AdrianaA
21.05.09,09:43
Osobné vozidlo bolo zakúpené v roku 2008, zaradené do majetku a odpisované. V roku 2009 v marci sme kúpili letné pneumatiky, prezuli a v apríli nám ich ukradli. Pri nákupe v marci sme odpočítali DPH a krádež sme nahlásili na polícii a poisťovňu. Škoda bude vyplatená z havaríjneho poistenia. Moja otázka je, či mám postupovať pri DPH podľa §53 ods. 5 . Poisťovňa bude plniť bez DPH a ponížené o spoluúčasť.
Vladimír Ozimý
21.05.09,07:57
Osobné vozidlo bolo zakúpené v roku 2008, zaradené do majetku a odpisované. V roku 2009 v marci sme kúpili letné pneumatiky, prezuli a v apríli nám ich ukradli. Pri nákupe v marci sme odpočítali DPH a krádež sme nahlásili na polícii a poisťovňu. Škoda bude vyplatená z havaríjneho poistenia. Moja otázka je, či mám postupovať pri DPH podľa §53 ods. 5 . Poisťovňa bude plniť bez DPH a ponížené o spoluúčasť.

áno pri krádeži musíte postupovať podľa § 53 ods. 5. to je jediný druh škody pri ktorej sme povinní odvádzať daň tak ako to je zadefinované v tomto ustanovení. Odvádzate daň v obodobí kedy skutočnosť nastala, nie kedy sa Vám vyjadrí polícia...
AdrianaA
21.05.09,08:23
áno pri krádeži musíte postupovať podľa § 53 ods. 5. to je jediný druh škody pri ktorej sme povinní odvádzať daň tak ako to je zadefinované v tomto ustanovení. Odvádzate daň v obodobí kedy skutočnosť nastala, nie kedy sa Vám vyjadrí polícia...
Takže krádež bola v apríli a DPH odvediem za apríl. To ešte stíham. Ako to mám zaúčtovať oproti 549 ?
azla
21.05.09,08:27
Osobné vozidlo bolo zakúpené v roku 2008, zaradené do majetku a odpisované. V roku 2009 v marci sme kúpili letné pneumatiky, prezuli a v apríli nám ich ukradli. Pri nákupe v marci sme odpočítali DPH a krádež sme nahlásili na polícii a poisťovňu. Škoda bude vyplatená z havaríjneho poistenia. Moja otázka je, či mám postupovať pri DPH podľa §53 ods. 5 . Poisťovňa bude plniť bez DPH a ponížené o spoluúčasť.

Domnievam sa, že ak o nákupe pneumatik bolo učtované na účte 501 (čo by som považovala za vhodné), prenumatiky už boli "spotrebované", nie sú v majetku - nie je povinnosť odvádzať Dph.

V prípadoch, ked ide o krádež tovaru, kde firma má povinnosť odvádzať Dph, mám skúsenosť, že poisťovňa plnila s Dph.
Likvidátor dokonca žiadal podklady z evidencie Dph, že bola Dph odvedená podľa par. 53.
AdrianaA
21.05.09,08:30
Domnievam sa, že ak o nákupe pneumatik bolo učtované na účte 501 (čo by som považovala za vhodné), prenumatiky už boli "spotrebované", nie sú v majetku - nie je povinnosť odvádzať Dph.

V prípadoch, ked ide o krádež tovaru, kde firma má povinnosť odvádzať Dph, mám skúsenosť, že poisťovňa plnila s Dph.
Likvidátor dokonca žiadal podklady z evidencie Dph, že bola Dph odvedená podľa par. 53.
Pneumatiky boli na 501. Poisťovňa dostala od nás faktúru a práve nám nabehli peniaze na účet. Mám to v projektovaných platbách. Krycí list zatiaľ nemám, ale je to presne suma bez DPH mínus spoluúčasť.
azla
21.05.09,08:36
Podľa môjho názoru o krádeži neúčtuješ nikde.(už nepoužiješ účet 549). Pneumatiky nemáš v "účtovnej evidencii", lebo už boli účtované na účet 501.
Ak boli na účte 501, neodvádzaš Dph podľa § 53.

Keďže neodvádzaš Dph, Tvoja škoda je bez Dpoh, poisťovňa Ti plní v čiastke bez Dph - mínus spoluúčasť. :)
AdrianaA
21.05.09,08:39
Podľa môjho názoru o krádeži neúčtuješ nikde.(už nepoužiješ účet 549). Pneumatiky nemáš v "účtovnej evidencii", lebo už boli účtované na účet 501.
Ak boli na účte 501, neodvádzaš Dph podľa § 53.

Keďže neodvádzaš Dph, Tvoja škoda je bez Dpoh, poisťovňa Ti plní v čiastke bez Dph - mínus spoluúčasť. :)
Takže mi to ostane na 501. Nemusím to preúčtovať na 549 ?
azla
21.05.09,08:42
Podľa môjho názoru nie.

Ak by si kúpila v decembri 08 ....naučtovala na 501.
Ukradli by v januári 09..............tiež by si nepreúčtovala.
Vladimír Ozimý
21.05.09,08:48
Podľa môjho názoru nie.

