kacena
20.07.05,11:56
Neviem si rady s jednou dodacou podmienkou a potrebovala by som to polopatisticky vysvetliť ? Volala som aj na colný úrad , kde mi akurát prečítali dodacie podmienky z pokynom k intrastatu , ale vysvetlenie k tomu mi podať nevedeli.
Ak predávame tovar do zahraničia /EU/ a odberatel si zabezpečuje kamion sám aká bude dodacia podmienka ? FCA ?
Budem vďačná tomu kto mi vysvetlí tieto podmienky , tak aby som ich konečne pochopila.
kacena
lubos f
20.07.05,14:41
Ak si odberatel zabezpeci sam aj kamion aj dokumenty aj rizika tak to bude EXW, v tom pripade predavajuci nezodpoveda ani za nalozenie. FCA je odovzdanie dopravcovi na urcenom mieste, ak je to objekt predavajuceho, je predavajuci zodpovedny za nalozenie.
V pripade, ze si odberatel zabezpeci dopravu a vyzdvihuje u vas sa bezne pouziva EXW.
liba2
20.07.05,15:17
lubos f a kacena, poradili by ste mi, prosím, v akom materiáli, predpise a pod. si môžem niečo prečítať o týchto podmienkach. Zaujíma ma to.
lubos f
20.07.05,18:23
skus pozriet na internete INCOTERMS
ak sa mi podari tak zajtra naskenujem a prilozim sem graficke znazornenie a popis dodacich podmienok
liba2
20.07.05,18:50
ďakujem za ochotu
kacena
21.07.05,04:32
Ak si odberatel zabezpeci sam aj kamion aj dokumenty aj rizika tak to bude EXW, v tom pripade predavajuci nezodpoveda ani za nalozenie. FCA je odovzdanie dopravcovi na urcenom mieste, ak je to objekt predavajuceho, je predavajuci zodpovedny za nalozenie.
V pripade, ze si odberatel zabezpeci dopravu a vyzdvihuje u vas sa bezne pouziva EXW.
Ahoj lubos. Mam kamarata na colnici , ktory mi vysvetlil dodaciu podmienku FCA nasledovne: predavajúci si splni svoju povinnosť dovozu keď odovzdá tovar určený na export do starostlivosti dopravcu , ktorého určil kupujúci v uvedenom mieste alebo bode.
Takze si myslim ze aj v tomto mojom pripade by to mohlo byt FCA. On si totiž náš zahraničný partner napísal do dodacích podmienok frei - určené miesto. tak ako by si to pochopil ty ? hladala som na internete termín frei a dočítala som sa že je to dodacia podmienka franco , ktorá však neexistuje.
Tento môj prípad je konkrétne taký , že my :
1. , máme cenu tovaru určenú aj s dopravou - pokiaľ zabezpečujeme kamion my / to bude podľa mňa DDU ???/
2. , pokiaľ si ho zabezpečí kupujúci tak si cenu za dopravu odpočítame.
/ FCA ??? /

budem ti vďačná ak mi poradiš , zdá sa že sa tomu rozumieš.
kacena
lubos f
21.07.05,06:21
Ak sidlite povedzme v Trnave a ste dodavatel - frei Trnava = EXW Trnava, t.j. odberatel si posle kamion do Trnavy na svoje naklady a vy uctujete cistu cenu bez dopravy
Ak si tovar vyzdvihne v bratislave bude to FCA Bratislava - za vykladku, nakladku je zodpovedny odberatel. Ak je to v BA vas objekt, za nakladku nesiete zodpovednost.


Ak zabezpecujete dopravu k odberatelovi vy bez preclenia, je to DDU (Delivered Duty Unpaid), ked zabezpecite aj preclenie u odberatela, je to DDP (Delivered Duty Paid)
kacena
21.07.05,06:50
Ak sidlite povedzme v Trnave a ste dodavatel - frei Trnava = EXW Trnava, t.j. odberatel si posle kamion do Trnavy na svoje naklady a vy uctujete cistu cenu bez dopravy
Ak si tovar vyzdvihne v bratislave bude to FCA Bratislava - za vykladku, nakladku je zodpovedny odberatel. Ak je to v BA vas objekt, za nakladku nesiete zodpovednost.


