistila..ale nie som odbornik na toto, ale taky prehlad co som urobila..ak som to dobre pochopila...

Dochodkove je dolezite platit, kvoli tomu, aby sa to zaratalo do nedajboze predcasneho, ci invalidneho.. mal by stacit najnizsii vymeriaci zaklad 295eur..??

Poistenie proti nezamestnanosti..mne sa to zdalo zbytocne, kedze som velka optimistka, spolieham sa, ze az tak bez prace nebudem.. :))) mozem pracovat v sirsich sferach (kozmetika, vizaz, tetovanie, skolstvo, centrum volneho casu, integracne centrum, specialny pedagog) - toto mam vystudovane.. tak sa spolieham na vlastnu sikovnost, a dufam, ze az tak bez prace nebudem.. a mam aj istotu, ze prijem maly bude.. poberam totiz ciastocny invlaidny dochodok, z dovodu zdravotneho postihnutia..

Nemocenske sa mi zdalo tiez zbytocne, lebo pokial viem, doktorand moze byt na PN, aj 2mesiace..stipendium dostane.. lebo je student, nie zamestnane fakulty..a dalsia vec, platim si zvlast poistku -a tam mam aj ze ked budem na PN, dostanem denne urcitu sumu.. tak sa mi toto zdalo tiez zbytocne platit socialnej...ale ked budem planovat byt tehotna, tak urcite si to potom dam s najvyssim vymeriavacim zakladom.. teraz ale neplanujem dieta.. :)))

takze asi tak.. mam len dochodkove.. len neviem, ci je ok, ze som dala najnizsi vymeriavaci zaklad.. ale snad ano..
Composite
08.09.09,14:30
ak si prečítaš celé vlákno je tam kedy vzniká nárok na invalidný, napr. ked začneš platiť v 30 rokoch, ta musíš platiť myslím 5 rokov, aby si mala nárok. ked teraz, tak myslím 1-2 roky. ale invalidný sa nedá platiť samostatne.

Výšku VZ od do určuje štát a ty si vyberieš medzi tým, samozrejme, ked splníš potrebné roky sporenia a budeš pravidelne platiť, je jedno či bude VZ 300€ alebo 1000€ to má vplyv na výšku, ktorú ti bude štát dávať.

na to, že budem mať prácu som s spoliehal aj ja a vidíš ako som dopadol ako doktorand ;-) kríza udrela na obe firmy aj súkromnú aj štátnu, všetko odvetia, kde by sa nemalo nič stať.
Preto po skončení (ak úspešne skončím), tak tých pár mesiacov čo budem doma budem mať nejaký príjem a nie ako teraz som 3 mesiac nedostal ani korunu. Hentak dostanem polovicu z odvodu + brigáda, ak nebdue hned práca.

mne sa to tiež zdalo zbytočné, ale po prečítaní nie.
budeš na PNke 5 dní a už k štipku dostávaš aj peniaze od štátu. budeš na dlhodbej PNke štipko ti môžu stopnúť a nedostaneš ani korunu.

podpora a nemocenská z min. nie je až taká záťaž.
vieš len poisťovni platíš isto viac, zisti si podmienky vyplácania, aby si nebola prekvapená.
vladka.be
08.09.09,16:48
ok, zistim si to este raz.. vdaka moooc!!

mne co povedala, ze dohromady ked si to vsetko dam, tak platim 103eur mesacne..co sa mi zda dost, ratala som s max. 50eur.. :p

a dalsia vec, pises o vlakne, kde sa to da precitat..mohol by si mi hodit link, pripadne nieco, kde by som sa na to mohla pozriet? Lebo ja nemam nic kde by som to mohla najst.. a ochota na urade 0bodov.. iba dala papier, a vypiste to!.. pytam sa, ze co by poradila.. ze ja neviem, musite vediet co chcete.. kurnik.. tak ma vytocili, ze nemam slov.. tak som rychlo dochodkove.. a potom som sa pytala, ze ci nie je problem, ked si doplnim neskor nieco, az by som chcela, ze nie.. tak prave preto som si to dala aspon toto, s tym, ze doma nastudujem vsetko ostatne..co je potrebne..

dakujem este raz..
Composite
09.09.09,06:17
103€ je z min. VZ za všetko.
preto budem platiť len PN a N to je okolo 18,9€ z min. VZ

treba ich zastreliť, so mnou sa bavila pohode, pokecali sme, ešte za mnou kričala, ked som odchádzal, že ešte niečo chcela,... ;-)

http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osoba/1536s
http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-poistneho-pre-dobrovolne-poistenu-osobu/10193s?&lang=sk
vladka.be
09.09.09,07:11
asi si vacsi sympos.. :))).. ja som si o sebe myslela tiez, ale asi soms a mylila.. :)))

dakujem velmi pekne!! este raz!
Composite
09.09.09,08:10
bola tam mladá kočka ;-)
ale ked som bol na daňovom, tak sa so mnou ani nebavila, nič nepomohla ziapala,... pritom som videl ako vedľa druhá úradnička všetko vysvetľuje, na jej smolu som poznal riaditeľa :-D, ona dostala dutku a ja som išiel k tej druhej (lebo tam sa chodí podľa prvých 2 písmenok priezviska).

