timejka200
20.05.09,06:40
ahoj

od zajtra začínam pracovať v rozpočt. organizácii.doteraz som robila podvojné účtovníctvo pre firmy..takže neviem či to budem zvládať...nevie mi niekto povedať základ. rozdiely medzi tymito dvoma účtovaniami? a kde by som mohla nájsť účt. osnovu pre rozp. org. skúšala som ju hľadať!

poprípade kto by bol ochotný mi odpovedať na moje otázky občas cez mail? len aby som sa trošku do toho účtovania dostala!bola by som vdačná
Martin Mocko
20.05.09,05:08
ahoj

od zajtra začínam pracovať v rozpočt. organizácii.doteraz som robila podvojné účtovníctvo pre firmy..takže neviem či to budem zvládať...nevie mi niekto povedať základ. rozdiely medzi tymito dvoma účtovaniami? a kde by som mohla nájsť účt. osnovu pre rozp. org. skúšala som ju hľadať!

poprípade kto by bol ochotný mi odpovedať na moje otázky občas cez mail? len aby som sa trošku do toho účtovania dostala!bola by som vdačná

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4515

A veľa sa dá vyčítať z tejto knihy:
Kovalčíková, A. – Kordošová, A.: Účtovníctvo rozpočtových organizácií, príspevkových organizácií a obcí. Praktikum. Bratislava : IURA EDITION, 2005.
Ak nenájdeš - hoď mi do SS mail a skúsim ti to nájsť.
Sabadka
20.05.09,06:38
Veľmi dobrá pomôcka je aj od vydavateľstva VERLAGDASHŐFER - Praktický sprievodca účtovníctvom pre obce, rozpočtové, príspevkové a neziskové organizácie ( s praktickými vzormi riešených príkladov z praxe).
Sojka 007
20.05.09,11:21
Ak budeš mať nejaké otázky ohľadom účtovania v rozpočtovej organizácii kľudne mi môžeš napísať či už súkromne alebo tu,verejne.
Ak budem vedieť, tak Ti odpoviem.
timejka200
20.05.09,12:01
ďakujem za ochotu..zajtra nastupujem tak dúfam že to zvládnem určite budem mať otázky lebo rozpočt. som ešte neúčtovala už som si objednala aj knihu tak dúfam že mi pomôže

v rozpočt. účtovníctve sú aj rovnaké účty ako v podobnom však?
Sojka 007
21.05.09,04:32
ďakujem za ochotu..zajtra nastupujem tak dúfam že to zvládnem určite budem mať otázky lebo rozpočt. som ešte neúčtovala už som si objednala aj knihu tak dúfam že mi pomôže

v rozpočt. účtovníctve sú aj rovnaké účty ako v podobnom však?

Rozpočtové účtovníctvo sa podľa mňa veľmi od účtovníctva podnikateľov nelíši. Má však svoje špecifiká na ktoré si budeš musieť zvyknúť. Odporúčam Ti zo začiatku účtovať presne ako tvoja predchodkyňa. Nespoliehaj sa však na to , že všetko účtuje dobre. Časom prídeš určite na kopec chýb.Ak nie potom ďakuj bohu je to výnimka. Nezabudni si naštudovať zákon o rozpočtových pravidlách, postupy účtovania rozpočtových organizácií,ak ste škola aj zákon o financovaní škôl.Všetky nájdeš na stránke www.zákony.sk. A tiež si zožeň finančného spravodajcu č.14/2004.Je tam metodické usmernenie a vysvetlivky k ekonomickej klasifikácii rozpočtovej klasifikácie- moja biblia.Tam si hľadám, keď neviem čo kam zaradiť. Tvoja najdôležitejšia pomôcka pri práci by mali byť aj vnútorné smernice. Tam by mal byť presný postup ako rozpočtovka pracuje. Ak máte dobre napísané smernice kde je presne určené kedy , ako , čo má kto urobiť s presne stanovenými právomocmi a zodpovednosťou tiež ďakuj bohu- ste výnimka.
timejka200
21.05.09,14:00
chcem sa spýtať ako sa účtuje v rozpočt. organizáciách pokladna aj tam je 211

2. účtovanie - výplata miezd zamestnancom zo štát. pokladnice?
blazonko
22.05.09,06:45
Pokladňa je 211. Mzdy zo štátnej pokladnice však netuším.
uctovnicka
22.05.09,11:05
Veľmi dobrou pomôckou pri účtovaní je aj kniha Ing. T.Urbanovej - Účtovné súvzťažnosti v samospráve.
judita1971
22.05.09,11:23
timejka, v akej rozpočtovej organizácii si začala pracovať ? kto je jej zriaďovateľom, lebo sú tam mierne odlíšnosti. Základ je však rovnaký. Aby ťa to potom skôr nepoplietlo, ako pomohlo. Napr. obce a školy zriadené obcou neúčtujú cez štátnu pokladnicu.
timejka200
22.05.09,13:37
pracujem v pedagogicko-psycholog. centre zriadovate je krajský školský úrad...
timejka200
22.05.09,13:54
chcem sa spýtať že čo všetko je povinnosť v takejto orangizcácii vykonávať ,,,viem že nejaké finančné výkazy štvrťročne sa odovzdávaj/aké sú to vlastne výkazy/


a budem robiť aj zo štátnou pokladnicou
judita1971
22.05.09,15:26
chcem sa spýtať že čo všetko je povinnosť v takejto orangizcácii vykonávať ,,,viem že nejaké finančné výkazy štvrťročne sa odovzdávaj/aké sú to vlastne výkazy/


a budem robiť aj zo štátnou pokladnicou


veľmi dobré by bolo,keby ti určité veci poukazovala predchodkyňa, aj ako sa pracuje so štátnou pokladnicou. tá čo bola pred tebou, by mala odovzdať agendu. Veľmi by ti pomohlo, aby si pre začiatok mala nejakú pani, ktorá by bola v blízkom okolí na konzultácie.
timejka200
23.05.09,05:50
no ved práve ona mi to ukazuje lebo ešte týžden je tu..tak hádam do toho prídem....objednala som si aj knihu akor pomôcku pre účtovanie dúfamže pomôže
Jarmila Lisková
24.05.09,12:02
Prečítala som si príspevky na tému rozpočtová organizácia a účtovanie,
som účtovníčka v takejto organizácií a pracujem aj so štátnou pokladnicou,
ak by ste potrebovali niečo poradiť ozvite sa
timejka200
24.05.09,14:06
takže môžem Vám napísať poštu aj súkromne? potrebovala by som len niečo o tej štátnej pokladnicy, pani čo odchádza mi niečo ukazovala že na štátnej pokladnici si sleduje aktuálny zostatok na čerpanie to je vždy na jeden mesiac alebo rok? a

2. ak je na nejakom účte napr. 610 prečerpanie penaznýcn prostriedkov dá sa to vyrovnať čerpaním z iného účtu?


3. neviem ako sa odborne volajú tie čísla 610 620 atd.
Sabadka
25.05.09,07:06
takže môžem Vám napísať poštu aj súkromne? potrebovala by som len niečo o tej štátnej pokladnicy, pani čo odchádza mi niečo ukazovala že na štátnej pokladnici si sleduje aktuálny zostatok na čerpanie to je vždy na jeden mesiac alebo rok? a

2. ak je na nejakom účte napr. 610 prečerpanie penaznýcn prostriedkov dá sa to vyrovnať čerpaním z iného účtu?


3. neviem ako sa odborne volajú tie čísla 610 620 atd.

Len malé postrehy:
- na štátnej pokladnici si nesleduje aktuálny zostatok na čerpanie, ale cez ŠP čerpáš a pracuješ s rozpočtom celý rok. Vykonávaš všetky úhrady cez aplikáciu manex a v aplikácii RIS sleduješ a upravuješ rozpočet podľa vlastných potrieb, do RISu ti prichádzajú úpravy rozpočtu od zriaďovateľa
apod.

2. účet asi myslíš výdavkový a 610 a 620 nie sú čísla ale rozpočtová klasifikácia a je jej oveľa viac (Finančný spravodaj 14/2004 tam nájdeš aj metodiku). Ak máš 610 ky v mínuse, je to veľmi smutné, lebo je to záväzný ukazovateľ a peniaze na tejto položke sú na jeden rok. Každý mesiac môžeš čerpeť z nich1/12, doplňať ich z iného "účtu" nemôžeš.Ak ti chýbajú niekde bude chyba, alebo ste dostali málo, alebo ste zle účtovali.

3. Ale nemaj strach ono to tak strašne len vyzerá. Prídeš do toho a keď niečo potrebuješ tak sa ozvi;)
adi11
25.05.09,07:31
Len malé postrehy:
- na štátnej pokladnici si nesleduje aktuálny zostatok na čerpanie, ale cez ŠP čerpáš a pracuješ s rozpočtom celý rok. Vykonávaš všetky úhrady cez aplikáciu manex a v aplikácii RIS sleduješ a upravuješ rozpočet podľa vlastných potrieb, do RISu ti prichádzajú úpravy rozpočtu od zriaďovateľa
apod.

2. účet asi myslíš výdavkový a 610 a 620 nie sú čísla ale rozpočtová klasifikácia a je jej oveľa viac (Finančný spravodaj 14/2004 tam nájdeš aj metodiku). Ak máš 610 ky v mínuse, je to veľmi smutné, lebo je to záväzný ukazovateľ a peniaze na tejto položke sú na jeden rok. Každý mesiac môžeš čerpeť z nich1/12, doplňať ich z iného "účtu" nemôžeš.Ak ti chýbajú niekde bude chyba, alebo ste dostali málo, alebo ste zle účtovali.

3. Ale nemaj strach ono to tak strašne len vyzerá. Prídeš do toho a keď niečo potrebuješ tak sa ozvi;)

ja by som len doplnila, že sa dá sledovať v ManExe cez Rozpočet na záväzných ukazovateľoch - Detail ekonom.klasifikácia napr.610,620,630,640,710
Aktuálny rozpočet
Alokovaný/vyčerpaný/ rozpočet
Alok.v %
Voľný zostatok
Sojka 007
25.05.09,07:57
pracujem v pedagogicko-psycholog. centre zriadovate je krajský školský úrad...

Môj zriaďovateľ je obec, ale pri rozpočte sa na obci riadia rozpočtom ktorý nám pridelí KŠU. Preto viem, že KŠU má aj pre nás vždy schválený rozpočet nižší ako skutočné čerpanie na mzdy. Na to slúži dohodovacie konanie. Predpokladám preto,že budete podávať na KŠU návrh na dofinancovanie miezd. Tohto roku dohodovacie konanie nemá pevný termín,ani formulár. Vybavuje sa v priebehu roka. Viem však len toľko, že zatiaľ všetky návrhy ležia na KŠU na stole. Čakajú na dopady hospodárskej krízy.
Sabadka
25.05.09,10:54
Môj zriaďovateľ je obec, ale pri rozpočte sa na obci riadia rozpočtom ktorý nám pridelí KŠU. Preto viem, že KŠU má aj pre nás vždy schválený rozpočet nižší ako skutočné čerpanie na mzdy. Na to slúži dohodovacie konanie. Predpokladám preto,že budete podávať na KŠU návrh na dofinancovanie miezd. Tohto roku dohodovacie konanie nemá pevný termín,ani formulár. Vybavuje sa v priebehu roka. Viem však len toľko, že zatiaľ všetky návrhy ležia na KŠU na stole. Čakajú na dopady hospodárskej krízy.

