Jennys
19.05.09,14:01
Prosím o radu. Teraz som sa s kamoškou bavila o tom, že keď mám dieťa choré a som na materskej a platím si doplnkové zdravotné od marca, že by som mala mať nárok na OČR. To doplnkové si platím len dva mesiace aj niečo teda nespĺňam podmienku že za posledné 2 roky som si platila 9 mesiacov. Platím len odvody ako SZČO a teraz plus to doplnkové. Dcéra je chorá od piatku 15.5.2009 a ja som tiež PN. Pracujem však ďalej tak neviem či by som na to mala nárok kebyže to donesiem do poisťovne, lebo v piatok som aj faktúrovala a dnes tiež. Ak by som nárok mala, vo štvrtok idem na kontrolu, mohla by mi dať doktorka OČR od toho piatku? Alebo to už teraz nemá význam? Ďakujem.
Jennys
19.05.09,12:16
no veď ja ja si myslím, že to nespĺňam ale kamoška mi písala, že ona mala minulý rok OČR a poistné dobrovoľné platila len mesiac a peniaze dostala. Tak preto sa tu pýtam nech mi niekto napíše ako to vlastne je. Ďakujem.
Jennys
19.05.09,17:11
Ešte jedna dodatočná otázočka. Ak by som počas OČR nepracovala teda nevydávala faktúry ale chodili mi platby s faktúr odoslaných ešte pred OČR, vtedy by som nárok mala alebo nie? Aj ma zaujíma či môžem vykonávať svoju činnosť ďalej aj keď som na OČR keďže pracujem doma a zisk teda nie je bohvie čo. Ďakujem.
Xanti
19.05.09,17:21
Pri OČR nemusí byť splnená podmienka 9m za posledné 2roky platenia poistného. V podstate kamoške tak teraz prišlo na účet 50 € za 10 dní OČR s dieťaťom, a dobrovolné nemocenské platila len 1 mesiac. Takže na OČR sa dá ísť, na nemocenskú nie ( ak neni splnená podmienka 9 m za posledné 2 r. )
Jennys
19.05.09,17:48
ďakujem už mi je to jasné, takže v podstate by som nárok mohla mať. Ale ide o to teraz že som SZČO a počas OČR nemôžem teda pracovať? Myslím vystavovať faktúry alebo ako to je?
Xanti
19.05.09,17:53
Aj kamoška je SZČO, faktúry nevystavovala v tom čase. Bolo to v strede mesiaca nie na konci, takže tam nebol problém. Tiež pracuje z domu.
Andyke
19.05.09,18:00
Faktúry môže vystavovať. Neviem o tom, že ktorý zákon to zakazuje.
Xanti
19.05.09,18:02
Nemala dôvod vystavovať faktúry, vystavuje ich vždy na prelome mesiacov. Takže neriešila problém aký dátum dať na faktúru.
Katy a R
19.05.09,18:07
Prosím o radu. Teraz som sa s kamoškou bavila o tom, že keď mám dieťa choré a som na materskej a platím si doplnkové zdravotné od marca, že by som mala mať nárok na OČR. To doplnkové si platím len dva mesiace aj niečo teda nespĺňam podmienku že za posledné 2 roky som si platila 9 mesiacov. Platím len odvody ako SZČO a teraz plus to doplnkové. Dcéra je chorá od piatku 15.5.2009 a ja som tiež PN. Pracujem však ďalej tak neviem či by som na to mala nárok kebyže to donesiem do poisťovne, lebo v piatok som aj faktúrovala a dnes tiež. Ak by som nárok mala, vo štvrtok idem na kontrolu, mohla by mi dať doktorka OČR od toho piatku? Alebo to už teraz nemá význam? Ďakujem.