Ak zabezpecujete dopravu k odberatelovi vy bez preclenia, je to DDU (Delivered Duty Unpaid), ked zabezpecite aj preclenie u odberatela, je to DDP (Delivered Duty Paid)

A ak si zabezpečí kamion kupujúci ,ale v konečnom dôsledku prepravu platíme my ? ako to bude potom ?
JanaSys
21.07.05,07:44
Ahoj, toto sa mi podarilo nájsť (neručím za správnosť). Je to ťahák na skúšku z www.referaty.sk (http://www.referaty.sk) . P je príjemca, T = tovar, K =kupujúci , ZO - zahraničný obchod, N- náklady, R=riziko. Ďalšie skratky odhadujem : V.l - vývozná licencia D.l - dovozná licencia .

Incoterms 2000
- všeobecné podmienky kúpy a predaja v zahraničnom obchode
- sú podstatnou náležitosťou kúpnej zmluvy
- určujú povinnosti kupujúceho a predávajúceho
- súvisia s dodávkou a prevzatím tovaru
- ovplyvňujú výšku ceny v zahraničnom obchode
- súbor pravidiel, kt boli vydané medzinár. komorou v Paríži
- delia sa na 4 skupiny:
„E“
„F“
„C“
„D“

1. EXW – zo závodu na dohodnuté miesto. Riziko prechádza na kupuj. vtedy, keď predáv. dá tovar kupuj. ako je stanovené v kúpnej zmluve. Je univerzálna – pre všetky druhy tovaru. Vývoznú licenciu a colné formality vybavuje kupujúci aj dovoznú licenciu. Poistenie je 0.

2. Predávajúci je povinný dodať T prvému dopravcovi, odvtedy všetky N a riziká nesie kupujúci.
FCA –Vyplatenie dopravcovi, dohodnuté miesto. Riziko prechádza na kupujúceho vtedy, keď predávajúci dodá tovar v určenom mieste kupujúcemu. Je univerzálna. Vývoznú licenciu a colné formality zabezpečuje predávajúci a dovozné licencie zabezpečuje K. Poistka je 0.
FAS - vyplatené k boku lode, dohodnutý prístav nalodenia. Riziko prechádza na kupujúceho vtedy, keď príjemca dodá tovar v určitom prístave nalodenia k boku lode určitým K. Doprava je námorná. Všetko zabezpečuje kujujúcim. Dopravné náklady od dodania T k boku lode hradí K. Poistka je 0.
FOB - vyplatená loď, dohodnutý prístav nalodenia. R prechádza na K, keď T skutočne prekročí zábradlie lode. Vývozná licencia je vybavovaná P. Dovoz lic je vybavovaná K. Poistenie je 0. Dopravné N po prechode T cez zábradlie lode hradí K.