Súhlasím, len predsa je to z iného cesta, vy patríte pod obec a my čo patríme priamo pod KŠÚ to máme trošičku iné. V tomto prípade neplatí, že blizšia je košeľa ako kabát. To čo nám dal zriaďovateľ(kšú) do rozpočtu už nejak extra navyšovať nebude ak aj niečo prihodia tak maximálne v novembri. Upravuje sa rozpočet podľa zahajovacieho výkazu v septembri teda vravím úprava okolo novembra a aj to sa čaká s malou dušičkou, či pridajú alebo uberú. A ak aj na 610 prihodia, ubero zo 630, takže z ľavého vrecka vyberú a preložia do pravého, ale čo už, nezmeníme to ani my ani nikto iný. Ostáva len uťahovať opasky, aby bolo aspoň na základné platy. Záležitosti ako odmeny a osobné sú ako v rozprávke : kde boli, tam boli, raz boli a možno raz ešte budú ....":confused::confused:
Sabadka
25.05.09,10:56
ja by som len doplnila, že sa dá sledovať v ManExe cez Rozpočet na záväzných ukazovateľoch - Detail ekonom.klasifikácia napr.610,620,630,640,710
Aktuálny rozpočet
Alokovaný/vyčerpaný/ rozpočet
Alok.v %
Voľný zostatok
Ja už len doplním, že v manexe vidíš stav voľného zostatku rozpočtu ( nevyčerpaný rozpočet) hneď ako zazáväzkuješ platbu a v RISE len po uhradení platby, teda v detailnom rozpočete cez manex máš vždy na sekudnu a cent presný rozpočet, teda zostatok finančných prostriedkov.
Sojka 007
25.05.09,11:32
Súhlasím, len predsa je to z iného cesta, vy patríte pod obec a my čo patríme priamo pod KŠÚ to máme trošičku iné. V tomto prípade neplatí, že blizšia je košeľa ako kabát. To čo nám dal zriaďovateľ(kšú) do rozpočtu už nejak extra navyšovať nebude ak aj niečo prihodia tak maximálne v novembri. Upravuje sa rozpočet podľa zahajovacieho výkazu v septembri teda vravím úprava okolo novembra a aj to sa čaká s malou dušičkou, či pridajú alebo uberú. A ak aj na 610 prihodia, ubero zo 630, takže z ľavého vrecka vyberú a preložia do pravého, ale čo už, nezmeníme to ani my ani nikto iný. Ostáva len uťahovať opasky, aby bolo aspoň na základné platy. Záležitosti ako odmeny a osobné sú ako v rozprávke : kde boli, tam boli, raz boli a možno raz ešte budú ....":confused::confused:
Tak to vám teda nezávidím.Ale ani my nie sme na tom ružovo , pokiaľ nám nedá KŠU, tak obec tiež len prehodí z 630 na 610.Zo svojho rozpočtu dávajú len neradi a aj to len keď mám dobrú náladu a vybavím to cez poslancov ja. Teraz je to hrôza s tou krízou. Každý len čaká čo sa bude diať, či sa nestane zázrak.Nám by sa ten zázrak teda hodil. Keď som tak pozerala naše príjmy a nevyhnutné výdavky na mzdy, odvody a energie vychádza mi to , že každý mesiac má škola k dobru 50 euro na ďalšie výdavky. U nás preto tiež nehrozia odmeny:mee::mee::mee:.Večná škoda. Tak by sa mi teraz zišli odmeny:rolleyes:, myslím , že je takých viac.:cool:
1gabika1
27.05.09,09:53
Dobrý deň,
ja by som Vás chcela poprosiť o radu ako zaúčtovať v škole s právnou subjektivitou príjem z nadácie, ktorý je účelovo viazaný na nákup pomôcky. Tieto peniaze prišli na náš príjmový účet. Je potrebné ich odviesť zriaďovateľovi a on by nám ich mal previesť na náš výdavkový účet?? Alebo si ich my môžeme rovno previesť z príjmového na výdavkový??
Sojka 007
27.05.09,11:13
Musíte odviesť zriaďovateľovi.Na doklade oznámenia pre zriaďovateľa uveďte že sú účelovo určené na nákup pomôcky. On vám ich poukáže na váš výdavkový účet.
1gabika1
27.05.09,11:21
Takže ak si my pozháňame akékoľvek peniaze všetky musia ísť cez zriaďovateľa? A mohli by ste mi ešte prosím poradiť ako ich zaúčtujem?
duna8
27.05.09,11:29
Štátna pokladnica je banka, takže žiadna pokladňa. Účtujú sa bankové účty. Osnovu nájdeš v postupoch účtovania. Určite Ťa v novej práci zaučia. Možno budeš účtovať podnikateľskú činnosť.
Sojka 007
27.05.09,11:47
Asi by nás mali rozčleniť na rozpočtovky zriadené obcou a na štátne , pretože sa zbytočne mätieme. Ja som písala ako sa to robí ,keď je zriaďovateľ obec a nie štát. Mala by si 1gabika1 napísať kam patríš aby sa ozval len ten kto účtuje ako Ty. Inak Ťa dopletieme.
1gabika1
27.05.09,11:50
Sme škola zriadená obcou...ďakujem za odpoveď iba by som prosila ešte to účtovanie. Mám pocit, že duna8 neodpovedala mne, takže ma to nepomylilo :-)
Sojka 007
28.05.09,04:33
Sme škola zriadená obcou...ďakujem za odpoveď iba by som prosila ešte to účtovanie. Mám pocit, že duna8 neodpovedala mne, takže ma to nepomylilo :-)
Aha, tak je teda dobre. Len chcem ešte upozorniť, že všetky dary u nás nejdú priamo na príjmový účet ale na sponzorský. Tak Ti napíšem ako to vtedy účtujem
Príjem na sponzorský účet( účelová dotácia) 221/372
Odvod na príjmový účet 261/221
Príjem na príjmový účet 223/261
Skutočne realizovaný prevod na účet obce 351/223
Zúčtovacie vzťahy k zriaďovateľovi- predpis pohľadávky voči zriadovateľovi 354/351
Príjem na výdavkový účet 222/354
FA od dodávateľa 5xx/321
Úhrada FA 321/222
Zúčtovanie daru 372/69x
Neviem či je to bezchybne, ale ja tak účtujem.
Sojka 007
28.05.09,04:37
Ešte som zabudla v prípade, že ide o kapitálový dar
FA od dodávateľa 042/321
úhrada fa 321/222
zúčtovanie peňažného daru 372/384
zaradenie majetku 02x/042
účtovné odpisy 551/08x
s odpismi zúčtovanie výnosov 384/69x
iri
28.05.09,10:55
Odporúčam aj publikáciu: Miriam Majorová a Lucia Kašiarová: Súvzťažnosti pre verejnú správu. Nová metodika účtovania od 1.1.2008 pre obce, mestá a školy, príspevkové organizácie, vyššie územné celky, rozpočtové organizácie, učtovná osnova. Vydavateľ: Poradca s.r.o., Ul.Pri Celulózke 40, 010 01 Žilina.
timejka200
31.05.09,12:07
a niečo k štátnej pokladnici existuje?


2. ak robím mzdy a chcem posielať na účty cez šp tam si musím najprv zadať platby do rozpočt. záväzkov a následne tie záväzky rozpísať ale neviem podľa čoho ešte veľmi nerozumiem tým číslam 610, 630, 640,

kde si viem nájsť pomôcku s tou klasifikáciou.

a potom tie platby treba priradovať...ešte ani to veľmi neviem...
Rubrika
01.06.09,05:47
Ahoj Timejka. Mám ekonomickú klasifikáciu rozpočtovej klasifikácie na rok 2009. Napíš mi na mail.adresu rubrika@post.sk. Neviem sem pridať prílohu.
iri
01.06.09,12:14
V Manex-e v Štátnej pokladnici sú vľavo hore uvedené tieto ponuky:
kalkulačka / správy / náhľad / príručka. Keď si klikneš na príručku otvorí sa ti opis jednotlivých postupov prác v Manex-e. Tiež býva ponuka školení pre aplikáciu Manex, ktorú organizuje Univerzita P.J.Šafárika v Košiciach, ale školenia sú v Bratislave na Palisádach v budove Ekonomickej univerzity. Tam sa venujú výlučne zaučeniu v Manex-e.
timejka200
01.06.09,14:19
v tej štátnej pokladnici ked chcem hradiť napr. faktúru tak idem cez pridanie záväzku - pridať- vytvoriť platbu

ak idem hradiť výplaty odvody takisto mám postupovať a potom tam musím doplnať nejakú klasifikáciu-tomuto veľmi nerozumiem tam vlastne musím rozdeliť tarifné platy, odmeny, .....dobre tomu rozumiem?
timejka200
01.06.09,14:38
potrebujem pomoc. riaditeľka dala jednej zamestnan. pokutu ze stratila mobil služobný a musí uhradiť nejaké eurá do štátnej pokladnici ako to zúčtujem a zaúčtujem? s takým som sa nestretla? pomôže niekto?
adi11
01.06.09,15:10
v tej štátnej pokladnici ked chcem hradiť napr. faktúru tak idem cez pridanie záväzku - pridať- vytvoriť platbu

ak idem hradiť výplaty odvody takisto mám postupovať a potom tam musím doplnať nejakú klasifikáciu-tomuto veľmi nerozumiem tam vlastne musím rozdeliť tarifné platy, odmeny, .....dobre tomu rozumiem?

Mzdy zazáväzkuješ podľa rekapitulásie miezd, tarifné platy 611,osobné príplatky 612001, ost.prípl.612002, odmeny 614....takto isto aj odvody do poisťovní....621,622,623...do soc.poiťovne 625001,2,3,4,7. Ešte je tam aj tvorba SF a môže byť aj 642xxx nemocenské dávky, odstupné,odchodné alebo 637027 - DVP, DPČ.
timejka200
01.06.09,16:21
a aký je postup najrprv si dám pridať záväzok tam si dám sumu podľa hromad. príkazu či ako potom si dám pridať hromadnú platbu a tam vlastne rozpisujem tie mzdy a odvody..
adi11
01.06.09,19:18
a aký je postup najrprv si dám pridať záväzok tam si dám sumu podľa hromad. príkazu či ako potom si dám pridať hromadnú platbu a tam vlastne rozpisujem tie mzdy a odvody..
ja robím najprv záväzky ako som písala vyššie, potom idem na dávkovú platbu...dám načítať disketu, ktorej súčet sa musí rovnať záväzkom a priraďujem...a potom už len potvrdím rozp. klasifikáciu
Sabadka
02.06.09,10:32
[QUOTE=timejka200;1059779]a aký je postup najrprv si dám pridať záväzok tam si dám sumu podľa hromad. príkazu či ako potom si dám pridať hromadnú platbu a tam vlastne rozpisujem tie mzdy


1. Žiadosť o vstup do záväzku

tam rozpíšeš podľa ekonomickej klasifikácie všetko

611 xxxx€
612001
612002
621
622
623
625001
625002
625003
625004
625005
625007
podľa týchto ekonomických klasifikácií zadáš rozpis v žiadosti o vstup do záväzku, potom prejdeš do rozpočtových platieb - dávková platba (pretože výplaty robíš cez dávkovú platbu)
Otvoríš si dávková platba, dáš disketu, dáš načítanie údajov z diskety, vlož, keď máš stav odsúhlasená, označíš si riadok, klikneš na priraď, každú jednu platbu podľa ekonomickej klasifikácie priradíš, klikneš na návrat, potom znovu označíš riadok, klikneš nadoplň klasifikácie, keď sa ti to otvorí, potvrdíš každú jednu klasifikáciu a máš to hotové, ak si chceš skontrolovať, či je to v poriadku, klikneš na protokol a ak tam máš napísané že dávky sú úspešne spracované tak si za vodou. Do odkazu som ti napísala tel. číslo, ozvi sa prevediem ťa cez to.
timejka200
02.06.09,14:53
to je tvoje čislo? to je mobil alebo pevná? dakujem si zlatá!!

taže odsúhlas či to robím dobre takto najrpv.


