marky.mark
21.05.09,07:01
Dobrý deň, ak by sa našiel niekto láskavý kto pomôže budem rád. v Skratke .. objednal som si montáž nábytku na mieru. Podpísal som obchodné podmienky, ktoré ma zaujímajú až teraz, keď vidím že nábytok nebude. Je tam 10 bobov kedy môže odstúpiť dodávateľ a 100 pokút ak odstúpim ja, ale žiadna možnosť na moje odstúpenie. Je zrejmé že nábytok nikdy nebude .. termín dodania sa posúva už pár mesiacov. Podľa obchodných podmienok to malo byť do 30 dní od objednávky. Dodávateľ od zmluvy odstúpiť nechce ani nechce vrátiť zálohu vyplatenú. Vždy vytiahne z klobúka iný dátum montáže.

Osobne som si našiel toto : Občiansky zákonník (§ 53 – 54 a nasledujúce) umožňuje spotrebiteľovi dovolať sa neplatnosti zmluvných ustanovení spotrebiteľských zmlúv, ktoré znamenajú poškodenie spotrebiteľa značnou nerovnováhou v právach a povinnostiach zmluvných strán.
Ustanovenia, ktoré sa odchyľujú od zákona v neprospech spotrebiteľa alebo obsahujú dojednania, ktoré znamenajú značnú nerovnováhu v právach a povinnostiach zmluvných strán, sú tzv. absolútne neplatné. Ide o neprijateľné podmienky upravené v spotrebiteľských zmluvách podľa ustanovenia § 53 Občianskeho zákonníka.

Ale ani sám neviem či mi to niečo pomôže a či uvidím niekedy nie malú zálohu späť. Môže ma takto posúvať až kým nebudem dôchodca ?

Vážne Vám ďakujem za Vaše rady
Milan Benka
21.05.09,05:07
Obráťte sa na právnika. Čím skôr.
marky.mark
21.05.09,05:31
dík za radu .. .asi nič iné neostáva.
okrem očí pre plač .... lebo to bude určite na 5 rokov problémov.
ale ako tu pozerám ludí čo môžu prísť o byt ... vlastne by som sa mal tešiť že som iba ľahko podvedený do 3.000 €
mlisa
21.05.09,07:06
nerozumiem ako ze nemozete odstupit od zmluvy. Resp. vase odstupenie je v kazdom pripade spojene so sankciou? Uzavreli ste zmluvu o dielo podla Obcianskeho zakonnika?
marky.mark
21.05.09,07:16
v ich všeobecných podmienkach sú spomenuté iba odstúpenia z mojej strany a to ak do 10 dní 20% si nechajú do 30 dní 50% a takto to ide. ale nikde tu nieje že ak si oni nesplnia povinnosť do 30 dní že môžem odstúpiť a mám nárok nato a nato. vravím, až teraz som prišiel aké je to strašné tam popísané.
a jasné že ich odstúpenie ak nezaplatím zálohu, ktorú si užívajú veselo .
mlisa
21.05.09,07:21
ak odstupite do 10 dni od coho? A to v pripade odstupenia z akehokolvek dovodu?
To ze odstupenie nie je upravene priamo v zmluve, neznamena ze sa neda najst zakonny dovod.
Cez neprijatelne podmienky sa da ist tiez, ale to je urcite dlhsia a komplikovanejsia cesta...
marky.mark
21.05.09,09:08
jáj stresujem ... 10 dní od podpisu objednávky , ktorá bola pred rokom. vlastne je to tak že ak zrušíte objednávku po 30 dňoch má nárok na celú zálohu. ale nemá žiadne sankcie voči sebe pri nedodaní. ani inak tam neni písaný spôsob zrušenia z mojej strany. iba tento penalizovaný. ani len spomenuté že dohodou, či písomne a tak. proste len ak zrušenie z mojej strany tak sankcie. možno s tým ráta že nič nevyrobí a ak chcem zrušiť objednávku - straší nevrátením zálohy. je to začarovaný kruh ... ja "zrušiť nemôžem" on nič nevyrobý ... pekne som sa nechaj ojekabátiť
misomiso
21.05.09,09:25
Asi by bolo dobre zverejnit aj identitu firmy, aspon by to pomohlo inym, aby se nenechali nachytat.
Petra Nová
21.05.09,09:56
Dobrý deň, ak by sa našiel niekto láskavý kto pomôže budem rád. v Skratke .. objednal som si montáž nábytku na mieru. Podpísal som obchodné podmienky, ktoré ma zaujímajú až teraz, keď vidím že nábytok nebude. Je tam 10 bobov kedy môže odstúpiť dodávateľ a 100 pokút ak odstúpim ja, ale žiadna možnosť na moje odstúpenie. Je zrejmé že nábytok nikdy nebude .. termín dodania sa posúva už pár mesiacov. Podľa obchodných podmienok to malo byť do 30 dní od objednávky. Dodávateľ od zmluvy odstúpiť nechce ani nechce vrátiť zálohu vyplatenú. Vždy vytiahne z klobúka iný dátum montáže.

