zuzanask
20.05.09,14:34
Opatrovatelska slovenska firma, ktorá má nemeckých majitelov, je mesačný platca DPH, poskytuje opatrovatelske sluzby pre nemecke rodiny prostredníctvom slovenských opatrovateliek.
Doteraz vystavovala faktúry aj so sadzbou DPH 19%. Je to správne.
Vladimír Ozimý
21.05.09,05:19
Opatrovatelska slovenska firma, ktorá má nemeckých majitelov, je mesačný platca DPH, poskytuje opatrovatelske sluzby pre nemecke rodiny prostredníctvom slovenských opatrovateliek.
Doteraz vystavovala faktúry aj so sadzbou DPH 19%. Je to správne.

Tam si treba zadefinovať o aké služby ide. No ja by som to zaradil do § 15 ods. 4 (najlepšie si to nechať potvrdiť DRSR alebo MFSR) do skupiny podobné služby. Patria sem výchovné a myslím si že optarovateľské by mali mať podobný charakter. V takom prípade je miesto dodania nemecko a v prípade že to dodávate rodinám t.j. nezdaniteľným osobám mali ste riešiť svoju daňovú povinnosť voči nemecku, t.j. bez slovenskej dane a riešiť registráciu v DE. Ak by sa táto moja téza nepotvrdila tak potom by to malo ísť klasickým režimom podľa § 15 ods. 1., t.j. zdaniť v tuzemsku...
zuzanask
24.05.09,06:46
Do polovice marca sa vystavovali faktury aj s DPH. Od polovice marca su faktúry bez DPH. Obrat firmy urcuje, ze firma ma byt platitelom DPH. Takze ak by to bolo tak, ze by sme v nemecku mali platit tu DPH, tak tu by sme mali stali odpocet na slovensku, kedze fakturujeme len do nemecka?
Alena Šimová
24.05.09,19:23
Tam si treba zadefinovať o aké služby ide. No ja by som to zaradil do § 15 ods. 4 (najlepšie si to nechať potvrdiť DRSR alebo MFSR) do skupiny podobné služby. Patria sem výchovné a myslím si že optarovateľské by mali mať podobný charakter. V takom prípade je miesto dodania nemecko a v prípade že to dodávate rodinám t.j. nezdaniteľným osobám mali ste riešiť svoju daňovú povinnosť voči nemecku, t.j. bez slovenskej dane a riešiť registráciu v DE. Ak by sa táto moja téza nepotvrdila tak potom by to malo ísť klasickým režimom podľa § 15 ods. 1., t.j. zdaniť v tuzemsku...
nemyslím si, že opatrovateľské služby sú zároveň aj výchovné. Môžem opatrovať napr. starých a chorých ľudí,
Vladimír Ozimý
25.05.09,05:13
nemyslím si, že opatrovateľské služby sú zároveň aj výchovné. Môžem opatrovať napr. starých a chorých ľudí,

ja som nepovedal že sú to výchovné...ja som povedal že ide o podobné služby, ktoré proste majú podobný charakter a to je rozdiel...
zuzanask
25.05.09,07:13
Takze od apríla mame služby registrovane ako zdravotnicke sluzby, ktore su poskytovane nemeckym rodinam. Takze faktúry sa vystavuje bez DPH. Predpokladam, ze mame povinnost sa zaregistrovat v nemecku, kde tu DPh zaplatime. Co so slovenskou DPH? budeme mat tym padom stale odpocet?