1. žiadosť o vstup do záväzku tam si pridam podľa hromadného príkazu mám na 2x taže si pridám prvý. potom druhý.

potom vyjdem ..idem do rozpočt. platby - hromadné platby- pridaj. no a tam si zadám sumu z prvého hromadného príkazu a vlstne tú sumu podľa príkazu si najrp rozdelím na 611- tarifné platy, odmeny atd. a to je vlasnt tá klasifik. že si rozdelím tú sumu na tieto 611.612...

a takto pokračujem aj s druhým hromad. príkazom...potom si dám potvrd....???
Sabadka
02.06.09,16:25
to je tvoje čislo? to je mobil alebo pevná? dakujem si zlatá!!

taže odsúhlas či to robím dobre takto najrpv.


1. žiadosť o vstup do záväzku tam si pridam podľa hromadného príkazu mám na 2x taže si pridám prvý. potom druhý.nie

potom vyjdem ..idem do rozpočt. platby - hromadné platby- pridaj. no a tam si zadám sumu z prvého hromadného príkazu a vlstne tú sumu podľa príkazu si najrp rozdelím na 611- tarifné platy, odmeny atd. a to je vlasnt tá klasifik. že si rozdelím tú sumu na tieto 611.612...nie teba hromadný príkaz nezaujíma, ten máš maximálne na kontrolu

a takto pokračujem aj s druhým hromad. príkazom...potom si dám potvrd....???

písala som ti o príspevok niššie. v mzdách si vytlačíš rozúčtovanie miezd, tie si pekne rozdelíš podľa ek. klasifikácie od 611 až po 614 a odvody od 621 až po 625007 ( unás 625 006 nie je, neplatíme) potom keď to máš takto rozpísané zadáš žiadosť o vstup do záväzku podľa týchto klasifikácií a nezadávaš hromadnú platbu ale dávkovú. Ten hromadný príkaz čo si si vytlačila, máš len informatívny, ty ten do štátnej pokladnice nezadávaš, na disketu nahráš v mzdovom progame mzdy a tie zadáš z diskety rovno do dávkovej platby. To číslo čo som ti písala mám na pevnú do práce, môžeš voľa od 07:00 do 15:00 ak chceš aj mobil, tak ma kontaktuj cez súkromné správy.

Musíš vychádzať pri rozpisovaní na ekonomickú klasifikáciu z rozúčtovania miezd nie z hromadného príkazu, pretože napr. suma odvodov, ktoré posielaš do sociálnej poisťovne ti obsahuje aj sumu, ktorú strhávaš zamestnancovi z hrubej mzdy a tá jeho časť ide zo 610 odvody, ktoré platí zamestnávateľ tá ide zo 620 ale na hromadnom príkaze na úhradu to máš všetko spolu a ty to potrebuješ zadať do žiadosti o vstup do záväzku osobitne. Skúsim to na konkrétnom prípade o príspevok vyššie.
Sabadka
02.06.09,16:39
Napríklad na hromadnom príkaze más:

8000 € odvod do sociálnej poisťovne no a táto suma sa ti po rozpísaní na ekonomickú klasifikáciu bude skladať nasledovne:


611 - mzdy .....................2000,€
625001 - NP ....................1000€
625002 - SP.................... 1000€
625003 -UP .....................1000€
625004 - PVN....................1000€
625005 - IP.......................1000€
625007 - RvF.....................1000€

Takže z tohoto dôvodu nemôžeš brať do úvahy hromadný príkaz.

6250006 garančný fond sa u nás neplatí, nakoľko tvojim zdriaďovateľom je KŚÚ t. z. že vaša organizácia je štátna, nemôže byť na ňu vyhlásený konkurz, takže z tohoto dôvodu my a nám podobné organizácie odvod do garančného fondu neplatíme.
tevi
03.06.09,11:10
Ak budeš mať nejaké otázky ohľadom účtovania v rozpočtovej organizácii kľudne mi môžeš napísať či už súkromne alebo tu,verejne.
Ak budem vedieť, tak Ti odpoviem.

-..poprosím o účtovanie SoFo. /čtujemv rozpočtovej organizácii.
nákup strav.lístkov 213/321, 518/321-provízia,
predaj strav.l. v pokladni 211/213, prevod na účet 261/211, - zamestnanci
225/261,
príspevok na SoFo 472/221 - výpis /SF/
príjem na účet 225/213.
ešte zostáva rozpis zamestnávateľ / v %/. 527/213 sa vraj nepoužíva.
ako to môžem zaúčtovať?
ďakujem
timejka200
03.06.09,14:38
ešte účtovanie pri stravných lístkoch.

213/321 /faktúra
321/221 úhrada šp

dalej neveim účtovanie ako sa účtujú zamestnanci, zamestnávateľ, sociálny fond, ...keby ste mi niekto vedeli napísať účtovanie ale v štátnej organizácii.

daujem
janka1224
04.06.09,05:45
Dobry deň,

ja mám nasledovný problém. Sme rozpočtová organizácia - základná škola. Na výdavkový účet nám prišlo 200 € za prenájom reklamných panelov. Ja som tieto peniaze poslala na príjmový účet a z príjmového ich opäť pošlem na prijmový účet mestského úradu (aby sa otočili cez mesto). Neviem však ako to zaúčtovať. Som tiež nová a s týmto som sa ešte nestretla. Kolegyňa predo mnou to zaúčtovala následovne:
501/321 - 200 €
321/222 - 200 €
357/693 - 200 € a všetko s mínusom a neotočila to cez mesto. Tak teraz neviem.
Ďakujem za ochotu
eva7
04.06.09,07:42
Ja účtujem takto - sme RO mat.škola
predpis príjmu za prenájom 318/648
príjem na výd.úč. 222/318 (222 mylná platba alebo bez analytiky)
prevod z výd.úč. na príj.úč. 261/222 (mylná platba alebo bez analytiky)
príjem na príj.úč. 223/261
(ak mi prídu peniaze priamo na príj. účet, tak len 318/648 a 223/318)
predpis prevodu mestu 558/351
skutočný prevod 351/223
príjem na výd.úč. z mesta 222/354
timejka200
05.06.09,16:54
ahoj chcem sa spýtať

aký je ked urobím mzdy vytalčím si rekapituláciu. zadám si do záväzkov ale teraz som uplne popletená čo si vlastne ktoré sumy a z čo hozáväzkujem...a potom to ešte dalej rozpisujem na 611..atď...no toto už dalej neviem
Sabadka
08.06.09,05:35
ahoj chcem sa spýtať

aký je ked urobím mzdy vytalčím si rekapituláciu. zadám si do záväzkov ale teraz som uplne popletená čo si vlastne ktoré sumy a z čo hozáväzkujem...a potom to ešte dalej rozpisujem na 611..atď...no toto už dalej neviem

Presný postup som ti rozpísala v príspevku č. 40, rob podľa toho
katkatn
08.06.09,10:38
Ja účtujem takto - sme RO mat.škola
predpis príjmu za prenájom 318/648
príjem na výd.úč. 222/318 (222 mylná platba alebo bez analytiky)
prevod z výd.úč. na príj.úč. 261/222 (mylná platba alebo bez analytiky)
príjem na príj.úč. 223/261
(ak mi prídu peniaze priamo na príj. účet, tak len 318/648 a 223/318)
predpis prevodu mestu 558/351
skutočný prevod 351/223
príjem na výd.úč. z mesta 222/354


súhlasím s účtovaním, len predpis odvodu mestu je 588/351 a nie 558, ale to si sa asi len pomýlila
eva7
09.06.09,06:59
Ano, ospravedlňujem sa, samozrejme 588 (to bol preklep)
janka1224
10.06.09,11:32
Dobry den,

prosim Vas ako uctujete na prijmovom rozpoctovom ucte. Napríklad ked zasielate vlastne prijmy mestu. A ako potom uctujete ked Vam meste posle prijmy na vydavkovy ucet.
Ja som z toho dost dopletena.
DAkujem
sme rozpočtovar org. - škola
eva7
10.06.09,11:40
No ako som uviedla vyššie:
odvod vlastných príjmov - predpis 588/351
skutočný odvod 351/223
príjem z mesta na výdavkový účet 222/354
erika.ep
29.06.09,07:33
Ahojte, ja tiež pracujem zhruba 1 mesiac v rozpočtovke zriadenej ministerstvom zdravotníctva a potrebovala by som poradiť ohľadom jednej veci. Kolegyňa má na starosti a zodpovedá za štátnu pokladnicu a kompletné účtovníctvo organizácie. V organizácii máme však aj vnútornú pokladňu, ktorú mám na starosti zatiaľ ja, ale chcela by som jej to odovzdať, ale neviem sa nikde dopátrať či je možné aby zamestnanec, ktorý účtuje a zodpovedá za účtovníctvo a štátnu pokladnicu, či môže viesť aj vnútornú pokladňu. Mne tu jedna kolegyňa tvrdí, že to zákon nepovoloval, ale nevedela mi presne povedať ktorý a v akej miere je toto obmedzenie. Prosím Vás poradte mi pokiaľ niekto má v tejto oblasti neaké skúsenosti. Vopred veľmi pekne dakujem
timejka200
29.06.09,13:27
prosím vás kto mi poradí robím so štátnou pokladnicou...a napr. ak má v mínse niektoré položky napr. 631 001 ako si ich môžem upravovať v MURE? napíše niekto postup?
adi11
29.06.09,16:15
prosím vás kto mi poradí robím so štátnou pokladnicou...a napr. ak má v mínse niektoré položky napr. 631 001 ako si ich môžem upravovať v MURE? napíše niekto postup?
Vytvoríš si v MURE nový ELUR vlastný, z podpoložky na ktorej máš dostatok fin. prostriedkov dáš mínus a plusom rozpíšeš na mínusové podpoložky. Inak na CPU sú ochotní pracovníci, ktorí po telefóne navigujú a poradia vo všetkom.
timejka200
30.06.09,13:35
dakujem pekne a ked si upravím v elure aj vo winibeu si musím dať v upravach na tu položku bud plusom alebo mínusom? všaK?

neviem či mi vieš poradiť ohladom winpam robím tam mzdy odchádzajú ku koncu júna pracovníčky a preplácam im dovolenku ked si dám vypočítať pri položke dovolenka má byť P alebo V ? lebo strašne veľkú sumu mi počíta...to nie je dobre..
uct2007
30.06.09,14:00
Ahojte, mozete mi poradit?
Zo soc.fondu budeme vyplácať zamestnancom príspevok,ktorý samozrejme budeme zdaňovať. Prosím, poraďte : uhradíme to z účtu hlavnej činnosti,pretože to pôjde cez mzdy jednym hromadnym prikazom,ale potom by sme to mali vrátiť z účtu SF,na účet hlavnej činnosti. Ako postupovať pri účtovaní na účte hlavnej činnosti a účte SF? Dakujem už vopred za všetky rady !!!!!!!
Sabadka
02.07.09,04:53
Ahojte, mozete mi poradit?
Zo soc.fondu budeme vyplácať zamestnancom príspevok,ktorý samozrejme budeme zdaňovať. Prosím, poraďte : uhradíme to z účtu hlavnej činnosti,pretože to pôjde cez mzdy jednym hromadnym prikazom,ale potom by sme to mali vrátiť z účtu SF,na účet hlavnej činnosti. Ako postupovať pri účtovaní na účte hlavnej činnosti a účte SF? Dakujem už vopred za všetky rady !!!!!!!

