Evinka73
20.05.09,20:41
Chcem vás poprosiť o pomoc. Máme klienta z Maďarska pre ktorého sme robili reklamu, ktorá bola uverejnená v slovenských časopisoch. Chcem vedieť či som dobre urobila ,ak som vystavila faktúru za službu - reklamu s DPH. Ak nie ,ako to môžem napraviť? Klient už uhradil sumu s DPH. Nerozumien veľmi tomu § 15 (odst. 7,8/ Ja som považovala za správne, že služba bola v tuzemsku, teda na Slovensku tak faktúra je s DPH. Ale nie som si istá. Aby som neurobila ďalšiu chybu tak si to radšej overujem. Čo robiť?
azla
20.05.09,19:07
Poskytli ste službu uvedenú v § 15, odst.8

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
-------------

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.


Podľa môjho názoru, je miesto dodania Maďarsko - (nie tuzemsko), faktúra nie je predmetom dane na Slovensku, faktúra bude bez Dph.
Alena Šimová
24.05.09,19:01
čo sa týka opravy, dá sa urobiť dobropis, ale to by znamenalo dodatočné daňové priznanie. Prípadne by si zahraničná firma mohla žiadať od nášho daňového úradu vrátenie DPH, ak splnila podmienky nášho zákona.