Rastislav.N
19.05.09,16:11
Mám ako taký planik či zámer otvorit v Pezinku v Bratislave alebo v Senci knihkupectvo..Zaujímalo by ma či je v tejto dobe ešte schopné prežit.Dakujem za názor od Vás..peknýý den všetkým:)
Filip Glasa
19.05.09,14:28
Vzhľadom na dosť slušné pokrytie Slovenska sieťami knižných maloobchodov to budeš mať ťažké.
dragan.michal
19.05.09,14:47
velmi tazke, hlavne ked funguju uz eshopy (martinus napriklad)
Rastislav.N
19.05.09,14:55
No ano je toho dosť na trhu ale nemam veľke oči.Mysliš že takych 500 kníh mesačne je reálne?
Dav
19.05.09,15:18
No ano je toho dosť na trhu ale nemam veľke oči.Mysliš že takych 500 kníh mesačne je reálne?

Skús si odpovedať : 500 mesačne : 20 dní = 25 kníh denne, , alebo
aj so sobotami : 500: 25 = 20 kníh denne.
Priemerná cena priemernej knihy ??? 10 €?

Je toto reálne v Tvojom okolí ? Kto by chodil nakupovať do nového kníhkupectva? Žiaci, rodičia, študenti, ženy, muži? Záujemcovia o odbornú literatúru? Čo iné vieš ponúknuť, aby sa okrem počiatočnej zvedavosti vrátili, resp. vracali pravidelne? Aká je konkurencia v najbližšom okolí? Aké náklady budeš mať na zriadenie obchodu, jeho prevádzkovanie?
Skús si rozobrať tieto (alebo im podobné) otázky .
Rastislav.N
19.05.09,15:37
Dakujem za písanie názorov.....cenííím si to..no tieto otázky si dávam aj s priatelkou....ja len či je to realne alebo úplná blbosť v dnešku...vstupné náklady sú minimálne a aj to podporené z UPSVAR....kedze baba je 3 mesiace na úrade vzniká jej také právo...
tetrisss
19.05.09,15:45
Zalezi, ci najdes dobre miesto, napr. blizkost vysokych skol, centrum a aky sortiment budes mat, predpokladam ale, ze to budes mat tazke, ceny knih su vysoke a malokto si ich uz dnes hocikedy kupi. Viem to aj podla seba. Nevraviac o tom, ze knihy uz predava aj PNS aj supermarkety, no ale na druhej strane neskusis, nebudes vediet:---.
Rastislav.N
19.05.09,16:12
Ked si to všetko zrátam hore dole-dole hore je to najmenej nákladné ked porovnám všetky odvetvia...ved v ktorom biznise Vám dá dodávateľ všetko na komisiu??Tu dám peniaze na nájom a výbavu sortiment mi da distribučka či vydavateľstvo.
dragan.michal
19.05.09,16:45
ale uvedom si ze ked dostanes dotaciu tak musis podnikat minimalne 2 roky. Pokryjete Ti zisk aspon rezijne naklady? najom a energie?
tetrisss
19.05.09,17:02
Nechcem ta celkom znechutit, ale este musis pocitat aj aspon s odvodmi zamestnanca. Treba to zratat vsetko, aspon tieto fixne zaklady a este by mala z niecoho tvoja priatelka aj zit, no a potom to zvaz. Dva roky...
Rastislav.N
19.05.09,17:09
Ja viem že dva roky je to dosť dlhý čas ale snád to bude schopné vyprodukovať cca 1300e zisk hm?najom asi 600e..to je asi 4500e obrat mesačne...neviem je to zas tak veľa?
padro
19.05.09,17:25
no nechcem ta odradit, ale podla mna si riadny optimista :D
Rastislav.N
19.05.09,17:59
jj dane a zamestnanec ale ked bude mat priatelka na seba pisanu živnosť a bude tam aj sama pracovať?sa pre živnostníka nejake danove ulavy nie??
Lianka
19.05.09,18:00
Ake ulavy by si este chcel? Ved dostane dotaciu.
tetrisss
19.05.09,18:15
Tak pokial sa na to realne pozrieme, tak 99 percentna pravdepodobnost je, ze ziadne dane platit ani nebude. Ale odvody samozrejme platit musi, okrem odvodov do socialnej poistovne v prvom roku podnikania.
Rastislav.N
19.05.09,18:34
ak obrat 4500e mesacne je privela tak potom nechapem z coho funguju vsetky tie obchody co vsade vidim...kde su dvaja traja zamestnanci do toh oby som si netrufol teraz..
tetrisss
19.05.09,18:39
Nuz pravdupovediac to sa aj ja cudujem. Inak ak by si mal realny obrat taky ako cakas, tak by to bolo na vyzitie.
Rastislav.N
19.05.09,19:07
vies... ked to nepojde stratim akurat tie lovase co dam za najom no a xcem to otvorit oktober november december co je naj cas..dovtedy budem zberat info..ked to bude fiasko tak vratim knihy ako vratku a zabalim biznis ked to pojde tak mas umna bestseller zadara:))az na tie dva roky no to este neviem ake su nasledky ked tie dva roky nedodrzis to bude vediet frajerka tak ci tak musi na podnikatelsky kurz a zistovat si vsetky veci viac a viac..
jozka56
19.05.09,19:17
Kníhkupectvo otvoriť je veľmi dobrý nápad. Ak si z PK tak je tam jedno veľké kníhkupectvo v meste na Štefanikovej ul., potom aj v Pluse, len netreba zabúdať, že aj pezinské hypermarkety predávajú knihy. Kníh je dostatok, ale pravda je tiež, že ubúda čiatateľov. Osobne si myslím, že priateľka by aj dva roky vydržala. No nie som si istá, či dostane všetky knihy do komisie od vydavateľa alebo distribútora, ak je začínajúca podnikateľka, budú dodávatelia veľmi opatrní. Nemej dôležitá je aj odbornosť/ predavačka, sčítanosť/, aby vedela zákaznikovi poradiť, ponúknuť knihu.
Dáša_
20.05.09,06:04
No ved nech skúsi. v najhoršom priberie nejaky doplnkový sortiment.
Rastislav.N
20.05.09,11:47
presne aj o doplnkovom tovare by som xcel popisat..aky by sa ku knihám hodil?samozrejme mapy,puzzle vymalovavanky tj jasné ale niečo ako denna tlač??aj to je tušim na komisiu pokial viem..je to k niečomu?
Dáša_
20.05.09,11:56
presne aj o doplnkovom tovare by som xcel popisat..aky by sa ku knihám hodil?samozrejme mapy,puzzle vymalovavanky tj jasné ale niečo ako denna tlač??aj to je tušim na komisiu pokial viem..je to k niečomu?


