jaro2k
20.07.05,10:38
V najblizsich dnoch sa nam s manzelkou ma narodit tretie dieta. Manzelka je v sucastnosti s dalsimi dvomi detmi (starsie2,5 roka, mladsie1,5 roka) doma. Predtym nez sa nam narodilo prve diete nepracovala, takze jej zamestavatel je socialna poistovna a dostava rodičovský príspevok 4100sk/mesiac. Ja (otec) som v sucastnosti zamestnany na trvaly pracovny pomer na dobu neurcitu. Okrem toho som este konatelom (ale nie zamestnancom) vo svojej s.r.o. firme. Dostavam sa k otazke. Okrem toho, ze moja manzelka sa stara doma o deti, by som chcel ist na rodičovskú dovolenku aj ja. Je mozne, aby som poziadal svojho zamestnavatela o rodicovsku dovolenku, hoci moja manzelka ostava doma, t.j. nepracuje a je na materskej resp. rodicovskej dovolenke? Ak mozem poziadat o rodic.dovolenku, mozem o nu poziadat hned ako sa nam narodi tretie dieta, alebo musim nejaky cas cakat? Ked oznamim zamestnavatelovi, ze odchadzam na rodic. dovolenku, je tam nejaka doma pocas ktorej musim este pracovat, alebo mozem oddist hned na druhy den? Vyplivaju z rodic.dovolenky pre otca ine povinnosti ako tie, ze sa o dieta bude starat a teda, ze ho neda do skolky?
Dakujem.
Ala
20.07.05,09:09
Obaja rodičia na rodičovskej dovolenke nemôžu byť.
jaro2k
20.07.05,09:46
to znamena, ze moja manzelka by musela byt zamestnana?
janka37
20.07.05,10:02
Nemusí byť zamestnaná, ale rodičovský príspevok môže poberať len jeden z rodičov. Je na vás, aby ste si určili, pe koho je to výhodnejšie.
jaro2k
20.07.05,10:16
dobre, ako mame teda postupovat?
chcem manzelke s tromi detmi vypomoct tak, ze aspon prve 3 - 4 mesiace budem doma na rodic. dovolenke. Vychadzam z toho, ze po narodeni dietata matka ide automaticky na matersku dovolenku a ostane na nej namenej 6 tyzdnov po narodeni dietata. Co mame urobit po tych 6-tich tyzdnoch?
V socialnej poistovni nahlasit ukoncenie materskej dovolenky mojej manzelky a nasledne nato, poziadat mojho zamestnavatela o rodic. dovolenku?
A po 4 mesiacoch nastupit (otec) spat do prace a nahlasit v soc. poistovni navrat na matersku resp. rodic. dovolenku (matka).
dakujem
marek32
20.07.05,10:46
Obaja rodičia na rodičovskej dovolenke nemôžu byť.§ 166 zákonníka práce hovorí:
(1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a*mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa.


Takže obaja rodičia môžu byť súčasne na materskej resp.rodičovskej dovolenke.Ide o rozhodnutie ženy,ako aj muža aby mohli čerpať materskú resp.rodičovskú dovolenku.Nikde v zákone nie je napísané,že ju nemôžu čerpať súčasne.Zamestnávateľovi vzniká povinnosť poskytnúť žene a mužovi uvedenú dovolenku.
Jura
20.07.05,13:22
V prípade, že obaja rodičia požiadajú o rodičovskú dovolenku do troch rokov veku, len jeden z nich bude poberaťrodičovský príspevok. Druhý manžel - rodič má sice podľa
ZP právo na rodičovskú dovolenku, t.j. na pracovné voľno pre vyššie uvedený účel, ktoré môže byť len neplateným pracovným voľnom. Pôjde o prekážku v práci na strane zamestnanca s povinnosťou zamestnávateľa poskytnúť pracovné voľno bez náhrady mzdy a garanciou udržania pracovného pomeru.
Aňuška
21.04.06,09:58
Ako to prebieha v praxi, keď otec požiada o rodičovskú dovolenku ?
/Manželka sa vráti do práce a on bude poberať RP./

Akou formou túto skutočnosť oznámi svojmu zamestnávateľovi?
Stačí písomné oznámenie alebo treba nejaký doklad z ÚPSVaR ?

Zamestnávateľ potom nahlási prerušenie na SP a cez hromadné
oznámenie oznámi túto skutočnosť na ZP. Zabudla som na niečo?
Poprosím o Vaše skúsenosti. Ďakujem.
Jura
21.04.06,10:03
Ako to prebieha v praxi, keď otec požiada o rodičovskú dovolenku ?
/Manželka sa vráti do práce a on bude poberať RP./

Akou formou túto skutočnosť oznámi svojmu zamestnávateľovi?
Stačí písomné oznámenie alebo treba nejaký doklad z ÚPSVaR ?

Zamestnávateľ potom nahlási prerušenie na SP a cez hromadné
oznámenie oznámi túto skutočnosť na ZP. Zabudla som na niečo?
Poprosím o Vaše skúsenosti. Ďakujem.
Tak, ako matka po uplynutí MD požiada o rodičovskú dovolenku
zamestnávateľa, tak isto druhý rodič (otec dieťaťa) oznámi svojmu
zamestnávateľovi , že nastupuje na rod. dovolenku od - do, s ktorým
dieťaťom a nech to podá písomne.