dobsony
19.05.09,19:30
máme záhradu a tam starý dom, kďe nemáme elektrinu. Prosím Vás kďe máme začať vo vybavovaní aby sme mali elektrinu ? A neviete náhodou koľko to výjde?
kero64
19.05.09,17:41
Podať si žiadosť u elektrikárov.
alla66
19.05.09,17:53
demko1
19.05.09,18:38
Ak máš dostatočne silný prívod do jestvujúceho rozvádzača môžeš sa napojiť z neho a len si podáš žiadosť o zvýšenie amperáže predelektromerového ističa. Pokiaľ nie, je potrebná žiadosť na elektrárňach o ďalšiu prípojku resp. zvýšenie jestvujúcej. K žiadosti sa pripája projekt elektro (cena cca 100E) Treba myslieť na to, že ak budeš montovať samostatný elektromer tak tento musí byť umiestnený na mieste, kde pracovník môže odčítať z neho údaje bez vstupu na tvoj pozemok (v oplotení) Lacnejšie na zriadenie a prevádzku(platíš za dva elektromery) by bolo napojiť sa z jestvujúceho. Ak mi napíšeš aký je súčasný príkon domu a plánovaný nového domu a aký je súčasný hl. prívod viem ti to prepočítať za chvilku.
dobsony
19.05.09,19:31
Ak máš dostatočne silný prívod do jestvujúceho rozvádzača môžeš sa napojiť z neho a len si podáš žiadosť o zvýšenie amperáže predelektromerového ističa. Pokiaľ nie, je potrebná žiadosť na elektrárňach o ďalšiu prípojku resp. zvýšenie jestvujúcej. K žiadosti sa pripája projekt elektro (cena cca 100E) Treba myslieť na to, že ak budeš montovať samostatný elektromer tak tento musí byť umiestnený na mieste, kde pracovník môže odčítať z neho údaje bez vstupu na tvoj pozemok (v oplotení) Lacnejšie na zriadenie a prevádzku(platíš za dva elektromery) by bolo napojiť sa z jestvujúceho. Ak mi napíšeš aký je súčasný príkon domu a plánovaný nového domu a aký je súčasný hl. prívod viem ti to prepočítať za chvilku.
Ďakujem za rýchlu odpoveď, ale tie údaje musím opýtať od manžela, pre mňa je to španielska dedina. ale zajtra ozvem sa. Dobrú noc a ďakujem
alla66
19.05.09,19:33
Máte dva domy? Ja som pochopila, že elektrina tam vôbec nie je...
dobsony
19.05.09,19:48
Máte dva domy? Ja som pochopila, že elektrina tam vôbec nie je...
Máme len jeden starý dom a elektrinu vôbec.
alla66
19.05.09,20:17
Skús napísať podrobnejšie....majú susedia v okolí domy s elektrinou, prípadne sú tam el.stĺpy???....ak budeme mať viac info, skôr Ti niekto pomôže...napr.demko1
demko1
20.05.09,05:40
Jáj nie je tam elektrina vôbec? V každom prípade prvý krok by mal byť skontaktovať sa s projektantom elektro.On rozhodne ako by to bolo urobiť najlepšie. Napojiť sa dá zo stlpa vzdušne, alebo z tzv. prípojkovej skrine zemou. Záleží ako je riešený rozvod elektriny v lokalite.. Môže sa niekedy stať, že je objekt je situovaný "pánu bohu za chrbtom", kde nie je elektrina resp. jestvujúci rozvod je naplno využitý už z jestvujúcimi účastníkmi. V tom prípade treba dať tzv. "žiadosť o vyjadrenie k bodu pripojenia".
alla66
20.05.09,06:02
Nemá byť podľa nových predpisov povinne skrinka?
Zo stĺpa už nezapoja..,
demko1
20.05.09,08:21
Jáj nie je tam elektrina vôbec? V každom prípade prvý krok by mal byť skontaktovať sa s projektantom elektro.On rozhodne ako by to bolo urobiť najlepšie. Napojiť sa dá zo stlpa vzdušne, alebo z tzv. prípojkovej skrine zemou. Záleží ako je riešený rozvod elektriny v lokalite.. Môže sa niekedy stať, že je objekt je situovaný "pánu bohu za chrbtom", kde nie je elektrina resp. jestvujúci rozvod je naplno využitý už z jestvujúcimi účastníkmi. V tom prípade treba dať tzv. "žiadosť o vyjadrenie k bodu pripojenia".
demko1
20.05.09,16:23
No skrinka je vždy či je vzduchom či zemou. Ak sa to rieši stlpom tak sa osadí taká maličká skrinka priamo na stlpe. Alla má pravdu, že už nové elektriky sa riešia skrinkami zemou, elektrárne sa snažia nejak eliminovať stlpy, ale stále je ešte dosť lokalít v SR, kde sa účastníci pripájajú stlpom
dobsony
20.05.09,18:24
el.stlp je pred domom asi 2 m. Susedia majú elektrinu, oni teraz stavali dom - aj z jednej a z druhej strany. Mali sme aj my tam elektrinu, ale pred 15 rokmi sme dali odpojiť, nakoľko je dom veľmi starý, a báli sme .
Zatiaľ neplánujeme tam ani stavať ani bývať, len používame ako oázu.
alla66
20.05.09,18:35
Telefonicky sa informuj , budeš mať informácie z prvej ruky:

Kontakt:

* telefonicky na Zákazníckej linke ZSE 0850 111 555
* písomne/poštou zaslať žiadosť o pripojenie:
ZSE Distribúcia, a.s.
P.O.BOX 325
810 00 Bratislava 1
* elektronicky zaslať žiadosť o pripojenie na adresu: kontakt@zse.sk

platí pre : Západné Slovensko
dobsony
20.05.09,18:37
Telefonicky sa informuj , budeš mať informácie z prvej ruky:

Kontakt:

* telefonicky na Zákazníckej linke ZSE 0850 111 555
* písomne/poštou zaslať žiadosť o pripojenie:
ZSE Distribúcia, a.s.
P.O.BOX 325
810 00 Bratislava 1
* elektronicky zaslať žiadosť o pripojenie na adresu: kontakt@zse.sk
ďakujem ste zlatý.
alla66
20.05.09,18:39
Dodatok : platí pre Západné Slovensko!
miroslavbu
21.05.09,11:15
Chcem nadviazať, mám problém v podobnom znení.
Mám starší dom pred celkovou rekonštrukciou v ktorom je zrušená prípojka.
Pretože rekonštrukciu predpokladám až do 2 rokov, potreboval by som k tejto
činnosti pripojenie aspoň ako dočasné alebo stavebné. Na informačnom stredisku VSE som sa dozvedel, že sa takéto pripojenie nedá urobiť.
Nemáte nejakú lepšiu skúsenosť?
mysurk
21.05.09,12:07
Chcem nadviazať, mám problém v podobnom znení.
Mám starší dom pred celkovou rekonštrukciou v ktorom je zrušená prípojka.
Pretože rekonštrukciu predpokladám až do 2 rokov, potreboval by som k tejto
činnosti pripojenie aspoň ako dočasné alebo stavebné. Na informačnom stredisku VSE som sa dozvedel, že sa takéto pripojenie nedá urobiť.
Nemáte nejakú lepšiu skúsenosť?

Ved si vyber najlacnejší tarif = najdrahšia kWh a je to.
Alebo si požičaj od susedov.
miroslavbu
21.05.09,15:31
Susedov zatiaľ obťažovať nechcem som na ulici nový. Na nejaký rok sa predlžovacou šnúrou pripájať cez plot, to asi nebude najlepší susedský začiatok. Problém mám v tom že nemám vôbec rozvádzač, prípravu na
hodiny v plote ale mám neidentifikované káblové rozvody. To mi bez revízie
nikto nespojazdní. Preto aj tá snaha na to dočasné pripojenie.
Dokonca i cirkusanti čo ich mám pod oknom sú na elektriku napojený.
Ale tomu s tou sadzbou nerozumiem, môžeš upresniť?
alla66
21.05.09,15:36
mysurk
26.05.09,07:14
Susedov zatiaľ obťažovať nechcem som na ulici nový. Na nejaký rok sa predlžovacou šnúrou pripájať cez plot, to asi nebude najlepší susedský začiatok. Problém mám v tom že nemám vôbec rozvádzač, prípravu na
hodiny v plote ale mám neidentifikované káblové rozvody. To mi bez revízie
nikto nespojazdní. Preto aj tá snaha na to dočasné pripojenie.
Dokonca i cirkusanti čo ich mám pod oknom sú na elektriku napojený.