ale bol som na úrade práce 2 mesiace a musím povedať čistá byrokracia, problémy, sprostosti, ... ten čo robil tie zákony a predpisy to asi nikdy neabsolovoval.
ja som sa 3 dni prihlasoval a minul som asi 50€, lebo som mal nejaké otvorené zmluvy čo som stážoval počas školy, ale boli iba do štátnic.
...
vladka.be
09.09.09,11:40
no, dnes som to zase obehala.. narazila som na moje stastie na jej kolegynu, to je jedno a sto.. bola perfektna.. vysvetlila mi to, ze to vooobec nepotrebujem, to dochodkove, kedze poberam ciastocny invalidny - tak sa mi roky rataju do toho, ale ziaden zisk.. co je ok. obvolala vsade, aby to zistila presne.. tak som si to zrusila, a dala iba minimum VZ len Nemocenske a Nezamestnanost..

Este raz velka vdaka!! Moc si mi pomohol, moc moc moc.. a drzim nam obom palce v studiu.. :)) mne uz dali, co budem prednasat, tesim sa, ze mam dobry predmet.. :) takze nech sa nam dari! Vladka
Composite
09.09.09,12:17
nemáš zač, nech sa ti darí.
no ja možno skončím, ešte ani nezačnem :-D
ak ma nepustia do firmy, kde by som mal robiť výskum, ak nie tak bohatého sponzora :-D čo nehrozí.

dík
pedagog 1
22.04.10,13:26
pozdravujem Vas, mam tiez otazku, mozno laicku, ale ak mozte tak ma spravne nasmerujte, vdaka. Ide o to, ze pracujem v skole ako pedagog, popri tom ucim niekolko hodin na ZUS a momentalne zacinam pisat cast metodiky pre skoly. Ako najlepsie to vsetko zuzitkovat? Rozmyslala som o doktorantskom studiu. Ak vykonavam nejaku cinnost, bude !mozno! ta metodika...co musim splnat, musim dat ziadost, platit...alebo co by bolo NAJ. Alebo skor pouzit na prvu atestaciu, ci PaedDr. Dakujem za pochopenie:)
pe.pe
22.04.10,16:03
pozdravujem Vas, mam tiez otazku, mozno laicku, ale ak mozte tak ma spravne nasmerujte, vdaka. Ide o to, ze pracujem v skole ako pedagog, popri tom ucim niekolko hodin na ZUS a momentalne zacinam pisat cast metodiky pre skoly. Ako najlepsie to vsetko zuzitkovat? Rozmyslala som o doktorantskom studiu. Ak vykonavam nejaku cinnost, bude !mozno! ta metodika...co musim splnat, musim dat ziadost, platit...alebo co by bolo NAJ. Alebo skor pouzit na prvu atestaciu, ci PaedDr. Dakujem za pochopenie:)

Ahoj,

na Tvojom mieste by som asi zvolil takyto postup:
1. Prihlasit sa na doktorandske studium (metodika)
2. Zaroven, popri praci pedagoga, absolvovat kontinualne vzdelavania, nazbierat 30 kreditov a absolvovat 1. atestacnu skusku (este pocas doktorandskeho studia)
3. Po ukonceni doktorandskeho studia a po 6 rokoch ped. praxe ziskat PhD. titulom 2. atestaciu.
4. Ak sa podari metodiku vydat, pokusit sa ziskat za nu kredity.
5. PaedDr. sa da, ale uz zan nie je ziaden platovy postup.

Pekne som to naplanoval? :)
pedagog 1
22.04.10,21:48
krááásne si to naplanoval, len kto to zvladne:)...nie, ozaj dakujem za jasne odpovede. Inac 4 rok ucim...ak by som sla na externe doktorandske studium (t.j.5 rokov), co to obnasa? musela by som vykonavat istu cinnost aj priamo na fakulte?...Kedze na dennu by som nemohla ist (t.j.3 roky), lebo pracujem. A metodika by mala byt hotova, teda ak sa podari v septembri. Prepac za tie otazky, ale sama mam problem sa rozhodnut, ci by som to zvladla. VDAKA
pe.pe
23.04.10,09:21
krááásne si to naplanoval, len kto to zvladne:)...nie, ozaj dakujem za jasne odpovede. Inac 4 rok ucim...ak by som sla na externe doktorandske studium (t.j.5 rokov), co to obnasa? musela by som vykonavat istu cinnost aj priamo na fakulte?...Kedze na dennu by som nemohla ist (t.j.3 roky), lebo pracujem. A metodika by mala byt hotova, teda ak sa podari v septembri. Prepac za tie otazky, ale sama mam problem sa rozhodnut, ci by som to zvladla. VDAKA