Osobne som si našiel toto : Občiansky zákonník (§ 53 – 54 a nasledujúce) umožňuje spotrebiteľovi dovolať sa neplatnosti zmluvných ustanovení spotrebiteľských zmlúv, ktoré znamenajú poškodenie spotrebiteľa značnou nerovnováhou v právach a povinnostiach zmluvných strán.
Ustanovenia, ktoré sa odchyľujú od zákona v neprospech spotrebiteľa alebo obsahujú dojednania, ktoré znamenajú značnú nerovnováhu v právach a povinnostiach zmluvných strán, sú tzv. absolútne neplatné. Ide o neprijateľné podmienky upravené v spotrebiteľských zmluvách podľa ustanovenia § 53 Občianskeho zákonníka.

Ale ani sám neviem či mi to niečo pomôže a či uvidím niekedy nie malú zálohu späť. Môže ma takto posúvať až kým nebudem dôchodca ?

Vážne Vám ďakujem za Vaše rady
Priznám sa , že z toho, čo si napísal v citovanom príspevku, ale aj v tých ďalších, sa neviem zorientovať. Je mi len jasné, že si zaplatil zálohu a tú Ti nechcú vrátiť. Tak skús doplniť:
1. Výroba a montáž nábytku je uzavretá s jedným dodávateľom ?
2. Alebo máš uzavreté dve zmluvy ? podľa prvej dodávateľ nechce vyrobiť a podľa druhej, ďalší chce montovať ?
3. Ktorému si zaplatil zálohu? alebo obidvom?
4. Dokedy mali nábytok dodať a zmontovať? Vyzval si ich, aby to, k čomu sa zaviazali aj splnili? a dal si im písomne nejaký náhradný termín s upozornením, že ak nevyrobia a nezmontujú, odstúpiš od zmluvy ?
5. Čo bolo v zmluve dohodnuté ohľadne zálohy?
6. Zmluvu-vy sú uzavreté podľa Obč. zákonníka a lebo Obchodného zákonníka ?

Keď doplníš, možno sa rady aj dočkáš .
marky.mark
21.05.09,10:32
ďakujem ....
podpísal som všeobecné obchodné podmienky kde sa píše o objednávke aj zhotovení aj podmienkach dodania a ostatné veci. nikde nie je spomenuté že nešpecifikované veci sa riadia tými alebo tými ustanoveniami toho a toho zákona. (jedná sa o jednu firmu ,ktorej meno radšej nepoviem, lebo pri mojom šťastí ma zažaluje za kazenie obchodného mena a určite by som prehral) dokedy ? od zamerania po montáž nábytok mal byť do 30 dní . lenže v dobrej viere som nerobil nič písomne. majster prišiel zameral a tým to skončilo.
povedal že za mesiac sa to zmontuje a odvtedy nič. po mojich telefonátoch a rozhovoroch mi boli prisľúbené náhradné termíny.
keď som začal mať pocit že to vyzerá blede (som taký naivný že dôvody meškania som vždy zožral) tak som už aj písal sem. jasné že musím napísať aj jemu.
záloha je spomínaná v tých všeobecných podmienkach že zákazník je povinný zložiť 50% zálohu po potvrdení objednávky.
a aby som nezabudol má tam aj bod kde si vyhradzuje právo zmeny dátumu dodania tovaru, ale musí o tom informovať minimálne 3 dni dopredu. Mňa neinformoval nik a keby som sa mu neukázal, určite by rád zabudol a aj na zálohu. Riadnu sprostosť som si podpísal.
Petra Nová
21.05.09,10:52
ďakujem ....
podpísal som všeobecné obchodné podmienky kde sa píše o objednávke aj zhotovení aj podmienkach dodania a ostatné veci. nikde nie je spomenuté že nešpecifikované veci sa riadia tými alebo tými ustanoveniami toho a toho zákona. (jedná sa o jednu firmu ,ktorej meno radšej nepoviem, lebo pri mojom šťastí ma zažaluje za kazenie obchodného mena a určite by som prehral) dokedy ? od zamerania po montáž nábytok mal byť do 30 dní . lenže v dobrej viere som nerobil nič písomne. majster prišiel zameral a tým to skončilo.
povedal že za mesiac sa to zmontuje a odvtedy nič. po mojich telefonátoch a rozhovoroch mi boli prisľúbené náhradné termíny.
keď som začal mať pocit že to vyzerá blede (som taký naivný že dôvody meškania som vždy zožral) tak som už aj písal sem. jasné že musím napísať aj jemu.
záloha je spomínaná v tých všeobecných podmienkach že zákazník je povinný zložiť 50% zálohu po potvrdení objednávky.
a aby som nezabudol má tam aj bod kde si vyhradzuje právo zmeny dátumu dodania tovaru, ale musí o tom informovať minimálne 3 dni dopredu. Mňa neinformoval nik a keby som sa mu neukázal, určite by rád zabudol a aj na zálohu. Riadnu sprostosť som si podpísal.

