bjuty smis
18.05.09,20:21
Ahojte, porosím Vás o pomoc pre môjho otca.
Pred časom zomrel môj brat. Kedže nemal žiadny majetok, len dlhy, otec - ako dedič odmietol dedičstvo. Po čase zistil - možno si v tom žiali neuvedomil, že brat mal bežný účet s asi 500 sk a podielové listy nášho družstva - chodili mu výpisy. Kedže z účet kvôli poplatkom išel do mínusu, chcel ho zrušiť. V banke mu " nakázali ", musí obnoviť dedičské konanie a až potom ako majitel účtu ho môže zrušiť. Otec v dobrej viere chcel vyplatiť banke cca 1500 sk a účet zrušiť a zažiadal o obnovenie znovuobjaveného dedičstva. Tu mu notár nacenil majetok - nepredajné bezpodielové listy vytunelovaného družstva na základe ceny zo strediska cenných papierov na 1500 € a kedže brat mal dlhy v soc. poistovni, v tej cene má vraj zaplatiť dlh poistovni. Dedičstvo chcel teda odmietnuť, ale vraj to už nie je možné, kedže sám zažiadal o obnovenie konania. Notár zatial konanie odložil
. Prosím Vás, ako sa dá z toho dostať, zo svojho dôchodku to nikdy nesplatí.
Dakujem
Mária27
18.05.09,21:03
Ak raz otec odmietol dedičstvo, platí to aj na novoobjavený majetok a dlhy. Vyplýva to z judikátu, ktorý sa v sporoch stále cituje:
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_fr0.htm
Číslo judikátu: 37/1974
Veta Najvyššieho súdu ČSR:
Prohlášení o odmítnutí nebo neodmítnutí dědictví se vztahuje na celé dědictví po zůstavitelovi , tedy i na majetek nově objevený.

Iný judikát hovorí o tom, že sa (otec) návrh môže vziať späť, ak nejde aj o protest iného účastníka konania - či to prichádza u vás do úvahy?
Číslo judikátu: 85/2002
Súd nemôže zastaviť konanie o novoobjavenom dedičstve začaté na návrh jedného z dedičov v dôsledku späťvzatia návrhu týmto dedičom, ak iný účastník dedičského konania trvá na prejednaní novoobjaveného majetku, najmä ak sám označil aj ďalšie veci patriace do dedičstva, ktoré v pôvodnom dedičskom konaní neboli prejednané (§ 96 ods. 2, § 175x O. s. p.)

Celý judikát je tu:
http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/htm_zak/jaspiw_maxi_jud_fr0.htm
iriska
19.05.09,05:05
Dlhy sa dedia len do výšky hodnoty majetku. tak ak má majetok hodnotu 10,-Sk a dlhy 100.000, uhradí dedič na dlh 10,-Sk a malo by to byť vybavené... Pravdepodobne to nie je také jednoduché, už tu ohľadom dedenia dlhov bola nejaká dlhšia téma, ale každopádne nie je povinný zaplatiť celý dlh.
bjuty smis
19.05.09,15:27
Mária27,
velmi pekne dakujem, trochu sa mi ulavilo. Otec si napamätá presne,či odmietol dedičstvo. Vravel mi, že
prvá notárka dedičské konanie zastavila, lebo nebol žiadny majetok. Nedostal o tom žiadne vyrozumenie,
ked volal na súd na číslo, čo mu dala notárka pri konaní, povedali mu, že žiadny papier nebude, lebo nebol žiadny majetok. Ospravedlňujem sa za takýto opis situácie, ale lepšie mi to ( otec) nevedel opísať.
Vzťahuje sa tvoje vysvetlenie aj tento prípad ?
Dakujem.
Mária27
19.05.09,16:26
Ak neodmietol dedičstvo, ber za vzor druhý judikát, že môže návrh môže vziať späť. Toto ukáž notárovi, musí konanie zastaviť.