napríklad hobby potreby okolo papiernictva. Ale či také niečo davajú do komisu netuším. Naviac, k tomu treba mať trocha vzťah.
Rastislav.N
20.05.09,12:48
musim pozistovat kde je aka kupna sila..a hlavne najom hladam nieco okolo 60-70m2 myslim ze za 600e by som zohnal..mozno aj vacsi ale vravim pozriem Senec,Raču či krasnany Modra je mrtva si myslim..ak niekto vie o nejakom MESTE kde by to mohlo byt ok napíšte prosim...
tetrisss
20.05.09,14:44
Termin je jasny, musis stihnut Vianoce, vtedy su knihy dobry biznis, ale trochu skor, aby uz ludia o tebe vedeli. Doplnkovy sortiment je dobry napad, povedala by som, ze aj nejake darcekove predmety by neboli od veci. Ak si uzmiereny, ze budes kocku zivit zadarmo ak to nepojde, treba to fakt skusit. Je to trochu z ineho oboru, ale ja zijem v malom mestecku a ked som uvazovala nad moznostou podnikat v niecom, tak pizzeriu som skrtla, lebo som si myslela, ze treba vacsiu komunitu a cuduj sa svete, teraz ju urobili ini a celkom slusne funguje, takze niekedy je to nevyspytatelne. Inak tiez by som doraz dala na to, ci ma buduca majitelka zaujem o knihy, tam je dost dolezite vediet, co radim, cize citat a citat.
dragan.michal
20.05.09,14:50
a nezabudni na reklamu, marketing, PR a podobne
Rastislav.N
20.05.09,16:59
ano všetko správne treba mať záujem o to včom človek robi musí byt aspom nad urovnou priemer...potom aj reklama je velmi dolezita..dnes som bol v Senci popozerat pesiu zonu no poviem ludi ako maku,,,jedno knihkupectvo na pesej zone ale ma nevyhodu je na poschodi a musi sa v chadzat z dvora cize vyklad nic..ale potom klobuk dole ma to tam fakt pekne ved PANTA RHEI sa to volaaa a to uz je neco..inspiroval som sa tam akurat ze asi bude treba aj madarska literatura a nejaky ten comp na net ale to skor mlady asi tak 12 rocny mastili hry...
dragan.michal
20.05.09,17:16
tak ono by nebolo od veci, keby si si zobral do prenajmu nejaky presso stroj a robil aj kavicku a nejaky oddychovy kut, kde by si ludia mohli aj citat. Vytvorit prostredie kde sa ludia budu radi vracat. Komp nie je od veci, ale cisto na net. Ludia pozru maily a podobne
Rastislav.N
20.05.09,18:29
no jo kavička exoticke caje a prijemna hudba a oddychovy kut..ale to je vela m2 :))takych 100m2 by mohlo stačiť?
dragan.michal
20.05.09,18:38
myslim ze ano
Rastislav.N
20.05.09,19:01
ja sa budem dalej informovat co najviac a dakujem ze mi vtom pomahate aj prostrednictvom porady..inak co to o tomto biznise viem pracujem v jednom vydavatelstve a vidim ze ak je kniha dobra tak napr posledny titul sa za dva mesiace predal ze 15000kusov to je uplne ze parada nie?a to sa bavime o knihe ktora stoji 16,50e co je tá drahšia...ludia si myslia ze sa az tak necita ale povedal by som ze aj aano aj nie zalezi na kvalite knihy...myslim ze knihy tipu varenie joga a psy no dobre ako tak ale knihy sumrak nov zatmenie usvit alebo taky ikar chrli bestsellerov dost niekde si viem vybavit aj 40 percent rabat niekde len 30 ale je to na komisiu co je myslim ze feer..viete ake rabaty su napr na kozmetiku ci nejake saty odevy?
Gabhus
21.05.09,07:10
Tak sa ešte pridám. U nás je kníhkupectvo Panta rei v nákupno-zábavnom centre, priestory sú veľké a ľudí stále dosť a dosť. Klasické kníhkupectvo, ale dobré, nájdeš všetko. No a potom máme okrem iných aj také,ako bolo spomínané - s kávou, čajom a relaxačnou hudbou. Toto je ale zamerané skôr na mladých, chodia tam väčšinou študenti humanitných smerov a zamerania, literatúru tam dostanete hocijakú, aj brakovú, ale je to skrátka pre náročnejších. Nemôžem napísať asi ako sa volajú, ale začali ho pred pár rokmi prevádzkovať študenti filozofie a sú jednoducho dobrí. Presťahovali sa z bočnej zastrčenej uličky na Hlavnú a fičia. A čo sa mi na nich páči najviac, že aj keď prídete a pýtate si niečo o čom ešte nepočuli (čo je málokedy), tak sú schopní tú knihu vyhrabať kdesi na internete a zoženú ju. Skrátka dá sa uživiť aj predajom tohoto sortimentu, ale treba sa vyznať v literatúre a CHCIEŤ.
Filip Glasa
21.05.09,07:10
knihy sa čítajú aj predávajú a celkovo to nie je mŕtve odvetvie. Problém je "len" v konkurencii. Asi ako všade. V každom väčšomm meste ti konkurujú supermarkety, a BA to ani nemusíš skúšať keďže tá je pokrytá až až.
Komis je síce super, ale práve preto je tá konkurencia taká aká je. Ak by to nebolo jednoduché a knihy by si musel nakupovať za hotovosť, tak by si mal aj nižšiu konkurenciu. Čím ľahší vstup do podnikania, tým viac konkurencie teraz, ale aj do budúcnosti.
Okrem toho - do komisie sa dáva spústa tovarov a aj s vyššími maržami. Nie len knihy. Ale knihy zase majú svoje výhody.

