maros424cc
20.05.09,09:43
Praskla mi prívodná hadica na batérii vo vani a vytopil som minimálne dvoch susedov podo mnou. Tretí sa zatiaľ neohlásil. Byt mám v podnájme a majiteľ je mimo štátu. Byt je kompletne na takéto udalosti poistený. Zaujímalo by ma, akým spôsobom mám riešiť susedov. Aké sú pre mňa v takomto prípade povinnosti? Kto bude odstraňovať škody, ktoré som im spôsobil. Majú si to dať opraviť sami a následne počkať na peniaze s poisťovne, alebo je tam nejaký oný postup. Ja som udalosť nahlásil na poisťovni ale zatiaľ je uvedené iba poškodenie mojej batérie, nakoľko poisťovňa chce odo mňa tel. čísla, rodné čísla, mená poškodených susedov. Bude sapoistka vzťahovať aj na ich škody??
Ďakujem, Vám za radu...
osky
20.05.09,08:35
:mee:poradit neviem,ale drzim palce,aby ti to dobre dopadlo.ved si to neurobil naschval.
misomiso
20.05.09,08:44
Ak nie si majitelom bytu, tak sa ta to vobec netyka. Partnerom susedov, ale aj poistovni je majitel bytu. Treba ho kontaktovat, ak sa da.
220870
20.05.09,16:08
Poznám takýto prípad z praxe.Hadica od batérie nesmie byť staršia ako 2 roky.inak poistovňa nevyplatí poistnú udalosť.Aspoň v tých nových poistkách.Ak by to bol váš prípad ,skúste kontaktovať správcu bytovky.Väčšinou majú poistky celé domy a tam je býva tiež poistené.
misomiso
20.05.09,17:14
Poznám takýto prípad z praxe.Hadica od batérie nesmie byť staršia ako 2 roky.inak poistovňa nevyplatí poistnú udalosť.Aspoň v tých nových poistkách.Ak by to bol váš prípad ,skúste kontaktovať správcu bytovky.Väčšinou majú poistky celé domy a tam je býva tiež poistené.

A to je napisene v poistnych podmienkach? Okrem toho - ja som este nevidel hadicu, kde by bol vyrazeny datum vyroby.

Inak - pristup vyrobcov hadic je trestuhodny. Pre vyplet pouzivaju drot najhorsej kvality.
Chobot
20.05.09,17:34
Poznám takýto prípad z praxe.Hadica od batérie nesmie byť staršia ako 2 roky.inak poistovňa nevyplatí poistnú udalosť.Aspoň v tých nových poistkách.Ak by to bol váš prípad ,skúste kontaktovať správcu bytovky.Väčšinou majú poistky celé domy a tam je býva tiež poistené.

Už vytopili aj nás a aj my sme vytopili susedov, ale nikdy sa nepýtali, aká stará bola hadica, čo praskla....:rolleyes:
Stanislav 1975
20.05.09,19:28
Poznám takýto prípad z praxe.Hadica od batérie nesmie byť staršia ako 2 roky.inak poistovňa nevyplatí poistnú udalosť.Aspoň v tých nových poistkách.Ak by to bol váš prípad ,skúste kontaktovať správcu bytovky.Väčšinou majú poistky celé domy a tam je býva tiež poistené.
Už vidím ako niekto skúma, resp. sa robí znalecký posudok na to, či má hadica 2 roky alebo nie.;)
Nie, nie na veku hadice nezáleží, každá solídna poisťovňa plní takúto udalosť ...
Stanislav 1975
20.05.09,19:31
mimotemy Ale na druhej strane sú aj horšie situácie, keď niečo praskne- ovela horšie ako len hadica...:D:D:D
misomiso
20.05.09,20:10
mimotemy Ale na druhej strane sú aj horšie situácie, keď niečo praskne- ovela horšie ako len hadica...:D:D:D

