WAMP
19.05.09,14:14
Ahojte,
účtujem v PÚ s.r.o.-čku, ktorá je platcom DPH. Jednou z činností od 1.4. 2009 je aj sprostredkovanie poistenia (s.r.o. má uzavretú zmluvu o sprostredkovaní s jednou poisťovňou a uzatvára rôzne druhy poistenia). Za obdobie od 1.4.-30.4. prišiel od poisťovne provízny list, kde je uvedená výška provízie za uzatvorené zmluvy. Nikde nie je vyčíslené DPH. Províziu už vyplatila poisťovňa aj na účet tejto s.r.o.-čke
Otázky: Môžete mi prosím niekto poradiť na ktoré účty mám zaúčtovať ten provízny list a úhradu? A čo s DPH-čkou?
Ďakujem.
macula
19.05.09,12:41
Poisťovacia činnosť je oslobodená od DPH, takže DPH neodvádzate, ale budete musieť krátiť daň na vstupe prislúchajúcim oslobodeným plneniam.(koeficient)
azla
19.05.09,12:46
Sprostredkovanie poistenia je služba, ktorú vykonáva daná s.r.o. ....provízny list by som zaúčtovala...... 315/602
úhradu na účet.............................221/315

Sprostredkovanie poistenia je činnosť oslobodená od Dph.

§ 37
Poisťovacie služby
(1) Oslobodená od dane je poisťovacia a zaisťovacia činnosť vrátane sprostredkovania poistenia a sprostredkovania zaistenia.

Tu je potrebné mať na pamäti, že na vstupe už nemáte 100% nárok na odpočet, ale odpočet sa bude pravdepodobne krátiť. Totiž prijaté plnenia budú predpokladám slúžiť na kombinované plnenia, t.j. zdaňované na výstupe (to, čo ste asi mali doteraz) a nezdaňované-oslobodené (sprostredkovanie poistenia.).
WAMP
21.05.09,16:54
Ďakujem. Veľmi ste mi pomohli.
Z.E.Ú.S.
02.02.10,15:50
a ako zaúčtujem provízie zo sprostred. poistenia keď som FO podnikateľ , mám živnosť a zároveň zmluvu s maklérskou firmou ktorá mi za uzatváranie poistenia a iných finančných produktov vypláca provízie na bank. účet, tiež mi chodia prvovízne listy každý mesiac ale nie všetky provízie som mal vyplatené v r. 2009 niektoré dostanem až tohto roku niektoré možno nikdy , a mám aj vedené v tej makler. spoločnosti stornorezervné konto kde mi chodí 15 % z niektorých poistiek , pre prípad že by nejakú klient zrušil a musel by som vracať časť alebo celú provízu .... inak účtujem si v podvojnom účtovníctve

ďakujem
Z.E.Ú.S.
03.02.10,07:30
no tak skúsení účtovníci veď máte klientov aj finančných maklérov, poisťovakov a tak ...... prosíííím poradte ako to zúčtovať
Z.E.Ú.S.
04.02.10,16:05
haloooooooo naozaj nikto nevie ??????
akire-erika
14.06.10,09:36
Ahojte, ja by som tiež potrebovala poradiť - s.r.očka sprostredkováva poistenie cez SMS. Provízia od poisťovne je oslobodená od DPH § 37 ods 1. Ale čo s operátormi, ktorý si faktúrujú províziu za tie SMS. Oni to tiež majú solobodené od DPH? Ď.