Ono ten úspech/neúspech ani tak nezáleží na samotnom sortimente - ten je dobrý. Skôr v ostatných "detailoch" ako je výber správneho miesta, ceny nájmu, zariadenia predajne, spôsobu predaja, vystavenia tovaru, riadení zamestnancov atď.
Rastislav.N
21.05.09,08:45
kde by som mohol zistit co vsetko sa da vziat do komisie a kde si pozriem marze na tovar??dakujem vsetkym
Filip Glasa
21.05.09,13:37
Treba oslovovať dovozcov a výrobcov. Marže aj podmienky komisie ti povedia, ale nikde to nenájdeš len tak voľne napísané. Mimo to sa rozprávaj s maloobchodníkmi ktorých poznáš.
Jeden tip - veľmi veľa výrobcov (CZ a SK) a dovozcov outdoorového tovaru dáva do komisie s maržou (obchodnou prirážkou) 80-120%.
Rastislav.N
21.05.09,14:02
dragan no tu je moj e mail rasto1 inmail.sk samozrejme zavinač
Rastislav.N
22.05.09,06:39
Moze mi niekto napisat ake podmienky musim splnat ako zacinajuci podnikatel aby som ziskal doveru dodavatelov?neviem je taky problem pri zacinani?ze by niekto nexcel spolupracovat?preto lebo ste trebarz novy alebo podobne....
Heni
22.05.09,10:04
ešte by si mohol osloviť s ponukovým listom napríklad mestské knižnice, nielen v tom meste, kde budeš mať predajňu, ale aj v iných mestách-mestečkách... samozrejme, s o kúsok nižšími cenami, pretože oni tiež šetria, kde sa dá, ale knihy nakupovať potrebujú ;)
možno by sa ti tak vytvorila relatívne stabilná sieť odberateľov ;)
dragan.michal
22.05.09,14:48
kniznice uz maju zazmluvnene svoje vydavatelstva, takzo mozes ist s cenou nizsie ako vydavatel
Heni
22.05.09,14:51
kniznice uz maju zazmluvnene svoje vydavatelstva, takzo mozes ist s cenou nizsie ako vydavatel
naša mestská knižnica nemá, nakupujú v bežnom kníhkupectve.
dragan.michal
22.05.09,15:03
a o kde? ja byvam v Dolnom Kubine co je riadna diera a odoberaju priamo z vydavatelstva. Skor by som stavil na kombinaciu kamennej predajne (+cajovna ???) spolu s eshopom
Rastislav.N
23.05.09,15:08
mam otazku ako su na tom najmy?treba nejaky depozit? no mam nieco ako 30m2 za 600e plus energie alebo 45m2 za 1000e vtrom su uz energie zapocitane.. co hovorite na tieto cisla?oplati sa ci mam z jednavat?ake mate skusenosti?inak je to na pesej zone..
dragan.michal
23.05.09,15:13
a ake mesto to je? aky je to priestor? je omalovany? podlaha? okna?
Rastislav.N
23.05.09,17:41
no plastove okna,je tam wc 2 radiatory s predavaclami co su tam teraz som kecal a aj cez zimu je tam prijemne teplo..je omalovany dlazdive a strop bodove svetka a pekne v sadrokartone v lozene vyzera to na oko dobre...ale ja by som si aj tak vymaloval trebarz tehlovu ci marhulovu farbu no predstavu maaam ....ide o to ze ci je to vela alebo je to ok ta cena a depozit sa zvykne platit?na kolko sa normalne podpisuje zmluva?pol roka rok dva?mate skusenost?
Rastislav.N
26.05.09,05:25
pocul som ze z dotacie sa da poplatit aj najom a a reklama pravda?
padro
26.05.09,06:12
si napr. mesto neuviedol...
Rastislav.N
26.05.09,06:35
Pezinok
Filip Glasa
26.05.09,11:42
dôležitejšie než interiér je to, či má priestor vchod z ulice či má výklad a aký, ako presne je umiestnený v rámci pešej zóny. Teda veci ktoré nevieš zmeniť, ale zároveň majú hlavný vplyv na to, či ti do obchodu niekto vojde, alebo nie.
Rastislav.N
26.05.09,14:07
prave som dovolal s riaditelom distribucky ..prvy tovar musim zobrat na hotovost druhy treti na fakturu a az pak komisia a ..no ma to jeden hacik...kebyze som v inom meste tak mida komis hned ale kedze idem konkurovat jeho odberatelovy co je panta tak ma xce topit stym ze musim zobrat knihy za hotovost coz je abnormal bo ked to nik nekupi tak ju nemozem vratit vymenit nic...ked ju ludia ochytaju a nekupia zasa nemozem menit a podobne noo uvidim co druhe distribucky ale toto ma trosku sklamalo..zajtra sa snim mam stretnut ale moc sanci tomu nedavam..nexcu tam konkurenciu zrejme..no takto teda ide biznis na slovensku lidicky??
Dáša_
26.05.09,14:18
prave som dovolal s riaditelom distribucky ..prvy tovar musim zobrat na hotovost druhy treti na fakturu a az pak komisia a ..no ma to jeden hacik...kebyze som v inom meste tak mida komis hned ale kedze idem konkurovat jeho odberatelovy co je panta tak ma xce topit stym ze musim zobrat knihy za hotovost coz je abnormal bo ked to nik nekupi tak ju nemozem vratit vymenit nic...ked ju ludia ochytaju a nekupia zasa nemozem menit a podobne noo uvidim co druhe distribucky ale toto ma trosku sklamalo..zajtra sa snim mam stretnut ale moc sanci tomu nedavam..nexcu tam konkurenciu zrejme..no takto teda ide biznis na slovensku lidicky??

a nie je viac distribútorov?
Rastislav.N
26.05.09,16:30
no je este slovart a ikar dufam ze oni budu co k comu....
Dáša_
26.05.09,16:37
no je este slovart a ikar dufam ze oni budu co k comu....

a co si skúšal?
Rastislav.N
26.05.09,17:05
belimex....pezinok je to najblizsie a myslim su ok ale????prvy tovar musim na hotovost..si zober ze kupis 2500knih na hotovost trebarz..nemyslitelneee...potom zasa nejakych 1000 na fakturu a az potom ti daju komis
Dáša_
26.05.09,17:14
belimex....pezinok je to najblizsie a myslim su ok ale????prvy tovar musim na hotovost..si zober ze kupis 2500knih na hotovost trebarz..nemyslitelneee...potom zasa nejakych 1000 na fakturu a az potom ti daju komis


po pravde, na mieste dodavateľa kníh - samozrejme, že by som chcela predávať. Ale na druhej strane, akú mám záruku, že ty zoberieš 3000 kníh do komisie a ja naozaj z nich čo to dostanem? Možno len budú rok u teba vystavené, budú obchytane, niektore možno aj zničené (veď v knihách listujú aj deti) a ty vlastne nie si v podstate ničím nútený podnikať - v podstate len môžeš zobrať dotáciu a nič nerobiť.

ja viem, som to pritiahla za vlasy, ale aj takyto môže byť pohľad z druhej strany.
Rastislav.N
26.05.09,18:20
ano aj taky pohlad moze byt ale kniha je tovar do komisie ci??alebo kupim trebarz za 2000e a ostatok na faktutu ci komis?

inak ludkovia ako to fici s drogistickym tovarom??ake su tam podmienky?
jozka56
26.05.09,21:26
ano aj taky pohlad moze byt ale kniha je tovar do komisie ci??alebo kupim trebarz za 2000e a ostatok na faktutu ci komis?

