Anonymka
20.07.05,11:16
Pred mesiacom sa nám stala taká vec, že sme kúpili v hotovosti stravné lístky, zaplatili sme za 300 ks, v účtovníctve sa však na konci mesiaca zistilo, že počet nakúpených a prijatých lístkov nesedí. Podľa evidencie sa zistilo, že sa prijalo o 100 ks menej. Ako účtovať o tom rozdiely? Nevie sa, že kto zapríčinil chybu, či v tej spoločnosti, alebo naši pracovníci si vzali tie chýbajúce lístky. Čo s tým teraz? Aký účet použiť?
mimuška
20.07.05,09:48
569-manká a škody na finančnom majetku
súhlasíte ?
ondrejvla
20.07.05,14:19
569-manká a škody na finančnom majetku
súhlasíte ?
No ja by som to tiež dala ako manko, a nezabudnúť, že je to pripočitateľná položka k základu dane. DPH, ktoré ste mali na vstupe z poplatku prepočítať na počet kusov a na základe ID zaúčtovať na výstup.
A šéf nerobí problém, aby sa to zosobnilo? To ho obdivujem. NIekto urobil chybu, buď ten, čo ich prevzal a neprepočítal, alebo kto vydával a nezapísal. Ja by som to zosobnila.
liba2
20.07.05,15:13
569-manká a škody na finančnom majetku
súhlasíte ?Stravné lístky sú cenina, sú teda aj finančným majetkom. Použiť účet 569 je správne.
Paula
20.07.05,15:25
Najlepšie by bolo nájť vinníka -zamestnanca (ktorý zlý počet prevzal, resp.toho, kto ich odcudzil). Potom predpis schodku cenín k náhrade = 335xx/213xx.:) Resp. aj DPH, ak boli lístky s DPH.....335xx/343xx.
Calinka
17.06.09,07:37
Podľa účtovných záznamov z uzávierky roku 2008 by sme mali mať 1700 ks stravných lístkov v hodnote 74,- Sk / ks. V reále ich však nemáme. Môžem celú túto položku naúčtovať na Manká a škody??? Kde a kedy zmizli neviem, bývalá účtovníčka mi to vysvetlila tak, že podľa nákupu a spotreby jej takýto výsledok jednoducho vyšiel... Mám z toho hlavu v smútku... :-(
zuzi
19.06.09,07:34
Podľa účtovných záznamov z uzávierky roku 2008 by sme mali mať 1700 ks stravných lístkov v hodnote 74,- Sk / ks. V reále ich však nemáme. Môžem celú túto položku naúčtovať na Manká a škody??? Kde a kedy zmizli neviem, bývalá účtovníčka mi to vysvetlila tak, že podľa nákupu a spotreby jej takýto výsledok jednoducho vyšiel... Mám z toho hlavu v smútku... :-(

Najprv by so asi skúsila pohľadať chybu v roku 2008. Podľa argumentu, že niečo niekomu vyšlo usudzujem, že to treba poriadne preveriť. Daj potom vedieť. Keď chybu nenájdeš, budeš to musieť dať na škodu 569.
Alebo vieš čo? Skús dať návrh, aby to dali k náhrade tej účtovníčke - veď to tak vyšlo - a 125.800,-Sk(4.175,79€) - to je poriadna pálka na spreneveru.;)
Paula
19.06.09,07:43
Som v šoku z toho množstva, neviem si predstaviť, že by som nerobila inventarizáciu SL mesačne. Prečo sa to rieši až teraz?
Calinka
23.06.09,17:03
Skontrolovala som pohyb SL v roku 2008. Jeden problém je, že nevydala SL napríklad konateľom (sú aj zamestnancami) a druhý, že to množstvo sa jej takto kumulovalo asi niekoľko rokov.
Tiež som sa už divila, že jej konateľ len slepo podpísal účtovnú závierku a vôbec si neprečítal, čo do nej vlastne napísala :mad:. (Podobných "perličiek" tam je viac, takže ma tu asi uvidíte častejšie :o)
Nešlo by to urobiť tak, že by som tými SL vyplatila časť odmien konateľom pri rozdelení zisku? Je to asi dosť pritiahnuté za vlasy, ale fakt neviem, ako by som tie SL sprevadila zo sveta :(. Účtovníčke ich k náhrade dať nemôžem, lebo reálne ich niekto dostal, len ona ich neodúčtovala... Bol v tom skrátka bordel ...
Ak ich odúčtujem cez 569, nebude to daňovákom vadiť? Že sme takú veľkú čiastku odúčtovali na manko bez toho, aby sa to niekomu zosobnilo???
zuzi
01.07.09,06:19
Skontrolovala som pohyb SL v roku 2008. Jeden problém je, že nevydala SL napríklad konateľom (sú aj zamestnancami) a druhý, že to množstvo sa jej takto kumulovalo asi niekoľko rokov.
Tiež som sa už divila, že jej konateľ len slepo podpísal účtovnú závierku a vôbec si neprečítal, čo do nej vlastne napísala :mad:. (Podobných "perličiek" tam je viac, takže ma tu asi uvidíte častejšie :o)
Nešlo by to urobiť tak, že by som tými SL vyplatila časť odmien konateľom pri rozdelení zisku? Je to asi dosť pritiahnuté za vlasy, ale fakt neviem, ako by som tie SL sprevadila zo sveta :(. Účtovníčke ich k náhrade dať nemôžem, lebo reálne ich niekto dostal, len ona ich neodúčtovala... Bol v tom skrátka bordel ...
Ak ich odúčtujem cez 569, nebude to daňovákom vadiť? Že sme takú veľkú čiastku odúčtovali na manko bez toho, aby sa to niekomu zosobnilo???

Cez odmeny to nemôžeš urobiť. Stravné lístky sú ceniny a nie peniaze. Už si to radšej nekomplikuj a daj to na 569.
Daňovákom to vadiť nebude, ale či to nebude vadiť konateľovi? Je to totiž pripočítateľná položka k základu dane. Daňový úrad dostane daň, tak prečo by protestoval? Ale konateľ bude musieť 19% z tej čiastky zaplatiť zo zisku. Tak sa potom ozvi, ako to vzal.:D
Aljok
01.07.09,07:15
Postupy účtovania PÚ:
§ 11
Účtovanie inventarizačných rozdielov

(1) Na príslušné účty nákladov alebo výnosov sa účtujú inventarizačné rozdiely podľa § 30 ods. 7 zákona okrem
a) chýbajúcich cenných papierov, kedy sa vykáže ich úbytok na analytickom účte Cenné papiere v umorovacom konaní a ak sa začne umorovacie konanie,
b) schodku peňažných hotovostí a cenín, ktorý sa účtuje ako pohľadávka voči hmotne zodpovednej osobe.
Calinka
02.07.09,05:09
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Vedenie som upozornila hneď na začiatku, že je dosť pravdepodobné, že sa to bude musieť odúčtovať ako Manko a bude sa z toho musieť zaplatiť daň, takže sú na to psychicky pripravení :-)