bobino38
19.05.09,06:27
Dobrý deň.
Možno sa spýtam blbosť, ale zaujímalo by ma aký variabilný symbol a aký konštantný symbol sa má uviesť pri platbe cez internetbanking, keď chcem poslať synovi peniaze z účtu na účet.
VERONIKA6
19.05.09,04:40
Možno Ti toto pomôže:
Konštantný symbol používaný v platobnom styku na Slovensku sa tvorí ako štvormiestne číslo, pričom:

prvé tri miesta čísla sú základnou časťou čísla vyjadrujúcou charakter platby
štvrté miesto čísla je premennou časťou čísla (X) vyjadrujúcou spôsob platenia alebo zúčtovania.
Konštantné symboly sa zaraďujú do 10 tried, od 0 do 9, takto:

0 - platby za tovar a služby
1 - vzťahy k štátnemu rozpočtu a rozpočtom ostatných zložiek verejného rozpočtu
2 - platby za dodávky investičnej povahy
3 - mzdové a ostatné osobné náklady

4 - príjmy štátneho rozpočtu a rozpočtov ostatných zložiek verejného rozpočtu z daní a poplatkov
5 - ostatné finančné platby
6 - prevody medzi účtami toho istého klienta
7 - pokladničné príjmy
8 - rezerva
9 - vzťahy bánk alebo pobočiek zahraničných bánk (ďalej len „banka“) ku klientom
Premenná časť konštantného symbolu (X) sa zaraďuje do 10 skupín, od 0 do 9, takto:

0 - platby podľa osobitnej dispozície banky
1 - platby na základe právoplatného a vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu1) s označením "B"
2 - úverovateľné prepravné a úverovateľné platby dodávateľom
3 - výplaty hotovostí na zmluvnom základe v banke, ktorá nevedie účet klienta
4 - prednostné platby
5 - opravné zúčtovanie z podnetu banky s označením "B"
6 - dobropisy (vratky) na platby bežného roka
7 - dobropisy (vratky) na platby minulého roka
8 - ostatné bezhotovostné platby
9 - hotovostné platby
Konštantné symboly s označením „B“ sa používajú iba v prevodných príkazoch vykonávaných bankami.
Konštantný symbol používaný v platobnom styku na Slovensku sa tvorí ako štvormiestne číslo, pričom:

prvé tri miesta čísla sú základnou časťou čísla vyjadrujúcou charakter platby
štvrté miesto čísla je premennou časťou čísla (X) vyjadrujúcou spôsob platenia alebo zúčtovania.
Konštantné symboly sa zaraďujú do 10 tried, od 0 do 9, takto:

0 - platby za tovar a služby
1 - vzťahy k štátnemu rozpočtu a rozpočtom ostatných zložiek verejného rozpočtu
2 - platby za dodávky investičnej povahy
3 - mzdové a ostatné osobné náklady
4 - príjmy štátneho rozpočtu a rozpočtov ostatných zložiek verejného rozpočtu z daní a poplatkov
5 - ostatné finančné platby
6 - prevody medzi účtami toho istého klienta
7 - pokladničné príjmy
8 - rezerva
9 - vzťahy bánk alebo pobočiek zahraničných bánk (ďalej len „banka“) ku klientom
Premenná časť konštantného symbolu (X) sa zaraďuje do 10 skupín, od 0 do 9, takto:

0 - platby podľa osobitnej dispozície banky
1 - platby na základe právoplatného a vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu1) s označením "B"
2 - úverovateľné prepravné a úverovateľné platby dodávateľom
3 - výplaty hotovostí na zmluvnom základe v banke, ktorá nevedie účet klienta
4 - prednostné platby
5 - opravné zúčtovanie z podnetu banky s označením "B"
6 - dobropisy (vratky) na platby bežného roka
7 - dobropisy (vratky) na platby minulého roka
8 - ostatné bezhotovostné platby
9 - hotovostné platby
Konštantné symboly s označením „B“ sa používajú iba v prevodných príkazoch vykonávaných bankami.
Konštantný symbol používaný v platobnom styku na Slovensku sa tvorí ako štvormiestne číslo, pričom:

prvé tri miesta čísla sú základnou časťou čísla vyjadrujúcou charakter platby
štvrté miesto čísla je premennou časťou čísla (X) vyjadrujúcou spôsob platenia alebo zúčtovania.
Konštantné symboly sa zaraďujú do 10 tried, od 0 do 9, takto:

0 - platby za tovar a služby
1 - vzťahy k štátnemu rozpočtu a rozpočtom ostatných zložiek verejného rozpočtu
2 - platby za dodávky investičnej povahy
3 - mzdové a ostatné osobné náklady
4 - príjmy štátneho rozpočtu a rozpočtov ostatných zložiek verejného rozpočtu z daní a poplatkov
5 - ostatné finančné platby
6 - prevody medzi účtami toho istého klienta
7 - pokladničné príjmy
8 - rezerva
9 - vzťahy bánk alebo pobočiek zahraničných bánk (ďalej len „banka“) ku klientom
Premenná časť konštantného symbolu (X) sa zaraďuje do 10 skupín, od 0 do 9, takto:

0 - platby podľa osobitnej dispozície banky
1 - platby na základe právoplatného a vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu1) s označením "B"
2 - úverovateľné prepravné a úverovateľné platby dodávateľom
3 - výplaty hotovostí na zmluvnom základe v banke, ktorá nevedie účet klienta
4 - prednostné platby
5 - opravné zúčtovanie z podnetu banky s označením "B"
6 - dobropisy (vratky) na platby bežného roka
7 - dobropisy (vratky) na platby minulého roka
8 - ostatné bezhotovostné platby
9 - hotovostné platby
Konštantné symboly s označením „B“ sa používajú iba v prevodných príkazoch vykonávaných bankami.
Konštantný symbol používaný v platobnom styku na Slovensku sa tvorí ako štvormiestne číslo, pričom:

prvé tri miesta čísla sú základnou časťou čísla vyjadrujúcou charakter platby
štvrté miesto čísla je premennou časťou čísla (X) vyjadrujúcou spôsob platenia alebo zúčtovania.
Konštantné symboly sa zaraďujú do 10 tried, od 0 do 9, takto:

0 - platby za tovar a služby
1 - vzťahy k štátnemu rozpočtu a rozpočtom ostatných zložiek verejného rozpočtu
2 - platby za dodávky investičnej povahy
3 - mzdové a ostatné osobné náklady
4 - príjmy štátneho rozpočtu a rozpočtov ostatných zložiek verejného rozpočtu z daní a poplatkov
5 - ostatné finančné platby
6 - prevody medzi účtami toho istého klienta
7 - pokladničné príjmy
8 - rezerva
9 - vzťahy bánk alebo pobočiek zahraničných bánk (ďalej len „banka“) ku klientom
Premenná časť konštantného symbolu (X) sa zaraďuje do 10 skupín, od 0 do 9, takto:

0 - platby podľa osobitnej dispozície banky
1 - platby na základe právoplatného a vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu1) s označením "B"
2 - úverovateľné prepravné a úverovateľné platby dodávateľom
3 - výplaty hotovostí na zmluvnom základe v banke, ktorá nevedie účet klienta
4 - prednostné platby
5 - opravné zúčtovanie z podnetu banky s označením "B"
6 - dobropisy (vratky) na platby bežného roka
7 - dobropisy (vratky) na platby minulého roka
8 - ostatné bezhotovostné platby
9 - hotovostné platby
Konštantné symboly s označením „B“ sa používajú iba v prevodných príkazoch vykonávaných bankami.

Variabilný môžeš použiť rodné číslo príjemcu.
azla
19.05.09,05:04
Napíšem Ti jednoducho:

VS - variabilný symbol ......určíš si sama (firmy používajú napr. číslo faktúry a pod.;pokojne môžeš dať napr. 9