Ak máš na mysli nejaké zdravotné pripoistenie v komerčnej poisťovni (neviem?)... tak to s OČRkou nemá nič spoločné.
Ale ak máš na mysli dobrovoľné nemocenské poistenie (je to riadne poistenie, nie doplnkové).... tak ak lekár uzná potrebu ošetrovania člena rodiny .. nárok na dávku je hneď.;) Samozrejme dávku z nemocenského poistenia môžeš poberať len jednu ( pri poberaní nemocenskej dávky - PN, nemôžeš súčasne poberať ošetrovné, takisto aj pri poberaní materskej..)
Ale ak už poberáš rodičovský príspevok a máš aj povinné poistenie ako szčo aj DNP ... tak môžeš poberať ošetrovné aj ako szčo aj ako DNPO .. treba si vypýtať tlačivo OČRky 2x:) (ale nie popri svojej PNke).
Jennys
19.05.09,18:10
Ďakujem len u mňa je to tak, že faktúry vystavujem podľa toho ako vybavujem objednávky, mám internetový obchod takže zákazník tiež nemôže čakať kým mi skončí OČR a niektorí platia aj vopred takže vystavujem zálohové, mne sa to nedá na konci mesiaca, musím tak ako chodia objednávky podľa potreby. Ide aj o to, že keď je OČR zamestnanec napríklad v nejakej firme, tak firma mu neplatí lebo nepracuje, teda ide o to že nepracuje takže dostáva od soc. poist. Lenže ako je to potom so SZČO? To by som potrebovala vedieť. Keby som to aspoň niekde vedela nájsť ale nikde som nič také zatiaľ nenašla.
Jennys
19.05.09,18:17
Ak máš na mysli nejaké zdravotné pripoistenie v komerčnej poisťovni (neviem?)... tak to s OČRkou nemá nič spoločné.
Ale ak máš na mysli dobrovoľné nemocenské poistenie (je to riadne poistenie, nie doplnkové).... tak ak lekár uzná potrebu ošetrovania člena rodiny .. nárok na dávku je hneď.;) Samozrejme dávku z nemocenského poistenia môžeš poberať len jednu ( pri poberaní nemocenskej dávky - PN, nemôžeš súčasne poberať ošetrovné, takisto aj pri poberaní materskej..)
Ale ak už poberáš rodičovský príspevok a máš aj povinné poistenie ako szčo aj DNP ... tak môžeš poberať ošetrovné aj ako szčo aj ako DNPO .. treba si vypýtať tlačivo OČRky 2x:) (ale nie popri svojej PNke).
KATY Ďakujem, už som trošku viac v obraze. Takže mám na mysli len dobrovoľné nemocenské poistenie v soc.poist. ešte som sa pýtala na to pracovanie počas OČR, na to by si mi nevedela odpovedať? Je to pred týmto príspevkom. Už to nechcem písať znova. takže od doktorky si vypýtam keď pôjdeme na kontrolu 2x OČR? alebo ako či to bolo myslené tlačivo zo soc. poist.? A čo ešte musím urobiť aby som to vybavila (myslím postup, zaniesť do poisťovne a čo...aké tlačivá, do koľkých dní)? Ďakujem.
Katy a R
19.05.09,18:30
KATY Ďakujem, už som trošku viac v obraze. Takže mám na mysli len dobrovoľné nemocenské poistenie v soc.poist. ešte som sa pýtala na to pracovanie počas OČR, na to by si mi nevedela odpovedať? Je to pred týmto príspevkom. Už to nechcem písať znova. takže od doktorky si vypýtam keď pôjdeme na kontrolu 2x OČR? alebo ako či to bolo myslené tlačivo zo soc. poist.? A čo ešte musím urobiť aby som to vybavila (myslím postup, zaniesť do poisťovne a čo...aké tlačivá, do koľkých dní)? Ďakujem.