Tiež ber radu irisky, že dlhy sasplácajú len do výšky zdedeného majetku. Ostatné dlhy zostávajú vždy nesplatené.
bjuty smis
19.05.09,16:54
Mária 27
dakujem velmi pekne, hned utekám za otcom, včera ani nespal :))
alexadela
20.05.09,11:58
Poprosím kto vie poradiť , chcem odmietnuť dedičstvo s tým , že nechcem aby právo dedenia prešlo aj na moje neplnoleté dieťa. Jednoducho nechcem dediť. Notárka ma upozornila že ak odmietnem ja súd môže rozhodnúť že dediť bude moje dieťa. Ďakujem za každú radu
Mária27
28.05.09,16:37
Notárka má pravdu.
jalla
09.06.09,10:02
Dobry den,

pri dedicstve mi napadla jedna vec, viete mi poradit, ak niekomu poziciam napr. 100.000 a on zomrie nemajetny - teda jeho dedici dedicstvo (= moj dlh) po nom odmietnu, tak o tie peniaze som prisla, ze?
Petra Nová
09.06.09,10:22
Dobry den,

pri dedicstve mi napadla jedna vec, viete mi poradit, ak niekomu poziciam napr. 100.000 a on zomrie nemajetny - teda jeho dedici dedicstvo (= moj dlh) po nom odmietnu, tak o tie peniaze som prisla, ze?
Ak dlžník zomrie nemajetný, tak o svoje peniaze si prišla celkom určite.
Klara369
09.09.09,10:49
Dobrý deň,

chcem sa opýtať. Moji rodičia sú rozvedený a ja žijem s mamou. Otec má dlhy - po jeho smrti mama nebude dediť ale ja a moji súrodenci áno? Keď chcem odmietnuť dedenie po ňom musím počkať až kým zomrie alebo sa to dá už teraz nejako odmietnuť?

A ak my to po ňom nezdedíme na koho to pripadne?


Ďakujem za pomoc ....
willma
09.09.09,11:42
pokiaľ je otec živý tak o dedičstve sa vôbec nedebatuje. Za života totiž žiadne dedičstvo neexistuje aj keby mal neviem aký majetok. Dedičstvom sa to nazýva až po smrti poručiteľa.
ivka70
09.09.09,12:03
Dobrý deň,

chcem sa opýtať. Moji rodičia sú rozvedený a ja žijem s mamou. Otec má dlhy - po jeho smrti mama nebude dediť ale ja a moji súrodenci áno? Keď chcem odmietnuť dedenie po ňom musím počkať až kým zomrie alebo sa to dá už teraz nejako odmietnuť?

A ak my to po ňom nezdedíme na koho to pripadne?


Ďakujem za pomoc ....

Za zivota otca nemozes dedictvo odmietnut.
Postupnost dedicov je definovana zakonom, nie su to len deti, ale aj ini pribuzni, pripadne osoby zijuce so zosnulym v case smrti.
Mária27
09.09.09,12:30
Za zivota otca nemozes dedictvo odmietnut.
Postupnost dedicov je definovana zakonom, nie su to len deti, ale aj ini pribuzni, pripadne osoby zijuce so zosnulym v case smrti.

A ak nie je zákonný dedič podľa obč. zákonníka, ani nezanechá závet, dedí štát.
hanelie
09.09.09,12:43
a ešte môže nastať situácia, že dedičstvo si podelia veritelia, ktorí si prihlásili pohľadávky
Mária27
09.09.09,14:14
a ešte môže nastať situácia, že dedičstvo si podelia veritelia, ktorí si prihlásili pohľadávky