Presne tak ako si to písala, uhradíš to z hlavnej činnosti, potom z účtu SF prevedieš peniaze na účet hlavnej činnosti a refunduješ tú sumu, ktorú si vyplatila.
timejka200
02.07.09,13:24
pomôže niekto? súrne..

v utorok odovzdávam štvrťročné výkazy na kraj. skol. úrad..

ja som to ešte nikdy nerobila neviem 1,postup
2. čo si mám kontrolovať a čo mi má sedieť?

nepomôže niekto kto to robí....čo tam všetko treba niesť a hlavne čo všetko si mám skontrolovať

viem že si mám skontrolovať rozpočet v múre s rozpočtom vo winibeu ale nesedí mi niekde suma ...čo mám robiť a ako si to viem skontrolovať? nerobila som ešte takého uzávierky nikdy takže keby niekto pomohol..dakujem
Sojka 007
03.07.09,05:22
Ahojte, mozete mi poradit?
Zo soc.fondu budeme vyplácať zamestnancom príspevok,ktorý samozrejme budeme zdaňovať. Prosím, poraďte : uhradíme to z účtu hlavnej činnosti,pretože to pôjde cez mzdy jednym hromadnym prikazom,ale potom by sme to mali vrátiť z účtu SF,na účet hlavnej činnosti. Ako postupovať pri účtovaní na účte hlavnej činnosti a účte SF? Dakujem už vopred za všetky rady !!!!!!!
Nebolo by vám lepšie príspevok uhrádzať zo soc. fondu a kašlať na refundáciu? My to robíme takto: Príspevok uhradíme zo soc. fondu. Napíše sa žiadosť o zdanenie, kde je napísané kto dostal, koľko, kedy zdaniť, podpíše to šéfka a odborárka a dá to mzdárke , ktorá stiahne z mzdy daň za príspevok. Jedno vyhotovenie zostáva mne, ktoré zakladám k soc. fondu k výplate príspevku.
eva7
03.07.09,11:56
Ahojte, mozete mi poradit?
Zo soc.fondu budeme vyplácať zamestnancom príspevok,ktorý samozrejme budeme zdaňovať. Prosím, poraďte : uhradíme to z účtu hlavnej činnosti,pretože to pôjde cez mzdy jednym hromadnym prikazom,ale potom by sme to mali vrátiť z účtu SF,na účet hlavnej činnosti. Ako postupovať pri účtovaní na účte hlavnej činnosti a účte SF? Dakujem už vopred za všetky rady !!!!!!!
Ja účtujem takto: príspevok sa uhradí v mzdách z výd. účtu. Potom zaúčtujem výdavky na účte SF 472 AU/221 2 a príjem na účet výdavkový 331/222 611 (tarif.plat) mínusom a súčasne 354/691 mínusom.
Lila
09.07.09,05:53
prosím súrne o radu, sme stredná škola,ktorej zriaďovateľom je VUC,prosím
nemáte nejaký dobrý tip na účtovanie ,prípadne kde nájdem účtovnú osnovu?
čítala so tu príspevky, no neviem či sa to bude aj nás týkať ten FS č.14/2004, tiež som nikdy neúčtovala takúto organizáciu a už som z toho riadne dopletená,neviem,ktorá literatúra by sa nás týkala,moc ďakujem za odpovede:mee:
blazonko
09.07.09,06:09
Účtovú osnovu pre rozpočtovky nájdeš vo FS 9/2007 a rozpočtovú klasifikáciu nájdeš tuším v tejto téme, len o čosi vyššie. Ale pre istotu ti ju pripájam.
Sabadka
09.07.09,07:11
prosím súrne o radu, sme stredná škola,ktorej zriaďovateľom je VUC,prosím
nemáte nejaký dobrý tip na účtovanie ,prípadne kde nájdem účtovnú osnovu?
čítala so tu príspevky, no neviem či sa to bude aj nás týkať ten FS č.14/2004, tiež som nikdy neúčtovala takúto organizáciu a už som z toho riadne dopletená,neviem,ktorá literatúra by sa nás týkala,moc ďakujem za odpovede:mee:

Všetko čo tu bolo pospomínané platí aj pre teba, učtuje sa všade rovnako, nezáväzne od toho kto je tvojím zriaďovateľom.
timejka200
28.07.09,13:31
zamestnancom budeme kupovať relax lístky zo sociálneho fondu. Ako to mám teraz spraviť v štátnej pokladnici? mám si poslať zo sociálneh o fondu na výdavkový účet tú sumu tých relax lístkov a potom hradiť budem ako všeobecné služby?
adi11
28.07.09,13:58
zamestnancom budeme kupovať relax lístky zo sociálneho fondu. Ako to mám teraz spraviť v štátnej pokladnici? mám si poslať zo sociálneh o fondu na výdavkový účet tú sumu tých relax lístkov a potom hradiť budem ako všeobecné služby?
najprv uhradíš fa z výdavkového účtu a potom spravíš refundáciu zo SF, opačne to nejde, je to porušenie predpisov
adi11
28.07.09,13:59
najprv uhradíš fa z výdavkového účtu a potom spravíš refundáciu zo SF, opačne to nejde, je to porušenie predpisov
doplním, že môžeš uhradiť fa aj rovno zo sociálneho fondu
Sabadka
29.07.09,04:29
zamestnancom budeme kupovať relax lístky zo sociálneho fondu. Ako to mám teraz spraviť v štátnej pokladnici? mám si poslať zo sociálneh o fondu na výdavkový účet tú sumu tých relax lístkov a potom hradiť budem ako všeobecné služby?

Súhlasím s predošlým príspevkom, môžeš to uhradiť rovno zo Sociálneho fondu.
timejka200
29.07.09,08:12
aha takže ked vojdem do štátnej pokladnice tak si dám účet sociálneho fondu pridaj a normálne z neho uhradím a potom účtovanie bude aké? čerpan ie soc. fondu 472/221
a 527/225...všeob. služby...takto?
adi11
29.07.09,09:05
aha takže ked vojdem do štátnej pokladnice tak si dám účet sociálneho fondu pridaj a normálne z neho uhradím a potom účtovanie bude aké? čerpan ie soc. fondu 472/221
a 527/225...všeob. služby...takto?
Dáš platby z bežných účtov, jednorazová platba
učtovanie fa 472/321
úhrada 321/221
sisias
12.08.09,13:52
Ahojte
potrebovala by som od Vas pomoc.
Som studentkou a zarovena aj clenkou studentskej rady ktora je na internate. Vzhladom k tomu ze na internate sa plati za internet 20 EUR a prispevok na stuidentsku radu 10 EUR a predtyms a to platilo na ucet internatu a vzdy bol problem odtial dostat koruny zriadili sme neziskovu organizaciu. na internate byva priblizne 800 ludi takze nas prijem by mal byt 24 000 EUR /720 000 SK/ tieto financne prosiredky jasne ze pouzijeme na ucely na ktore bola neziskovka zalozena teda na rozvoj jednotlivych klubov - PC klub, kultura, sport, organizaciu majalesu... chcem sa hlavne poradit staci ak budem vies JU alebo je nutnost vies PU?
AntekaK
13.08.09,05:10
Ahoj, a aký druh neziskovej organizácie ste založili?
sisias
13.08.09,06:31
Myslis na ake účely?
Nezisková organizácia sa zakladá v zmysle zákona č. 213/1997 Z.z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskorších predpisov za účelom poskytovania týchto všeobecne prospešných služieb:
a) humanitná starostlivosť,
b) rozvoj a ochrana duchovných a kultúrnych hodnôt,
c) vzdelávanie, výchova a rozvoj telesnej výchovy,
- rozvoj počítačových zručnosti: pobyty, kurzy
- rozvoj jazykových zručnosti: zahraničné pobyty, kurzy
- rozvoj telesnej kultúry: športové podujatia, súťaže, kurzy
d) tvorba a ochrana životného prostredia a ochrany zdravia obyvateľstva,
e) poskytovanie sociálnych služieb,
f) ochrana ľudských práv a základných slobôd.
michelle84
18.08.09,05:55
Prosím Vás, viete mi povedať, či ešte stále platí

Opatrenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky
z 11. decembra 2003 č. 24501/2003-92,
ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre rozpočtové organizácie, štátne fondy, príspevkové organizácie, obce a vyššie územné celky
(FS č. 20/2003)

v znení
oznámenia o oprave textu opatrenia MF SR č. 24501/2003-92
(FS č. 3/2004)

a v znení
opatrenia MF SR z 24.novembra 2004 č. MF/10717/2004-74
(FS č. 14/2004)


a v znení
opatrenia MF SR z 23. novembra 2005 č. MF/24523/2005-313
(FS č. 10/2005)


Je uverejnené na stránke MF, ale neviem, či je ešte platné, keďže nad ním je Opatrenie z r. 2007.

A viete mi ešte poradiť, ktoré zákony sa týkajú účtovania obcí?

Ďakujéééém ;)
Sabadka
18.08.09,09:58
Je uverejnené na stránke MF, ale neviem, či je ešte platné, keďže nad ním je Opatrenie z r. 2007.


Prikladám ti novú rámcovku, nájdeš ju aj vo Finančnom spravodaji 9/2007


Dúfam, že pomôže.
sziszi87
05.09.09,13:12
Ahoj!
Tento týždeň som začala pracovať v Základnej škole s materskou školou. Účtovníčka, ktorá tam dovtedy pracovala je ešte tam, ale nestihne mi všetko podrobne vysvetliť do 24.-ho septembra /vtedy ide na MD/.
Som úplne začiatočníčka, doteraz som študovala, teda teóriu viem, ale prax je úúúplne iná. :(

Bol by niekto ochotný mi odpovedať na moje otázky cez e-mail? Veľmi pekne by som Vám poďakovala.

