Brando
18.05.09,18:17
Ahojte vsetci,

Dávam do komisu tovar, do predajne, kde majiteľ je platcom DPH a ja nie som. On predáva tovar za odporúčanú predajnú cenu, ktorá je určená mnou a z predajnej ceny si zoberie 15 % a zvyšok vyplatí mne. Ja mu na tú sumu vystavým faktúru. Mne sa to vyplatí, ale jemu vraj nie. Ževraj on si na tú konečnú sumu musí dať ešte DPH a potom je už cena za tovar dosť vysoká. Ako to máme urobiť, aby to bolo výhodné pre oboch? Máme spraviť nejakú sprostredkovateľskú zmluvu? Kedže ešte len začínam a nevyznám sa v tom veľmi, potreboval by som v tejto veci poradiť. Ďakujem za vaše odpovede.
tetrisss
18.05.09,17:00
Myslim, ze by bolo najjednoduchsie, aby si bol aj ty platcom DPH, neviem si predstavit velkosklad, ktory nie je platcom DPH a dodava obchodom, ktore su platcami. V ich pripade by som od teba nebrala.
Brando
19.05.09,06:10
Ja nemám veľkosklad. Proste nakupujem vo väčšom z roznych velkoskladov a potom to dávam do predajní do komisu. A platcom DPH môžem byť až ked budem mať obrat nad 1.5 mil. A kedze som este len zacal, tak to tak skoro nebude. Ale isto je nejaký sôsob, ako sa to dá urobiť.
Lianka
19.05.09,08:41
Platitelom DPH mozes byt aj na zaklade dobrovolnej registracia, t. j. aj v pripade, ak neprekrocis obrat 35 000 EUR (v sucasnosti) a poziadas o registraciu.
tetrisss
19.05.09,15:40
Nakup a nasledny predaj konecnym predajcom podla mna naplna pojem velkosklad. Akonahle ty nie si platcom DPH, nasledne tvoji odberatelia si nemozu odratat alikvotnu cast DPH, ktoru by mohli, keby si platcom bol. Este raz opakujem, ja, ako predajca by som z hladiska nevyhodnosti od teba tovar nenakupovala. Nespecifikoval si, aky mas tovar, ale ani tych 15 percent nie je bohvieco.
Brando
19.05.09,17:20
Ďakujem veľmi pekne za vaše odpovede. Ja sa pýtam len na spôsob, ako to urobiť, aby to tak fungovalo nadalej, ze ja nebudem platcom DPH a on bude. Na nič iné sa nepýtam. Musí byť nejaký spôsob. Mám len dvoch takých odberatelov, čo sú platcami DPH, ostatní nie su. Mám športové oblečenie a kupujem ho v EU s DPH. A 15 % z predajnej ceny 250 Eur je si myslím dosť slušné.
tetrisss
19.05.09,17:28
Jasne, pokial je ten tovar taky, ze sa dobre predava, je to dost. Tu DPH ale neobides, ty, ako neplatca, prerusujes moznost odpocitania si DPH a on musi zapatit celu DPH, Pokial mas dost odberatelov, tie dva obchody ozelej. Pripadne im mozes dat vacsi rabat, aby sa mu to oplatilo, ak ti beru velke mnozstva.
Emrixo
19.05.09,18:04
Dobry den, mam tiez taky podobny problem, niesom pladcom DPH a dodavam tovar na komisionalny predaj do predajne ktora je pladcom DPH, moj mesacny obrat je cca 3000,- Eur. Tovar nakupujem v Rakusku uz s danou, oplati sa mi byt pladcom DPH??? alebo egzistuje nijaka ina moznost aby obchodnik ktory predava moj tovar konecnemu zakaznikovy nemusel platit celu DPH čku?? Alebo egzistuje moznost ako to nijakym sposobom obist aby to bolo vyhodnejsie pre neho a aj pre mna :)???? DAKUJEM!!!!
Dáša_
20.05.09,06:13
Dobry den, mam tiez taky podobny problem, niesom pladcom DPH a dodavam tovar na komisionalny predaj do predajne ktora je pladcom DPH, moj mesacny obrat je cca 3000,- Eur. Tovar nakupujem v Rakusku uz s danou, oplati sa mi byt pladcom DPH??? alebo egzistuje nijaka ina moznost aby obchodnik ktory predava moj tovar konecnemu zakaznikovy nemusel platit celu DPH čku?? Alebo egzistuje moznost ako to nijakym sposobom obist aby to bolo vyhodnejsie pre neho a aj pre mna :)???? DAKUJEM!!!!

ked budes platcom DPH, tak v rakusku budes moct nakupovat bez DPH a teda za rovnakú sumu nakúpiš viac.
Brando
20.05.09,07:37
A čo ak by som to spravil tak, ze on to bude predávať v mojom mene na základe sprostredkovatelskej zmluvy a tym pádom odvedie dan len z provízie 15%. Je aj taký spôsob?
A keby som sa stal platcom DPH, a nakúpim to bez dane v EU. Co dalej...? Musím zaplatiť daň na SVK a potom mi tu daň zase vrátia, alebo ako to je...? A ako to potom je, ked to budem zase predávať obchodníkom, ktorí nie su platcami DPH? Vopred ďakujem !!!
Lianka
20.05.09,07:45
Ohladom mechanizmu fungovania DPH a cenotvorby pozri linky:
http://www.porada.sk/t111542-pomoc-s-dph.html
http://www.porada.sk/t111373-p2-dovoz-tovaru.html