Ak by si kúpila v decembri 08 ....naučtovala na 501.
Ukradli by v januári 09..............tiež by si nepreúčtovala.


a zase sme pri tom že miešame účtovníctvo do systému DPH. Kde máte napísané v ustanovení § 53 ods. 5 že ak došlo k spotrebe nie je povinnosť odviesť daň? Jedine limitujúce je to pre majetok ktorý odpisujem. V ostatných prípadoch som povinný odviesť daň ktorú som si nárokoval od štátu bez ohľadu na to či som to spotreboval účtovne alebo nie.

Povinnosť odviesť daň máte za apríl...
AdrianaA
21.05.09,08:48
Podľa môjho názoru nie.

Ak by si kúpila v decembri 08 ....naučtovala na 501.
Ukradli by v januári 09..............tiež by si nepreúčtovala.
OK. Takže nemám k tomu pristupovať podľa § 53ods.5 krádež nakoľko je to na 501 v spotrebe, žiadne preúčtovanie na 549, len pri plnení 221/378 a následne 378/648.
AdrianaA
21.05.09,08:54
a zase sme pri tom že miešame účtovníctvo do systému DPH. Kde máte napísané v ustanovení § 53 ods. 5 že ak došlo k spotrebe nie je povinnosť odviesť daň? Jedine limitujúce je to pre majetok ktorý odpisujem. V ostatných prípadoch som povinný odviesť daň ktorú som si nárokoval od štátu bez ohľadu na to či som to spotreboval účtovne alebo nie.

Povinnosť odviesť daň máte za apríl...
Ak by nám napr. vykradli kanceláriu, tak odvediem DPH aj z kalkulačky, ceruziek atd. ?
Vladimír Ozimý
21.05.09,08:55
OK. Takže nemám k tomu pristupovať podľa § 53ods.5 krádež nakoľko je to na 501 v spotrebe, žiadne preúčtovanie na 549, len pri plnení 221/378 a následne 378/648.

ja by som takto nepristupoval. Určite nie. Zákon o DPH nemá nič spoločné z účtovníctvom. Podľa názoru Azly tvrdíte, že nemôže dôjsť ku krádeži pretože to bolo účtovne spotrebované. Ale nie je to tak. Aj keď to zaúčtujem v účtovníctve ako spotrebu a nastane skutočnosť krádeže, som povinný postupovať podľa § 53 ods. 5 ktorý znie:

v prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane.

Vy ste si odpočítali daň z pneumatík. Odpočítali. Ukradli Vám to. Ukradli. Máte povinnosť odviesť daň. Máte...
Vladimír Ozimý
21.05.09,09:02
Ak by nám napr. vykradli kanceláriu, tak odvediem DPH aj z kalkulačky, ceruziek atd. ?

ak by to bolo v súpise ukradnutých vecí ( z pohľadu DPH) tak áno, ak ste si pri ich kúpe uplatnili daň na vstupe. Zákon o DPH nerieši pohľad účtovníctva, t.j. jeho nezaujíma skutočnosť ako to bolo zaúčtované.
azla
21.05.09,09:17
Prikladám link na danú tému:

http://www.porada.sk/t14086-kradez-a-dph.html
AdrianaA
21.05.09,09:46
ak by to bolo v súpise ukradnutých vecí ( z pohľadu DPH) tak áno, ak ste si pri ich kúpe uplatnili daň na vstupe. Zákon o DPH nerieši pohľad účtovníctva, t.j. jeho nezaujíma skutočnosť ako to bolo zaúčtované.
Ak by som odviedla DPH, tak ju zaúčtujem následovne 549/343 a 549 bude daňová podľa DZP § 19 ods. 3 g.
Vladimír Ozimý
21.05.09,09:54
Ak by som odviedla DPH, tak ju zaúčtujem následovne 549/343 a 549 bude daňová podľa DZP § 19 ods. 3 g.

zaúčtujete to 548/343 - pôjde o daňový výdavok.
AdrianaA
21.05.09,15:38
tie pneumatiky mám na 501, mám to preúčtovať na 549 ?
ada1602
22.05.09,07:40
Dobrý deň, mám takýto prípad ale účtujem v jednoduchom účtovníctve. Chcem sa spýtať , odvedená DPH v takomto prípade bude VOZD ?
Vladimír Ozimý
22.05.09,14:34
Dobrý deň, mám takýto prípad ale účtujem v jednoduchom účtovníctve. Chcem sa spýtať , odvedená DPH v takomto prípade bude VOZD ?

ano budete o tom účtovať ako o uzavierkovej účtovnej operacii znižujucej základ dane...
Vladimír Ozimý
22.05.09,14:35
tie pneumatiky mám na 501, mám to preúčtovať na 549 ?

Tu by som sa zamyslel nad tým ako vám ukradli pneumatiky...zo skladu? alebo auto ste prezuli a ukradli vám ich z auta? Neveim...pretože musíme posúdiť stav kedy dochádza k reálnej spotrebe z pohľadu účtovníctva. Ak by som kúpil pneumatiky na sklad potom by som účtoval škodu na 549 ak však boli obuté na aute a užívané...potom by som ponechal pneumatiky na 501 - v č ase škody bola hodnota pneumatík 0 z účtovného hľadiska

Ale myslím že to je téma do inej oblasti...
AdrianaA
16.06.09,15:55
Pnematiky ukradli z auta .
Ja som to zaúčtovala nasledovne
1600,- 549 /501 hodnota pneumatík ( mám vyjadrenie z polície už )
304,- 548/343 DPH výstup
549 som označila analyticky ako škody spôsobené nez.páchateľom a podľa zákona DZP §19ods.3 g 2. to bude daňové.