Janca
20.07.05,08:54
V zmluve o prenájme nehnuteľnosti mám ako nájomca klauzulu, že môžem so súhlasom prenajímateľa prenajať 2 ďalšie miestnosti (napr. mojim pomocníkom-tiež SZČO) za úplatu. Prosím poradiť ako to fakturovať, keď som poisťovací agent (zo zákona nie som platiteľ DPH),

Ako riešiť tieto 2 situácie:

1. otázka: dostanem fa od prenajímateľa s DPH - a ďalej ju chcem refakturovať v 1. prípade platiteľovi DPH a v 2. prípade neplatcovi DPH.

2. otázka: ako by mala vyzerať moja zmluva ako nájomcu s nájomcom v 2. rade, keď sa chceme dohodnúť, že výška za prenájom sa bude odvíjať od "pracovitosti" nájomcu v 2. rade, čo niekedy môže byť plná taxa a niekedy aj nič?
Ďakujem
KEJKA
20.07.05,07:30
hm - otázka pre právnika...
určite ako neplatiteľ DPH máš celú sumu v nákladoch. Fakturuješ dalej dohodnutú sumu, tá však bude s DPH, nerozlišuješ. Tržby ti idú do obratu pre registráciu.
príklad, keby si všetko chcel refakturovať, tak tvoj náklad aj s DPH bude aj výnos.
Johanka
20.07.05,07:32
Nájomca v druhom rade sa nazýva podnájomca. Ty ako neplatiteľ DPH nemôžeš nič faktúrovať s DPH. Podľa mňa ty nájomné nerefaktúruješ. Dokonca si od podnájomcu môžeš vypýtať viac ako ty platíš nájomné! Čo sa týka výšky odplaty ( nájomného), táto nemusí byť dohodnutá v zmluve, ale neviem si dosť dobre predstaviť, že by sa odvíjala od pracovitosti podnájomcu. To mohlo byť občas aj zadarmo?
liba2
20.07.05,07:44
[QUOTE=Janca]V zmluve o prenájme nehnuteľnosti mám ako nájomca klauzulu, že môžem so súhlasom prenajímateľa prenajať 2 ďalšie miestnosti (napr. mojim pomocníkom-tiež SZČO) za úplatu. Prosím poradiť ako to fakturovať, keď som poisťovací agent (zo zákona nie som platiteľ DPH),
Ako riešiť tieto 2 situácie:
1. otázka: dostanem fa od prenajímateľa s DPH -
a ďalej ju chcem refakturovať v 1. prípade platiteľovi DPH a v 2. prípade neplatcovi DPH.
2. otázka: ako by mala vyzerať moja zmluva ako nájomcu s nájomcom v 2. rade, keď sa chceme dohodnúť, že výška za prenájom sa bude odvíjať od "pracovitosti" nájomcu v 2. rade, čo niekedy môže byť plná taxa a niekedy aj nič?
---------------
1. Urobíš s obidvomi podnájomníkmi (=nájomca v 2.rade) zmluvu o podnájme. Ako vzor môžeš použiť tvoju zmluvu o prenájme.
2. Keďže ty nie si platiteľ DPH tak nemáš nárok na odpočítanie DPH zo zmluvy s prenajímateľom, teda pre teba je DPH náklad. Pri stanovení ceny tvojim podnájomníkom budeš vychádzať z tvojho nákladu. Je to jedno, komu to budeš faktúrovať, či platiteľovi DPH lebo nie. Ty daň nefaktúruješ, alebo neuvádzaš v zmluve.
3. Cena za podnájom by mala vychádzať z plochy priestoru ktorý dáš do podnájmu, vrátane nákladov za prípadné služby s tým súvisiace. Nie je obvyklé určovať cenu nájmu pohyblivou sumou v závislosti od výkonu.