Ale tomu s tou sadzbou nerozumiem, môžeš upresniť?




Sadzba je robená tak, že je vysoká platba za pripojenie a nízka za odobratú prácu.
A naopak.
alla66
26.05.09,18:10
mvlko
27.05.09,10:20
Co to znamena "podla hodnoty hlavneho istica"? (My mame 40A istic).
alla66
27.05.09,12:20
mysurk
29.05.09,10:10
Co to znamena "podla hodnoty hlavneho istica"? (My mame 40A istic).

Pozri naň ešte raz (40A = divná hodnota).
Ampersand
05.06.09,17:09
Dobry den

My mame zhotoveny elektromerovy rozvadzac, ale nie je celkom v poriadku(podla mna). Prave sa prebiaha stavba domu, elektromerovy rozvadzac bol urobeny uz pred rokom. Ale len teraz som pozrel, ze v rozvadzaci su volne liezajuce vodice(dve fazy a tri nulove vodice, ktore okrem toho su vyvedene este pred elektromerom), nechcem aby potom povedali ze sme kradli elektrinu, a okrem toho je to nebezpecne, lebo tie fazove vodice su aj trosku odblankovane. Sa my zda, ze tie vodice boli vyvedene preto, lebo elektrikar myslel ze tam bude dvojtarifovy elektromer, ale to tam neni, any sme to nechceli.

Druha vec, co my nepaci ze je v skrine vytvorene rozdelenie na PE a N, ale v pristupnej svorkovnici nie je miesto na to aby sme zapojily PE vodic, takze teraz pouzivame stvorvodicovy kabel na pripajanie stavebnych pristrojov, co uz je podla mna nepripustne podla najnovsych noriem. Podla mna v rozvadzaci chyba je tam, ze elektromer nedostane nulu z PEN vodica, ale z PE vodica, a s tym je obsadene miesto pre nase vodice.

Tretia vec je to, ze v projekte som videl, ze do elektromeroveho rozvadzaca je zabudovany prudovy hranic, ale to tam neni. Ale mozno ze sme za to uz neplatili. Co by bol tiez potrebne na stavbu, lebo teraz tam vobec nemame.

Vlastne mojou otazkou je to, ze ci sa to da reklamovat, alebo ci to ma zmysel? - a ked ano tak ako.

A este naposledy mam este jednu otazku. Podla projektu stavby rozdelenie na PE a N, je vytvoreny v dome vo vnutornom rozvadzaci, a z vonka je napajanie s PEN vodicom a tromi fazamy. Ale teraz mi mame rozdelenie uz v rozvadzaci. To VSE prerobi tak aby v elektromerovom rozvadzaci nebolo rozdelenie? Alebo v dome potom musime my prerobit veci?
denial
06.07.18,20:36
Dobry den,

jedna sa o stary dom a elektromer je vzadu za domom - hlavny privod vedeny vzduchom zo stlpa cez povalu, SSE-D a D1.
chcem zmenit sadzbu na dvojtarifnu, co zrejme zahrna aj vymenu elektromera za dvojtarifny.
Mam suhlas od SSE-D:
V bode 6 je uvedené, že meranie elektriny musí byť umiestnené na verejne prístupnom mieste na hranici pozemku.

Myslite, ze mi ho vymenia aj takto (chcu cestne prehlasenie o pripravenosti na pripojenie) alebo ho MUSIM dat za tisic eur premiestnit na ulicu pred dom s novym rozvadzacom a spolu s tym viest aj hlavny kabel pod zemou do domu?

Dik.
misoft
07.07.18,06:22
*
Dobry den,

...............................

Myslite, ze mi ho vymenia aj takto (chcu cestne prehlasenie o pripravenosti na pripojenie) alebo ho MUSIM dat za tisic eur premiestnit na ulicu pred dom s novym rozvadzacom a spolu s tym viest aj hlavny kabel pod zemou do domu? Nevymenia sami, buď si to urobíš sám, alebo cez firmu, alebo si zaplatíš a oni to urobia. Kábel od rozvádzača budeš musieť ťahať. Nezabudnúť na revíznu správu.

Dik.