Myslis predrazeny tender? :):)
Stanislav 1975
20.05.09,20:39
Myslis predrazeny tender? :):)
Myslel som niečo iné síce-ale može byť aj tender- aj emisie povedzme...:)
MZUCTOVNIK
22.05.09,07:49
Mám podobnú nepríjemnú skúsenosť, praskla nám krátka spojovacia hadička od spoločného rozvodu vody a vytopili sme piatich susedov pod nami. Poisťovňa odmietla uhradiť škodu z toho dôvodu, že pôvodná poistná zmluva bola uzatvorená v období pred zmenou vlastníctva bytov z družstevných na súkromné spoločenstvo. Nikto vlastníkov bytov na túto potrebnú zmenu neupozornil! Z poistenia domu sa škoda neuhradila a jednotlivým poškodeným iba z ich poistiek, kto nemal, mal smolu a my s ním! A pri ohlasovaní škody zástupca poisťovne vyslovene poukazoval na dvojročnú záruku na hadice (pletené,kovové).
misomiso
22.05.09,08:11
Mám podobnú nepríjemnú skúsenosť, praskla nám krátka spojovacia hadička od spoločného rozvodu vody a vytopili sme piatich susedov pod nami. Poisťovňa odmietla uhradiť škodu z toho dôvodu, že pôvodná poistná zmluva bola uzatvorená v období pred zmenou vlastníctva bytov z družstevných na súkromné spoločenstvo. Nikto vlastníkov bytov na túto potrebnú zmenu neupozornil! Z poistenia domu sa škoda neuhradila a jednotlivým poškodeným iba z ich poistiek, kto nemal, mal smolu a my s ním! A pri ohlasovaní škody zástupca poisťovne vyslovene poukazoval na dvojročnú záruku na hadice (pletené,kovové).

Ano, hadica ma naozaj dvojrocnu zarucnu lehotu, podobne ako bsetok ostatny tovar, predavany v EU. Ale odvodzovat od toho plnenie alebo neplnenie poistovne je uplna blbost.

Totiz ani rozvody v stenach (trubky) nemaju dlhsiu zarucnu dobu, ani kotol na ustredne kurenie, ani pracka, radiatory, vypinace, kable v stenach.

To by znamenalo, ze pri poruche (a naslednych skodach) cohokolvek poistovna nemusi plnit - snad s vynimkou novostavieb do dvoch rokov.
Stanislav 1975
22.05.09,08:17
Ano, hadica ma naozaj dvojrocnu zarucnu lehotu, podobne ako bsetok ostatny tovar, predavany v EU. Ale odvodzovat od toho plnenie alebo neplnenie poistovne je uplna blbost.

Totiz ani rozvody v stenach (trubky) nemaju dlhsiu zarucnu dobu, ani kotol na ustredne kurenie, ani pracka, radiatory, vypinace, kable v stenach.

To by znamenalo, ze pri poruche (a naslednych skodach) cohokolvek poistovna nemusi plnit - snad s vynimkou novostavieb do dvoch rokov.
Samozrejme, už som riešil kopu pois.udalostí( vytopení v obyt.domoch), ale ešte ani raz likvidátor nehovoril nič o nejakej 2 ročnej záruke na hadicu-opakujem, má sa to plniť...
Chobot
22.05.09,08:50
Samozrejme, už som riešil kopu pois.udalostí( vytopení v obyt.domoch), ale ešte ani raz likvidátor nehovoril nič o nejakej 2 ročnej záruke na hadicu-opakujem, má sa to plniť...

Má sa plniť, pokiaľ nie je iný dôvod na neplnenie.

Napr. ja som raz vytopil susedov preto, lebo čo je kanalizačné potrubie z kuchyne, tak v mieste, kde sa napája na zvislú kanalizáciu, prasklo tesnenie a voda z kuchyne vytekala von.

Poisťovňa argumentovala tým, že kanalizácia a kanalizačné rozvody nie sú zariadením bytu, ale stavebnou súčasťou bytu, preto na takéto škody s poistenie domácností nevzťahuje. Keby praskla výtoková hadička z umývačky, tak by plnili. Pozeral som to v poistnej zmluve a bohužiaľ som mu musel dať za pravdu. Na také účely by som musel mať poistenie stavby.
misomiso
22.05.09,10:01
Má sa plniť, pokiaľ nie je iný dôvod na neplnenie.