Je to tam vysvetlene.
Dáša_
20.05.09,07:45
A čo ak by som to spravil tak, ze on to bude predávať v mojom mene na základe sprostredkovatelskej zmluvy a tym pádom odvedie dan len z provízie 15%. Je aj taký spôsob?
A keby som sa stal platcom DPH, a nakúpim to bez dane v EU. Co dalej...? Musím zaplatiť daň na SVK a potom mi tu daň zase vrátia, alebo ako to je...? A ako to potom je, ked to budem zase predávať obchodníkom, ktorí nie su platcami DPH? Vopred ďakujem !!!


neviem si celkom dobre predstaviť, ako bude v normálnej predajni predávať v tvojom mene. Zvlášť pri nutnosti používať registračnú pokladňu.

Prídem do predajne ako zákazník a vyberiem si tovar od 4 dodavateľov. To by daval 4 rozne bločky?


Tomu či byť alebo nebyť platcom dph sme sa okrem iného venovali aj v tejto téme http://www.porada.sk/t111498-byt-ci-nebyt-platcom-dph.html
A nielen v nej, treba trochu pohľadať.
Brando
21.05.09,06:07
Tak este raz na príklade. Predajca by mal tovar predávať za odporúčanú sumu 210 € a mne by mal po odpočítaní 15% vyplatiť 178,5 €. Správne by to malo byt tak, zeby si on na tých 210 € mal pripočítať DPH? Ale za 250 € by to uz bolo dost predrazené. Takže ako to urobiť? Mám to urobiť tak, ze sa trochu navýsi predajná cena, napr na 220 € z toho odpočítame 19%, co bude 178 € a este z toho odpočítam províziu 15% a mne by mal vyplatit 151 €? Mozem to urobiť aj takto? Ak nie, tak poprosím na príklade. Dakujem za vysvetlenie.
Dáša_
21.05.09,06:33
Tak este raz na príklade. Predajca by mal tovar predávať za odporúčanú sumu 210 € a mne by mal po odpočítaní 15% vyplatiť 178,5 €. Správne by to malo byt tak, zeby si on na tých 210 € mal pripočítať DPH? Ale za 250 € by to uz bolo dost predrazené. Takže ako to urobiť? Mám to urobiť tak, ze sa trochu navýsi predajná cena, napr na 220 € z toho odpočítame 19%, co bude 178 € a este z toho odpočítam províziu 15% a mne by mal vyplatit 151 €? Mozem to urobiť aj takto? Ak nie, tak poprosím na príklade. Dakujem za vysvetlenie.


predajna cena 220 €
Z toho odvedie štátu dph cca 35,13€ (220/1,19*0,19)

predajná cena bez dane 184,87, z toho 85% je 157,14€
Filip Glasa
21.05.09,07:02
Brando - ak nie si platca DPH, tak sa sústreď viac na maloobchod kde je to výhodou. Ak predávaš ďalej platcom - obchodníkom, tak sa registruj ako platca dane.
Lenže ak nakupuješ v zahraničí v maloobchodoch, kde ti dajú iba paragon, tak si aj tak nepomôžeš, lebo túto DPH si neuplatníš. Ak sú to veľkoobchody, ktoré ti vystavia faktúru ako platcovi, tak to má význam robiť.
Brando
21.05.09,08:13
Dakujem Dáša

Mám to tak rátať pri všetkých cenách?
Napr.predajná cena je 79€.
Z toho odvedie štátu DPH cca 12,61€ (79/1,19*0,19)
Cize predajná cena bez dane je 66,40 z toho 15% je 56,43€. A na túto sumu 56,43€ mu ja vystavím faktúru. Mne sa to oplatí na začiatok aj pri tomto riesení, samozrejme ak je správne. Este by som poprosil blizsie objasnit tento výpočet(79/1,19*0,19), aby som tomu lepsie porozumel. Dakujem velmi pekne.
Lianka
21.05.09,09:42
Ano, dobre si to pochopil.

79 EUR predaj s DPH, z toho DPH 12,61 EUR, cena bez DPH 66,39 EUR (uviedol si 66,40)

Vypocet, ktory uviedla Dasa, je vypocet DPH z predajnej ceny. Cena s DPH je 119% zakladu dane/ceny bez DPH. Neviem, ci som to zrozumitelne vysvetlila.

Predajna cena sa tvori ako:
nakupna cena bez DPH (100%) + DPH 19% = konecna predajna cena s DPH (119%)

Pre vypocet predajnej ceny bez dane musis najprv vypocitat DPH 19% a potom tuto DPH odpocitat od predajnej ceny s DPH.
79 EUR predajna cena - 12,61 EUR DPH = 56,43 EUR cena bez dane
Lianka
21.05.09,09:44
Cize predajná cena bez dane je 66,40 z toho 15% je 56,43€. A na túto sumu 56,43€ mu ja vystavím faktúru.

Este taky detail - to je 85% z ceny, ale to na veci nic nemeni. Ano, na tu sumu vystavis fakturu.
Brando
21.05.09,11:58
Dakujem vsetkym za odpovede. Teraz postačí aj takéto riesenie.