johny18
21.05.09,08:13
Potrebujem poradit ohladom dvoch problemov:
1. Kupili sme starsie auto - cisternu za 995 € bez DPH. Kedze je to zbytocne zaradzovat do HIM, nechceme, aby sa to odpisovalo, splna to limit do 1700 €, ako to mame nauctovat? Mame to uctovat ako drobny majetok? nauctovat na 112 a potom do nakladov? Pripada mi to trocha blbe uctovat o motorovom vozidle ako o drobnom majetku.
2. Mame vo firme svoj vlastny benkalor na cerpanie PHM. Kedze bol dlhsiu dobu nevyuzivany, nedavno sa robila jeho akoby revizia a uvedenie do prevadzky, aby sme ho mohli vyuzivat. Dodavatel nam vyfakturoval toto: revizia, vycistenie vydajne, zariadenie na neverejny vydaj (1.500€), software, noha vyd. zariad., kluce, demontaz, montaz, skolenie, doprava. Celkom v hodnote 3071 €.
Treba to dat nejak do majetku a odpisovat, alebo vsetko mozme dat do nakladov?
Dakujem pekne.
johny18
26.05.09,07:11
Nevie mi niekto v tomto poradit?
azla
26.05.09,07:25
Potrebujem poradit ohladom dvoch problemov:
1. Kupili sme starsie auto - cisternu za 995 € bez DPH. Kedze je to zbytocne zaradzovat do HIM, nechceme, aby sa to odpisovalo, splna to limit do 1700 €, ako to mame nauctovat? Mame to uctovat ako drobny majetok? nauctovat na 112 a potom do nakladov? Pripada mi to trocha blbe uctovat o motorovom vozidle ako o drobnom majetku.


Maš dve možnosti,
- buď sa rozhodneš, že majetok je dlhodobý (zaradiš na 022 a odpisuješ)
- alebo sa rozhodneš, že je krátkodobý a učtuješ ako o zásobach. (toto asi nechceš).

Ak nechceš učtovať ako o krátkodobom (drobnom), tak môžeš si povedať, že je to dlhodobý majetok a doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok , nemusí byť 4 roky, stačí napr. 13 mesiacov a majetok odpíšeš za 13 mesiacov. UO budú rovné DO.

Pozri si priložený link, všetko platí, len hranica je už v Eur 1700.

http://www.porada.sk/679937-post4.html
azla
26.05.09,07:31
2. Mame vo firme svoj vlastny benkalor na cerpanie PHM. Kedze bol dlhsiu dobu nevyuzivany, nedavno sa robila jeho akoby revizia a uvedenie do prevadzky, aby sme ho mohli vyuzivat. Dodavatel nam vyfakturoval toto: revizia, vycistenie vydajne, zariadenie na neverejny vydaj (1.500€), software, noha vyd. zariad., kluce, demontaz, montaz, skolenie, doprava. Celkom v hodnote 3071 €.
Treba to dat nejak do majetku a odpisovat, alebo vsetko mozme dat do nakladov?
Dakujem pekne.

Domnievam sa , že tu boli vykonané činnosti aj, aj ...

Revizia, vyčistenie - to by som povedala, že je to údržba.

Na druhej strane a ak tam boli domontované súčasti, ktoré zvyšujú jeho využiteľnosť (predtým tam neboli), tak ide o technické zhodnotenie.
johny18
26.05.09,07:34
Vdaka azla, pomohlo. Tak to auto teda zaradim do majetku, predpokladame vyuzitie na 2 roky, uctovne ho odpisem za 2 roky, a teda aj danovo.
johny18
26.05.09,07:36
Domnievam sa , že tu boli vykonané činnosti aj, aj ...

Revizia, vyčistenie - to by som povedala, že je to údržba.

Na druhej strane a ak tam boli domontované súčasti, ktoré zvyšujú jeho využiteľnosť (predtým tam neboli), tak ide o technické zhodnotenie.

Ja si to tiez myslim. Tie nove sucasti boli len pomenene za novsie.
johny18
26.05.09,09:24
Je mozne odpisovat technicke zhodnotenie majetku, ktory uz bol odpisany, a ma nulovu zostatkovu cenu? Mam teraz problem nahodit technicke zhodnotenie benkaloru, kedze ten uz bol davno odpisany, aj uctovne aj danovo. Ked tam nahodim technicke zhodnotenie, tak mi odpisy zo zhodnotenia uz nevypocita.
azla
26.05.09,10:05
Je mozne odpisovat technicke zhodnotenie majetku, ktory uz bol odpisany, a ma nulovu zostatkovu cenu? Mam teraz problem nahodit technicke zhodnotenie benkaloru, kedze ten uz bol davno odpisany, aj uctovne aj danovo. Ked tam nahodim technicke zhodnotenie, tak mi odpisy zo zhodnotenia uz nevypocita.