inak ludkovia ako to fici s drogistickym tovarom??ake su tam podmienky?
Ako to fičí s drogistickým tovarom neviem, ale je ho neúrekom, až prehnane. :D
padro
26.05.09,21:28
no ja posobim trochu v inej oblasti, ale tiez si moj dodavatel rozmysli komu vobec preda, ono sa to zda ze jeho cielom by malo byt predat co najviac, lenze ak zacnu mat problemy jeho odberatelia (tym ze si zacnu konkurovat) tak sa moze stat ze nebude mat ziadneho odberatela... to je na dlhsie ale vedia preco to robia.
Rastislav.N
27.05.09,05:07
ano ano presne aj mna to napadlo ze potom by mali jeho odberatelia problem s konkurenciou a mohlo by ich to polozit no ale zasa ak si najdem ineho dodavatela konkurencia b udu aj tak a nebude to jeho tovar co pojde nemam pravdu?
padro
27.05.09,06:04
ak ineho najdes...
Dáša_
27.05.09,06:16
No ale ak máš ako konkurenciu panta rei, tak myslím musíš hľadať niečo, čím sa odlíšiš. Lebo sortimentom ich určite nemôžeš konkurovať a aký majú teda dôvod ísť ku tebe a nie ku nim???? Mám pocit, že by si možno mal začať niekde tu.
Rastislav.N
27.05.09,09:10
panta je dost zasita ale ma urcite uz meno v meste ale nejaka ta reklama a akcia zlava by mohli prilakat ludii..panta ma vsetok sortiment tak sortimentom sa lisit urcite nedaaaa fakt maju vsetko...pozeral som..ale!!!!myslim ze v senci je dost ludi a dost ludi aj cita preco by vsetcia mali chodit do panty ved ked su na jednej ulici 4 drogerie alebo 5 zmzlin alebo ja neviem uz co tak sa nikto nemoze pozerat a jo konkurencia je tu tak ja uz nezacnem..jasne ze by bolo naj vymysliet co este v meste chyba ale popravde na ochranych pomockach moc nezarobim:))alebo mozno chovatelske potreby ale neviem ci prave toto je ok ..oblecenie urcite nie a koniec koncov oblecenia je v senci habadej a predsa maju plno vsetci obchodnici...neviem konkurencia je siroky pojem..
Rastislav.N
27.05.09,13:03
v com podnikate vy a co vasa konkurencia?ked pride niekto novy citite to?je to trosku blbe ale ked sa clovek bude pozerat na druhych tak sam nebude mat nic..ja nexcem nikomu kradnut zakaznikov ale teta ma uz asi 50rokov a ja 26 kto moze za to ze je o 24 rokov skor na svete?:)dufam ze sa nebude az tak hnevat a prijme to ako fakt ze neni sama kto xce robit tento biznis!!!!!
Dáša_
27.05.09,13:22
v com podnikate vy a co vasa konkurencia?ked pride niekto novy citite to?je to trosku blbe ale ked sa clovek bude pozerat na druhych tak sam nebude mat nic..ja nexcem nikomu kradnut zakaznikov ale teta ma uz asi 50rokov a ja 26 kto moze za to ze je o 24 rokov skor na svete?:)dufam ze sa nebude az tak hnevat a prijme to ako fakt ze neni sama kto xce robit tento biznis!!!!!

no ja som len chcela povedať, že musí byť niečo, vďaka čomu ma prinútiš vstúpiť zrovna ku tebe. To, čím sa práve budeš líšiť od iných. Lebo potom je môj výber, kam vstúpim úplne náhodný.

A konkurenciu samozrejme cítiť - ja si viem celkom dobre zmapovať, ako sa darí ostatným. A samozrejme, po príchode dalších predajcov celkom dobre dokážem odhadnúť, ktorí moji zakazníci prešli.

Na druhú stranu, nenariekam nad tým, ale hľadám (a nachádzam) iných, pre mňa zaujímavejších klientov.
Rastislav.N
27.05.09,13:48
mozem sa spytat ak to nieje tajomsvom vcom podnikate?tiez obchod?no ano aj nahodny zakaznik je zakaznik ale v com xcemk byt iny to ukaze cas bo mam na vyber vela priestorov ale aj ceny su aj aj teda fakt by som xcel vchod z pesej zony a dlhy vyklad co nema ani jedno knihkupectvo vtom meste potom viem nejake tie akcie ponuknut a chystam mozno(zalezi od priestoru)aj nejake to posedenie ci ten oddych kut vsetko je v stadiu riesenia a ladenia mam este asi 3 mesiace cas tak toto su prve napady..musim spisat vsetky napady a uvidime ktore budu realizovatelne..zalezi aj od financii kolko na to budem mat prostriedkov)))
Dáša_
27.05.09,13:55
mozem sa spytat ak to nieje tajomsvom vcom podnikate?


ak sa pýtaš mňa, tak internetový obchod s hobby vecami (aj knihy súvisiace s tematikou :)))

teda okrem účtovníctva :)))

momentálne je to u mňa cca 50-50 aj čo sa času aj profitu týka.

A čo sa týka kníh, tak dobrovoľne priznávam, že som mimo kníh do obchodu tento rok nakúpila knihy za cca 500€, všetko zo zahraničia, všetko týkajúce sa mojho hobby a zároveň aj práce :)
Rastislav.N
27.05.09,14:20
e shopov je vela a vidis mozes konkurovat aj martinusu ked si sikovna pardon ked ste sikovnaa...hm ja este popri tom nehavam otvorene dvere aj pre iny sortiment kebyze nieco poriesim co ma zaujme nemusia to byt knihy moze to byt trebarz aj ta drogeria napr v modre nie je ani jedna teda jedna a aj to vo dvore na poschodi ale o ínom na knihy potrebujem priestor regale a kasu ci?este nieco?samozrejme reklama atd ale toto su naj kasa regale priestor a SORTIMENT samozrejma vec:)))
Rastislav.N
27.05.09,17:03
ak oto u nas chodi s bio potravinami?da sa stym?
Dáša_
27.05.09,17:50
e shopov je vela a vidis mozes konkurovat aj martinusu ked si sikovna pardon ked ste sikovnaa...))

dve poznámky:
tu si zvykneme všetci tykať
Tie knihy som nakúpila v podstate pre seba, nepredala :)))
Dáša_
27.05.09,17:53
ak oto u nas chodi s bio potravinami?da sa stym?

Skúsil si si položiť otázku, čo by ťa bavilo robiť, čo ťa zaujíma? Respektíve tvoju priateľku. Lebo základom je robiť to, o čom niečo vieš, čím žiješ, čo ovládaš. Teda podľa mňa. Keď robíš, čo ťa baví, tak to je základ úspechu.

