Luckasari
14.07.04,11:53
rada by som sa s vami podelila o vase nazory na nazov datumu, ktory sa uvadza na fakturach (mam na mysli datum dodania)
na niektorych fakturach mam uvedene datum vzniku danovej povinnosti, na inej datum dodania (tovaru, sluzby), ktory je spravny?
mne sa zda najlepsi datum vzniku danovej povinnosti, ten podla mna zahrna v sebe vsetko, dnom dodania tovaru, vznika danova povinnost, dnom dodania sluzby vznika danova povinnost, dnom prijatia platby, vznika danova povinnost
ake su vase nazory a skusenosti?
nenasla som, zeby DR SR uz uverejnilo usmernenie, co tam vlastne ma byt napisane a mam pocit, ze po 01.05. sa cele Slovensko hra na slovickach, ako co bude napisane (aspon ja mam casto telefonaty na tuto temu)
Jozef Mihál
14.07.04,10:04
Toto je skutočne zábavná téma, ja prispejem názorom, že presne podľa zákona by sa mal dotyčný dátum uviesť textom:

"Dátum, kedy bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, kedy bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry"

A to Vám nemôže absolútne nikto vytknúť.

Reálne ale napr. v našom softwéri dnes uvádzame "Dátum dodania". Ak ale užívateľ chce, môže si nastaviť iný, vlastný text.
Luckasari
14.07.04,10:09
no ja som u nas nastavila datum vzniku danovej povinnosti, ale na fakturach uvadzame aj datum vystavenia (tieto dva datumy su rovnake)
a z mnozstva zakaznikov, ktorych mame, sa mi ozval jeden, ze on mi fakturu neakceptuje, a vobec nechce pochopit, co mu rozpravam
ja som presvedcena ze mam pravdu, ze to nie je zle, a okrem toho tam ma datum vystavenia, takze neviem, co mu este chyba
no uvidim, co este ostatni k tomuto napisete
martina
14.07.04,10:12
Ja uvádzam dátum vzniku daňovej povinnosti a dátum vystavenia (nie je vždy totožný s dátumom vzniku daň.povinnosti)
vladan
14.07.04,10:19
ja mám dátum dodania tovaru/služby, alebo ak ide o ostrú faktúru na zálohovú platbu tak dátum prijatia platby. Pekný deň
Aňa
14.07.04,10:34
Ja som to niekde čítala a mám to tak nastavené aj v MONEY - dátum vzniku daňovej povinnosti.
Katty
14.07.04,10:40
...nejde o označenie ale o správnosť dátumu,nie?
danasv
14.07.04,10:42
My davame datum dodania tovaru/sluzby a datum vystavenia. Mali sme do 1.6. datum zdan. plnenia-moj sef nechcel pocut o prerabani faktur zevraj je to to iste.Az kym sa neozval jeden v nasich klucovych zakaznikov, ze oni fa s datumom zdan. plnenia nemozu akceptovat- potom sme to prerobili. Rovnako mali vyhrady ze na fakture je uvedene Faktura- danovy doklad. Co sa mi zda uz naozaj cudne lebo to hlavne- nazov FAKTURA tam bolo uvedene a co je za pomlckou ich nemusi trapit.Ved je dolezite co tam ma byt nie co tam byt nema. Mate iny nazor?
Monika
14.07.04,10:55
V programe POHODA je to uvedené ako Dátum vzniku dňovej povinnosti a doteraz nám takúto faktúru nikto nevrátil.
Pekný deň.
Luckasari
14.07.04,11:27
...nejde o označenie ale o správnosť dátumu,nie?