.. jeden problém:confused:: ešte nemôžem písať súkromné správy, ak by bol z Vás niekto taký láskavý a pomohol mi, prosím aby napísal aj svoju mailovú adresu. Ďakujeem!
michelle84
02.10.09,11:39
Ako zaúčtovať zníženie ZI - zníženie o stratu predchádzajúceho obdobia. Cez precenenie na 414 alebo cez OP?
Sante32
27.10.09,10:53
máte prosím 211 s RK? nastúpila som po účtovníčke, s ktorou som sa ani nestretla, poradili mi, že mať pokladňu-211 s RK je jednoduchšie učtovať, ako potom 500-ky s RK, kvôli preddavkom, ktoré sa ťažšie ustrážia, takže vie mi prosím niekto poradiť, akú RK si mám na 211 nahádzať.............alebo takú istú aká bola s 500-kami? (napr.22209121633006) veľmi pekne ďakujem
Sojka 007
27.10.09,11:54
máte prosím 211 s RK? nastúpila som po účtovníčke, s ktorou som sa ani nestretla, poradili mi, že mať pokladňu-211 s RK je jednoduchšie učtovať, ako potom 500-ky s RK, kvôli preddavkom, ktoré sa ťažšie ustrážia, takže vie mi prosím niekto poradiť, akú RK si mám na 211 nahádzať.............alebo takú istú aká bola s 500-kami? (napr.22209121633006) veľmi pekne ďakujem
Ak si obec môžeš účtovať pokladňu s RK, no ak si rozpočtovka potom - aspoň ja tak viem- musíš účtovať pokladňu cez preddavky.Aj ja som sa snažila nájsť jednoduchší spôsob, no zatiaľ sa mi to nepodarilo.Ja účtujem nasledovne:
napríklad kancelárske potreby za 11,00 eura.
501 /211 11,00
357/693 11,00
222 09121 637030.111/222 09121 633006 111 11,00
Pre kontrolu suma na účte 222 09121 637030 111 má sedieť so sumou na pokladni.Vtedy to máš dobre.
Lilly34
27.10.09,18:01
Ja účtujem následovne:
5xx/222 11 eur
357/693 11 eur
potom len strana Dal 22209121637030 ale mínusom - 11 eur
potom ešte strana dal 211 11 eur
Sante32
28.10.09,06:07
Ďakujem sojka, myslela som si, že nemôžem účtovať rovnako ako obec .......... aj ja to účtujem takto :) ako si napísala..........pekný deň prajem
Sante32
28.10.09,11:43
ahojte, viete mi prosím poradiť.............? nie som si istá, či som účtovala správne aby mi to niekde nezostalo vo vzduchu :)
omylom z VÚ prevedené peniaze na PÚ........mala to byť úhrada..........potom som tie peniažky znova previedla na VÚ a urobila úhradu tak ako má byť.........len prevod tých peňazí z PÚ na VÚ nie som si istá, či som účtovala správne.........ďakujem veľmi pekne
Sojka 007
28.10.09,12:49
Napíš ako si to účtovala.
Sante32
29.10.09,06:02
keď som zistila že som to poslala na PÚ tak som to dala takto......261/222 bez RK z PÚ som to previedla na VÚ 223/261
a tento zápis na VÚ mi nesedí 223/222 :( nie je to haluz?
eva7
02.11.09,13:18
Napíš ešte, ako si účtovala prvý zápis, keď si omylom uhrádzala z VU na PU. Vyzerá to tak, ako by si mala zaúčtované 2x na účte 222 na strane D.
alenka1961
03.11.09,09:21
ja by som sa chcela spýtať, či by mi niekto nepomohol tiež s účtovaním školy patrí pod VUC, mám tam nejaké veci, čo musím riešiť a neviem ako na to. Keby bol niekto z poraďakov ochotný mi dať na seba mobil/ak tiež účtuje takú školu v Ispine/, aby som mu mohla zavolať a poradiť sa, bola som veľmi vďačná. vopreda ďakujem
Sante32
03.11.09,10:13
joj, napísala som VÚ ale účtovala PÚ takto: 261/223 potom
z PÚ na Vú 223/261 a 261/222 a potom úhradu tej faktúry (čo vlastne pôvodne mala byť) 321/222RK...............môže to tak byť?
veľmi pekne ďakujem :)
Sojka 007
03.11.09,10:29
joj, napísala som VÚ ale účtovala PÚ takto: 261/223 potom
z PÚ na Vú 223/261 a 261/222 a potom úhradu tej faktúry (čo vlastne pôvodne mala byť) 321/222RK...............môže to tak byť?
veľmi pekne ďakujem :)
Chýba Ti tam jeden zápis.Máš dvakrát 261- nemáš ho vypárovaný.
Pri presune z VU 261/222 09121637 032 111mylná platba,príjem na príjmový účet 223/261
Presun späť na výdavkový 261/223
Príjem na výdavkový 222 09121 637032 111/261 , alebo mínusom 261/222 atď. Opravte ma ak sa mýlim, ale ja by som to urobila takto.
Sante32
03.11.09,15:06
ďakujem pekne, takto to je konečne ok, nevedela som sa z toho vymotať :)
Sante32
04.11.09,09:26
ahojte šikulky, prosím vás ako zaúčtujem príjem do pokladne za vyhotovenie nejakého opisu vysvedčenia? mám to 211/6xx ale viem že tam bude ešte nejaký zápis :D len to tu neviem nájsť..............ďakujem a pekný deň prajem
blazonko
04.11.09,11:55
ahojte šikulky, prosím vás ako zaúčtujem príjem do pokladne za vyhotovenie nejakého opisu vysvedčenia? mám to 211/6xx ale viem že tam bude ešte nejaký zápis :D len to tu neviem nájsť..............ďakujem a pekný deň prajem