3. P je povinný uhradiť dopravné N až na miesto určenia. Dopravné riziko nesie K od okamihu odovzdania T dopravcovi.
CFR - N a prepravné, dohodnuté miesto určenia. R prechádza na K keď T skutočne prekročí zábradlie lode v dohodnutom prístave. Vývozné licencie – P. Dovozné lic – K. Dopravné N – do dodania T hradí P. Poistenie je 0.
CIF - N, poistenie, prepravné. Riziko je ako u FOB. P musí zabezpečiť dokument námorného poistenia v súlade s min krytím podľa inštitútu Cargo Clauses. Poistka musí kryť všetky riziká až do vylodenia v prístave určenia. V. l. – P. D. l. – K. Dopravné N až do dodania platí P. Poistenie je na P.
CPT - preprava platená do ..., dohodnuté miesto určenia. R prechádza na K keď P dodá T prvému dopravcovi. Je univerzálna. V. l. – P. D. l. – K. Poistenie je 0.
CIP - preprava a poistné do ..., dohodnutý prístav určenia. Riziko je ako pri CPT. P musí zabezpečiť dokument námorného poistenia. Poistenie musí byť kryté až do vyloženia na danom mieste. Je univerzálna. V. l. – P. D. l. – K. Poistenie zabezpečuje P.
4. P je povinný dodať T na miesto určenia a nesie všetky riziká a N až do príchodu T na toto miesto.
DAF - dodanie na hranicu, dohodnuté miesto. R prechádza na K, keď P dá T k dispozícii na mieste určenom na hranici. Používa sa pre cestnú a železničnú dopravu. V. l. – P. D. l. – K. Dopravné N – P. Poistka je 0.
DES - s dodaním z lode, dohodnuté príslušné miesto určenia. Doprava je námorná. V. l. – P. D. l. – K. D. N. – pred. Poistka je 0.
DEQ - s dodaním z nábrežia., dohodnutý prístav určenia. Clo platí predávajúci. Ak by to bolo na K – musí byť poznámka „clo platené“ nahradené „clo neplatené“. Doprava je námorná. Všetko platí predávajúci. Poistenie je 0.
DDU - s dodaním clo neplatené, dohodnuté miesto určenia. R prechádza na K keď sa T dodá kupujúcemu. Clo je nezaplatené. Je univerzálna. V.l. – P. D. l. – K. Dopravné náklady – P. Poistka je 0.
DDP – s dodaním clo zaplatené, dohodnuté miesto určenia. Doprava je univerzálna. Všetko hradí predávajúci. Poistenie je 0. U všetkých je P povinný zaplatiť N takých kontrolných operácií, kt sú potrebné na dodanie tovaru. Je povinný zabezpečiť na vlastné N balenie tovaru. Kupujúci je povinný zaplatiť n spojené s kontrolou T pred naložením s výnimkou kontroly predpísanej úradmi vyvážajúcej krajiny. Vývozné a dovozné licencie a N s nimi spojené hradí ten, kto ich zabezpečuje.
lubos f
21.07.05,08:35
velmi dobre je to spracovane tu - http://www.cargo-transport.sk/05_1.html
lubos f
21.07.05,08:44
A ak si zabezpečí kamion kupujúci ,ale v konečnom dôsledku prepravu platíme my ? ako to bude potom ?
Jedna vec je kto dopravu hradi, druha kto nesie rizika - podla mna ak dopravu zabezpeci odberatel a kedze ju zabezpecuje on, tak on napr. aj nesie riziko poskodenia a straty ale faktura za prepravu pride k vam, tak by to mohlo byt CPT
pozri sa na stranku co uvadzam v minulom prispevku
latino
21.07.05,09:35
Dodacie podmienky INCOTERMS 2000
- všeobecné podmienky kúpy a predaja v zahraničnom obchode, ktoré sú podstatnou náležitosťou kúpnej zmluvy a určujú povinnosti kupujúceho a predávajúceho
- súvisia s dodávkou a prevzatím T, ovplyvňujú výšku ceny v ZO
- súbor pravidiel, kt boli vydané medzinár. komorou v Paríži, delia sa na 4 skupiny: „E“, „F“, „C“, „D“
1. EXW – zo závodu na dohodnuté miesto. Riziko prechádza na kupujúceho vtedy, keď predávajúci dá T kupujúcemu ako je stanovené v KZ. Je univerzálna – pre všetky druhy T. Vývoznú licenciu a colné formality vybavuje kupujúci aj dovoznú licenciu. Poistenie je 0.
2. P je povinný dodať T prvému dopravcovi, odvtedy všetky N a riziká nesie kupujúci.
FCA –Vyplatenie dopravcovi, dohodnuté miesto. Riziko prechádza na K vtedy, keď P dodá T v určenom mieste K. Je univerzálna. Vývoznú licenciu a colné formality zabezpečuje P a dovozné licencie zabezpečuje K. Poistka je 0.
