anezkac
21.05.09,09:19
Dobrý deň. Prosím o radu, či sa ma bude týkať platenie dane. Potrebujem predať časť nehnuteľnosti nadobudnutú v dedičstve svojmu manželovi (zatiaľ je celá nehnuteľnosť písaná na mňa). Cena, za ktorú budem časť nehnuteľnosti predávať, bude pomerná k cene v dedičskom konaní (napr. cena nehn. 10 mil., predám 60% - cena 6 mil.). Budem musieť zaplatiť daň za takto nadobudnuté finančné prostriedky?
Ďakujem.
Kvietocek
21.05.09,07:26
Podla mna sa to tyka dane lebo je to príjem z predaja. :)
Vladimír Ozimý
21.05.09,08:06
Dobrý deň. Prosím o radu, či sa ma bude týkať platenie dane. Potrebujem predať časť nehnuteľnosti nadobudnutú v dedičstve svojmu manželovi (zatiaľ je celá nehnuteľnosť písaná na mňa). Cena, za ktorú budem časť nehnuteľnosti predávať, bude pomerná k cene v dedičskom konaní (napr. cena nehn. 10 mil., predám 60% - cena 6 mil.). Budem musieť zaplatiť daň za takto nadobudnuté finančné prostriedky?
Ďakujem.

tam jednoznačne idete § 9 ods. 1 písm. c).
Ak vlastníte nehnuteľnosť viac ako 5 rokov (do doby sa započítava aj doba vlastníctva poručiteľa) potom ide o oslobodené plnenie a nemáte povinnosť platiť daň

Ak táto podmienka nie je splnená (t.j 5 rokov) potom ide o príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b)

Abstrahujem od toho že nehnuteľnosť bola používaná na podnikanie a že tam ste mali trvalý pobyt (tu by ste sa riadili ustanovením § 9 ods. 1 písm. a) ak by to bolo pre vás výhodnejšie)
anezkac
21.05.09,11:11
Neuplatňuje sa tu náhodou aj to, že daň z dedičstva sa neplatí? Ja som napr. vyplatila súrodencov z tejto nehnuteľnosti a tí z toho príjmu daň neplatili, lebo sa to týka dedičstva. Takže oni dostali peniaze a z toho daň nemuseli platiť. Keď teraz ja tú nehnuteľnosť predám tak musím? Veď som ju tiež nadobudla dedením.
Vladimír Ozimý
21.05.09,11:31
Neuplatňuje sa tu náhodou aj to, že daň z dedičstva sa neplatí? Ja som napr. vyplatila súrodencov z tejto nehnuteľnosti a tí z toho príjmu daň neplatili, lebo sa to týka dedičstva. Takže oni dostali peniaze a z toho daň nemuseli platiť. Keď teraz ja tú nehnuteľnosť predám tak musím? Veď som ju tiež nadobudla dedením.

daň z dedičstva sa neplatí.
daň z príjmov som napísal že záleži na tom či sú splnené podmienky na oslobodenie podľa § 9 ods. 1 písm. c) - tam je lehota 5 rokov vlastníctva. Do tejto lehoty patrí aj vlastníctvo poručiteľa. T.j ak ste zdedili dom po rodičoch ktorý ho vlastnili 20 rokov a vy ho na druhý deň predáte ide o príjem oslobodený od dane z príjmov. O tom ja píšem...
Marta_
21.05.09,11:37
Ak máte nehnuteľnosť ohodnotenú v rámci dedičského konania, tak platíte daň z príjmu len z rozdielu, ktorý by vznikol: predajná cena - vstupná cena nehnuteľnosti napr. vstupná cena= 10 mil. a nehnuteľnosť by ste predali za 11 mil., tak rozdiel je 1 mil. a z toho 19% a to by bolo len v prípade, že nehnuteľnosť nevlastníte viac ako 5 rokov (čo si myslím, že Váš prípad nie je).
anezkac
29.05.09,18:51
Práveže môj prípad je ten, že nehnuteľnosť nevlastním 5 rokov ani spolu s predchádzajúcim majiteľom, a tiež tam nemám trvalý pobyt 2 roky. Budem musieť zaplatiť daň z celej sumy?