Katgaz
19.05.09,08:06
Dobré ráno všetkým,
podľa Zákonníka práce § 142 ods. 4 môže zamestnávateľ v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vymedziť vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré nemôže zamestnancom prideľovať prácu a nechať ich doma na 60%.
Prosím o radu, čo robiť v prípade, ak u zamestnávateľa neexistujú zástupcovia zamestnancov.
Je možné spísať so zamestnancami dohodu o tom, že s tým oni súhlasia a zostanú doma na 60% v stanovené termíny? Je to predsa výhodnejšie pre obe strany riešiť problém takto ako znížiť počty zamestnancov.
Prosím o vaše názory.
Vďaka.
Miri82
19.05.09,07:25
Ja si myslím, že je to možné. I keď povinnosť mať zástupcov zamestnancov vyplýva zo zákona.
Katgaz
19.05.09,07:32
Nemyslím, že to vyplýva zo zákona, respektíve ja to tam nevidím. Všade sa uvádza, že "môže pôsobiť", zamestnávateľ je povinný umožniť voľby do zamestnaneckej rady, ak o to "požiada aspoň 10% zamestnancov". Neviem, podľa mňa z toho nevyplýva, že musia byť zástupcovia zamestnancov. Prosím opravte ma ak sa mýlim.
Tweety
19.05.09,07:38
Nemyslím, že to vyplýva zo zákona, respektíve ja to tam nevidím. Všade sa uvádza, že "môže pôsobiť", zamestnávateľ je povinný umožniť voľby do zamestnaneckej rady, ak o to "požiada aspoň 10% zamestnancov". Neviem, podľa mňa z toho nevyplýva, že musia byť zástupcovia zamestnancov. Prosím opravte ma ak sa mýlim.
Áno, mať ZR nie je zákonná povinnosť, viď § 233 ZP.
Katgaz
19.05.09,07:50
Vďaka, tak jedna vec sa vyjasnila. :)

Môžeme to teda riešiť individuálnymi dohodami so zamestnancami?
mzdarka renca
19.05.09,07:52
Nie, tak to nefunguje. Na to, aby boli zamestnanci doma na 60% musíte mať buď odbory, alebo zamestnaneckú radu.
Martin Mocko
19.05.09,07:52
Vďaka, tak jedna vec sa vyjasnila. :)

Môžeme to teda riešiť individuálnymi dohodami so zamestnancami?

Ja som podobnú vec riešil takto jednoduchšie. Zamestnanci si zvolili hlasovaním svojho zástupcu. S tým to bolo prerokované. Samozrejme, že celá vec bola zamestnancom vysvetlená, prečo to tak musí byť.
A zostal baran nažratý aj vlk celý :rolleyes:
Tweety
19.05.09,07:54
Vďaka, tak jedna vec sa vyjasnila. :)

Môžeme to teda riešiť individuálnymi dohodami so zamestnancami?
§ 142
Prekážky na strane zamestnávateľa
(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o inú prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.
Katgaz
19.05.09,08:06
Ja som podobnú vec riešil takto jednoduchšie. Zamestnanci si zvolili hlasovaním svojho zástupcu. S tým to bolo prerokované. Samozrejme, že celá vec bola zamestnancom vysvetlená, prečo to tak musí byť.
A zostal baran nažratý aj vlk celý :rolleyes:

Ale my máme skoro 200 zamestnancov, to asi dôverník nestačí. Máme teda iniciovať vznik zamestnaneckej rady? A čo v prípade, keď máme tých zamestnacov rozdrobených do rôznych častí Slovenska? Alebo stačí dôverník v tej konkrétnej prevádzke? Tam máme do 50 zamestnacov. Som z toho úplne mimo :mee:.
Katgaz
19.05.09,08:09
Nie, tak to nefunguje. Na to, aby boli zamestnanci doma na 60% musíte mať buď odbory, alebo zamestnaneckú radu.