Jasne, že možno odpisovať aj TZ plne odpísaného majetku.:)

§ 22 (ZoDP)
(6) Iným majetkom na účely tohto zákona sú

e) technické zhodnotenie plne odpísaného hmotného majetku vyššie ako 1700 eur.


http://www.porada.sk/t80018-odpis-tech-zhodnotenia-plne-odpisaneho-majetku.html
http://www.porada.sk/t90458-sposob-odpisovania-pri-zhodnoteni-plne-odpisaneho-majetku.html
martinapb
29.01.10,22:12
Mám podobný problém. V októbri 2009 sme kúpili staršie auto v hodnote 1500 € bez DPH. Teraz v januári sa ale auto nabúralo a je nepojazdné, do opravy sa neoplatí investovať, takže ho chcem vyradiť z majetku firmy, aby sme nemuseli platit dan za motorové vozidlá. Ako ale mám v tomto prípade zaúčtovať ten nákup auta (do majetku asi účtovať nemôžem, keď sa nepoužívalo ani rok a s tými zásobami si to neviem moc dobre predstaviť) a ako mám postupovať pri tom vyradení z evidencie?
esterax
01.02.10,09:20
ahoj ...

možno ma tu opravia, ale ja taketo veci - myslim tým auto, riešim tak, že davam rovno do nakladov - na 501 mam analytiku samostatne na majetok, ktorý chcem evidovať ja pre svoju potrebu a mam evidenciu majetku, ktorý nazývam ako evidenčný majetok ...
martinapb
06.02.10,20:02
ja som to auto, tiez zaúčtovala pri nákupe hneď do nákladov na 501, tiež mám k tomu vytvorenú analytiku ako drobný hmotný majetok...potrebovala by som ale poradiť, čo treba spraviť účtovne, aby som to auto vyradila z evidencie firmy, kvôli tej dani za motorové vozidlá
Iwett
06.02.10,20:05
ja som to auto, tiez zaúčtovala pri nákupe hneď do nákladov na 501, tiež mám k tomu vytvorenú analytiku ako drobný hmotný majetok...potrebovala by som ale poradiť, čo treba spraviť účtovne, aby som to auto vyradila z evidencie firmy, kvôli tej dani za motorové vozidlá
Stačí na karte DHIM vyradiť z používania a odhlásiť na DU.
JM1968
18.02.10,14:00
Zdravím, prosím potrebujem poradiť, či sa má hnut.majetok - počítače, nábytok,nástroje...prenajatý na základe nájomnej zmluvy zaradiť u nájomcu na karty HM? HM odpisuje prenajímateľ.Ďakujem.
JM1968
24.02.10,08:34
Zdravím, prosím potrebujem poradiť, či sa má hnut.majetok - počítače, nábytok,nástroje...prenajatý na základe nájomnej zmluvy zaradiť u nájomcu na karty HM? HM odpisuje prenajímateľ.Ďakujem.
prosím, máte niekto takýto prípad?:(
lavazza77
05.03.10,11:08
Dobrý deň,
prosím o radu tiež na tému zaradenia majetku. Na konci roka sme obdržali majetok (notebooky od materskej spoločnosti), ktorý sme zaúčtovali na obstaranie proti nevyfakturovaným dodávkam (faktúra prišla až na konci februára).
Môžem tento majetok zaradiť na základe preberacieho protokolu a začať ho odpisovať ešte v r. 2009?

Ďakujem vopred za odpoveď!
plackoo
05.03.10,14:33
Dobrý deň,
prosím o radu tiež na tému zaradenia majetku. Na konci roka sme obdržali majetok (notebooky od materskej spoločnosti), ktorý sme zaúčtovali na obstaranie proti nevyfakturovaným dodávkam (faktúra prišla až na konci februára).
Môžem tento majetok zaradiť na základe preberacieho protokolu a začať ho odpisovať ešte v r. 2009?

Ďakujem vopred za odpoveď!

To by si musela vo februári (marci) dať z fa na 042 - lebo odtiaľ zaraďuješ do užívania (a až potom ho môžeš odpisovať).
lavazza77
10.03.10,19:32
Ďakujem za odpoveď , no asi som sa nepresne vyjadrila. Ja som to v decembri 2009 dala na 042 proti 326 - nevyfa. dodávky a zároveň by som to na základe protokolu o prevzatí majetku v decembri 2009 aj zaradila a začala odpisovať. Aj keď faktúra za majetok prišla až vo februári 2010. Môže sa niekto, prosím k tomu vyjadriť? Moc ocením vaše rady. ĎAKUJEM!