Napr. ja som raz vytopil susedov preto, lebo čo je kanalizačné potrubie z kuchyne, tak v mieste, kde sa napája na zvislú kanalizáciu, prasklo tesnenie a voda z kuchyne vytekala von.

Poisťovňa argumentovala tým, že kanalizácia a kanalizačné rozvody nie sú zariadením bytu, ale stavebnou súčasťou bytu, preto na takéto škody s poistenie domácností nevzťahuje. Keby praskla výtoková hadička z umývačky, tak by plnili. Pozeral som to v poistnej zmluve a bohužiaľ som mu musel dať za pravdu. Na také účely by som musel mať poistenie stavby.

Ano, to mali buhuzial pravdu. Ale ako bolo povedane - nejaka dvojrocne zaruka je uplna somarina. Zaruka nema nic spolocne so zivotnostou vyrobku a v podstate aj na uplnej novostavbe pri kolaudacii sa moze kludne stat, ze rozvody, vratane tlakovych hadiciek maju viac ako 2 roky.
Stanislav 1975
22.05.09,10:07
Má sa plniť, pokiaľ nie je iný dôvod na neplnenie.

Napr. ja som raz vytopil susedov preto, lebo čo je kanalizačné potrubie z kuchyne, tak v mieste, kde sa napája na zvislú kanalizáciu, prasklo tesnenie a voda z kuchyne vytekala von.

Poisťovňa argumentovala tým, že kanalizácia a kanalizačné rozvody nie sú zariadením bytu, ale stavebnou súčasťou bytu, preto na takéto škody s poistenie domácností nevzťahuje. Keby praskla výtoková hadička z umývačky, tak by plnili. Pozeral som to v poistnej zmluve a bohužiaľ som mu musel dať za pravdu. Na také účely by som musel mať poistenie stavby.
Tibor, ale urob si aj poistenie stavby- je to dobrá vec-zíde sa ti to niekedy...
Blankake
22.05.09,10:27
Poznám takýto prípad z praxe.Hadica od batérie nesmie byť staršia ako 2 roky.inak poistovňa nevyplatí poistnú udalosť.Aspoň v tých nových poistkách.Ak by to bol váš prípad ,skúste kontaktovať správcu bytovky.Väčšinou majú poistky celé domy a tam je býva tiež poistené.
Keďže sa to stalo na prívodnej hadici k batérii, čo je pred vodomerom, teda je to príslušenstvo bytu, nevzťahuje sa na to poistka celého domu.
misomiso
22.05.09,17:41
Keďže sa to stalo na prívodnej hadici k batérii, čo je pred vodomerom, teda je to príslušenstvo bytu, nevzťahuje sa na to poistka celého domu.

No pockaj - vsetko, co je pred vodomerom je majetkom vodarni a je kryte ich poistkou. Oni su urcite poisteni, pretoze vzdy, ked praskne velke vod. vedenie a zatopi pivnice a auta, tak informuju, ze sa treba obratiti na vodarne, bude sa to platit z ich poistky.
Blankake
22.05.09,17:48
No pockaj - vsetko, co je pred vodomerom je majetkom vodarni a je kryte ich poistkou. Oni su urcite poisteni, pretoze vzdy, ked praskne velke vod. vedenie a zatopi pivnice a auta, tak informuju, ze sa treba obratiti na vodarne, bude sa to platit z ich poistky.
Som sa asi zle vyjadrila - prívodná hadica je predsa príslušenstvom bytu, nie obytného domu, či...?:rolleyes:
Asi som mala správne napísať za vodomerom?
Janeette
25.06.09,07:13
Dobrý deň,,bývame v podnájme,včera sa prišla sťažovať suseda pod nami že sme ju vytopili,ma taký menší fľak od vody hore na strope v rohu,nič hrozné.Hned ako drzo vošla do bytu bez pozvania začala zdorazňovať že si vyžaduje nahradu + vymaľovanie a to bez dokazov,že sme ju vytopili my,a prehľadávala kuchyňu a hladala kde je vytečená voda alebo stopy po nej.Nenašla nič.Ani my.Až potom sme odsunuli vaňu a našli vaničku(bola tam už voda,čiže o tom majitelka vedela) podsunutu pod hadicu,no pomimo od miesta kde to kvapkalo(veľmi pomaličky jedno šťastie)... Volala som majitelke "nášho"bytu a tá povedala,že je to na nás ako sa dohodneme s poškodenou...To ako my to máme zacvakať?Poradte mi:confused:
andreaS
25.06.09,07:20
urcite nie... na taketo veci sluzi poistka... ci uz poistka majitelky bytu, kt. to preplati susede dole, alebo moze mat suseda vlastnu poistku, kt. sa nato vztahuje...