Nechcem byť nedôverčivá :), ale prečo to nemôžme dohodnúť so zamestnancami? Pretože je to pre nich znevýhodňujúca pozícia?
Tweety
19.05.09,08:10
Nechcem byť nedôverčivá :), ale prečo to nemôžme dohodnúť so zamestnancami? Pretože je to pre nich znevýhodňujúca pozícia?
Pretože je to v § 142, ktorý som pripojila uvedené, že to musí byť súhlas, ale nie so zamestnancami.
Katgaz
19.05.09,08:21
Ok, súhlasím teda. Takže individuálnu dohodu sme vylúčili.

Vie mi ešte niekto poradiť, čo podniknúť v smere dôverník/zam.rada?
mzdarka renca
19.05.09,08:30
Voľba členov zamestnaneckej rady, voľba zamestnaneckého dôverníka a volebné obdobie
§ 234

(1) Zamestnávateľ je povinný umožniť uskutočnenie volieb do zamestnaneckej rady, ak o to zamestnávateľa písomne požiada aspoň 10 % zamestnancov. Zamestnanecká rada u zamestnávateľa, ktorý má

a) od 50 do 100 zamestnancov, má najmenej troch členov,
b) od 101 do 500 zamestnancov, na každých 100 zamestnancov má najmenej jedného ďalšieho člena, c) od 501 do 1 000 zamestnancov, má najmenej jedného ďalšieho člena,
d) od 1 001 a viac zamestnancov, na každých 1 000 zamestnancov má najmenej jedného ďalšieho člena.

(2) Právo voliť členov zamestnaneckej rady alebo zamestnaneckého dôverníka majú všetci zamestnanci zamestnávateľa, ak u zamestnávateľa pracujú najmenej tri mesiace.

(3) Právo byť volený za člena zamestnaneckej rady alebo za zamestnaneckého dôverníka má každý zamestnanec zamestnávateľa starší ako 18 rokov, ktorý je bezúhonný, nie je blízkou osobou zamestnávateľa a pracuje u zamestnávateľa najmenej tri mesiace.

(4) Člen zamestnaneckej rady je volený priamou voľbou s tajným hlasovaním na základe kandidátnej listiny, ktorú navrhne najmenej 10 % zamestnancov alebo príslušný odborový orgán. Voľby sú platné, ak sa na hlasovaní zúčastní nadpolovičná väčšina všetkých zamestnancov, ktorí majú právo voliť členov zamestnaneckej rady. Členmi zamestnaneckej rady sa stávajú tí kandidáti, ktorí získali najväčší počet hlasov. Počet členov zamestnaneckej rady určí vopred volebný výbor po dohode so zamestnávateľom. Ak nebude zvolený potrebný počet členov zamestnaneckej rady, zamestnávateľ umožní ďalšie kolo volieb do troch týždňov. Ak ani po vykonaní opakovanej voľby nebude zvolený potrebný počet členov zamestnaneckej rady, zamestnanecká rada sa neustanoví. Nové voľby do zamestnaneckej rady sa uskutočnia až po uplynutí 12 mesiacov od konania opakovanej voľby.

(5) Prvé voľby členov zamestnaneckej rady u zamestnávateľa organizuje volebný výbor zložený najmenej z troch zamestnancov a najviac zo siedmich zamestnancov, ktorí podpísali žiadosť o vytvorenie zamestnaneckej rady. Počet členov volebného výboru určí zamestnávateľ v závislosti od počtu zamestnancov a vnútornej štruktúry zamestnávateľa. Ďalšie voľby organizuje zamestnanecká rada.

(6) Zamestnanecký dôverník je volený priamou voľbou s tajným hlasovaním nadpolovičnou väčšinou zamestnancov prítomných na hlasovaní.

(7) Náklady na úhradu volieb zamestnaneckej rady a zamestnaneckého dôverníka hradí zamestnávateľ.