588/351 - predpis budúceho odvodu.....To máš ako príjem na príjmovom účte. Tam to už potom nedáš.
Sante32
05.11.09,10:42
aj som si myslela, ďakujem :)
michelle84
16.11.09,10:13
Rozpočtová organizácia kúpi dlhodobý majetok za účelom jeho predaja. Príjem a výdavok chce zahrnúť do rozpočtu. Je potrebné zdaniť takýto príjem? Príjem bude vyšší ako výdavok.
blazonko
18.11.09,07:45
Podľa môjho názoru áno. Ale nemám s týmto skúsenosti, takže neviem. A prečo chce vôbec niečo také urobiť?
agent11
29.11.09,14:48
Tiež pracujem v rozpočtovke, žiaľ k mnohým informáciám sa neviem dopracovať, pretože moja nadriadená sa bojí, aby som sa nič nové nenaučila resp. jej to vyhovuje. Mne nie a vďaka nej nemôžem nič robiť. Zistila som, že zle účtuje preddavky resp. na zlý účet a rozlišuje to iba rozpočt.podpoložkami, čo znamená, že všetky preddavky sú v jednom balíku, čo je dosť neprehľadné. Keď som sa dožadovala odpovede, tak mi odvetila, že to je na každej rozpočtovke ako si to stanoví. Avšak vo vnútorných smerniciach sú na to vyčlenené účty. Veď záloha na poštovné sa nemôže predsa účtovať na zálohu na zahr.cestu. Mám na starosti slovenskú pokladňu a valutovú pokladňu=ktorú mám len v popise práce, ale nevykonávam ju. Povedala mi, že to bude účtovať iba ona. Skrátka nemám vedomosť k tejto téme, neexistujú ani žiadne iné valutové pokladne z predchádzajúcich rokov, nakoľko bývalá kolegyňa ich ani nepísala, takže sa nemám o čo oprieť, ako má čo vyzerať, aké náležitosti to musí spĺňať ani ako sa to účtuje. Maximálne vyberám peniaze z banke a nakupujem prípadne predávam valuty pre zamestnancov. Poradíte mi?
susann2
29.11.09,15:26
Tiež pracujem v rozpočtovke, žiaľ k mnohým informáciám sa neviem dopracovať, pretože moja nadriadená sa bojí, aby som sa nič nové nenaučila resp. jej to vyhovuje. Mne nie a vďaka nej nemôžem nič robiť. Zistila som, že zle účtuje preddavky resp. na zlý účet a rozlišuje to iba rozpočt.podpoložkami, čo znamená, že všetky preddavky sú v jednom balíku, čo je dosť neprehľadné. Keď som sa dožadovala odpovede, tak mi odvetila, že to je na každej rozpočtovke ako si to stanoví. Avšak vo vnútorných smerniciach sú na to vyčlenené účty. Veď záloha na poštovné sa nemôže predsa účtovať na zálohu na zahr.cestu. Mám na starosti slovenskú pokladňu a valutovú pokladňu=ktorú mám len v popise práce, ale nevykonávam ju. Povedala mi, že to bude účtovať iba ona. Skrátka nemám vedomosť k tejto téme, neexistujú ani žiadne iné valutové pokladne z predchádzajúcich rokov, nakoľko bývalá kolegyňa ich ani nepísala, takže sa nemám o čo oprieť, ako má čo vyzerať, aké náležitosti to musí spĺňať ani ako sa to účtuje. Maximálne vyberám peniaze z banke a nakupujem prípadne predávam valuty pre zamestnancov. Poradíte mi?
Tak to záleží aj od toho, čo máš v pracovnej náplni. Ak to máš robiť a ona Ti to nechce ukázať resp. agendu odovzdať, tak s ňou najskôr o tom pohovor, keď to nepomôže obráť sa na riaditeľa organizácie.
agent11
05.12.09,08:53
Susann2 -hovorila som o tom aj navyssiemu nadriadenemu, povedal, ze sa to doriesi. Ibaze uz preslo niekolko mesiacov od odchodu byvalej kolegyne, ktorej to, ze to robila nasa nadriadena vyhovovalo. Pytam sa aj na skolenie, najvyssi mi dali prislub. V naplni prace mam eurovu pokladnu a valutovu pokladnu, pripravu podkladov pre statisticky urad atd. Eurovu pokladnu mam vzor=dostala som nariadenie ju napisat za minuly rok, lebo moja byv.kolegyna si setrila pracu a resp.nemala zaujem ju urobit. Naraz prisla kontrola a ta pozadovala prave eurovu pokladnu za 3roky spatne. Posledny rok nebol napisany, chybali doklady no a hadaj, komu to bolo pridelene. Ej a dostala som este aj vypapulovane, lebo som sa pomylila, tak museli ist kupit novu. Sefka mi zasahuje nelogicky do pokladne, douctovava mi doklady na ine datumy a nezaujima ju, ze mam pokladnicnu knihu za prislusny mesiac uz uzatvorenu a novy mesiac je napisany. Myslim si, ze lubovolne by nemala uctovat. Lenze problem je v tom, ze ona nemieni s nikym diskutovat. Zakazala mi robit prijem do pokladne, ze to bude robit iba ona, lebo potom ma z toho gulas a nevie sa z toho vysomarit. Myslim si, ze ten gulas robi prave ona a niektorym veciam absolutne nerozumie. Minule mi tvrdila, ze mi uz jeden specialny vydaj z pokladne zauctovala {ten uctuje iba ona}ibaze to nebola pravda, pretoze ked som porovnala ucet pokladni v pocitaci s poklad.knihou+hotovost, tak mi to nesedelo presne o ten vydaj a ani na supiske z pocitaca som taku sumu nenasla. Ona prehladavala ine doklady a meditovala, ako to, ze mi chybaju peniaze v pokladni. Isla som za nou a po tyzdni jej tvrdenia, ze to je uz zauctovane zmenila odpoved ze ona vie, ze to este nieje. Jedine co mi pomohlo bolo, ze som jej dala fotokopiu rucne vypisaneho VPD, ale aj tu niekde zapatrosila, tak som jej urobila druhu. Nedam jej predsa orginal, aby mi skapal aj ten. Tak som sa dockala, ze mi po mesiaci zauctovala vydaj=nepaci sa mi ta doba cakania. V pocitaci som si vsimla, ze sa da vytlacit poklad.kniha. Pouziva to niekto? Prepac, ale nieco som stlacila a nepise mi makcene a zetko mam vymenene s ypsilonom. Musim to nejako odstranit.
susann2
05.12.09,09:38
V takomto prípade ako uvádzaš, mal vedúci organizácie poriešiť vedúcu ekonomického úseku, pretože ak nebola vypisovaná a zaúčtovaná pokladňa v predchádzajúcich rokoch, ako bola urobená inventarizácia pokladne, ktorá sa má vykonávať 4x do roka ? Ak si prevzala finančné prostriedky, máš podpísanú hmotnú zodpovednosť, nemôže ti do pokladne nikto nič dopisovať. Príjmové a výdavkové doklady vypisuje len pokladník a taktiež aj zapisuje do pokladničnej kníhy. Na tom trvaj. Ak program ponúka tlač pokladničnej knihy, môže sa využívať, nemusí sa písať ručne. Účtovať to už nemusí pokladník, môže to vykonávať druhá osoba, napr. aj vedúca. Len programy sú robené väčšinou tak, že ponúkajú pri dokladoch aj možnosť účtovania. To je už ale vecou organizácie práce v každej organizácii, či to bude účtovať pokladník alebo nie. Zdá sa mi až neuveriteľné, že v RO je takéto čosi možné.
agent11
06.12.09,10:28
Susann2 vieš, keď som bola za riaditeľom RO a povedala mu, že jednoducho nie som schopná vykonávať moju náplň práce z týchto dôvodov povedal, že on to tušil, preto zavolal kontrolu. Tým docielil, že tá pani, ktorá bola ruka v ruke s mojou vedúcou, si podala žiadosť o ukončenie pracovného pomeru a odchodom do dôchodku. Smutné je, že ten bordel v papieroch tam zostal. Predstav si, že vedúca mi nariadila, že bude potrebné aby som dorobila valutovú pokladňu a kolegynine papiere. Samozrejme s tým som nesúhlasila so slovami, že prečo mám ja dorábať niekoho robotu, za ktorú nemám zodpovednosť, nakoľko som od nej nič neprevzala, nemôžem predsa zodpovedať za niečo z pred roka. Tým protirečením som si zavarila a trpím šikanu z jej strany. Kontroluje ma, vymýšla si, sťažuje sa na mňa u riaditeľa. Preto som sa rozhodla, že je čas, aby skončila. Bola som za riaditeľom a vysypala som mu, akým klamstvom ma donútila robiť 2 dni v kuse bez prestávky na spánok= za týždeň som po nociach urobila 77h. No a tá kontrola dopadla tak, že som dostala kárne opatrenie vrátane tých dvoch za niečo, čo nebolo mojou chybou ani vinou. Riaditeľ sa mi síce ospravedlnil, že mi ukrivdil, ale nič sa zatiaľ veľmi nezmenilo. Riaditeľ chce konfrontovať mňa a vedúcu, ako je to s tým pridelovaním práce. Ale je to jej slovo proti mojemu. S tým som nesúhlasila. Skrátka jej ide o to, aby robila bláznov z iných ľudí a ona aby vychádzala ako tá, ktorá je pod tlakom. Nerozumiem jej. Má už 62 rokov, a donekonečna tam robiť nebude. Preto sa pýtam na školenia, že to jednoducho neviem účtovať celú pokladňu sama, nakoľko nesmiem účtovať príjmy a isté výdavky, ktoré sa účtujú inak /nákup na blok musí zaúčtovať odd.logistiky a ona to účtuje potom ako výdaj dodávateľovi/ Keď som sa jej pýtala na spôsob účtovania, nech mi to vysvetlí, tak mi povedala: "Ona tam nieje nato, aby niekoho učila alebo vysvetlovala. Ona má toho moc. To nieje jej problém. -alebo- To potom, teraz nato nemám čas." A keď som nakoniec počas jej maródky /4týždne/ zaúčtovala príjem peňazí z banky ako MD=211 a D261, tak ma zdrbkala, že to som nemala účtovať, lebo jej visia peniaze na 261 a z toho sa potom nevyzná ani divá sviňa. Avšak nezaučtovala som to len tak a svojvoľne= predchádzal tomu telefonát na centrálu rezortu, kde povedali, že to môžem zaučtovať a šéfka si neskôr zúčtuje banku a tým sa jej to vyrovná. Banku neúčtujem, účtujem iba pokladňu. Myslím si správne, že by sa mi mal účtovný stav peňazí rovnať aktuálnemu zostatku peňazí v trezore? Lebo ak mi otvorí trezor, tak koho bude zaujímať čo je a čo nieje zaúčtované? Skrátka do všetkého rýpe, všetko chce robiť ona, nerešpektuje to, čo je napísané v poklad.knihe a v mojej prac.náplni, dáva mi spracovávať dochádzku, musím objednávať strav.lístky, podáva zavádzajúce informácie o ich objednávaní, rozvracia kolektív, ohovára ma pred kolegyňou, púšťa urážky že som maďarka /eh, aspoň keby som vedela po maďarsky, tak jej aspoň v maďarčine vynadám/, vyjadruje sa na moju adresu, že som sprostá, že sa nechcem vydávať a že nechcem mať deti, žiadala odo mňa, aby som s ňou spolupracovala a donášala jej na moju novú kolegyňu, aby sa jej mohla v skúšobnej dobe zbaviť, naschvál jej pridelovala úlohy, ktoré nevedela splniť /jasné že som koleg.nenechala v štichu/ atď. Asi na jej obraz finančáčky ti to úplne bude stačiť aj to, že napriek zákonu o ochrane nefajčiarov naďalej úmyselne fajčila, lebo to nebolo riaditeľom zatrhnuté. Bola som za ním pred 2týždňami a žiadala som, aby podnikol patričné kroky, lebo keď niekto nevie čítať a navyše nerešpektuje moju astmu a moju prosbu aby nefajčila vysmiala, tak sa nemám viac o čom baviť a že napíšem sťažnosť na vyššie orgány. Riaditeľ slovo dodržal a mám vydržať do januára. Že má všetko nastavené na postupne, tak mám zatiaľ vydržať. No a čo je možné v RO takého razenia ako sme my, sa čudovalo mnoho mnou oslovených ľudí. Moja mama pracuje na finančnom odd. v súkromnej sfére a vyjadrila sa, že to je katastrofa a ako nám mohla sedieť uzávierka? A či šéfka spala, keď si neskontrolovala prácu svojej podriadenej? Ej a keby si vedela susann2 ako rady pracovali tie dve počas nedele= nadčasy. St.kolegyňa varila kávu a šéfka klákosnila a trošku porobila a napísali si nadčasy, ktoré si dali preplatiť. Samozrejme, že neboli oprávnené. Nový riaditeľ im nato došiel a škrtol im akýkoľvek nadčas. Zisťovala som si, či to tak fungovalo aj v iných rozpočtovkách, že robievajú nadčasy, že končia o 23.00h, či tiež dostávajú nahadzovať výplaty do štátnej pokladni až o 15.00h, keď mám pracovnú dobu do 15.45h. Pýtala som sa v dvoch ešte väčších RO, ale zostávali v nemom úžase s otázkou: "A čo tam tá tvoja šéfka robí? "
RESUME: Po príchode novej kolegyni som spoznala pravú tvár svojej šéfky po 2 rokoch. Obracia sa mi z nej žalúdok. Došlo mi, že ma zmanipulovala a šikanovala ma podľa nálady a podľa toho, ako sa jej to hodilo. No nemienim sa vzdať. Pomôžeš mi prosím, keď budem mať nejaký problém?
susann2
06.12.09,11:44
Myslím si správne, že by sa mi mal účtovný stav peňazí rovnať aktuálnemu zostatku peňazí v trezore?
Ano je to tak a treba aby si si aj sama vykonávala kontrolu, či sedí účtovný stav so skutočnosťou. Ved tá vedúca pri takomto systéme ťa môže do hocičoho namočiť, urobiť manko v pokladni a ty to budeš potom platiť ? Za takýchto podmienok ako uvádzaš, by som to odmietla robiť a zdôvodnila to aj riaditeľovi. V každej organizácii, kde som pracovala, pokladníčke nikto nevypisoval pokladničné doklady, k peniazom mala prístup len ona, klúče od trezoru takisto mala len ona. Rezervné kľúče boli zapečatené u riaditeľa, v prípade potreby ich otvoriť, sa robil zápis za prítomnosti 2 svedkov. Ak bol potrebný zástup pokladníčky, vykonala sa inventarizácia s oficiálnym zápisom o preberaní pokladne, ked aj na jeden deň a taktisto, ked sa pokladníčka vrátila. Bráň sa takému systému práce aký máte v organizácii, lebo môžeš skončiť ešte horšie, ako len s neoprávneným pokarhaním.


Pomôžeš mi prosím, keď budem mať nejaký problém?


Samozrejme, môžeš mi napísať aj cez SS.

P.S.Ty veríš takému riaditeľovi, ktorý ti dá pokarhanie za to čo si nespravila, nepreverí si skutočnosti, nevidí, že za to všetko je zodpovedná vedúca?
veronika1
05.01.11,19:37
Má niekto skúsenosti s externým spracovaním účtovníctva pre obce? Ak áno, ako to máte zmluvne ošetrené?
veronika1
08.01.11,18:27
súrne potrebujem poradiť
erika.ep
14.01.11,07:23
Ahojte, má niekto skúsenosti s tvorbou OP k pohľadávkam v rozpočtovke?
erika.ep
14.01.11,08:10
Chcela by som poprosiť o radu. Evidujeme premlčané pohľadávky z r. 2002, ku ktorým v tomto roku vydáme rozhodnutie o trvalom upustení od vymáhania, čiže odpísať ich môžeme o 1 rok po uplynutí platnosti rozhodnutia (§6a bod7 zákona 278/1993). Má význam zaúčtovať do roku 2010 tvorbu OP(kedže už mali byť vytvorené) k týmto pohľadávkam keď v r. 2012 ich aj tak odpíšeme. A či vôbec je možné k PREMLČANÝM pohľadávkam vytvoriť OP? POprosila by som aj o súvsťažnosti, ak s tým má niekto skúsenosti! JA by som to účtovala takto - do roku 2010 tvorba OP 558/391 a v roku 2012 odpis pohľadávky 391/311. JE to takto správne? Bola by som veľmi vďačná za skorú odpoveď.dakujem
timejka200
08.03.11,17:04
nemá niekto Metodiku účtovnia v RO, obciach.....z roku 2008? keby niekto mal pripojil by to sem..veľmi by som to potrebovala:::)))
timejka200
29.06.11,13:49
Ahoj ,
môžme mať ako rozpočtová organizácia - my sme správcami budovy. Máme v budove Dobrovol.požiarnu ochranu.Môžme si od nich pýtať nájomné.??A akoto vlastne zúčtujem????dakujem za pomoc
uctovnicka
04.07.11,11:12
Samozrejme - musíte si ale vyhotoviť zmluvy o prenájme, ktoré vám podpíše aj zriaďovateľ. Je dobre ak sú platby v zmluve rozdelené na: úhradu nájomného - jedno číslo účtu, väčšinou to býva príjmový účet a úhradu energií a nákladov spojených s údržiavaním priestorov - druhé číslo účtu - výdavkový účet.
Potom je účtovanie jednoduché na príjmovom účte 223 212003- Príjmy z prenajatých budov.../ 318
Na výdavkovom účte sa ponižujú náklady, v prípade, že sa jedná o úhradu nákladov vynaložených v tom istom roku, ako sú hradené energie.
Otázne je zdaňovanie príjmov z prenájmu, ale to nás hádam ešte usmernia.
saminka6
14.09.11,16:54
Dobrý večer,
začínam účtovať v PU rozpočtovú organizáciu :Špeciálno-pedagogické centrum.
Zatiaľ účtujem v PU s.r.o.
Je v účtovaní veľký rozdiel? Je to novozaložená RO, financovaná zo štátneho rozpočtu. Ako začať???? Potrebujem vypracovať Vnútorné predpisy účtovnej jednotky pre oblasť účtovníctva , čo ešte všetko potrebujem na začiatok, aby bolo všetko v poriadku. Posielajú sa aj nejaké výkazy štvrťročne na Krajský školský úrad?
Dakujem za info
saminka6
15.09.11,08:09
Nikto neporadí?
Irona
19.09.11,10:19
Saminka,

