ady23
21.05.09,09:32
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, som evidovaná na úrade práce, ale chcela by som vypomáhať rodičom v obchode nejaké dve hodinky denne, zrejme je na to potrebné spísať dohodu aj ked som rodinný príslušník? aké odvody budú musieť za mňa hradiť?Ďakujem
veronikasad
21.05.09,07:40
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, som evidovaná na úrade práce, ale chcela by som vypomáhať rodičom v obchode nejaké dve hodinky denne, zrejme je na to potrebné spísať dohodu aj ked som rodinný príslušník? aké odvody budú musieť za mňa hradiť?Ďakujem
Keďže nie si dôchodkovo poistená počas evidencia na úrade práce, rodičia musia s tebou uzatvoriť dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti, inak by porušovali zákon o nelegálnej práci. Musia ťa pred začiatkom dohody prihlásiť do sociálnej poisťovne na reg.liste fyzickej osoby. Platia odvody 0,25 % garančné poistenie a 0,80 % úrazové poistenie

Ako evidovaný uchádzač o zamestnanie môžeš zarobiť 65 % životného minima. Dohodu treba predložiť pri najbližšom kontakte na ÚPSVaR, mesačne predkladáš potvrdenie o príjme a kopiu výplatnej pásky
ady23
21.05.09,08:01
Ďakujem za odpoveď, ešte by som sa chcela opýtať ja nebudem mať od rodičov žiadny príjem, v tom prípade nemusim na úrad práce nič predkladať ? chcela som dohodu vyslovene, aby nebol problém pri kontrole, rodičia ma platiť nebudú, bude to záskok len v prípade obeda, ale ked pojdu po tovar....Ďakujem.
veronikasad
21.05.09,08:05
Ďakujem za odpoveď, ešte by som sa chcela opýtať ja nebudem mať od rodičov žiadny príjem, v tom prípade nemusim na úrad práce nič predkladať ? chcela som dohodu vyslovene, aby nebol problém pri kontrole, rodičia ma platiť nebudú, bude to záskok len v prípade obeda, ale ked pojdu po tovar....Ďakujem.
Môžeš mať príjem 65 % životného minima, takže ak bude uzatvorená dohody, nejaký minimálny príjem by tam mal byť. U dohôd sa sleduje odpracovaná doba /nie pre potreby úradu práce/ - tak úmerne k počtu odpracovaných hodín