Vypýtaš si od lekárky 2x tlačivo na ošetrovné ... maximálne 10 dní je platených ... lekárka ti možno vystaví aj spätne (to ale záleží od nej od kedy a koľko dní napíše ..:confused:.)
jedno tlačivo odovzdáš ako szčo (2) a jedno tlačivo ako DNPO (3) ...treba to tam zaškrtnúť
Na SP potom zanesieš naraz (začiatok aj ukončenie) - u nás to berú v podateľni. A nezabudni vyplniť aj druhú stranu - že uplatňuješ nárok z obidvoch poistení (doporučujem potvrdiť prevzatie - alebo môžeš poslať doporučene poštou).
Jennys
19.05.09,19:04
Vypýtaš si od lekárky 2x tlačivo na ošetrovné ... maximálne 10 dní je platených ... lekárka ti možno vystaví aj spätne (to ale záleží od nej od kedy a koľko dní napíše ..:confused:.)
jedno tlačivo odovzdáš ako szčo (2) a jedno tlačivo ako DNPO (3) ...treba to tam zaškrtnúť
Na SP potom zanesieš naraz (začiatok aj ukončenie) - u nás to berú v podateľni. A nezabudni vyplniť aj druhú stranu - že uplatňuješ nárok z obidvoch poistení (doporučujem potvrdiť prevzatie - alebo môžeš poslať doporučene poštou).
V poriadku ale ten začiatok aj ukončenie je na jednom tlačive? Nepamätám si to už. A ešte som sa pýtala na tú prácu počas OČR...Vďaka...
Jennys
20.05.09,15:42
prosím ako je to s tou prácou počas OČR, nikto mi neodpovie?
Jennys
20.05.09,17:40
Nikto neporadí? Potrebujem to už vedieť lebo zajtra ráno ideme ku doktorke tak aby som vedela či teda mám nárok a na aké obdobie si OČR pýtať.:confused:
Xanti
20.05.09,17:45
Pri OČR je platených len 10 dní. Ak aj dieťa bude marodovať dlhšie, tak viac poisťovňa nepreplatí. Takže môžeš si pýtať koľko len chceš, zaplatia ti 10 dní.
Jennys
20.05.09,19:06
Xanti myslí sa tým 10 dní OČR ročne? ale mňa zaujíma teraz hlavne či počas tej OČR môžem pracovať keďže pracujem doma, teda či môžem vystavovať faktúry.
Tweety
20.05.09,19:08
Xanti myslí sa tým 10 dní OČR ročne? ale mňa zaujíma teraz hlavne či počas tej OČR môžem pracovať keďže pracujem doma, teda či môžem vystavovať faktúry.
Myslená je jedná OČR 10 dní. Pracovať doma počas nej môžeš.
Jennys
20.05.09,19:43
Tweety ďakujem, toto som potrebovala vedieť. A ako je to s OČR ročne? Koľko dní alebo koľkokrát? Alebo to nie je obmedzené? A keďže pracovať počas môžem tak si to teda môžem nárokovať. Aj to niekto nejak môže kontrolovať alebo je to tak len pri PN?
A ešte jedna (dúfam že už posledná) otázočka. Do koľkých dní od ukončenia OČR sa má zaniesť papier do sociálnej poisťovne?
Jennys
21.05.09,09:32
Tak som dnes bola u doktorky a vypýtala si dve tlačivá na OČR. Volala som aj do soc.poisťovne, kde mi pani povedala, že z dobrovoľného poistenia si nárokovať nemôžem keďže ešte nespĺňam tých 270 dní za posledné dva roky. Z povinného si nárokovať môžem ale pri poberaní akejkoľvej nemocenskej dávky sa vraj nemá pracovať, teda nemala by som pracovať. Lenže kto bude zisťovať či som vtedy pracovala alebo nie? Tak teraz neviem či má význam si to dať alebo nie, ak by to niekto kontroloval tak potom neviem ako by som to obhájila keďže som pracovala aj keď doma. Mohla by som povedať že manžel mi vybavoval lenže potom kto to dokáže že to tak bolo. Tak teraz neviem čo robiť a ako sa utvrdiť v tom ako to vlastne je. Ak niekto môžem prosím poraďte, ja som už z toho pekne domotaná. Ďakujem.
brčko
21.05.09,11:36
Tak som dnes bola u doktorky a vypýtala si dve tlačivá na OČR. Volala som aj do soc.poisťovne, kde mi pani povedala, že z dobrovoľného poistenia si nárokovať nemôžem keďže ešte nespĺňam tých 270 dní za posledné dva roky. Z povinného si nárokovať môžem ale pri poberaní akejkoľvej nemocenskej dávky sa vraj nemá pracovať, teda nemala by som pracovať. Lenže kto bude zisťovať či som vtedy pracovala alebo nie? Tak teraz neviem či má význam si to dať alebo nie, ak by to niekto kontroloval tak potom neviem ako by som to obhájila keďže som pracovala aj keď doma. Mohla by som povedať že manžel mi vybavoval lenže potom kto to dokáže že to tak bolo. Tak teraz neviem čo robiť a ako sa utvrdiť v tom ako to vlastne je. Ak niekto môžem prosím poraďte, ja som už z toho pekne domotaná. Ďakujem.