lebo ako tu ktosi už povedal, ke´d hľadáš také veci, do ktorých nemusíš veľa vraziť (či už peňazí alebo vedomosti ...), tak budeš mať silnú konkurenciu, lebo to napadne mnohých
Rastislav.N
27.05.09,18:42
ano ja o knihach cosi viem pracoval som v minulosti vo cydavatelstve a taktiez pracujem aj teraz v jednom nemenovanom vydavatelstve a asi ma to aj bavi ked tam robim:))a jasan tykajme si len som xcel byt zdvorili voci dame:)no ja viem treba robit co vies ale treba robit aj pre peniazky tak myslim aj na letnu sezonu ked knihy nejdu tak by som skusil dalsi obchodik vtedy by ma mohlo potiahnut nieco ine trebarz aj to bio ci chovatelske potreby ved raz potiahne jedno raz druhe nejdem robit biznis na to aby som po pol roku krachol no ne,?
jozka56
27.05.09,18:49
Rastislav tak, kto bude podnikať, Ty alebo priateľka?
Rastislav.N
28.05.09,04:51
no budeme spolu ale zivnost ma na seba ona pretoze splna tie blbosticky na dotaciu a je nezamestnana takze aspom bude mat job kde si dokaze urobit cas aby dala maleho do skolky a zo skolky ona je dizajnerka vystudovana ale vo svojom obore si nemoze najst pracu kedze je z rohoznika je tam malo pracovnych prilezitosti....tak ak by sa toto trosku chytilo tak by bolo ok:)ak nie mam vela napadov ako a co ale ved casom sa uvidi...ale ak sa pytas ci ona dokaze predat knihu a poradit?tak hej nemam obyvu..ved aj to je jedna z dolezitych vecii..
Dáša_
28.05.09,05:10
no budeme spolu ale zivnost ma na seba ona pretoze splna tie blbosticky na dotaciu a je nezamestnana takze aspom bude mat job kde si dokaze urobit cas aby dala maleho do skolky a zo skolky ona je dizajnerka vystudovana ale vo svojom obore si nemoze najst pracu kedze je z rohoznika je tam malo pracovnych prilezitosti....tak ak by sa toto trosku chytilo tak by bolo ok:)ak nie mam vela napadov ako a co ale ved casom sa uvidi...ale ak sa pytas ci ona dokaze predat knihu a poradit?tak hej nemam obyvu..ved aj to je jedna z dolezitych vecii..

no ale ked uvažuješ o kamennej predajni v spojitosti so školkou, to potom asi treba uvažovať aj s predavačkou.

My čo sme si už školkárske časy preskákali niečo o tom vieme.
Rastislav.N
28.05.09,05:38
no myslim ze lahsie je si upravit cas ked mazes nez ked musiis..
Viete niekto poradit dodavatela na doplnkovy tovar co sa knih tyka dakujem pekne
Filip Glasa
28.05.09,08:56
V obchode máš otváracie hodiny a mimo nich sa z obchodu nedostaneš. Ak nemáš predavačku, tak si žiadny čas neupravíš. Ak si začneš na dvere každý druhý deň vyvesovať - "dovolenka", "prídem hneď", tak to ani nemusíš otvárať :-)
Rastislav.N
28.05.09,10:52
no ja to myslim tak ze predavat bude moja frajerka co rano o siedmej odvezie maleho do skolky a o osmej orvori a potom ja ho zoberem o pol 4 zo skolky a ona pokojne o pol 6tej zatvori a max co sa pojde napapat niekam a to snad pochopi niekto ze obedova prestavka ci nie?myslite ze to je ten problem?prerstavka?predavacku platit je zatial luxus ale ano po case mozno ano...
Dáša_
28.05.09,13:01
Rasťo, my to nemyslíme zle, my sa ti len snažíme vysvetliť, že ke´d máš dieťa v školkárskom veku, tak treba počítať aj s takou alternatívou, že dieťa bude choré, treba ísť na na očkovanie, bude besiedka, prázniny ..... T.j. musíš počítať s tým, že vlastnými silami sa len ťažko dá zabezpečiť pracovný čas v predajni. Samozrejme, ide to, len je dobré si dopredu premyslieť aj tieto situácie.
Len tak jednoducho v predajni ty zaskočiť nemôžeš - musíš mať minimálne dohodu

Opakujem, dá sa to, len je dobré dopredu myslieť aj na takéto veci.
Rastislav.N
28.05.09,13:11
ano mas pravdu no zasa su ludia ktory mi pomozu myslim prinajhorsom i ja mozem zaskocit bo mam taku pracu ze mam dost velku olnost a potom frajerka ma 2 sestry co by asi pomohli ci moja mama by tiez mohla maleho cez prazdniny mat na baraku...ved jasnee mate pravdu su dni kedy fakt musis mat volno..ale dobre ze mi to napises nech to mam na pamati..
Dáša_
28.05.09,13:25
ano mas pravdu no zasa su ludia ktory mi pomozu myslim prinajhorsom i ja mozem zaskocit bo mam taku pracu ze mam dost velku olnost a potom frajerka ma 2 sestry co by asi pomohli ci moja mama by tiez mohla maleho cez prazdniny mat na baraku...ved jasnee mate pravdu su dni kedy fakt musis mat volno..ale dobre ze mi to napises nech to mam na pamati..

ono nakoniec môže niekto zaskočiť aj na predajni - len treba dať pozor, aby mal podpísanú dohodu (asi najlepšie o pracovnej činnosti) a b
ol prihlásený na socialke - z toho samozrejme zase vypýva pravidelné posielanie výkazov na socialku, kvartalne aj na danový úrad.
Rastislav.N
28.05.09,15:03
myslis ze ked budem ja par hodin na predajni musim mat podpisanu dohodu?a pak paierovat z uradmi?koly co ja viem 2 hod denne?vyznas sa v tom&?
Darina1234
28.05.09,15:09
To by som ti priala sedieť v predajni od 7.00 do 17,30 hod, to jeden človek nezvladne, moja vlastna skusenosť, treba si pripraviť dvoch ludi na predaj, aby sa mohli striedať, ale nie tak, že len na dve hodiny, ale po celom pracovnom dni, aby si mohol jeden oddýchnuť.
Dáša_
28.05.09,15:13
myslis ze ked budem ja par hodin na predajni musim mat podpisanu dohodu?a pak paierovat z uradmi?koly co ja viem 2 hod denne?vyznas sa v tom&?

no rozhodne to musíš mať vyriešené papierovo, inak to je práca na čierno a narobíš si veľa problémov.
Rastislav.N
28.05.09,15:35
mas pravdu aj ja som mal raz iba jeden den pomocnika a museli s me spisovat dohodu o vykonani prace pocet hodin a tak..
Rastislav.N
29.05.09,04:36
ked budem vedeni v papieroch ako spolumajitel?v tedy hadam nemusim mat dohodu o vykonani prace hm?da sa to aj tak ze baba bude mat zivnost a ja budem ako spolumajitel?stym teda ze nejake dve hodky denne budem v predajni?
Dáša_
29.05.09,04:39
ked budem vedeni v papieroch ako spolumajitel?v tedy hadam nemusim mat dohodu o vykonani prace hm?da sa to aj tak ze baba bude mat zivnost a ja budem ako spolumajitel?stym teda ze nejake dve hodky denne budem v predajni?

u fyzickej osoby neexistuje také že spolumajiteľ. Iba ak by ste urobili združenie a aj ty by si mal živnosť. Ale to už je potom jednoduchšia tá dohoda.
Rastislav.N
29.05.09,07:51
aha ozaj je to jednoduchsie na dohodu...viete co vsetko sa mozem popytat financnych poradcov?lebo na namesti ma zastavila baba robila anketu na temu kriza a tak a ze mi bude volat financny poradca a ze si snim mozem dohodnut termin a ze zadara no ako v kazdej banke asi...ale co take by mi vedel pokecat?taky financny poradca??
Rastislav.N
31.05.09,17:43
vie niekto ako je robena Senica?Dostal som odtial dobru ponuku na priestor ale neviem ako sa tam ludia hemzia,je to mrtve ci opak?
Dantess
01.06.09,06:59
Ahoj Rastislav!