To by sa museli s veriteľmi dohodnúť, teda by nejakí dedičia museli byť.
willma
09.09.09,15:33
pokiaľ je otec živý tak o dedičstve sa vôbec nedebatuje. Za života totiž žiadne dedičstvo neexistuje aj keby mal neviem aký majetok. Dedičstvom sa to nazýva až po smrti poručiteľa. je to divné citovať vlastný príspevok, ale inak sa nedá, nepochopila som totiž, čo také som napísala, že som si vyslúžila červený palec:eek::eek::eek:, no ale keď má niekto potrebu vyjadrovať sa takýmto spôsobom....
Klara369
10.09.09,08:57
A ešte keď má otec nabraté pôžičky a nespláca ich môžu peniaze vymáhať potom od nás??
willma
10.09.09,09:34
keď majú vysporiadané BSM a sú rozvedení dlhy po rozvode a prípadnej smrti poručiteľa sú tiež predmetom dedičského konania. A ďalšie vyjadrenie ohľadom dlhov máš v príspevku č. 3.
Magma
16.02.10,06:47
Zapojím sa do tejto témy, pretože podľa názvu aj môj problém je podobný.
Po smrti môjho otca by moja mama chcela, aby časť bytu po otcovi zdedil jej vnuk, to znamená že by odmietla dedičstvo. Ale má aj záhradu, ktorú si chce nechať na vlastnom mene. Je to pravda, že sa nedá odmietnuť časť dedičstva?
Ako potom postupovať, má napísať darovaciu zmluvu na vnuka? Platí sa daň z príjmu z darovacej zmluvy?
Ďakujem za pomoc
Ice dive
16.02.10,07:02
Zapojím sa do tejto témy, pretože podľa názvu aj môj problém je podobný.
Po smrti môjho otca by moja mama chcela, aby časť bytu po otcovi zdedil jej vnuk, to znamená že by odmietla dedičstvo. Ale má aj záhradu, ktorú si chce nechať na vlastnom mene. Je to pravda, že sa nedá odmietnuť časť dedičstva?
Ako potom postupovať, má napísať darovaciu zmluvu na vnuka? Platí sa daň z príjmu z darovacej zmluvy?
Ďakujem za pomoc
Mama môže chcieť, aby dedil vnuk, ale zo zákona vnuk nie je oprávneným dedičom, keďže po Vašom otcovi dedí Vaša mama a Vy.
Ak chce mama, niečo dávať vnukovi, tak by malo najprv prebehnúť dedičské konanie a následne formou darovacej zmluvy previesť majetok, ktorý chce dať vnukovi.
Daň sa z darovania a ani z príjmu neplatí, platí sa len 66 € za vklad do katastra + náklady na spísanie darovacej zmluvy ak si ju necháte spísať notárom /právnikom... ale môžete si ju napísať aj Vy...
nunik
17.01.11,13:40
prosim vas pekne neviem či som v spravnej rubrike ale ak pomožete budem velmi vdačna. Manžel zdedil min.rok po otcovi podu,a počula som že musi podat danove priznanie aby mohol platit do buducna stoho dan..Prosim vas je to pravda ? ak ano komu podat danove priznanie,? pomožete mi ? dakujem!!
ivka70
17.01.11,13:45
prosim vas pekne neviem či som v spravnej rubrike ale ak pomožete budem velmi vdačna. Manžel zdedil min.rok po otcovi podu,a počula som že musi podat danove priznanie aby mohol platit do buducna stoho dan..Prosim vas je to pravda ? ak ano komu podat danove priznanie,? pomožete mi ? dakujem!!

