deha
20.05.09,13:02
1.Má poberateľ ID bez ohľadu na vek nárok na nezdaniteľné minimum?
ID od 1.1.2008 nie sú automaticky prekvalifikované na SD po dovŕšení veku.
2. Títo dôchodcovia ak sú aj zamestnaní , nemôžu si za obdobie roka 2008
dať prepočítať dôchodok pri ukončení poistného vzťahu, nedá sa s tým niečo robiť? Sú predsa znevýhodňovaní, nie?
Prosila by som ,ak niekto vie presne k veci aj s prisl.! poradiť,aby sa ozval. Veľmi ďakujem,
VERONIKA6
20.05.09,11:12
1.Má poberateľ ID bez ohľadu na vek nárok na nezdaniteľné minimum?
ID od 1.1.2008 nie sú automaticky prekvalifikované na SD po dovŕšení veku.
2. Títo dôchodcovia ak sú aj zamestnaní , nemôžu si za obdobie roka 2008
dať prepočítať dôchodok pri ukončení poistného vzťahu, nedá sa s tým niečo robiť? Sú predsa znevýhodňovaní, nie?
Prosila by som ,ak niekto vie presne k veci aj s prisl.! poradiť,aby sa ozval. Veľmi ďakujem,
Pokiaľ je len invalidným dôchodcom na odpočítateľnú položku má nárok. Ak sa stal poberateľom starobného dôchodku od 2.1. nárok na odpočítateľnú položku má, pokiaľ je starobným dôchodcom od 1.1., nárok na odpočítateľnú položku nemá.Pokiaľ jeho starobný dôchodok za rok bude nižší ako je odpočítateľná položka, rozdiel si môže uplatniť v ročnom zúčt. dane.
veronikasad
20.05.09,13:24
1.Má poberateľ ID bez ohľadu na vek nárok na nezdaniteľné minimum?
ID od 1.1.2008 nie sú automaticky prekvalifikované na SD po dovŕšení veku.
2. Títo dôchodcovia ak sú aj zamestnaní , nemôžu si za obdobie roka 2008
dať prepočítať dôchodok pri ukončení poistného vzťahu, nedá sa s tým niečo robiť? Sú predsa znevýhodňovaní, nie?
Prosila by som ,ak niekto vie presne k veci aj s prisl.! poradiť,aby sa ozval. Veľmi ďakujem,
K bodu 1 som dávala minulý rok dotaz do sociálnej poisťovne. Dostala som odpoveď, že každý prípad posudzujú individuálne, dovršením dôchodkového veku nie je automaticky starobným dôchodcom. Stanovisko dajú len konkrétnemu dôchodcovi.
Odpoveď z DR SR k NČZD bola tak nezrozumitelná, že doteraz neviem, či ano alebo nie. Uzavrela som to tak, že ak budem mať potvrdenie zo SP, že dôchodcu preklasifikovali z invalidného na starobného /na základe čoho - neviem ?/, nebude mať nárok na NČZD, ak bude SD k 1.1.
deha
16.06.09,05:19
to veronikasd: Všeobecne mi je to jasné , ide však o ID 70 roč. , ktorý je szčo a zároveň aj zamestnanec , nárok mna zvýšenie-prepočítanie dôchodku z pohľadu SP nemá a zároveň nemá nárok na odpočitateľnú položku, lebo po urč. dátume, neviem čo po r. 2004?! ID vo veku SD- sú považovaný za SD a nemajú nárok na odpoč. položku z HM? Je to nejako začarovaný kruh , nie?
hanelie
16.06.09,08:55
ID vo veku SD- sú považovaný za SD a nemajú nárok na odpoč. položku z HM?
áno, je to tak,
majú nárok iba na prípadný rozdiel - ak je dôchodok /starobný/ menší ako NČ / viď príspevok vyššie
mzdarka renca
17.06.09,03:47
Ak nemá rozhodnutie zo SP o tom, že je starobný dôchodca, tak nárok na NČZD má. To, že dosiahol dôchodkový vek na to nemá vplyv. Ja mám prípady, že zamestnanci v dôchodkovom veku síce nie sú poberatelia ID, ale SP nepožiadali a SP nevydala rozhodnutie o SD. Tým pádom nie sú považovaný za starobných dôchodcov a majú nárok na NČZD.
Ak bol prehodnotený na SD, tak by mal mať rozhodnutie.
deha
25.06.09,10:16
Ak nemá rozhodnutie zo SP o tom, že je starobný dôchodca, tak nárok na NČZD má. To, že dosiahol dôchodkový vek na to nemá vplyv. Ja mám prípady, že zamestnanci v dôchodkovom veku síce nie sú poberatelia ID, ale SP nepožiadali a SP nevydala rozhodnutie o SD. Tým pádom nie sú považovaný za starobných dôchodcov a majú nárok na NČZD.
Ak bol prehodnotený na SD, tak by mal mať rozhodnutie.


Prave idem z mesta a tam mi jedna spriatelená prac.DÚ povedala , že bohužiaľ sa to netýka ID v starobnom veku pre dôchodok, ktorý tento dosiahli pred rokom 2008, kedy vstúpil nový zákon o SP do platnosti, že k tomu je nejaké usmernenie na DÚ. Tak je to smola, lebo sú títo poškodení, dôchodok si nemôžu po ukončení PP alebo živnosti dávať prerátať/sú invalidní pre SP/ a zároveň z daňového hľadiska si nemôžu odpočitať nezdaniteľnú čiastku/ sú považ. ako starobný dôchodcovia pred úč. zákona o SP , pretože vraj ich prípad nastal pred rokom 2008/ Ale čo už, veď sme na Slovensku a to, že poslanci nechápu zákony ktoré predkladajú to je asi norma, ale načo sú platení tí odborní poradcovia, keď dochádza k takýmto nezmyslom! Číslo usmernenia zatiaľ neviem, lebo sme sa stretli len na obede a to mi hovorila z hlavy....
Andyke
25.06.09,17:08
Prikladám pokyn DRSR ohľadne uplatnenia nároku na NČZD u invalidných dôchodcov , ktorí už dosiahli dôchodkový vek.
deha
03.07.09,06:47
Áno to je to nariadenie -metodika, čo mi spomínali, výsledok : jední ID /od r. 2008/majú nárok na nezdanit. čiastku a pri slučnom výpočte dôchodku a tí čo mali nafigu inv. dôchodky v roku 2005 nemajú naárok na prepočítanie dôchodku-zostávajú stále invalidní a nemajú nárok na nezdaniteľnú čiastku. Tak to je zas super diskriminácia medzi tými dôchodcami, aj keď antidiskriminačný zákon máme schválený!