je rozdiel medzi tzv. podnikateľským účtovníctvom a účtovníctvom verejnej správy, teda aj rozpočtových organizácií. Ty budeš viesť tzv. akruálne účtovníctvo. Ako pomôcku pri účtovaní by som ti odporúčala Účtovné súvzťažnosti v samospráve od Terézie Urbanovej. Sú aj iné možnosti (napr. v Praxis-Medii tiež vychádzajú nejaké účtovné súvzťažnosti - pozri www.praxismedia.sk), ale na Urbanovú podľa mňa nemajú.
Samozrejme, interné predpisy treba mať, k tým nevyhnutným patria smernice o vedení účtovníctva, o obehu účtovných dokladov, o manipulácii s finančnou hotovosťou (ak máte zriadenú hotovostnú pokladňu), o majetku, inventarizácii, verejnom obstarávaní, tvorbe opravných položiek, tvorbe rezerv, ďalej vnútorný mzdový predpis, smernicu o finančnej kontrole, ... Nebudem tu písať všetky smernice, ktoré sú treba, tých smerníc je treba pomerne veľa. Skús si "vygúgliť" niečo, prax ti však ukáže, čo ti chýba, čo budeš musieť dopracovať, ale platí, že na každú ...-inu treba nejaký vnútorný predpis mať.
Čo sa týka výkazov, neviem, kto je "tvojím" zriaďovateľom. Spravidla však frekvenciu odosielania výkazov a aj aké výkazy sa majú odovzdávať býva uvedená vo Finančnom spravodajcovi.
Na záver by som ti odporúčala zúčastniť sa nejakého seminára týkajúceho sa problematiky účtovania vo verejnej správe. Takéto školenia organizujú napr. regionálne vzdelávacie centrá (ďalej RVC). Neviem, z akého si mesta, Saminka, ale čo sa týka týchto RVC-čiek, tieto by mohli mať k dispozícii aj vyššie spomínanú publikáciu od Urbanovej, nakoľko Urbanová je lektorkou seminárov z oblasti účtovníctva a rozpočtovníctva v niektorých týchto RVC-čkach.
saminka6
19.09.11,15:20
Mojim zriadovateľom je n.o. ďakujem za kopec užitočných info.
Indiira
19.09.11,18:47
Usudzujem z Vášho posledného príspevku, že ste úplne mimo. Nezisková organizácia nemôže byť zriaďovateľom rozpočtovej organizácie !!!!!! Do neba volajúce... škoda všetkých nezamestnaných ekonómov a účtovníkov, ktorí nedostali šancu...
Indiira
19.09.11,19:44
Mojim zriadovateľom je n.o. ďakujem za kopec užitočných info.

Saminka 6, treba si presne zistiť právnu formu organizácie, ktorá Vás zamestnáva. Ak n.o., tak potom nemáte zriaďovateľa ale ZAKLADATEĽA (pozri zákon 213/1997 o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby v znení neskor. predpisov a napr. Opatrenie MF SR č. MF/24342/2007-74 ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovej osnove pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené na účel podnikania...prípadne overiť na stránke MF SR aktuálnosť opatrenia ....zdá sa mi, že sa nachádzate v inom okienku porady.sk
saminka6
20.09.11,08:48
Indiira, pripadáš mi ako zakomplexovaná. Ja som písala, že som ešte nikdy neúčtovala n.o. Práve kvôli tomu som sa chcela poradiť. ani mne sa to nevidelo, že to takto môže byť. Kvôli tomu som tu dala ten príspevok.
Do neba volajúce..., že sa na poradu prihlásia takí ako ty. Ktorí nič neradia, len kritizujú!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Indiira
21.09.11,14:25
Prajem Vám veľa pracovných úspechov v neľahkej profesii účtovníka a hlavne veľa neodmysliteľného priebežného samoštúdia právnych noriem a opatrení (nie len..)
MF SR upravujúcich potrebnú oblasť. Život a prax je najlepšia a najtvrdšia škola...
nie, v tomto už nemusím byť zakomplexovaná, len som sa nachvíľu naivne obávala, že dôjde k zámene účtových osnov a opatrení, asi zbytočne...končím.
Oriona
14.02.12,23:23
Chcem sa opýtať, či toto rozúčtovanie na jednotlivé ekonom. klasifikácie (vid nižšie) robíte cez ID posledného dňa v mesiaci, keď sa robí aj predpis miezd, ktorý sa vyplatí v ďalšom mesiaci? ČI sa rozúčtuje až v ďalšom mesiaci, keď platy skutočne z banky odídu?
611 xxxx€
612001
612002
621
622
623
625001
625002
625003
625004
625005
625007
msa
15.02.12,05:29
rozpočet účtujem ID v tom mesiaci kedy to skutočne odišlo z účtu, takže napr. v mesiaci februári mám do rozpočtu výplaty, ktoré odišli vo februári za mesiac január a predpis miezd vo februári účtujem za mesiac február.
jadina
15.02.12,06:02
Rozuctovanie na jednotlive mzdove rozpoctove podpolozky sa cez ID uctuje do mesiaca, v ktorom pislo k vyplateniu miezd zamestnancom. Vynimkou je koniec roka, ked za mesiac december sa vyplacaju mzdy v januari nasledujuceho roka, ale rozuctovanie rozp. klasifikacie treba zauctovat do decembra.
msa
15.02.12,06:24
Rozuctovanie na jednotlive mzdove rozpoctove podpolozky sa cez ID uctuje do mesiaca, v ktorom pislo k vyplateniu miezd zamestnancom. Vynimkou je koniec roka, ked za mesiac december sa vyplacaju mzdy v januari nasledujuceho roka, ale rozuctovanie rozp. klasifikacie treba zauctovat do decembra.
toto platí v RO , ale v obci normálne, máš tam predsa rozúčtovanie do rozpočtu v januári z decembra predchádzajúceho roka.
ekofin
20.02.12,06:26
Prosím o radu, na akú rozpočtovú klasifikáciu by som mala zaúčtovať čítačku kariet?
Ďakujem.
dise
14.03.12,12:05
Predpokladám že výdavok bude do 1 700 €, priradila by som EK 633002 (výpočtová technika).
Anicka2x
02.05.12,09:59
Ahoj Timejka, dnes som začala účtovať na obecnom úrade. Tiež som doteraz účtovala len pre sro a neviem, aký rozdiel je pri účtovaní medzi sro a obcou. Vedela by si mi poradiť alebo niečo odporučiť, na čo by som sa mohla oprieť? Aký máš program?
Veľmi pekne ďakujem za radu.
babuľka11
09.05.12,18:23
Prosím vás, mohol by mi niekto z vás poradiť? Účtujem v RO - ZŠ, moja predchodkyňa na mňa nemá stále čas a ja sa všetko sama nedokážem naučiť. Predpis miezd účtovala ID za príslušný mesiac, vyplácané boli však nasledujúci mesiac. Je to správne? Mám v tom pokračovať, tak ako ona? Veľmi ďakujem, za každú odpoveď.
mcinga
10.05.12,04:41
Áno, je to správne. Predpis miezd sa účtuje v príslušnom mesiaci, výdavok v nasledujúcom.
babuľka11
10.05.12,10:48
ďakujem za odpoveď
Anicka2x
11.05.12,15:14
Niečo sa už na mňa nalepilo :-)
Áno, je to tak. Platby miezd spadajú do rozpočtu, preto treba použiť rozpočtovú skladbu mzdových nákladov pri výpise z banky. Je to ako keby s jednoduchým účtovníctvom, kedy sa pri pohybe peňazí používa rozpočtová skladba príjmov a výdavkov.
Vlastuša
12.07.12,07:45
Ahojte, prosím o radu. Ako zaúčtovať darované peniaze prijaté priamo na prijímový účet, ich preposlanie na VUC a potom príjem na výdavkový účet? Som z toho nejak mimo. Vopred ďakujem.
Rubrika
12.07.12,09:00
Príjem na príjmový účet:
223/384 (darca neurčil účel použitia daru)
223/372 (darca určil účel použitia daru)
351/223 - skutočne realizovaný prevod z príjmového účtu na bankový účet zriaďovateľa (skutočne prevedená suma na VUC)
354/351 - zúčtovacie vzťahy k zriaďovateľovi - predpis pohľadávky voči zriaďovateľovi (skutočne prevedená suma na VUC)
222/354 - príjem peňažných prostriedkov na výdavkový účet z bankového účtu zriaďovateľa

384/697 - zúčtovanie bežného transferu do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti s nákladmi (ak darca neurčil účel použitia daru)
372/697 - zúčtovanie bežného transferu do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti s nákladmi (ak darca určil účet použitia daru)
Vlastuša
12.07.12,09:03
Veľmi veľmi veľmi pekne ďakujem :)
Rubrika
12.07.12,09:06
Za málo:)
Ja mám darovací účet, naň mi chodia darované finanč.prostriedky. Z neho ich prevediem na príjmový účet a potom na účet VUC.
Ale keď došli na príjmový účet, nemala by to byť veľká chyba. Nie?
Vlastuša
12.07.12,09:11
No dúfam, že nie, ja som takýto prípad ešte nemala, pracujem v RO necelý rok, takže sa stále učím :) Ešte raz veľká vďaka
AntekaK
26.07.12,07:19
Ahojte, chcem sa s Vami poradiť ohľadom účtovania prostriedkov na športové poukazy. Nestretol sa niekto s takýmto problémom. Neviem ako účtovať prostriedky, ktoré dostaneme na refundáciu našich výdavkov, aký zdroj krytia použiť, či to má zostať v našom čerpaní alebo to môže z čerpačky vypadnúť (myslím to takto: výdavok, refundácia - mínus výdavok, potom by to vypadlo, alebo sa to má účtovať ako príjem dotácie a výdavok by zostal). Ďakujem.
moska
27.07.12,08:05
ak je to dotácia, tak by som to zaúčtovala do príjmov a potom výdavky. Určite je na to nejaká zmluva, alebo niečo na základe čoho sa poskytli financie. So športovými poukazmi som sa v RO nestretla. Ak je to dotácia so ŠR ako vzdelávacie poukazy, tak to ide cez zriaďovateľa a tam sa účtuje dotácia na príjem a v RO cez transfery. Ak sú to štátne prostriedky, potom neviem ako máte analytiku v účtovníctve, ak len výdavok s kódom zdroja 111, tak by som asi ponížila jeden transfer 357 1/693 1 a zúčtovala na druhý podľa analytiky 357 2/693 2
Lilien 15
23.10.12,12:17
Ahojte potrebovala by som poradiť,pracujem v RO-Domov.Dôch. Mali sme zamestnankynu ktorá išla na dôchodok a vyplatilo sa jej odchodné. Na rozúčtovaní na položke 610 to mám stiahnuté zo 611 a dané na 642 a z 331 na 527. To mi poradila predchodkyna. A na predpise miezd na 521 zaúčtujem hrubú mzdu (tam je aj to odchodné) alebo mzdu bez odchodného?
Ďakujem...
moska
24.10.12,04:59
PREDPIS MIEZD
strana MD:
predpis miezd-hrubá mzda 521
predpis odchodné 527
predpis odvody zamestnávateľ 524
strana DAL:
čistá mzda aj s odchodným 331
odvody do poisťovní zamestnanec aj zamestnávateľ 336
odvod Daňový úrad 342