(8) Volebné obdobie zamestnaneckej rady a zamestnaneckého dôverníka je štvorročné.
bredikova
31.05.09,18:50
Ako to riešiť ak je zamestnancov len 5. Tým jedným zástupcom? Nemáte nejaký vzor na dohodu so zamestnancami. Ďakujem
zena
03.06.09,09:02
Nasa firma zatial riesila nedostatok prace nasich ZC, cerpanim dovoleniek. Bolo to s ich suhlasom. Kedze vsak nepriazniva situacia pretrvava, budeme musiet ZC nechat doma s nahradou mzdy 60%..Zastupca zamestnancov suhlasil...Moje otazky:
1. Mozem dat casti ZC 60%, casti dovolenku a popripade cast by pracovala?
2. napr.: ak by ZC v piatok zostal doma s nahradou 60%, musim ho vo stvrtok odhlasit zo soc.poist a pondelok ho mam hned prihlasit?
ivka70
03.06.09,09:06
1. Mozem dat casti ZC 60%, casti dovolenku a popripade cast by pracovala?

2. napr.: ak by ZC v piatok zostal doma s nahradou 60%, musim ho vo stvrtok odhlasit zo soc.poist a pondelok ho mam hned prihlasit?



1. ano, mozu
2. nikoho neodhlasujes zo SP, ak zostane doma na 60%, to nie je neplatene volno.
zena
03.06.09,09:10
Neodhlasuje sa? no hladam najvyhodnejsiu variantu a asi som si to poplietla. Takze iba tolko ze tieto dni sa zapocitavaju do dni vyluc.obdobia...su tam este nejake povinnosti vyplyvajuce pre ZL?
mzdarka renca
03.06.09,09:46
Neodhlasuje sa? no hladam najvyhodnejsiu variantu a asi som si to poplietla. Takze iba tolko ze tieto dni sa zapocitavaju do dni vyluc.obdobia...su tam este nejake povinnosti vyplyvajuce pre ZL?
Nie, tieto dni sa nezapočitavajú di dní vyluč. obdobia. Kuk § 140 zákona o soc. poistení č. 461/2003.
katka50
03.06.09,10:17
Neodhlasuje sa? no hladam najvyhodnejsiu variantu a asi som si to poplietla. Takze iba tolko ze tieto dni sa zapocitavaju do dni vyluc.obdobia...su tam este nejake povinnosti vyplyvajuce pre ZL?

Započítavajú sa do vylúčiteľného obdobia, ale na evid. liste dôch.poistenia.
mzdarka renca
03.06.09,11:26
Započítavajú sa do vylúčiteľného obdobia, ale na evid. liste dôch.poistenia.
Veď nemá prerušenie, prečo by malo ísť o vylúčiteľné doby?
gabriela2579
03.06.09,11:47
Máš na mysli toto? :

Kalendárne dni vylúčených dôb na ELDP - dni, po ktoré sa poskytovala náhrada mzdy z vážnych prevádzkových dôvodov, pre ktoré zamestnávateľnemôže zamestnancovi prideľovať prácu,
zena
03.06.09,11:47
Veď nemá prerušenie, prečo by malo ísť o vylúčiteľné doby?
Kalendárne dni vylúcených dôb
Uvádza sa pocet kalendárnych dní obdobia
- po ktoré mal poistenec nárok na nemocenské, ošetrovné (predtým podpora pri ošetrovaní clena rodiny),
- ošetrovania clena rodiny od 11. dna potreby takého ošetrovania (starostlivosti) do skoncenia potreby tohto ošetrovania
(starostlivosti),
- po ktoré sa rodic staral o dieta do šiestich rokov veku alebo o dieta s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do siedmich
rokov, ktorému sa neposkytovala starostlivost v zariadení sociálnych služieb,
- materskej dovolenky, rodicovskej dovolenky, poskytovania vyrovnávacej dávky,
- základnej služby, náhradnej služby alebo zdokonalovacej služby v rámci vojenskej služby,
- civilnej služby,
- po ktoré sa poskytovala náhrada mzdy z vážnych prevádzkových dôvodov, pre ktoré zamestnávatel nemôže zamestnancovi
pridelovat prácu,
- úcasti na zákonnom štrajku.
Rubrika sa nevyplna zamestnancom narodeným po 31. decembri 1984.