tereza5
18.05.09,17:22
chcem sa spýtat ohladom účtovania zmenárne v JU, jedná sa o rok 2008:
Ide o to, že na konci roka zostalo v pokladni Sk cca 4 mil. Sk, plus značne vysoká suma EUR,USD-tým vznikol k 31.12. vysoký kurzový rozdiel, čím vznikla vysoká strata.Je normálne, ak výsledok hospodárenia je strata cca 500 tisíc, ale pokladna je taká vysoká?Poprípade, dá sa to nejako upravit?
Viem, že ide o danové priznanie za 2008, ale dostala som za úlohu skontrolovat a zistila som tieto skutočnosti.
Ďakujem za pomoc.
Vladimír Ozimý
19.05.09,05:32
chcem sa spýtat ohladom účtovania zmenárne v JU, jedná sa o rok 2008:
Ide o to, že na konci roka zostalo v pokladni Sk cca 4 mil. Sk, plus značne vysoká suma EUR,USD-tým vznikol k 31.12. vysoký kurzový rozdiel, čím vznikla vysoká strata.Je normálne, ak výsledok hospodárenia je strata cca 500 tisíc, ale pokladna je taká vysoká?Poprípade, dá sa to nejako upravit?
Viem, že ide o danové priznanie za 2008, ale dostala som za úlohu skontrolovat a zistila som tieto skutočnosti.
Ďakujem za pomoc.

ja nevidím problém ak ste zmenáreň a máte valutovú pokladnicu...má to vplyv na základ dane...takže ja v tom nevidím problém. Samozrejme za predpokladu že je pokladňa riadne vedená.
tereza5
19.05.09,13:45
Dozvedela som sa, že pracovníčka v zmenárni si peniaze nechávala pre seba.Takže preto je pokladna taká vysoká.Ide taktiež aj o skreslený výsledok hospodárenia, lebo tie peniaze sa mali predávat banke ako zdanitelný príjem.Takže ja mám nákup valút-prevádková réžia v SK, ale nemám predaj banke -príjem v Sk.Neviem, čo s tým....Ďakujem
Lianka
19.05.09,14:31
Akoze pre seba? A co inventura? "Pracovnicka" je zamestnanec alebo samotna SZCO?
tereza5
19.05.09,14:48
pracovníčka je zamestnanec.Inventúra?-vraj to prebiehalo tak, že majitel sa ozval kedy príde, pracovníčka si požičala peniaze na úrok, majitel odišiel, peniaze sa vrátili aj s úrokom.Vznikol z toho bludný kruh s milionmi v strate.Valutové knihy sa robili dodatočne...Neviem ako to mám spravit
Lianka
19.05.09,14:54
Nemam skusenosti s uctovanim zmenarne, neviem, ake su tam specifika. Ale vo vseobecnosti ak je uctovnou jednotkou SZCO, viem si predstavit, ze by sa ta pokladna mohla znizit vydavkom na osobnu spotrebu podnikatela - vydavok z pokladne.
Vladimír Ozimý
20.05.09,05:12
pracovníčka je zamestnanec.Inventúra?-vraj to prebiehalo tak, že majitel sa ozval kedy príde, pracovníčka si požičala peniaze na úrok, majitel odišiel, peniaze sa vrátili aj s úrokom.Vznikol z toho bludný kruh s milionmi v strate.Valutové knihy sa robili dodatočne...Neviem ako to mám spravit

tam nemáte čo vy robiť. V prvom rade je potrebné mať stav pokladne k určitému dátumu. Ak vám samotná SZČO deklaruje takýto skutočný stav v pokladni tak sa netrápte. ak to tak nie je potom samozrejme treba urobiť úpravy zostatkov na zákade inventúry a na pracovníčku asi trestné oznámenie...Vy ako účtovníčka nemáte predsa za úlohu zisťovať či niečo je skutočnosť alebo nie...to by ste mali mať predložené účtovnou jednotkou...
tereza5
20.05.09,18:02
Dakujem za pomoc