nas takto vytapaju pravidelne susedia nad nami... a to uz zo 5 rokov... obklad je uz tak podmoceny, ze ked klopkam po kachlickach, tak z 75% je duty zvuk... dokonca z jednej strany sa nam akoby zosunul cely obklad...

my mame nato vlastnu poistku (cca 75eur/rocne) a naposledy sme dostali nahradu vo vyske 78,- eur... nato ze je znicena komplet kupelka "skvela" suma...

ale likvidator nam poradil obratit sa na bytove druzstvo, lebo byt nad nami nie je odkupeny a vlastnikom je stale bytove druzstvo, tak zrovna vcera tu bola tetuska kvoli tomu... ale netvarila sa dako nadsene, skor ze oni odstrania poruchu hore a fajka hasla... "paraaaada" ... tak uz len cakam kedy mi obkladacky zacnu padat na hlavu... :confused:
Janeette
25.06.09,08:08
Dobrý deň,,bývame v podnájme,včera sa prišla sťažovať suseda pod nami že sme ju vytopili,ma taký menší fľak od vody hore na strope v rohu,nič hrozné.Hned ako drzo vošla do bytu bez pozvania začala zdorazňovať že si vyžaduje nahradu + vymaľovanie a to bez dokazov,že sme ju vytopili my,a prehľadávala kuchyňu a hladala kde je vytečená voda alebo stopy po nej.Nenašla nič.Ani my.Až potom sme odsunuli vaňu a našli vaničku(bola tam už voda,čiže o tom majitelka vedela) podsunutu pod hadicu,no pomimo od miesta kde to kvapkalo(veľmi pomaličky jedno šťastie)... Volala som majitelke "nášho"bytu a tá povedala,že je to na nás ako sa dohodneme s poškodenou...To ako my to máme zacvakať?Poradte mi:confused:
andreaS
25.06.09,08:10
uz som ti napisala vyssie...

a pre klud v dusi skus zavolat do poistovne... a prenajimatelka nema uzavretu poistku pre taketo pripady? ani pani pod vami nema?
Janeette
25.06.09,10:28
No,myslím,že nemá,ved tá dobre že nechcela hned aby som jej šek vypísala.A majiteľka bytu ktorý prenajímame dava od toho ruky preč.Hlavne že pred mesiacom nám zdvihla najomne. Tak aj my dáme.Ona nas mala upozorniť,že tam pod vaňou je nejaka porucha na ktoru treba dohladať,že tam pomalilinky niečo pokvapkáva atd.
andreaS
25.06.09,11:37
ona mala v prvom rade zabezpecit odstranenie takejto chyby a nie upozornit ze sledujte si vanicku... susedia nad nami maju tiez tento "uzasny" vynalez... ale nas tak vytapaju akoby to ich dieta sa hralo s kyblom vody a zalialo snad celu kupelnu... navyse aj vyvod z pracky maju dany do vane, takze ked nestiha odtok, tak si to praskne a uz to mame v kupelni...

pani pod vami by som dala cislo na majitelku bytu a nech komunikuju oni dve... vy s tym nemate nic spolocne... o vade majitelka vedela, vy nie... a aj keby ste to zistili neskor, tak samy to snad opravovat nebudete... oznamite majitelovi bytu nech si odstrani zavady...