ja si to presne takto myslim, ale niektori ludia "asi nemaju co robit" tak sa hraju so slovickami

este je uvedene pri tom datume dodania, ze ho musime na fa uvadzat, ked je ho mozne urcit, a ked nie je zhodny s datumom vystavenia
kedze my mame na fa uvedene oba a su zhodne, tak ja fakt nevidim problem

vobec sa mi nechce kvoli jednemu zakaznikovi prerabat cely program, a nik iny sa nam neozval, on ma list o svojho danoveho poradcu, v ktorom citoval zakon, co vsetko musi byt na fakture a vobec sa nepozera na vyklad alebo na druhu vetu
vobec neviem, co s nim mam robit, povedal, ze s nami prerusia spolupracu, ak nezmenime, a to by zas nechceli
nema nahodou niekto z vas nejaky oficialny list od danoveho uradu na tuto problematiku?
tana
14.07.04,11:28
DANA-Mala som presne takeho klienta este zaciatkom maja, ked nebol nastaveny softvér, a skoro som mu rucne vypisovala fakturu, lebo nechcel vidiet Faktura-danovy doklad, a datum zdanitelneho plnenia.Teraz mame dodanie tovaru/služby a FAKTURA resp.OPRAVNA FAKTURA ak ide o dobropis.
Daniela
14.07.04,12:55
Máme: dátum daň.povinnosti:* vysvtelenie na konci fa: * dátum dodania tovaru, služby, prijatia platby.
Podľa mňa je dosdatočné aj označenie: dátum dodania-celkom vystihuje podstatu.
Nakoniec, prvé daňové kontroly tiež nebudú jednoznačné. Už sa teším na poznatky na týchto stranách.
rosemary
16.07.04,11:52
Danovy poradca ma na to nasledovny nazor: Aby sa mohla faktúra dat na odpocet musi splnat nalezitosti v zmysle zakona. Teda okrem ineho den dodania tovaru, den dodania sluzby, den prijatia platby. Den vzniku danovej povinnosti, ani den zdanitelneho plnenia sa v § 71 necituje. Podľa daňoveho poradcu by mohol správca dane faktúry neuznať na odpočet.
vladan
16.07.04,12:01
... nie deň dodania tovaru, služby, prijatia platby - ale dátum. Tak to cituje § 71 - dátum, nie deň. To iba pre kompletnosť príspevku. Pekný deň
Luckasari
16.07.04,12:36
ano suhlasim s Vladan, tiez som sa v tom prela, ale danova poradkyna povedala jednoznacne datum dodania, ze by mi to danovacka mohla vyhodit, lebo ona bude postupovat presne podla §71, a tam ma napisane datum dodania, a ona chce vidiet datum dodania aj v nazve - podla mna to tak je u nas na Slovensku, ze sa strasne kazdy zaobera formalnou strankou, a slovickami
podla mna datum vzniku danovej povinnosti sa neprie tomuto zakonu, no ale nebudem riskovat, ze mi ich danovaci budu chciet vyhodit, takze idem menit datum vzniku danovej povinnosti na datum dodania (ale vnutorne s tym VELMI NESUHLASIM, lebo podla mna datum dodania na fakture uvedeny mam, len sa nazyva datum vzniku danovej povinnosti, ved datumom dodania, ci uz tovaru alebo sluzby vznika danova povinnost, neviem, komu co na tom moze vadit, no ale co uz NA SLOVENSKU JE TO TAK)

apropo co dostavam faktury z inych clenskych statov EU, obsahuju len jeden datum a datum splatnosti
vladan
16.07.04,12:40
Luckasari, myslím že tu niekde odznel názor na tieto slovíčka, len práve teraz nemám čas hľadať v témach. Skúste to vy. Bolo to ohľadom faktúry, že faktúra sa nemusí volať faktúra...
Ináč súhlasím s vaším názorom, nie je to o slovíčkach ale o význame - dodržanie § 71. Pekný deň
Oldi
16.07.04,13:05
Tiež by som rád prispel k tejto debate. Súhlasím, že je to zbytočná hra so slovíčkami, ale takto to už na Slovensku chodí :-).
Náš sotware umožňuje nastaviť vlastný text (dátum vzniku daňovej povinnosti alebo tam môžme dať aj dátum dodania tovaru/služby/prijatia platby).
Ja by som vám navrhoval, pokiaľ sotware má pevne stanovený pojem dátum vzniku daňovej povinnosti, uviesť niekde v doplňujúcich textoch vysvetlenie, že dátum vzniku daňovej povinnosti = dátum dodania tovaru. Toto umožňuje snáď každý software a myslím, že to by vyriešilo problém. No a ak na toto budú niečo daňováci niečo namietať, tak... :-)