To je môj názor. Určite sa pripoja ďalší a niečo doplnia.
Janca
20.07.05,07:49
Lida, celkom mi tá fakturácia nesedí s DPH, keď nájomca je zo zákona neplatca DPH. Práve preto sa pýtam.
Johanka - posledná otázka - odpoveď áno.
Práve preto sa pýtam, či a ako ošetriť túto zmluvu a fakturáciu podnájomcovi, keď by mala závisieť od jeho "pracovnej snaživosti". Sama neviem čo ďalej. Človek aby bol už aj právnik.
Prosím skúste mi niekto prilepiť vzor nejakej zmluvy o prenájme, hoci by tam nebola aj klauzula o tom, že výška nájmu bude závisieť od napr. % tržieb, alebo počtu získaných klientov alebo niečo také. Ďakujem
Johanka
20.07.05,07:58
Celkom dobre nechápem - zo zákona neplátca DPH. Nie je to náhodou tak, že si prekročila obrat pre registráciu platiteľa DPH, ale vykonávaš činnosť , ktorá je podľa zákona o DPH od dane oslobodená?
Janca
20.07.05,08:07
Správne som mala uviesť, že vykonáva činnosť, ktorá je podľa zákona o DPH od dane oslobodená.
Ďakujem za odpoveď Liba2, je to pre mňa zrozumiteľné. Samozrejme ďakujem aj ostatným, ktorí sa pridali.
Johanka
20.07.05,08:20
Len daj pozor, lebo Liba2 Ti odpovedela, v tom zmysle, že nie si platiteľ DPH.Ty si platiteľ DPH, len tým, že vykonávaš činnosť od dane oslobodenú, postupuješ pri odpočte DPH inak.
KEJKA
20.07.05,08:34
Len daj pozor, lebo Liba2 Ti odpovedela, v tom zmysle, že nie si platiteľ DPH.Ty si platiteľ DPH, len tým, že vykonávaš činnosť od dane oslobodenú, postupuješ pri odpočte DPH inak.ak vykonáva oslobodene služby od DPH, nie je registrovaný a nemôže si odpočítať DPH. Preto ju zahrňa do nákladov.
Janca
20.07.05,08:54
Prepáčte, asi som Vás zavádzala, jedná sa o poisťovacieho makléra. Mám obavy ako tento prenájom aj nazvať fo faktúre z dôvodu, že na prenájom nemá živnosť, ide vlastne len o akúsi refakturácie jeho vlastného nájomného, s ktorým súhlasia všetky 3 strany. Môžem do textu faktúry napísať, že ide o refakturáciu nákladov ?
Je nutné vôbec robiť zmluvu s podnájomníkom, keď mám súhlas k takémuto prenájmu od prenajímateľa?
Johanka
20.07.05,09:00
ak vykonáva oslobodene služby od DPH, nie je registrovaný a nemôže si odpočítať DPH. Preto ju zahrňa do nákladov.Keď nie som registrovaný platiteľ DPH, tak ma vôbec nezaujíma či vykonávam činnosť od DPH oslobodenú alebo nie. Iba ak z hľadiska prekročenia obratu pre registráciu. Myslím, že sa tu spájajú dve odlišné veci. Inak si jej samozrejme odpovedala dobre.
Maya1
24.07.07,17:51
Prepáčte, asi som Vás zavádzala, jedná sa o poisťovacieho makléra. Mám obavy ako tento prenájom aj nazvať fo faktúre z dôvodu, že na prenájom nemá živnosť, ide vlastne len o akúsi refakturácie jeho vlastného nájomného, s ktorým súhlasia všetky 3 strany. Môžem do textu faktúry napísať, že ide o refakturáciu nákladov ?
Je nutné vôbec robiť zmluvu s podnájomníkom, keď mám súhlas k takémuto prenájmu od prenajímateľa?
Dobrý deň.
Toto je otázka, ktorá by aj mňa zaujímala, teda ju posúvam. Môže poisťovací reprezentant ďalej prenajímať priestory, keď nemá živnosť? Ďakujem za odpoveď.
betka
24.07.07,18:34
Ak máme živnosť na prenájom-ide o príjem 6/1.
Ak nemáme živnosť-ide o príjem 6/3.

NZ je uzatvorená medzi prenajímateľom a nájomcom.
Podľa par. 38
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.
(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.
(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

Ak budem prenajímať nehnuteľnosť a som plátcom DPH:
1. prenajímam plátcom DPH (nájomca) – rozhodnem sa, či dodanie služby bude pre mňa oslobodené podľa 38, alebo pôjde o dodanie služby, čím mi vznikne daňová povinnosť.
Nájomca ako plátca DPH, ak má v NZ dohodnuté, že môže uzatvoriť zmluvu o podnájme, kde vystupujú subjekty: nájomca a podnájomník . Ak je podnájomník plátcom DPH, rozhoduje sa:
a.) prenajme ako oslobodené podľa 38 alebo ako dodanie služby, čím vzniká daňová povinnosť.
b.) neplátcom DPH- oslobodenie.

Nájomca ak prenajíma nehnuteľnosť, ak to nemá zakázane v NZ od prenajímateľa, snaží sa prenajať nehnuteľnosť so ziskom......
Nájomca má na jednej strane (POZD - JU, výnos-PU z podnájmu) a (VOZD-JU, náklad-PU z prenájmu)
2. prenajímam neplátcom DPH-dodanie je pre mna vždy oslobodený. Neplátca na základe zmluvy o podnájme, nezaujíma ma 38, pretože nie som plátcom DPH.

Reprezentant môže prenajímať nehnuteľnosť, pričom jeho príjmom z prenájmu bude príjem 6/3. Základom všetkého je však NZ. a vzťahy, subjekty, kt vystupujú v zmluvách.