Po prečítaní všetkých 9 stránok som zistil nejaké veci o ktoré sa s tebou rád podelím. Najprv by som ti povedal, že si to celé podnikanie predstavuješ ako ´´Hurvínek válku´´. Je pekné, že máš eufóriu a chuť a úplne pripomínaš mňa, keď sme začínali (masážny salón). Respektíve my ešte len začíname, ale myslel som tie prípravy pred tým plánovačky a výpočty, že keď denne spravim len 2 ľudí tak na konci mesiaca budem mať čistý zisk 40 000SKK a pod. Lenže realita je iná. Veľmi iná než sny a predstavy. My sme celkové náklady na otvorenie mali cca 200 000SKK. Sme otvorei mesiac a náklady sa nám vyšplhali už takmer na pol milióna. Vždy, ale naozaj vždy sa niečo vyskytne čo nečakáš a ak chceš začať podnikat s peniazmi z UP, tak na to zabudni. Potrebujete rezervu. Obrovskú rezervu aby ste to rozbehli. Ak tam chceš dať kaviareň, tak si musíš zobrať niekoho, kto má takú školu, pretože so živnosťou na predaj knih bude nemožné prevádzkovať kaviareň. Potom tu su mesačné platby a odvody a kaucia za prenájom. Niekedy je kaucia, že zaplatíš 3 mesačné nájomné naraz niekedy 2 mesačné. Ako kedy... Potom je tam veľa nákladov na marketing, doprava z domu, jedlo proste veci s ktorými ani nepočítáš, ale sú tam. Nemožeš začat podnikať na doraz. Musíš mať aspoň 6 mesačnú rezervu na nájom, odvody, jedlo, stravu, domacnosť. Ak do biznisu idete len s peniazmi z UP, tak na to zabudni. Budete potrebovať 3x toľko peňazí na hladký rozbeh.
Rastislav.N
01.06.09,13:37
ahoj.Dik za nazor
No ja som nepovedal ze xcem zavcat len s peniazmi z Up ale povedal som ze je skoda si ich nezobrat ,,ved ja nejake tie eurace mam....no teraz zasa hladam nejake to lepsie miesto bo senec moc drahy na toto q je to pri blave co aj tam su velke ubytky bo polka senca robi v ba...cekujem taku trnavu ci senicu tam skor aj co sa najmu tyka aj vlastne v senici postradaju ludia knihkupectvo.v sobotu idem na prieskum....frajerka je inak zo zahoria tak pozna pomery miestne..ja viem ze vzdy vzdy budu naklady ale vzdy mam aj plat a to nie zas tak maly a zasa nie zasa tak velky ale viem podporit aj takto..nikam sa nehrnem nemam velkle oci ked si to len zarobi na prezitie viac neduufam ale koniec koncov knihy bol jeden napad mam ich viac ale knihy su najlacnejsie vzhladom na komisny sklad inak knihy si musim zobrat na faktuuru teda prva krat hotovost druhy krat faktura tretii komis...no aj ked to budem otvarat az o rok ale mam aspom predstavy a aj tu som sa niekam malinko pohol ked pisem o tom ...ono to nieje lahke v tychto casom...mozno sa to bude trosku menit a ta bublina nazov kriza raz bude zasa taka mala ako 26 rokov co zijem..bo teraz neviem ale nikto koho poznam krizu nepocituje snad maloobchodnici niektori ale prezivaju a aspom sa vycisti trh od zbytocnostiii fuu sorry za take dlheeee ciiitanie:))))))))))))
padro
01.06.09,15:53
hmm Trnava no neviem, v jednom novom objekte bolo khnihkupectvo a netrvalo dlho a zabalili to..
Rastislav.N
01.06.09,15:57
ano ano v trnave je ich asi 4 a jeden antikvariat skusim tu senicu inak trnava bolo odporucanie cloveka co robi s knihama asi 45 rokov...kazdy sa moze mylit ja myslim ze na zahori je vcelku malo knihkupectiev vinimky su malacky tam ich je 4-5 a ziju seci ale ta senica ma laka
bolacka
08.06.09,13:32
inak co to znamena ten predaj na komisiu? Predpokladam ze velkosklad mi doda knihy za ktore nezaplatim..a ked ich predam tak mu za ne zaplatim po odratani rabatu za jeho stanivenu cenu..to poskytuju velkosklady len kamenny knihkupectvam alebo aj shopom?neviete ake su na to podmienky?dakujeeeeeeeeeem
Rastislav.N
09.06.09,06:05
cau bolacka no je to tak ja som oslovil jedneho distributora co je tu hned za rohom..no reakcia ma prekvapila..v meste kde som xcel otvorit knihkupectvo tam ma jedneho odberatela a ze dalsi sa mu mic nehodi trubkaaar...no potom ze ok podmienky su najskor musis zobrat tovar za hottovost potom na fakturu a az potom na komis aaano je to spravne zaplatis az ked predas ..hovorim o komise...no v knihkupectve musis mat minimalne 12 000 titulov inak sa to moc nedaa...ale ty v e shope mozes ponukat knihy a potom si ich vyzdvihnes u distributora ci vydavatela ked budes mat objednyvku alebo nakuup a CAKAJ KYM ICH PREDAAS ..o e shopoch neviem skoro nic tak neviem ake su podmienky s dodavatelmi.......
ami2
26.06.09,11:30
Prečítala som si pozorne celú tému a mám pre teba pár upozornení. Pamätaj, že ak bude predajňa v inom meste ako bydlisko, bude to časovo a finančne náročnejšie/to už aj kôli tomu dieťaťu/. Ak uvažuješ aj o kaviarni, čajovni či podobne, musíš mať hygienikom schválenú potravinársku prevádzku. Na to potrebuješ vzdelanie/minimálne potravinárske minimum/. Ja mám eshop/začínam/ dietetické potraviny, bio a racio a príručny sklad som musela mať schválený hygienou. Takže k tomu potrebuješ podať
-žiadosť na RUVZ,
-absolvovať potravinárske minimum, alebo vzdelanie
-prevádzkovy poriadok a
-ak bol priestor využívaný na iný účel nové kolaudačné rozhodnutie/zmena účelu využitia stavby/
Dúfam ,že som na nič nezabudla.
Toto všetko musíš spĺňať, ak tam naleješ zákazníkovi čo len pohár vody.
BLINDSIDE
27.06.09,12:20
Cital som to od zacitaku, ale zabudli ste vsetci na jednu vec:
Na SK je veliká sieť Door to door predavajucich. Mam rozsiahlu siet spolupracovnikov po celej SR ale PK nie :) pozri Ty budes nakupovat knihy ale za ake ceny ? Kedze system Door to door ponuka take ceny, za ake Ty ani nenakupis ? Si vezmi ze jeden moj clovek ma 50 sad na roznos tyzdenne. Kazda sada sa sklada z 8knih. Tyzdenne trzba cca 500-800euro na osobu. Ludia su celkom pohodlny uz sa im nechce behat radsej si nechaju knihy doniest. A ked ta cena je viac ako presvedciva. Uvediem priklad:
poznamkovy kalendar na rok 09, vsade v sietach stoji 4-5auro my sme ich predavali po 1 eure. Napr kniha múčniky: velký formát obsiahla cena 10euro vsade inde 20. Asi tolko k tomu. Ked planujes otvorit knihkupectvo, tak nakupuj lacne knihy ktore ludi zaujmu. V cenovo vyssich relaciach sa tazko predavaju. Ano je zaujem aj o drahsie ale tie sa nepredaju. Ostanu Ti v nich vynalozene prostriedky, ktore mozes otocit v rychlejsie obratkovom tovare.