KS - konštantný symbol ....0558 - Finančné platby ostatné
bobino38
19.05.09,05:17
..takže ked tam tresnem hocijaké čisla tak to dojde tak či tak?
VERONIKA6
19.05.09,05:23
..takže ked tam tresnem hocijaké čisla tak to dojde tak či tak?
Dôležité je správne číslo účtu prijímateľa.
veronikasad
19.05.09,05:29
..takže ked tam tresnem hocijaké čisla tak to dojde tak či tak?
VS môžeš dať hocijaké číslo, KS netrieskaj - tie sú stanovené, daj 0558. Ale prejde ti to aj s 0308
bobino38
19.05.09,05:31
...díky za rady.
Rozalka
19.05.09,18:21
Od 1.1.2009 banka nevyžaduje ani KS a ani VS.
bobino38
20.05.09,03:56
Od 1.1.2009 banka nevyžaduje ani KS a ani VS.
...ktorú banku myslíš????...pretože pri faktúrach napriklad za mobil musiš uviesť predsa variabilný symbol, ako budú vedieť že to platíš práve ty a práve za svoj mobil?
duves
20.05.09,04:02
...ktorú banku myslíš????...pretože pri faktúrach napriklad za mobil musiš uviesť predsa variabilný symbol, ako budú vedieť že to platíš práve ty a práve za svoj mobil?
No banke je to jedno, či si niekto neuvedie VS a mal ho uvieť. To nemôžu banky stíhať denne tisicky prevodov kontrolovať. Za to je zodpovedny klient.
bobino38
20.05.09,04:12
..takže ked posielam peniaze synovi na účet, žiadne symboly nepotrebujem, ďakujem, je tak?
pivko
20.05.09,04:18
Od 1.1.2009 banka nevyžaduje ani KS a ani VS.
No VUB to má stále ,lebo keď robím prevod a nezadám KS tak ma ani nepusti krok ďalej k overeniu grid karty.:confused:
bobino38
20.05.09,04:34
...do pekla, tak ako to je????
VERONIKA6
20.05.09,04:37
...do pekla, tak ako to je????
Poradím Ti, obetuj svoje nôžky, prejdi sa do Tvojej banky a zisti. Alebo
tam zavolaj.:---
pivko
20.05.09,04:39
...do pekla, tak ako to je????
Ak máš účet vo VUB tak tam daj KS 0968 a VS nemusí byť.
bodliak
20.05.09,04:41
Ak ide o platbu synovi (a neplatite mu zrovna na podnikatelsky ucet za fakturu), tak je to uplne fuk.

VS - cokovek, aj nic
KS - cokolvek, v minulosti by som dal 0968

KS sluzil na statisticke ucely
VS na identifikaciu platby prijimatelom

Hlavne skontrolujte cislo uctu a kod banky. Dvakrat.
kaupke
20.05.09,04:45
Ja dávam KS - 0558 , vo všetkých bankách , často posielam dcére peniaze , a vždy tie peniaze dostala. VS používam dátum prevodu , v tvare DDMMRR
azla
20.05.09,04:54
...do pekla, tak ako to je????

napíš:
VS : 9
KS : 0558

....a sumu akúkoľkovek (len žeby mal syn dosť):D:):rolleyes:
arion92
20.05.09,05:21
...do pekla, tak ako to je????
Tak, ako napisala Rozalka - od 1.1.2009 banka nevyzaduje ani KS, ani VS - toto plati, ak platis z uctu v EUR v ramci SEPA krajin (krajiny Europskej unie + Island, Norsko, Lichtenstajnsko a Svajčiarsko). Ak platis do inej krajiny alebo platis v inej mene ako EUR, uz ide o zahranicnu platbu a tam udavas platobny titul.

Ak si konstanty symbol niektore banky v ramci internetbankingu vyzaduju, tak si IB este neopravili.
arion92
20.05.09,05:23
Ak máš účet vo VUB tak tam daj KS 0968 a VS nemusí byť.


VS - cokovek, aj nic
KS - cokolvek, v minulosti by som dal 0968
Konstantny symbol 0968 sluzil na prevody v ramci uctov toho isteho klienta. ;)
inga26
20.05.09,05:42
No VUB to má stále ,lebo keď robím prevod a nezadám KS tak ma ani nepusti krok ďalej k overeniu grid karty.:confused:

pivko, ani VUBka uz nevyzaduje KS a VS, internet banking sice este nezmenili ( chysta sa v priebehu maja), ale ked nezadas KS policko ostava prazdne, ak nezadas VS automaticky doplni 9.
dad111
20.05.09,20:10
Bez KS a VS to ide, ak niekto chce, ponúkam možnosť vyskúšať. Pošlem Vám moje číslo účtu, Vy mi tam pošlite nejaké to Euro a ja Vám dám vedieť či to prešlo. Vopred ďakujem za školné.
misomiso
20.05.09,20:18
Celkom by ma zaujimalo, naco ten konstantny symbol sluzi, kedze ja tam zadavam zamerne vzdy bludy a platby chodia jedna radost.