Ano, dan z nehnutelnosti je povinny priznat do 31.1. v mieste bydliska, na oddeleni miestnych dani miestneho/obecneho uradu.
nunik
17.01.11,17:43
dakujem vam velmi pekne.
Ice dive
17.01.11,18:00
prosim vas pekne neviem či som v spravnej rubrike ale ak pomožete budem velmi vdačna. Manžel zdedil min.rok po otcovi podu,a počula som že musi podat danove priznanie aby mohol platit do buducna stoho dan..Prosim vas je to pravda ? ak ano komu podat danove priznanie,? pomožete mi ? dakujem!!
a manžel sa na tejto pôde chystá behať traktorom? túto pôdu obrábať a podnikať na nej? predpokladám, že toto robí miestne družstvo takže odporúčam toto navštíviť spísať s nimi zmluvu o prenájme poľnohospodárskej pôdy a dane za túto pôdu bude platiť družstvo a Vám bude vyplácané nájomné za užívanie pôdy...
ja som tiež zdedil pôdu po svojom otcovi a na toto som nedával žiadne daňové priznanie - všetko vybavilo družstvi, keďže danú pôdu majú v užívaní
nunik
18.01.11,10:46
nooo,,,ice dive,,spravny postrech !! nie nechysta sa behat traktorom po poli,ale myslim že to ma v najme družstvo tak musime to pozistovat,,.manžel sa o to nikdy nejako nezaujimal ani ja ,,ale diiki za radu.pekny den..
Dandýsek
23.01.13,13:19
Dobrý deň. Vyťahujem toto vlákno s otázkou: Ide o dedičstvo po mojom otcovi. Dediť bude: moja mama, sestra a ja. Môžem sa dedičkého podielu vzdať v prospech môjho syna?
draik
23.01.13,15:10
Ak odmietnete dedičstvo, dedia Váš podiel Vaši potomkovia. Nie je možné sa vzdať dedičstva v prospech niekoho (ak máte napr. dve deti, nemôžte sa vzdať dedičstva len v prospech jedného potomka)
luja5
23.01.13,15:11
Dobrý deň. Vyťahujem toto vlákno s otázkou: Ide o dedičstvo po mojom otcovi. Dediť bude: moja mama, sestra a ja. Môžem sa dedičkého podielu vzdať v prospech môjho syna?
Nie, "vzdať sa" svojho dedičského podielu by si sa mohol len v prospech mamy/sestry uzavretím príslušnej dedičskej dohody.
Tvoj syn by mohol dediť, ak by si dedičstvo odmietol. Odmietnutie by sa stalo neodvolateľným (§ 467 Obč. zákonníka) navždy platným úkonom aj do budúcna a aj v prípade novoobjaveného majetku-dedičstva po otcovi by si už nebol dedičom Ty, ale Tvoj syn. Dedič nemôže dedičstvo odmietnuť len sčasti (musí ho odmietnuť celé) a nemôže k odmietnutiu pripojiť výhrady alebo podmienky (§ 466 OZ). Dedičstvo nemôže odmietnuť dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť (§ 465 OZ). K odmietnutiu dedičstva viac od § 463 OZ.
Dandýsek
23.01.13,20:01
Ďakujem za odpoveď. Ide o to, že len jeden syn je na Slovensku a ostatní v zahraničí a neprejavili o toto dedičstvo záujem. Oni by sa teda asi mohli vzdať dedičstva v prospech brata, pokiaľ ja to dedičstvo odmietnem?
luja5
23.01.13,20:08
Ďakujem za odpoveď. Ide o to, že len jeden syn je na Slovensku a ostatní v zahraničí a neprejavili o toto dedičstvo záujem. Oni by sa teda asi mohli vzdať dedičstva v prospech brata, pokiaľ ja to dedičstvo odmietnem?
Áno.
Upravila-doplnila som Ti do môjho predchádzajúceho príspevku aj paragrafy Občianskeho zákonníka, kde si môžeš pozrieť viac o odmietnutí dedičstva, ak o tom uvažuješ.
VANUSKA
24.01.13,05:24
Veru tak !!!!
Dandýsek
24.01.13,08:26
Ďakujem.
luja5
24.01.13,10:52
Ďakujem za odpoveď. Ide o to, že len jeden syn je na Slovensku a ostatní v zahraničí a neprejavili o toto dedičstvo záujem. Oni by sa teda asi mohli vzdať dedičstva v prospech brata, pokiaľ ja to dedičstvo odmietnem?
Dandýsek, pri svojej odpovedi "áno" v príspevku č. 31 som akosi automaticky vychádzala z toho, že žiadne z Tvojich detí nie je maloleté a teda že aj tie, ktoré sú v zahraničí, sú plnoleté a ako také neprejavili o dedičstvo záujem. Len pre komplexnosť preto ešte doplním, že ak by bol medzi dedičmi aj maloletý dedič, prípadná dedičská dohoda by podliehala schváleniu súdom a súd by ju schválil, ak by bola v záujme maloletého dediča (§ 179 Obč. súd. poriadku...).
Dandýsek
24.01.13,15:59
traja sú dospelí a jeden je maloletý a ešte ani jeden nevie, čo im chcem hodiť na hlavu. :D s mojou sestrou totiž nebude rozumná reč, pretože zastáva názor, že tým, že som odišla zo Slovenska, tak nemám žiadny nárok. Lenže ten môj odchod bol tak trochu aj kvôli nej. Ach jaj, rodinné vzťahy.