DAS IST ALLES ;)
jozefsk
26.08.09,06:49
BLINDSIDE to nemyslíš vážne s tými cenami ?! Každý čo ja poznám keď zbadá človeka s kravatou a ošúchanými topánkami s krabicou pod pazuchou ,tak vie koľko bije a klopí oči ...nechcem hovoriť o cenách natlačených na tých knihách - sú zavádzajúce .Tiež pomlčím o kvalite tlače a použitého papiera...veľmi si mu Rasťovi nepomohol,ale mne si nahodil :cool: .
RASŤO ,keby to bolo tak ľahké ,tak skutočne každý predáva knihy.
....moja rada ? : majster ,drž sa kopyta !
tukanec
14.01.13,14:59
Rastislav N. Mam teraz podobne starosti ako si mal ty vtedy a kedze som si vsimol datum chcel by som vediet ako si na tom? Funguje to ? Da sa z toho vyzit?
tukanec
14.01.13,15:00
Rastislav N. Mam teraz podobne starosti ako si mal ty vtedy a kedze som si vsimol datum chcel by som vediet ako si na tom? Funguje to ? Da sa z toho vyzit?
pepa78
14.01.13,16:40
...lepšie je knihy vydávať :)
tukanec
14.01.13,17:52
Prečo si to myslis? Mas z tym nejake skusenosti? Pre mna ako pre zacinajuceho by bolo najvhodnejsie knihkupectvo do vydavatelstva az tak nevidim... tak mi porad :) dik
blavaciko
14.01.13,19:48
...lepšie je knihy vydávať :)


naozaj nesuhlasim s nazorom, ze je lepsie knihy vydavat... ako vydavatel musis zaplatit za tlac, autorov, grafiku, korektury a vsetky veci ihned...
potom odovzdas knihu distributorovi, ktory nasledne knihkupectvu... a vies kedy uvidis peniaze? az ked sa kniha preda... ano, komisionalny predaj stale funguje v kniharskom priemysle...

ine je vydavat "platene" tituly, tam je to samozrejme lepsie...
tukanec
14.01.13,20:13
presne pre tie dovody som sa aj pytal preco si to mysli... je to komisionalny predaj ako hovoris a dalsia vec je ze knihkupec ma na predaji aj vacsi podiel
Dáša_
14.01.13,21:08
Len tak na okraj, príbeh dievčiny, čo si svoju knihu aj sama vydala a chcela ponuknúť do distribúcie
http://www.sashe.sk/qwetinka/journal/co-na-to-vravite-vy

tusím najlepšie vychádza stať sa distribútorom :D :D :D
korela
14.01.13,21:34
Len tak na okraj, príbeh dievčiny, čo si svoju knihu aj sama vydala a chcela ponuknúť do distribúcie
http://www.sashe.sk/qwetinka/journal/co-na-to-vravite-vy

tusím najlepšie vychádza stať sa distribútorom :D :D :D

Pred niekoľkými rokmi predaj cca od 23 do 27%, veľkosklad asi rovnako, vydavateľ? a autor?
Kníhkupectvo nie je zlý biznis, treba vhodné umiestnenie predajne a podľa toho zaviesť sortiment. S prevahou na okolie.
Netreba sa celkom myšlienky vzdať, napr. v BA sa trepať z periférie kvôli knihe do OC alebo centra mesta ak je poruke kníhkupectvo, je zbytočné, najmä ak je to bežná požiadavka - starý rodič pre vnúča, bežná beletria ako dar, nakoniec zákazník si môže objednať titul v obchode, radi mu vyhovejú. Ono sa vždy knihy grupovali v centre miest. Matky na materskej chodia vo svojom okolí po obchodoch s deťmi, ako dobre by im padlo, keby boli prítomné i menšie knúhkupectvá - dieťa kontakt s knihou ako samozrejmosť od detstva.
Poznám jedno pár rokov otvorené, cez rok prežívajú, na Vianoce všetko dobehnú. Rovnako ako všetky kníhkupectvá.
korela
14.01.13,21:37
Len tak na okraj, príbeh dievčiny, čo si svoju knihu aj sama vydala a chcela ponuknúť do distribúcie
http://www.sashe.sk/qwetinka/journal/co-na-to-vravite-vy

tusím najlepšie vychádza stať sa distribútorom :D :D :D
Ja som pôvodne chcela reagovať na to, že som videla viackrát na internete - autor na svojej stránke si predával svoju knihu. Za podmienky, že ju má iba tam a už nie po obchodoch. To je výhodné.
alaya1
14.01.13,21:38
U nas v meste chodim tiez do antikvariatu.Stretavam tam vela mladych ludi, ktori chvala Bohu este stale radi citaju, ci hladaju knihy k studiu. Da sa tam najst vselico. Za velmi dobru cenu. Snad sa da uberat aj tymto smerom.

Niekedy v knihkupectvach bolo mnozstvo ludi, teraz sem- tam stretnem spoluzakaznika.
korela
14.01.13,21:48
U nas v meste chodim tiez do antikvariatu.Stretavam tam vela mladych ludi, ktori chvala Bohu este stale radi citaju, ci hladaju knihy k studiu. Da sa tam najst vselico. Za velmi dobru cenu. Snad sa da uberat aj tymto smerom.

Niekedy v knihkupectvach bolo mnozstvo ludi, teraz sem- tam stretnem spoluzakaznika.
Podľa toho kde. V Artfóre v Starom meste BA nikdy nebolo prázdno. Závisí najmä od okolia.
Pritom cena kníh je porovnateľne rovnaká s minulosťou, vtedy beletria 30 Kčs, dnes 30 eur, 10x viac, ako skoro všetko ostatné. Zrejme je menej času a uprednostňovanie iných bezduchých aktivít. Odraz súčasnej "kultúry" - ponukou najdostupnejších médií.
alaya1
14.01.13,21:52
Podľa toho kde. V Artfóre v Starom meste BA nikdy nebolo prázdno. Závisí najmä od okolia.
Pritom cena kníh je porovnateľne rovnaká s minulosťou, vtedy beletria 30 Kčs, dnes 30 eur, 10x viac, ako skoro všetko ostatné. Zrejme je menej času a uprednostňovanie iných bezduchých aktivít. Odraz súčasnej "kultúry" - ponukou najdostupnejších médií.