Moje oblubene KS su napr. :

Platby za polnohospodarske vyrobky
Pokuty zo spravy
Prechodne poskytnute pozicky
Exekucne naklady

Zo zahranicnych platieb som si najviac oblubil Potrubny tranzit :)
mzdarka renca
20.05.09,20:22
Celkom by ma zaujimalo, naco ten konstantny symbol sluzi, kedze ja tam zadavam zamerne vzdy bludy a platby chodia jedna radost.

Moje oblubene KS su napr. :

Platby za polnohospodarske vyrobky
Pokuty zo spravy
Prechodne poskytnute pozicky
Exekucne naklady

Zo zahranicnych platieb som si najviac oblubil Potrubny tranzit :)
:D:D:D:D:D dobrééééééé
marjankaj
20.05.09,20:25
Synovi nezabudni hlavne správne číslo účtu a najmä správnu sumu
marjankaj
20.05.09,20:36
Celkom by ma zaujimalo, naco ten konstantny symbol sluzi, kedze ja tam zadavam zamerne vzdy bludy a platby chodia jedna radost.

Moje oblubene KS su napr. :

Platby za polnohospodarske vyrobky
Pokuty zo spravy
Prechodne poskytnute pozicky
Exekucne naklady

Zo zahranicnych platieb som si najviac oblubil Potrubny tranzit :)

Skús to aj pri platbe daňovému úradu. Tí ti to možno vysvetlia.
misomiso
20.05.09,20:46
Skús to aj pri platbe daňovému úradu. Tí ti to možno vysvetlia.

Jedine tam som slusny a zbytocne na seba neupozornujem. Vsade inde pouzivam KS kreativne a este sa nestalo, ze by nieco nepreslo.
alla66
20.05.09,20:52
Dobrý deň.
Možno sa spýtam blbosť, ale zaujímalo by ma aký variabilný symbol a aký konštantný symbol sa má uviesť pri platbe cez internetbanking, keď chcem poslať synovi peniaze z účtu na účet.

Variabilný symbol je maximálne 10 miestne číslo, ktoré je spolu s konštantným symbolom, číslom účtu platiteľa a príjemcu, sumou, menou a dátumom splatnosti súčasťou prevodného príkazu. Vyplnenie variabilného symbolu nie je povinné. Slúži na identifikáciu platby medzi klientmi banky.



Najpoužívanejšie konštantné symboly v platobnom styku (KS)

http://www.financnik.sk/financie.php?did=312
duves
21.05.09,04:00
Celkom by ma zaujimalo, naco ten konstantny symbol sluzi, kedze ja tam zadavam zamerne vzdy bludy a platby chodia jedna radost.

Moje oblubene KS su napr. :

Platby za polnohospodarske vyrobky
Pokuty zo spravy
Prechodne poskytnute pozicky
Exekucne naklady

Zo zahranicnych platieb som si najviac oblubil Potrubny tranzit :)
Slúži na statistiku. T.j. je k ničomu. Kludne uvadzaj KS pre potrubny tranzit aj za platbu u zubara. Nech sa statni uradnici divia.:D
misomiso
21.05.09,06:54
Slúži na statistiku. T.j. je k ničomu. Kludne uvadzaj KS pre potrubny tranzit aj za platbu u zubara. Nech sa statni uradnici divia.:D

Najviac som frustrovany z toho, ze nemozem uvadzat Potrubny tranzit pri domacich platbach !!

Pretoze - ciste teoreticky - aj u nas su rozne produktovody a ropovody, ak by som nieco napr. odoberal zo Slovnaftu produktovodom, tak nemozem platbu oznacit spravnym KS. :)