FAS - vyplatené k boku lode, dohodnutý prístav nalodenia. Riziko prechádza na K vtedy, keď P dodá T v určitom prístave nalodenia k boku lode určitým K. Doprava je námorná. Všetko zabezpečuje K. Dopravné N od dodania T k boku lode hradí K. Poistka je 0.
FOB - vyplatená loď, dohodnutý prístav nalodenia. R prechádza na K, keď T skutočne prekročí zábradlie lode. Vývozná licencia je vybavovaná P. Dovoz lic je vybavovaná K. Poistenie je 0. Dopravné N po prechode T cez zábradlie lode hradí K.
3. P je povinný uhradiť dopravné N až na miesto určenia. Dopravné riziko nesie K od okamihu odovzdania T dopravcovi.
CPT - preprava platená do ..., dohodnuté miesto určenia. R prechádza na K keď P dodá T prvému dopravcovi. Je univerzálna. V. l. – P. D. l. – K. Poistenie je 0.
CFR - N a prepravné, dohodnuté miesto určenia. R prechádza na K keď T skutočne prekročí zábradlie lode v dohodnutom prístave. Vývozné licencie – P. Dovozné lic – K. Dopravné N – do dodania T hradí P. Poistenie je 0.
CIF - N, poistenie, prepravné. Riziko je ako u FOB. P musí zabezpečiť dokument námorného poistenia v súlade s min krytím podľa inštitútu Cargo Clauses. Poistka musí kryť všetky riziká až do vylodenia v prístave určenia. V. l. – P. D. l. – K. Dopravné N až do dodania platí P. Poistenie je na P.
CIP - preprava a poistné do ..., dohodnutý prístav určenia. Riziko je ako pri CPT. P musí zabezpečiť dokument námorného poistenia. Poistenie musí byť kryté až do vyloženia na danom mieste. Je univerzálna. V. l. – P. D. l. – K. Poistenie zabezpečuje P.
4. P je povinný dodať T na miesto určenia a nesie všetky riziká a N až do príchodu T na toto miesto.
DDU - s dodaním clo neplatené, dohodnuté miesto určenia. R prechádza na K keď sa T dodá kupujúcemu. Clo je nezaplatené. Je univerzálna. V.l. – P. D. l. – K. Dopravné náklady – P. Poistka je 0.
DDP – s dodaním clo zaplatené, dohodnuté miesto určenia. Doprava je univerzálna. Všetko hradí predávajúci. Poistenie je 0.
DAF - dodanie na hranicu, dohodnuté miesto. R prechádza na K, keď P dá T k dispozícii na mieste určenom na hranici. Používa sa pre cestnú a železničnú dopravu. V. l. – P. D. l. – K. Dopravné N – P. Poistka je 0.
DES - s dodaním z lode, dohodnuté príslušné miesto určenia. Doprava je námorná. V. l. – P. D. l. – K. D. N. – pred. Poistka je 0.
DEQ - s dodaním z nábrežia., dohodnutý prístav určenia. Clo platí predávajúci. Ak by to bolo na K – musí byť poznámka „clo platené“ nahradené „clo neplatené“. Doprava je námorná. Všetko platí predávajúci. Poistenie je 0.
U všetkých je P povinný zaplatiť N takých kontrolných operácií, kt sú potrebné na dodanie tovaru. Je povinný zabezpečiť na vlastné N balenie tovaru. Kupujúci je povinný zaplatiť N spojené s kontrolou T pred naložením s výnimkou kontroly predpísanej úradmi vyvážajúcej krajiny.
Vývozné a dovozné licencie a N s nimi spojené hradí ten, kto ich zabezpečuje.


Dúfam že pomôžu na zorientované.
JanaSys
21.07.05,10:07
velmi dobre je to spracovane tu - http://www.cargo-transport.sk/05_1.html
TAK TO JE NAOZAJ SUPER!
JanaSys
21.07.05,10:09
Dodacie podmienky INCOTERMS 2000
- všeobecné podmienkyO jednu stranu predtým a hodinu a pol skor, som tu vlozila ten istý referát. Len som si tým dala trošku viac práce .
kacena
21.07.05,10:33
velmi dobre je to spracovane tu - http://www.cargo-transport.sk/05_1.html

LUBOSKO , SI SUPER. Velmi si mi pomohol a som si istá že nielen mne ......

Ešte raz ďakujem.
maryann
15.05.07,08:56
Ahojte poraďáci,

ako som pozerala predošlé príspevky, je to tam pekne rozdelené a popísané, no ja sa chcem spýtať Vás skúsenejších.....
Vystvím faktúru do ČR na klávesnice s tým, že spôsob prepravy je pošta (resp. EMS) a poštovné sa uhrádza v rámci faktúry. Aký spôsob dodania v rámci podmienok Incoterms by ste použili vy?