Marky.mark, píšeš veľa, ale neodpovedáš na tie moje otázky. Ale nevadí.

Všeobecné obchodné podmienky samo o sebe nie sú zmluvou. Spomínaš akúsi objednávku. Tak sa Ťa zas spýtam
1. Je tá objednávka podpídaná Tebou aj dodávateľskou firmou ?
2. Aký je jej obsah. Je tam uvedené čo? Že sú súčasťou objednávky aj obchodné podmienky? Že Ti ich pri podpise objednávky odovzdali, alebo si sa s nimi mal možnosť oboznámiť? Je v objednávke presne vymedzené , čo Ti majú dodať a zmontovať, dokedy a za koľko?

Tie obchodné podmienky majú význam až vtedy, ak bude jasné, že máš uzavretú platnú zmluvu o dodávke a montáži( čo môže byť aj v podobe objednávky). A potom sa dá rozmýšľať o tom, čo je v nich napísané.
viktorviktor
21.05.09,11:10
mrkni sem, sú tam vzory zmlúv a právnch podaní
http://www.epi.sk/Vzory-zmluv-a-pravnych-podani_390/Default.aspx
marky.mark
21.05.09,11:16
aha .. píšem vela a o ničom ... pardon ...
1. objednávka s kalkuláciou je podpísaná mňou a firmou.
na nej je iba že 4 skrine za 100.000 o rozmeroch tých a tých z materiálu toho a toho.
2. obchodné podmienky ... názov druhého tlačiva podpísaného mnou a firmou. žiadne iné tlačivo neexistuje ako zmluva o výrobe či tak nejak. v tých obchodných podmienkach je spomenuté - termín zrealizovania objednávky, 50% záloha, možnosť zrušenia objednávky (iba body so sankciami pre mňa, žiadna iná možnosť zrušenia) reklamácia, vlastníctvo, a nakoniec súhlas s porozumením a podmienkami.
objednávka je vlastne iba A4 s grafickým návrhom a rozpisom jednotlivých položiek a výslednou sumou. žiaden iný text či odkazy na iné ustanovenia či nutnosť prílohy alebo zmluvy. prosto jak list z excelu vytlačený a podpísaný.
Petra Nová
21.05.09,11:24
A nevieš tú objednávku dostať sem na Poradu, že by sme na ňu kukli? Samozrejme, že bez toho dodávateľa.
Petra Nová
21.05.09,11:35
Ťažko povedať , či tá zmluva vznikla, možno áno, možno nie.
Ale od zmluvy by si mal mať možnosť odstúpiť podľa týchto paragrafov Obč.zák.:

§ 639
Ak objednávateľ poskytne riadne a včas potrebnú súčinnosť, zhotoviteľ však v určený čas nepristúpi k vykonaniu diela, patrí mu právo na náhradu potrebných nákladov, ktoré mu tým vznikli. Toto právo musí uplatniť u zhotoviteľa najneskôr do jedného mesiaca od prevzatia veci; ak z tohto dôvodu odstúpi od zmluvy, musí ho uplatniť najneskôr do jedného mesiaca od odstúpenia; inak právo zanikne.

§ 642
(1) Až do zhotovenia diela môže objednávateľ od zmluvy odstúpiť; je však povinný zaplatiť zhotoviteľovi sumu, ktorá pripadá na práce už vykonané, pokiaľ zhotoviteľ nemôže ich výsledok použiť inak, a nahradiť mu účelne vynaložené náklady.

(2) Objednávateľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy aj vtedy, ak je zrejmé, že dielo nebude včas hotové alebo nebude vykonané riadne, a ak zhotoviteľ neurobí nápravu ani v poskytnutej primeranej lehote.

Do úvahy prichádza postup podľa § 642 ods.3. Podmienka je však, že si dohodol termín dodania, dodávateľ nedodal, Ty si ho preukázateľne vyzval na splnenie v primeranej lehote, a on znovu nesplnil. potom mu písomne môžeš doručiť odstúpenie od zmluvy a žiadať vrátenie zálohy bez akýchkoľvek sankcií.