bobak
20.07.05,14:02
V januári 2005 som kúpil v hotovosti nový osobný automobil, zaplatil cestnú daň. Teraz uvažujem auto predať. Ako sa mi celá úvaha o predaji odrazí v jednoduchom účtovníctve? Ďakujem za rady, hľadal som aj podobné témy, ale nenašiel som nič o novom aute.
KEJKA
20.07.05,12:50
Kúpené auto máš v majetku, odpisovať nemôžeš, lebo ho v tom istom roku predáš. Príjem za predaj = ZD, a výdavok na kúpu = ZD, tiež cestná daň = ZD ( už je to daň z motorových vozidiel, ale nevadí-rozumieme, o čo ide). Časť CD Ti daňový úrad vráti, odporúčam po odhlásení si to ísť usporiadať. Ak nevráti v r. 2005, bude to príjem 2006. Teda zdaňuješ zisk z predaja-
Muška
20.07.05,13:01
Alebo zlikviduj z účtovníctva záznamy o kúpe vozidla aj kartu HIM vozidla a samozrejme aj všetky výdavky , ktoré si zaúčtoval ako výdavok na firemné vozidlo. - A máš súkromné vozidlo.
Ponecháš si iba výdavky, ktoré si môžeš uplatniť pri používaní súkromného vozidla v podnikaní.
Samozrejme ak to je pre Teba výhodnejšie - ak by si auto predal za vyššiu sumu ako kúpil.
bobak
20.07.05,13:21
Alebo zlikviduj z účtovníctva záznamy o kúpe vozidla aj kartu HIM vozidla a samozrejme aj všetky výdavky , ktoré si zaúčtoval ako výdavok na firemné vozidlo. - A máš súkromné vozidlo.
Ponecháš si iba výdavky, ktoré si môžeš uplatniť pri používaní súkromného vozidla v podnikaní.
Samozrejme ak to je pre Teba výhodnejšie - ak by si auto predal za vyššiu sumu ako kúpil.
Ďakujem, za názor, uvažoval som aj nad touto možnosťou, ale na DÚ už je záznam o dani z motorových vozidiel, takže by to asi nebolo OK.
Johanka
20.07.05,13:24
To máš jedno, daň z MV musíš mať zaplatenú aj keď používaš súkr. auto na podnikateľské účely. DÚ z tohoto priznania nevie vyčítať, či bolo auto na firmu alebo nie.
Paula
20.07.05,13:38
Johanka: bobak asi chce auto predať "nie sebe"...keď bude žiadať vrátenie alikv.čiastky dane, k žiadosti priloží fotokópiu TP ako dôkaz, že auto zmenilo majiteľa a teda daň. povinnosť zanikla....alebo som zle pochopila prvotnú otázku?
Johanka
20.07.05,13:45
Jemu vôbec nejde o daň z MV, ale o to , čo mu urobí v JÚ nákup a predaj auta v rámci jedného roka.
bobak
20.07.05,13:46
Johanka: bobak asi chce auto predať "nie sebe"...keď bude žiadať vrátenie alikv.čiastky dane, k žiadosti priloží fotokópiu TP ako dôkaz, že auto zmenilo majiteľa a teda daň. povinnosť zanikla....alebo som zle pochopila prvotnú otázku?Auto predávam cudzej osobe, išlo mi o optimálny postup z hľadiska príjmov v JÚ. NC je 800 000, predávam 750 000, v tom istom roku, teda auto nie je možné odpisovať.
Paula
20.07.05,13:56
Aha.... mne len neišlo do hlavy, že DÚ nevie vyčíítať z DP k dani z motorových vozidiel, či ide o súkromnú osobu alebo podnikateľa. SZČO i s.r.o. uvádzajú na DP svoje DIČ.
KEJKA
20.07.05,14:49
Auto predávam cudzej osobe, išlo mi o optimálny postup z hľadiska príjmov v JÚ. NC je 800 000, predávam 750 000, v tom istom roku, teda auto nie je možné odpisovať.ak ho predávaš so stratou, tak by som to dala z majetku. Máš naviac 50000 Sk do výdavkov, fajn, nie?
bobak
21.07.05,09:57
Ďakujem za príspevky, zas viem niečo viac. Vďaka.
Susan
22.07.05,05:54
To máš jedno, daň z MV musíš mať zaplatenú aj keď používaš súkr. auto na podnikateľské účely. DÚ z tohoto priznania nevie vyčítať, či bolo auto na firmu alebo nie.
Opravte ma, ak sa mylim, ale na priznani k dani z motorovych vozidiel je vidiet ci sa jedna o sukromne vozidlo, alebo firemne vozidlo a to podla DIČ = firemne auto a podla rodneho cisla je to sukromne auto.
Johanka
22.07.05,06:49
Keď píšem priznanie na daň z MV ako:

- SZČO na auto , ktoré je firemné ,uvádzam v priznaní svoje DIČ.

- SZČO na vlastné osobné auto, ktoré budem využívať na podnikateľské účely ,uvádzam v priznaní svoje DIČ ( ja to priznanie nepodávam ako občan, ale ako podnikateľ s prideleným DIČ).
resola
25.07.05,14:48
Pri predaji osobného auta musí byť sudnoznalecký posudok ?