zuzipito
18.05.09,16:03
Prosím o radu pri pestovaní banánovníka. Mám ho už asi tri roky, v izbe, orientovanej na juh. Napriek dostatku svetla a vlahy rastie veľmi pomaly. Včera som ho vytiahla na slnečnú terasu, ale na noc som ho znova dala dnu. Dnes ráno som ho znova vytiahla na slniečko, ale všetky listy zhnedli, od stredu ku krajom, len okraje ostali zelené. Čo dalej? Dá sa ešte zachrániť? Mám ho ponechať na terase, alebo vrátiť späť do izby kde je dostatok slnka?
Dakujem vopred, Zuzipito
aviator
18.05.09,16:27
Tvoj banánovník spálilo UV žiarenie, na ktoré nebol zvyknutý. Toto by urobila väčšina rastlín. Treba ich otužovať, dať najprv do tieňa, alebo na večerné slnko na pár hodín.
Keď tvojmu banánovníku ešte ostala zelená plocha, asi by som ho nechal radšej vonku, pár dní v tieni alebo polotieni a potom, keď vyženie nové listy aj na priame slnko, podľa toho, čo je preňho optimálne.
wabi
19.05.09,01:33
Súhlasím, dostal príliš mnoho priameho slnka. Musí sa zotaviť.
Ak je v miestnosti dostatok slnka a nezavadzia tam, nechal by som ho radšej dnu. Je to predsa len tropická rastlina a nemusel by sa mu páčiť často pomerne výrazný rozdiel medzi teplotami vo dne a v noci a na zimu by musel ísť aj tak dnu. Na druhej strane ak ho necháš aspoň mesiac v tieni a potom ho vyložíš na slnko dokáže sa prispôsobiť.
Spálené listy mu uschnú v každom prípade. Vyženie nové, no pokiaľ sa zotasví potrvá mesiace.
Ak chceš aby ti po zotavení dobre rástol potrebuje okrem svetla aj kvalitnú pôdu dostatočne priestorný kvetináč a hnojenie najmä dusíkom. Má rád vlhko a teplo. Vlhký vzduch sa u nás v lete dosahuje tažšie...
Dávaj tiež pozor na roztoče, ak ich dostane, zabrzdí rast.
Možno ti začne od spodu odnožovať...
zuzipito
19.05.09,13:51
Dakujem pekne, ponecham ho dnu a skusim pockat ci sa zotavi. zuzipito
zuzipito
19.05.09,13:54
Dakujem pekne, zuzipito
zuzkahris
27.05.09,18:02
Pri banánovníku mám odnož, má niekto skúsenosti ako ju mám správne zasadiť?
halali
28.05.09,07:04
nechaj nech trochu pustí korene, potom normálne odrež alebo odlom a presaď
Watson
28.05.09,12:11
Prosím o radu pri pestovaní banánovníka. Mám ho už asi tri roky, v izbe, orientovanej na juh. Napriek dostatku svetla a vlahy rastie veľmi pomaly. Včera som ho vytiahla na slnečnú terasu, ale na noc som ho znova dala dnu. Dnes ráno som ho znova vytiahla na slniečko, ale všetky listy zhnedli, od stredu ku krajom, len okraje ostali zelené. Čo dalej? Dá sa ešte zachrániť? Mám ho ponechať na terase, alebo vrátiť späť do izby kde je dostatok slnka?
Dakujem vopred, Zuzipito

Ak má dostatok svetla a vlahy a napriek tomu rastie pomaly, skús ho prihnojovať alebo presadiť 2x do roka a zároveň mu zredukuj korene cca o 30%. Ja som to tak robil a banánovník rástol ako divý, púšťal aj 2-3 listy naraz. Bol už z neho 1,5 metrový solitér, žiaľ predvčerom pri presádzaní sa mi zlomil - preto OPATRNE - kmeň nie je drevnatý, ale iba dužinatý, napriek masívnemu výzoru veľmi KREHKÝ! Našťastie mám nový polmetrový za 1-2 roky je z neho opäť masívny solitér. Presádzanie slúži zároveň na odstraňovanie, resp. osamostatňovanie nových mladých výhonkov.
ivka70
28.05.09,12:22
Tie vyhonky staci odrezat aj s korenom a zasadit do noveho kvetinaca.
Nas bananovnik bol v juznej izbe, rastol, ale pomaly, ked sme ho presunuli do noveho bytu do vychodne orientovanej izby, tak rastie ako zadarmo :) - 2-3 listy sucasne a uz asi 5 odnozi sme presadzali.
Takze mozno ani to priame celodenne slnko nie je to prave orechove /ci bananove :)/
zuzkahris
28.05.09,18:51
Ďakujem a netreba použiť aj nejaký Simulax?