janys,
to s tými 270dnami tvrdili aj mne (no bola to pracovníčka, ktorá s tým nepracovala, predpokladám tak isto ako tá, čo s tebou hovorila), no ja som si stála za svojim. Ked som tam prišla druhýkrát, tak už si to zistila a vedela, že nárok je. A ja som takto poberala Očr 2x a bez problémov (no nie som szčo).
No a s tou očr a fakturáciou by som si nerobila problém. Ved pri Očr sa nemusí dodržiavať žiadny liečebný režim ako pri PN, no a ak ide o intern.obchod, tak už vôbec by som si nerobila problém, ved to môžeš urobiť z domu za 10min. a dieťa ti môže vedla spať. Zákon o soc.poistení nič také nezakazuje.
veronikasad
21.05.09,11:42
Brčko, kde prosím ťa nájdem v zákone o SP, že podmienka 270 dní poistenia sa nevzťahuje na OČR ?
Jennys
21.05.09,16:57
janys,
to s tými 270dnami tvrdili aj mne (no bola to pracovníčka, ktorá s tým nepracovala, predpokladám tak isto ako tá, čo s tebou hovorila), no ja som si stála za svojim. Ked som tam prišla druhýkrát, tak už si to zistila a vedela, že nárok je. A ja som takto poberala Očr 2x a bez problémov (no nie som szčo).
No a s tou očr a fakturáciou by som si nerobila problém. Ved pri Očr sa nemusí dodržiavať žiadny liečebný režim ako pri PN, no a ak ide o intern.obchod, tak už vôbec by som si nerobila problém, ved to môžeš urobiť z domu za 10min. a dieťa ti môže vedla spať. Zákon o soc.poistení nič také nezakazuje.
Brčko ďakujem len ide o to že počas poberania OČR by som nemala mať žiadny príjem, len neviem kde to hľadať v zákone ako to je. Idem dnes študovať ale či niečo nájdem neviem.
Jennys
21.05.09,19:19
Tak som si prečítala zákon o soc. poistení č. 461/2003 a našla som toto:


§ 30
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky zamestnanca Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak
a) splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na
nemocenskú dávku počas trvania nemocenského

poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku
na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote
a
b) nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ
podľa § 138ods. 1 až 7 za obdobie, v ktorom nevykonáva
činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených
v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48ods. 1 a § 49
ods. 1.