ÚHRADA MZDY
strana MD
331 čistá mzda
336 odvody do poisťovní
342 odvod daňový úrad
strana DAL
222 s položkami 610, 620,642

nepíšem už účtovanie transferov.
Lilien 15
25.10.12,05:28
som tu krátko a chcem to robiť ako predomnou....
robili to tak že-rozúčtovanie na 610: str.D 611 v mínuse a 642 v pluse to odchodné a strana MD 331 v mínuse a 527 v pluse.K prvému v mesiaci.
a predpis miezd 521/MD a 331/D k poslednému predch. mesiaca. Ja som tam dala celú sumu aj s odchodným a potom mi nesedela Práca 2-04.Teda bolo mi povedané,že tam mám dať hrubú mzdu,ale pani predo mnou tu bola len rok...

ale keď dám 521/MD hrubú mzdu bez odchod.,527/MD a 331/D hrubá mzda aj s odchodným tak to by mohlo byť dobre,nie?A potom by som to na tom rozúčtovaní 527 a 331 vynechala....Môžem tak ???
moska
30.10.12,10:28
predpis mzdy je ku koncu príslušného mesiaca na internom doklade. Tam sa hneď rozúčtujú náklady na mzdy, fondy, odstupné, PN... na strane MD. Oproti na strane D sú záväzky 331,336,342.

pri úhrade mzdy nasledujúci mesiac sa zaúčtuje výdavok na strane D voči MD sa ponížia záväzky, keďže sa uhrádzajú. /nerozumiem prečo k prvému dňu v mesiaci. Zaúčtuje sa v deň kedy sú mzdy odpísané z bankového účtu/

Načo si komplikovať život nejakým mínusovaním pri úhrade mzdy. Urobím si poriadne náklady pri predpise a pekne pri úhrade položky ako partia - mzdy fondy...

ale keď dám 521/MD hrubú mzdu bez odchod.,527/MD a 331/D hrubá mzda aj s odchodným tak to by mohlo byť dobre,nie?A potom by som to na tom rozúčtovaní 527 a 331 vynechala....Môžem tak ???

Áno, takto to má byť správne pri predpise mzdy.
Lilien 15
30.10.12,11:32
ďakujem
tiež nechápem ked teda rozúčtováva 222-610 prečo tam dáva náklady-527? tak robila aj PN.... Dobre zo 611 dám na 642 fajn,chápem ale tým nákladom nie...

ked si vytlačím rekapituláciu z datalocku tak mi tam vyhodí hrubá mzda, mzda bez OON-to je tá bez odchodného.takže dám teda tak na 521,527/331.
Ale ked mám PN tak mi vyhodí hrubú mzdu aj mzdu bez OON rovnakú sumu a pri konci zostavy sumu PN.
to účtovala presne tak isto ako to odchodné-mala na 521 hrubú mzdu a potom na 331 v mínuse PN a v pluse na 527.
Tam by som na tej 521 nemala mať tiež tú hrubú mzdu odpočítanú? Vlastne tak isto 521,527/331 celá hrubá mzda.... Už som z toho zúfalá, tomuto nejak nechápem...Lebo vlastne mala to 2x v nákladoch,nie?
stále nachádzam po nej niečo zle urobené a už ani sama neviem ako to má byť...

je nejaká dobrá kniha alebo nejaký link ako sa účtuje v rozpočtovej organizácii?
moska
30.10.12,14:55
je od Urbanovej - Účtovné súvsťažnosti v samospráve. Taká ružová.
Ťažko mi je takto vysvetliť, keď nevidím doklady. Sú účtovníčky, ktoré to nejako spracujú, ale určite im to niekedy pri kontrole vyskočí - ak si vôbec niečo kontrolujú.
Jednoducho povedané:
Predpis miezd ako som napísala sa robí v mesiaci do ktorého mzdy časovo a vecne patria. Napr za september sa zaúčtujú do septembra. Tam sa zaúčtujú náklady ako som rozpísala v príspevku./521,527,524.../ so súvsťažným zápisom záväzkov /331,336,342.../ T.Z. Mám v nákladoch a mám aj záväzok to vyplatiť.
Vyplácam nasledujúci mesiac:
331,336,342...na MD -tým sa mi záväzok poníži/mal by sa vyrovnať na 0 a na DAL mám výdavky 222 /610,620,640.../
Náklady sa nerovnajú s výdavkom. Jedine vtedy ak si vyplatila všetky mzdy január- december.
Nie je to ťažké pochopiť.
Ak účtovala tvoja predchodkyňa chybne, tak ty už budeš správne. Páči sa mi, že rozmýšľaš čo robíš, a hlavne chceš tomu rozumieť a robiť to správne.
Držím palce.
Lilien 15
31.10.12,07:20
ide o to,že som predtým neúčtovala takže je to všetko "nové" pre mňa. Ďakujem za vysvetlenie :)
samozrejme,že to chcem robiť správne.Nie na konci roka hladať čo je zle.Ako teraz,prvá uzávierka a že nesedí 511 a 635.Tak som prešla všetky faktúry až do teraz,a našla som tam chybné účtovanie. Ono to nesedelo už od mája a nikto nič...
Nikto nie je dokonalý, to je jasné,ale od tej pani čo tu bola som chyby nejak nečakala-bola taká dokonalá :D
..


Ak účtovala tvoja predchodkyňa chybne, tak ty už budeš správne. Páči sa mi, že rozmýšľaš čo robíš, a hlavne chceš tomu rozumieť a robiť to správne.
Držím palce.

tak to dúfam, teda chcela by som :) ďakujem si zlatá.
kunkelovaa
31.10.12,09:32
Účtuješ v Dataloku?
Lilien 15
31.10.12,09:40
účtujem v ispine ale z Datalocku mám zostavu-rekapituláciu mzdy
kunkelovaa
01.11.12,15:16
Chcela som byť nápomocná v programe, ja účtujem v Datalocku.
Neboj, ono sa to všetko zvládne.
Lilien 15
02.11.12,05:52
Ďakujem,
tu sa v datalocku neúčtovalo,takže neviem....
A ked ti vyhodí rekapituláciu z datalocku, pri PN tak to ako zaúčtuješ? Na 521 dáš hrubú mzdu bez PN? Lebo v rekapit. mám hrubú mzdu aj mzdu bez OON rovnakú sumu... a Pn na konci.
A pri odchodnom je mzda bez OON menšia o to odchodné voči hrubej mzde.

toto sú také veci,že raz za čas... ostatné zatiaľ v pohode,takže uvidím :) To chce čas :)
kunkelovaa
02.11.12,18:28
Ahoj. Ja mám zase mzdy vo Veme. PN účtujem 527/331, vôbec to nepreháňam cez 521. Odchodné som účtovala 527 alebo 528 (nie som si istá spamäti)/331.
Lilien 15
03.11.12,11:45
aha, ja som myslela že v tom datalocku...
tu sa to účtovalo tiež na 527 , tak isto ako to odchodné čo som písala na začiatku-nejak v mínusoch....čo si myslím,že nebolo najlepšie...
moska
05.11.12,10:47
Nám tiež mzdárky robia mzdy vo Veme. Tam majú pekne v zostavách položky ako majú byť v účtovníctve, takže pri úhrade mzdy to účtujem pekne z ich zostavy. Na predpis mi urobí tabuľku z ktorej predpíšem mzdy, Je tam koľko sú mzdy, dohody, odchodné, PN.... a tiež koľko sú čisté mzdy, odvody, daň, prípadne ak vypláca soc. fond.
Treba si to vykonzultovať so mzdárkou.
Lilien 15
05.11.12,12:01
Nám tiež mzdárky robia mzdy vo Veme. Tam majú pekne v zostavách položky ako majú byť v účtovníctve, takže pri úhrade mzdy to účtujem pekne z ich zostavy. Na predpis mi urobí tabuľku z ktorej predpíšem mzdy, Je tam koľko sú mzdy, dohody, odchodné, PN.... a tiež koľko sú čisté mzdy, odvody, daň, prípadne ak vypláca soc. fond.
Treba si to vykonzultovať so mzdárkou.

Ja robím aj mzdy.....a v tej rekapitulácii mi to tiež všetko rozpíše, aj príplatky, daň, odchodné a tak,len som nevedela ako to správne zaúčtovať...
ale spravím tak ako ste mi poradili, vďaka :)
Vlastuša
11.12.12,12:24
prosím prosím o pomoc ... zrušili sme podnikateľský a darovací účet,nakoľko sa tieto účty vôbec nepoužívali. Lenže, takým urýchleným spôsobom,že zostatky boli vybraté do pokladne. Čiže som to preúčtovala cez 261. Ale teraz sme tie peniaze museli vložiť na prijímový účet ( viem,že sme to mali urobiť prevodom a nemusel byť problém,ale je to tak ako to je). Ako to zaúčtujem v pokladni? 261 sa na stranu MD nedá účtovať. Čo teraz s tým a ako to zaúčtovať na tom prijímovom účte? Asi to je dosť nezrozumiteľne popísané,ale prosím ak mi viete niekto poradiť, budem veľmi vďačná. Ja robím v RO len krátko a s týmto si fakt neviem poradiť. Vopred ďakujem.
moska
12.12.12,08:52
nerozumiem prečo sa v pokladni nedá účtovať na 261 strana MD. Veď ak odvádzam peniaze na nejaký účet z pokladne, tak musím zaúčtovať 261/211
účtovanie .
Z darovacieho účtu 261/221
do pokladne 211/261
z pokladne 261/211
na príjmový 223/261
odvod zriaďovateľovi 351/223 + 354/351
príjem na BU od zriaďovateľa 222/354
na 384 alebo 372 ostali fin prostriedky, ktoré ste mali ako zostatok mimorozpočtového účtu
potom sa za tie financie niečo kúpi:
predpis fa 5**/321 + 384/697
úhrada fa 321/222
Mirka2014
03.01.14,12:36
Dobrý deň prajem šikulky účtovníčky :)

Potrebujem vedieť, či táto debata je ešte aktuálna, posledné príspevky som videla z roku 2012. Začínam pracovať ako mzdárka v materskej škole. Budem pracovať s Vemou, má s ňou niekto skúsenosti????



Ďakujeem Vám