Externe sa da doktorandske zvladnut aj popri praci, ale treba pocitat s povinnostami aj na fakulte, optimalne je mat maximalne zakladny uvazok, dokonca skor znizeny. Zaroven je vhodne mat aj upravy v rozvrhu tak, aby si mala "vyarendovane" hodiny pre fakultu.
pedagog 1
23.04.10,20:29
dakujem za rady....verím, ze aj inokedy :)
molly83
28.08.10,11:58
Prosim Vas o radu.
25.8 som ukoncila denne doktorandske studium statnou skuskou. Potvrdenie o ukonceni studia som dostala do 25.8.2010. Pracovnu zmluvu v novej praci mam od 1.9.2010. Neviete mi poradit co s tymi dnami, kde som neni nikde vedena? (od 26.8 do 31.8)
To sa mi neoplati ist na urad prace. Budem si musiet sama zaplatit odvody do zdravotnej poistovne a socialnej poistovne? Alebo to za mna stat zaplati do zdravotnej poistovne do konca mesiaca a do socialnej bude stacit az ked mi zacne platit odvody zamestnavatel do 1.9? Neviem teraz ci stat plati odvody do zdravotnej poistovne za cely mesiac, alebo len do dna ukoncenia studia.
Dakujem pekne za odpoved.
Composite
28.08.10,13:08
ja budem iba hádať, ale max. zaplatíš tých 6 dní.

ale podľa môjho názoru, by si nemusela, ale radšej si tam zavolaj
molly83
30.08.10,11:20
Tak som bola na socialnej aj zdravotnej poistovni. V socialnej poistovni nie je nic treba, staci ta pracovna zmluva od noveho mesiaca. V zdravotnej poistovni som si doplatila tych 6 dni.
nicolet
13.11.11,11:37
Chcela by som vedieť, či môžeme zamestnať na plný úväzok študenta denného doktorandského štúdia bez toho aby prišiel o štipendium? Študuje posledný 4. ročník. (4-ročné štúdium).
KEJKA
13.11.11,11:56
ja zamestnávam na DVP, pri dennom doktorantskom štúdiu bolo potrebné prehlásiť, že nepracuje, neviem či nemá pracovať po celý čas - bud nech sa opýta, alebo ho zamestnajte na dohodu.
Composite
15.11.11,08:29
kľudne ho môžeš zamestnať o štipko nepríde, stačí keď si to on vybaví v škole, resp. ak mu to dovolí škola nič sa nedeje.
Posledný ročník je volnejší čo sa týka dochádzky, ak má hotové experitmenty, prípadne aj celú prácu
adr-advisor
27.06.12,08:34
zdravím poraďáci, neviem či je ešte táto téme živá, som tu nový, ale skúsim...som v poslednom ročníku denného doktorandského štúdia a vyzerá to tak, že štandardnú dĺžku štúdia prekročím...otázka znie kto za mňa bude platiť zdravotné a sociálne poistenie, resp. môžem byť evidovaný na ÚPSVaR keď budem "predlžujúcim" študentom riadne zapísaným, nie externým? ako to je?
veronikasad
27.06.12,08:40
zdravím poraďáci, neviem či je ešte táto téme živá, som tu nový, ale skúsim...som v poslednom ročníku denného doktorandského štúdia a vyzerá to tak, že štandardnú dĺžku štúdia prekročím...otázka znie kto za mňa bude platiť zdravotné a sociálne poistenie, resp. môžem byť evidovaný na ÚPSVaR keď budem "predlžujúcim" študentom riadne zapísaným, nie externým? ako to je?
Kolko máš rokov? Štát nie je platitelom sociálneho poistenia u žiadnych študentov.
adr-advisor
27.06.12,08:43
mam 27, skor ma zaujima to zdravotné poistenie, ci si ho budem musiet platit z vlastného vrecka ked bude štúdium predlžovať, alebo môžem byť evidovaný na ÚPSVaR a tympadom plati za mna poistenie stat...?
thundabird
03.08.12,21:33
zdravim, neviem ci sa to tu hodi, ale mam otazku. Bol som doktorandom nieco cez rok a predcasne som skoncil (vylucenie). Je este mozne nastupit na denne doktorandske studium (za predpokladu, ze by ma znova prijali)? Ak ano, ake su potom podmienky co sa tyka stipendia a podobne? Vdaka.