No, bola som prekvapena, bola som prave v den Sv. Mikulasa u nas v schoppingu v Panta rhei, no par ludi.

Bol aj Mikulasko, ale deti par. Dospelych tiez. Ja rada chodim, citam, prezeram. Kupila som, no za par dobrych euracov. Predavacka vravela, ze je to bieda. Uz mali aj skrachovat, ale niekto, nepamatam si, to este nevzdal.
Bastian
14.01.13,21:54
U nas v meste chodim tiez do antikvariatu.Stretavam tam vela mladych ludi, ktori chvala Bohu este stale radi citaju, ci hladaju knihy k studiu. Da sa tam najst vselico. Za velmi dobru cenu. Snad sa da uberat aj tymto smerom.

Niekedy v knihkupectvach bolo mnozstvo ludi, teraz sem- tam stretnem spoluzakaznika.

Ale no... ešte sa nájdu :)
Aj minulý týždeň som mal príjemné zážitky v kníhkupectve so spoluzákazníčkami :)
alaya1
15.01.13,07:16
-)))
tukanec
15.01.13,10:34
zalozim to alebo nie? mna by zaujimalo ci je pravda ze z jednej knihy mam 35% ako knihkupec
Dáša_
15.01.13,10:43
zalozim to alebo nie? mna by zaujimalo ci je pravda ze z jednej knihy mam 35% ako knihkupec

No, zrejme záleži na tok, od ktorého distribútora, zľavy okolo 30% sú úplne bežné. Len nezabudni, že ešte musíš danú knihu aj predať. Aby ku tebe niekto vošiel, tak ho musíš niečim zaujať. A potrebuješ tých titulov celkom dosť. Ja som u nás doma napočitala cca tisícku kníh a na kníhkupectvo to veru nie je. Treba začať rokovať a uvidíš, koľko dostaneš do komisu. A záleží, či dokážeš vybrať zaujímavé tituly a čím pritiahneš zákazníka.
korela
15.01.13,10:48
zalozim to alebo nie? mna by zaujimalo ci je pravda ze z jednej knihy mam 35% ako knihkupec
Veď si obvolaj distribúcie a priamo sa spýtaj na podmienky. Môžu byť možno aj 35%. Nebude to všade rovnaké.
Či na faktúru, či v hotovosti. Či závisí od odobratých kusov. Je to jednoduché.
korela
15.01.13,10:55
Ako ti už napísala Dáša_, musíš poznať cieľovú skupinu. O čo bude záujem. To je najdôležitejšie. V roku sú "hluché" mesiace, treba vydržať. U kníh napr. september. Doženieš na Vianoce. Závisí veľa aj od miesta umiestnenia.
tukanec
15.01.13,11:11
Aha tak dakujem vam vsetkym a uz len posledna otazka ktoreho distributora by ste odporucili?
Dáša_
15.01.13,12:38
Aha tak dakujem vam vsetkym a uz len posledna otazka ktoreho distributora by ste odporucili?

asi budes musiet kombinovať viacerých, knihy sa rôzne prelínajú, niečo beriem priamo z vydavateľstva.

A keby napríklad ten pemic mal trosku, fakt len trošku užívateľsky prijateľnú stránku - beží iba pod niektorými prehliadačmi...
Filip Glasa
15.01.13,12:49
Nejakú dobu som knihy predával cez internet, tak napíšem čo si myslím. Otvoriť si kamenné kníhkupectvo a uspieť je asi rovnako ťažké ako uspieť v obchode s hocijakým iným sortimentom. Niekde sú marže vyššie, niekde nižšie. Ale vždy to má svoj dôvod: obrátka tovaru, náklady na predaj, komisia vs. nákup za vlastné, atď.
Na knihách sú bežne marže okolo 30%. Teda dostávate zľavu 30% z MOC. Sú však distribútori a vydavateľstvá, ktorí majú 25% alebo 35%.
Maržu/zľavu je možné zvýšiť tým, že si knihy nakúpite na sklad za svoje. Vydavateľ je pri väčšom množstve schopný dať aj 45-55% zľavu.
Kupovať na sklad oproti komisionálnemu predaju je však veľké riziko. Knihy sú sezónne, ovplyvňuje ich móda. Čo je dnes hit o pár mesiacov už možno vôbec nepredáte. Ani s tou 50% zľavou.
Čo sa týka toho, či je lepšie byť vydavateľ, distribútor, kníhkupec alebo autor, tak nie je dobré ani jedno. Na prvý pohľad sa zdá, ako všetci okrem autora zarábajú. Pravda je však taká, že zarobia všetci +- rovnako. Zo svojich tržieb im zostane približne rovnaká marža a približne rovnaký zisk.
Dajme tomu že mám knihu, ktorú vydavateľ predáva za 4 eurá. Mne dá ako autorovi polovicu. Teda rátame s 50% maržou, aby sa to lepšie počítalo.
50% marža znamená, že mi z predajnej ceny zostane polovica, alebo naopak, že nákupnú cenu navyšujem dvojnásobne (100% prirážka).
Takže 2 eurá mne, 2 eurá vydavateľovi.
Distribútor berie knihu za 4 eurá a ďalej ju posunie za 8 eur. Teda má zase 50% maržu.
Kníhkupec knihu berie za 8 eur a predáva za 16 eur. Má teda opäť 50% maržu.
Štát si k tomu ešte pridá 10% DPH a kniha stojí 17,6 EUR.
Všetkým sa zdá, že autor má len 2 EUR z knihy, ktorá stojí 17,6%. Ako je to strašne málo...
V realite však má každý článku v reťazci rovnakú 50% maržu zo svojho obratu.

Bol to len príklad. V skutočnosti má kníhkupec maržu okolo 30%, distribútor okolo 20%. Vydavateľ v závislosti na tom ako sa dohodne s autorom, alebo ako kúpi autorské práva. Náklady na preklad, tlač, redigovanie, DTP, grafiku, ...
Ale ak si trošku popočítate, tak vám vyjde, že autor nie je v reťazci na tom najhoršie. Niekedy je v strate vydavateľ, niekedy distribútor a niekedy kníhkupec. A ak aj sú v ziskoch, tak tie nie sú veľké.

Distrubútorov je veľa. Môžeš robiť so všetkými. Aj tak nemá každý z nich všetko a budeš musieť pracovať s viacerými.
blavaciko
15.01.13,16:59
absolútny súhlas ;) ja len doplnim, ze na to, aby niekto mohol dostat peniaze sa ich musi niekto vzdy vzdat :)
pepa78
17.01.13,08:44
máš pravdu, presne tak to funguje