A navyse si myslim, ze aj odber vody ktory platim vodarnam, by sa mal platit s KS Potrubny tranzit. :)
duves
21.05.09,09:36
Ja navrhujem platbu za výčapne pivo tiež označovať ako potrubný tranzit. Ved ide cez potrubie.:D
Nie je nad štatisticke ukazovatele!
Rozalka
21.05.09,16:19
VS je dobré na identifikáciu platby u prijímateľa, ale zrušenie KS mi vyslovene vadí, pretože pre čítaní výpisu tento údaj má obrrrrovskú vypovedaciu úlohu.
Jeden môj známy, ktorý pracuje v nemenovanej banke, sa nestačil čudovať, načo ešte dnes niekomu slúžia KS...
No nám chýbajú, však?
m.hladka
21.05.09,16:59
Táto diskusia bola veľmi zaujímavá. Prekvapili ma určite názory. Je jasné, že dosť ľudí nevie načo slúži KS a VS, ale v účtovníctve je to veľmi dôležitý údaj, ktorý nám uľahčuje prácu, pretože ako píše Rozalka, nevedeli by sme priradiť platbu, či už vyšlú alebo došlu.
Možnože banke je to jedno, ale mne rozhodne to jedno nie je a dosť ma rozčúli, ak niekto pošle platbu a ja hodiny pátram začo, čím stratím kopu času. Ten čas za nedodržanie určitých pravidiel mi nikto nezaplatí.
Pri súkromných platbách je dobre používať ako VS dátum odoslanej platby, rozhodne nie rodné číslo.
misomiso
21.05.09,18:58
Táto diskusia bola veľmi zaujímavá. Prekvapili ma určite názory. Je jasné, že dosť ľudí nevie načo slúži KS a VS, ale v účtovníctve je to veľmi dôležitý údaj, ktorý nám uľahčuje prácu, pretože ako píše Rozalka, nevedeli by sme priradiť platbu, či už vyšlú alebo došlu.
Možnože banke je to jedno, ale mne rozhodne to jedno nie je a dosť ma rozčúli, ak niekto pošle platbu a ja hodiny pátram začo, čím stratím kopu času. Ten čas za nedodržanie určitých pravidiel mi nikto nezaplatí.
Pri súkromných platbách je dobre používať ako VS dátum odoslanej platby, rozhodne nie rodné číslo.

Na co uz ti moze byt KS, ked tam mas VS (obycajne cislo faktury)?
m.hladka
21.05.09,19:27
Na co uz ti moze byt KS, ked tam mas VS (obycajne cislo faktury)?

Len taká maličkosť, aby som vedela napr. či sa jedná o tovar, alebo službu.
misomiso
21.05.09,19:30
Len taká maličkosť, aby som vedela napr. či sa jedná o tovar, alebo službu.

Ale ved vies co si fakturovala nie?
m.hladka
21.05.09,19:54
Ja viem, ale aby vedeli aj iní. A mám aj prijaté fa.
bobino38
22.05.09,04:16
...teší ma že som mojou otázkou pichol do osieho hniezda:-))
abel
22.05.09,04:28
Neviem si predstaviť, ak by na výpisoch neboli uvádzané variabilné symboly. To kam by som tie platby priraďovala? KS má svoj význam, ak ho zúčastnené strany vedia správne použiť, inak je skutočne len na dve veci...
duves
22.05.09,05:38
Takže vidim, že sa to stale omiela ako očenáš...
Takže, ja ked som zacinal v bankovnictve (1994), tak som robil typera prevodnych prikazov. Medzibankove prevody VŽDY museli obsahovať konštatny symbol (dalej len "KS". Medzi odosielatelom a prijimatelom nema KS žiadnu identifikaciu. Slúži výhradne pre štatistiku NBS. A po lopate povedane, ak miesto KS 0308 napíšeš KS 3558 jednoducho sa nič nedeje a peniaze budu na jednom účte odpisane a na druhom pripisane v rovnakej sume a nikto sa "omylom" nevystavuje žiadnym naslednym komplikaciam.

Variabilny symbol (dalej len "VS") slúži na identifikaciu platby medzi obchodnymi partnermi, ktory tam zvycajne uvadzaju cislo faktury, resp. medzi podnikatelom a danovym uradom (socialnou poistovnou, zdravotnou poistovnou) pre identifiakaciu platby a VS je ak si dobre pamätam DIČO (možno sa to zmenilo).

Špecificky symbol (dalej len "SS") bol v minulosti často využívany pre platby do SLSP, ked občania čo mali tzv. sporožírové účty (system prevzaty zo štatnej sporitelne), tak sa do kolonky uvadzalo číslo účtu. Zamestnavatelia ak vyplacali zamestnancom mzdy na sporožíro do sporky, tak tam museli uvadzať SS a VS bol vždy povinný údaj "9".
Inak dnes ma SS asi taky vyznam ako VS, nie je povinny udaj a obchodne strany ho možu použiť pre blizšiu identifikaciu platby. Napr. niekto plati za letny tabor do cestovky a variabilny symbol je číslo tabora, tak SS môže byť datum narodenia dieťaťa.

Tož vše. Dalsie polemiky o KS považujem za mlatením prazdnej slamy a moj prispevok z mojej strany je poslednym.
bobino38
22.05.09,06:11
...HAWK:-)))