§ 31
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
dávky povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby
(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo
činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená
osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon
neustanovuje inak, ak
a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na
nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia
alebo po jeho zániku počas trvania nároku na
výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr
v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom
vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky za
obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky
poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca
kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu
mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie
nemocenskej dávky.
(2) Ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej
dávky v kalendárnom mesiaci, v ktorom povinne nemocensky
poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe
a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe prvýkrát
vzniklo nemocenské poistenie, vznikne nárok na nemocenskú

dávku, ak za tento mesiac zaplatili poistné na
nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti
poistného na nemocenské poistenie.
(3) Povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo
činnej osobe a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe,
ktorým vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky
v ochrannej lehote, vznikne nárok na nemocenskú dávku,
ak zaplatili poistné na nemocenské poistenie za obdobie
nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky
poistenej osoby najneskôr v posledný deň splatnosti
poistného na nemocenské poistenie.

Z toho som usúdila že zamestnanec nemôže mať príjem aby mal nárok na nemocenskú dávku a SZČO v par. 31 tam sa nič o tomto príjme nespomína. Pochopila som to teda správne?
brčko
21.05.09,19:30
Brčko, kde prosím ťa nájdem v zákone o SP, že podmienka 270 dní poistenia sa nevzťahuje na OČR ?

vo všeobecných podmienkach na nárok na nem.dávku § 30-31 sa podmienka "270 dní NP" nerieši

porovnaj napr.
§ 48 - nárok na MATERSKé a podmienka 270dní (nie je definovaná zvlášť pre zamestnancov, povinne NP szčo a DNP osoby, t.j. platí pre nem.poistenie akékolvek)

§ 33 - nárok na NEMOCENSKé a podmienka 270dní (je potrebné ju splniť len pri DNPosobách - vid ods.2, nevzťahuje sa na zamestnancov a povinne NP szčo - vid ods.1)

§ 39 - nárok na OšETROVNé - tam sa žiadna podmienka 270dní nespomína, t.j. nie je to podmienka na vznik nároku na ošetrovné pri zamestnancoch, povinne NP szčo a ani pri DNPosobách
Jennys
21.05.09,20:44
Brčko mne dnes tá pracovníčka z poisťovne vravela, že keď som DNP tak musím mať splnenú podmienku 270 dní inak mi to nepriznajú a tak isto mi tvrdila, že nemôžem mať príjem, neviem či prepočula že som SZČO alebo sa v tom tak podrobne nevyzná ako by sa mala. Podľa toho zákona mi je to už celkom jasné ako to je a v pondelok si teda pôjdem odovzdať OČR do sociálnej poisťovne aj na povinné poistenie aj na DNP. Ďakujem za všetky rady:)
Katy a R
21.05.09,23:20
Brčko mne dnes tá pracovníčka z poisťovne vravela, že keď som DNP tak musím mať splnenú podmienku 270 dní inak mi to nepriznajú a tak isto mi tvrdila, že nemôžem mať príjem, neviem či prepočula že som SZČO alebo sa v tom tak podrobne nevyzná ako by sa mala. Podľa toho zákona mi je to už celkom jasné ako to je a v pondelok si teda pôjdem odovzdať OČR do sociálnej poisťovne aj na povinné poistenie aj na DNP. Ďakujem za všetky rady:)

... nie si prvá, ktorej to tvrdili ... jednoducho si to nevšímaj...;)
Ak tam pôjdeš osobne a budú ťa presviečať, že nemáš nárok, tak si priprav krátky list - potvrdenie prevzatia OČRky (obidvoch). A keď budú tvrdiť, že nemáš nárok, daj si potvrdiť prevzatie a nech ti teda pošlú zamietavé rozhodnutie:D:D (aj tak ho musia vydať).... ale zamietavé nebude:)
.. moja neter to rieši poštou - doporučenou (na SP sa už neunúva ....)
Odovzdať stačí po skončení ošetrovania ... pozri, či je tam upozornenie na tlačive, že dokedy.
brčko
22.05.09,10:34
tiež som odovzdávala očr až po ukončení, t.j. naraz aj začiatok aj koniec a dala si opečiatkovať prevzatie. V zákone som nenašla nič o tom dokedy to tam treba odniesť.